Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 16.01.2008, 13:05:14
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Ce intepretari sunt acestea? ...
Sfantul IOAN GURA DE AUR:
„Că mulți oameni, din pricina dragostei de bani, nu vor să aibă copii; au mutilat firea; nu-și omoară copiii, dar opresc izvoarele nașterii”. (Omilii la Matei, omilia XXVIII, PSB 23)

„De ce semeni acolo unde nu poți secera?” (Omilii la Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel, omilia XXIV)



„De ce semeni acolo unde țarina încearcă a strica rodul, unde sunt multe doctorii de stârpire și unde de multe ori copilul este omorât mai înainte de naștere? Iată, deci, că și pe acea desfrânată n-ai lăsat-o să rămână desfrânată, ci ai făcut-o și ucigașă de om! Ai văzut cum din beție izvorăște desfrânarea, iar apoi din desfrânare iese omorul? Ba chiar mai mult și decât omorul, căci nici nu am cuvinte îndeajuns pentru a numi asemenea faptă criminală, de vreme ce nu numai că pe copilul născut îl omoară, ci îl împiedică chiar de a se naște. Deci de ce îți bați joc de darul lui Dumnezeu și te lupți împotriva legilor Lui, iar ceea ce este binecuvântare tu alungi ca pe un blestem?” (Omilii la Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel, omilia XXIV)



„După cum aceia (sodomiții – n.n.) născociseră o împreunare nerodnică, ce nu sfârșea cu facerea de copii, tot așa a făcut și Dumnezeu pedeapsa, făcând pământul nerodnic cu totul și lipsit de orice poamă.” (Predicile despre statui, Partea a II-a, predica a XIX-a)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 17.01.2008, 10:44:09
saccsiv saccsiv is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 69
Implicit

Unii Sfinti Parinti spun ca oamenii mantuiti iau locul ingerilor cazuti din vrednicia lor . Nu ca ar deveni ingeri , ci ca ar intregi numarul . De aceea si inversunarea si dusmania ce o au dracii impotriva neamului omenesc .

http://saccsiv.weblog.ro/
Reply With Quote
  #133  
Vechi 17.01.2008, 10:49:30
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Biserica a avut intotdeauna atitudine contra avortului. Ioan Gura de Aur mi s-a parut in cateva randuri extremist si cu tot respectul fata de credinciosi acel sfant mi s-a parut rautacios si fara pic de cunostiinta a lumii. Avorturl, din nefericire, este o necesitate a societatii. Am spus din nefericire.

fiecare individ are dreptul sa faca ceea ce doreste cu trupul sau. Dzeu ofera liberul arbitru. Insa in Romania avortul este o boala sociala. Avorturile se fac pe banda. Fara consiliere medicala, psihologica. Te duci la ora 9 si ieis la ora 10. Si ai mai facut un avort. Aceste lucruri nu se intampla in nici o alta tara europeana, oricat de liberale ar fi ele.

Usurinta cu care se poate face un avort indeamna chiar la suportarea lui. Cred ca este o alta grota in sistemul legismativ si medical romanesc. Consider ca pentru un avort ar trebui sa existe un dosar special al fiecarei persopane (care urmeaza sau doreste unul) in parte. Sa existe o evaluarea fizio-psihologica anterioara, consiliere. Sa ii fie prezentate persoanei plusurile de a fi mama si minusurile de a avorta.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 17.01.2008, 11:49:20
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Avorturl, din nefericire, este o necesitate a societatii. Am spus din nefericire.

fiecare individ are dreptul sa faca ceea ce doreste cu trupul sau.
Uciderea unui copil nu e necesitatea nimanui. Pune-te in locul lui. Sau imagineaza-ti ca ