Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.05.2010, 22:06:41
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costin_byby Vezi mesajul
Cand sustii o minune trebuie sa o sustii cu probe concrete.
Desi sunt de acord cu tine din multe puncte de vedere, cu acesta nu pot fi. Cei ce au sansa unei minuni, nu au nimic de dovedit. De multe ori o pastreaza pentru ei si cercul lor de apropiati. Cine vrea sa creada, bine, cine nu, nu. Miracolele ajunse sa fie cunoscute de o masa mare de oameni sunt un procent infim.
Totusi, din pacate constat ca foarte multi dintre cei ce se declara ortodocsi, sunt departe de a practica ortodoxia, fiind intr-o permanenta vanatoare dupa preoti vazatori cu duhul, dupa dezlegari de vraji si blesteme mai mult sau mai putin reale, dupa "ajutor" la examene, casatorie, procese si o mie de alte probleme ale vietii de zi cu zi si unde crestinul nostru asteapta sa-i rezolve sfintele moaste, sau acel parinte despre care "vorbesc toti", in timp ce el, daca spune "Tatal nostru" pe jumatate adormit, crede ca se roaga si are drept la minunea pe care o tooot cere mereu. Iar daca totusi se intampla sa o primeasca, nu realizeaza ca este ca un imprumut la banca, pe care trebuie totusi sa-l achiti!!!
Si-apoi, vrednicul de pomenire, parintele Teofil Paraian spunea ca "Examenele se iau pe învățătură, nu pe binecuvântări"
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.05.2010, 23:29:14
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Cei ce au sansa unei minuni, nu au nimic de dovedit. De multe ori o pastreaza pentru ei si cercul lor de apropiati. Cine vrea sa creada, bine, cine nu, nu. Miracolele ajunse sa fie cunoscute de o masa mare de oameni sunt un procent infim
...eu le spun prin alte cuvinte ceea ce spuneti Dvs... dar nu are cine sa inteleaga... si EU am trait multe in Sf.Munte, sau chiar DIRECT cu Sf.Nectarie, dar NU AM CUM sa dau marturie PALPABILA („scanata”), ci NUMAI spun ca am avut.... dar NU pot sa spun ce-am simtit/simt, de aceea tin in taina si imi exprim starea prin MULTUMIREA ce ii aduc lui DUmnezeu si Sf.Nectarie! si cum ca ii inteleg pe acei oameni care NU au dat detalii!

Da, in viata duhovniceasca ceea ce traiesti personal - este RECOMANDAREA Parintilor Bisericii - SA NU SPUI NIMANUI CEEA CE TRAIESTI (minune sau experienta Duhovniceasca) DECAT NUMAI DUHOVNICULUI, altfel iti pierzi PACEA si BUCURIA! Mai bine taci si iti pastrezi totul pentru tine!!!
Deci, si acesti oameni, au marturisit experienta lor duhovniceasca spre SLAVA LUI DUMNEZEU PRIN SF.NECTARIE, dar s-au REZUMAT numai la atat! Cine are urechi de auzit sa auda!

cine vrea sa creada cine nu nu... Dumnezeu ii ajuta pe fiecare dupa credinta, si fiecare se mantuieste in functie de credinta lui si de faptele sale, caci „in casa Tatalui Meu multe locasuri sunt!”
__________________
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.05.2010, 10:18:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dumitre, te bagi, ca si celalalt napârstoc, ai2, unde nu ai nici o treaba si te faci de râs facând pe desteptul între oamenii cu capul pe umeri.
Banuiesc ca ai impresia ca ai dezvaluit ceva ce ceilalti nu vedeau?
Vino-ti în fire copile (copil la minte), traiesti într-o lume a iluziilor.
Pentru ceilalti: nu-i mai bagati în seama, nu le mai raspundeti ca oricum nu-i ajutati cu nimic si nu faceti decât sa deviati discutia inutil.
Asta apropo de jigniri ... unde esti Anytza? ...
Nu am dezvaluit nimic. Pentru ca nu am ce.
Dar arata-mi tu care este realitatea ... astept ...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.05.2010, 10:21:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costin_byby Vezi mesajul
Am si eu o parere despre subiectul acesta.Este bine sa ai credinta,si este foarte folositor sa crezi in minuni.Dar noi nu trebuie sa credem haotic.Majoritatea il criticati pe Dumitru73 pentru ca nu crede fara sa aiba o dovada.Da,intr-adevar,daca postezi un subiect si promiti dovezi,atunci fa-o.Daca nu ai dovezi nu da trimiteri false.Sigur ca Sf.Nectarie este un mare facator de minuni,si este posibil ca si aceasta sa fie una adevarata,dar a carei relatare sa fie incompleta si preluata probabil de la vreo persoana care nu a retinut cu exactitate detaliile.Faptul ca intamplarea a fost postata nu e ceva rau,si sunt convins ca a fost postata din evlavie.Insa ea apare doar ca o posibila minune cu informatii insuficiente care nu poate fi verificata.Pe mine personal m-a impresionat ca si poveste,dar ca sa crezi intr-o minune trebuie sa ai dovezi.Totusi daca era o minune reala,exista acel document si minunea ar fi fost credibila.Cand sustii o minune trebuie sa o sustii cu probe concrete.In acest caz nu exista asa ceva.Asadar credeti in minunile sfantului Nectarie si rugati-va ca el sa le descopere.Dar nu credeti haotic pentru ca dreapta credinta ortodoxa are reguli clare si noi trebuie sa credem in minuni bazate pe adevar.
Nu ar fi fost minunat ca acel document sa existe si sa il putem vedea si noi?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.05.2010, 10:28:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!!! Nu e credinta haotica ci este intamplare MINUNATA! Asta pentru ca Dumnezeu ESTE si LUCREAZA prin SFINTII SAI! „Daca nu ar fi nu s-ar povesti!”
Am mai spus si mai sus: si evreii doreau „dovezi” de la Domnul Hristos „ca esti Fiul lui Dumnezeu, da-Te jos de pe cruce si VOM CREDE IN TINE!” dar, daca ar fi facut asa, tot nu credeau!
Acum, la ce e nevoie de dovezi (document scanat) daca VOI NU CREDETI in lucrarile lui DUmnezeu? La ce era nevoie sa Se dea Domnul Hristos jos de pe cruce daca ei nu erau convinsi de MINUNILE facute pana la rastignirea Sa???
Asa ca, „putin credinciosule, pentru ce te-ai indoit (de Mine)”?
E chiar asa de greu sa scanezi o coala de hartie si s-o postezi pe net?
Nu inteleg de ce atata truda in a scrie aceasta povestire si a o posta pe net, dar cand sa postam si documentul ... nu mai e nevoie.
Nu inteleg ... aratam minunea sau nu o aratam?
Daca amintesc acum de "crede si nu cerceta" (da stiu ca nu scrie asta in Biblie), o sa sariti toti pe mine.
Dar voi asta faceti. Cum nu aveti raspuns cum o dati cu "Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut".
Dar scrie "Fericiti" .. asta nu inseamna ca cei care vor sa vada sunt demni de osanda.
sa nu uitam ca indemnul biblic este "cauta si vei afla".
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.05.2010, 10:43:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Desi sunt de acord cu tine din multe puncte de vedere, cu acesta nu pot fi. Cei ce au sansa unei minuni, nu au nimic de dovedit. De multe ori o pastreaza pentru ei si cercul lor de apropiati. Cine vrea sa creada, bine, cine nu, nu. Miracolele ajunse sa fie cunoscute de o masa mare de oameni sunt un procent infim.
Totusi, din pacate constat ca foarte multi dintre cei ce se declara ortodocsi, sunt departe de a practica ortodoxia, fiind intr-o permanenta vanatoare dupa preoti vazatori cu duhul, dupa dezlegari de vraji si blesteme mai mult sau mai putin reale, dupa "ajutor" la examene, casatorie, procese si o mie de alte probleme ale vietii de zi cu zi si unde crestinul nostru asteapta sa-i rezolve sfintele moaste, sau acel parinte despre care "vorbesc toti", in timp ce el, daca spune "Tatal nostru" pe jumatate adormit, crede ca se roaga si are drept la minunea pe care o tooot cere mereu. Iar daca totusi se intampla sa o primeasca, nu realizeaza ca este ca un imprumut la banca, pe care trebuie totusi sa-l achiti!!!
Si-apoi, vrednicul de pomenire, parintele Teofil Paraian spunea ca "Examenele se iau pe învățătură, nu pe binecuvântări"
Si nu ti se pare ca aceasta "minune" se inscrie exact in tipologia criticata de tine?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.05.2010, 11:53:27
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si nu ti se pare ca aceasta "minune" se inscrie exact in tipologia criticata de tine?
Din pacate ne pierdem in amanunte inutile. Una cu cealalta nu are nici o legatura. Omul si slabiciunile lui, goana dupa "succesuri" si minuni fara sacrificii si smerenie adevarata, nu au cum sa confirme sau sa infirme miracolele unui sfant. De ce le amesteci?
Si-apoi ce doresti de fapt? Daca vei avea un link cu documentul (doar pentru maria ta - Dumitru73) te vei pocai? Vei spune in primul rand ca e contrafacut. Tu oricum nu vei crede si nu inteleg de ce ceilalti isi pierd timpul incercand sa faca - ce? Sa te convinga pe tine? Vazand atata filozofie ieftina, mai ca imi vine sa cred ca Petre Tutea avea mare dreptate... Noi nu avem nimic de dovedit. Cine vrea crede, cine nu, nu. Ca sunt unii care mai cred si in trei ceasuri rele, marti 13, pisica neagra, si alte prostii, fie ca fac parte dintre ortodocsii declarati, fie ca nu, nu are relevanta in minunile sfintilor sau existenta Lui Dumnezeu. Dumnezeu EXISTA, indiferent de procentul celor care cred in existenta Lui.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.05.2010, 12:51:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Din pacate ne pierdem in amanunte inutile. Una cu cealalta nu are nici o legatura. Omul si slabiciunile lui, goana dupa "succesuri" si minuni fara sacrificii si smerenie adevarata, nu au cum sa confirme sau sa infirme miracolele unui sfant. De ce le amesteci?
Si-apoi ce doresti de fapt? Daca vei avea un link cu documentul (doar pentru maria ta - Dumitru73) te vei pocai? Vei spune in primul rand ca e contrafacut. Tu oricum nu vei crede si nu inteleg de ce ceilalti isi pierd timpul incercand sa faca - ce? Sa te convinga pe tine? Vazand atata filozofie ieftina, mai ca imi vine sa cred ca Petre Tutea avea mare dreptate... Noi nu avem nimic de dovedit. Cine vrea crede, cine nu, nu. Ca sunt unii care mai cred si in trei ceasuri rele, marti 13, pisica neagra, si alte prostii, fie ca fac parte dintre ortodocsii declarati, fie ca nu, nu are relevanta in minunile sfintilor sau existenta Lui Dumnezeu. Dumnezeu EXISTA, indiferent de procentul celor care cred in existenta Lui.
Stai sa inteleg si eu.
Nu trebuie sa credem in trei ceasuri rele, marti 13 sau pisica neagra.
Dar cand vine vorba de dumnezeul ortodox, trebuie sa credem orice ni se spune?
Asta vrea Dumnezeu de la noi? Credinta oarba?
Asa credeti ca va vrea Dumnezeu? Sa credeti in oricine va arata o umbra pe pereti si spune ca e de la Dumnezeu?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.05.2010, 15:37:46
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
unde esti Anytza? ...
Aici... :)
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dar cand vine vorba de dumnezeul ortodox, trebuie sa credem orice ni se spune?
Dar nu trebuie, asta incearca toata lumea sa spuna, nu esti obligat cu absolut nimic.

Last edited by Anytza; 25.05.2010 at 15:40:05.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.05.2010, 15:58:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Aici... :)

Dar nu trebuie, asta incearca toata lumea sa spuna, nu esti obligat cu absolut nimic.
Nu ai dreptate.
Pentru ca iata, esti catalogat ca necrediocios doar pentru ca nu crezi in aceasta "minune". (nu e cazul meu).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Manastirea Sfantului Nectarie din Eghina diaden Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 01:04:14
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 13:39:53
Viata Sfantului Nectarie din Eghina geo.nektarios Diverse Sarbatori 32 26.01.2009 03:20:42
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 01:54:45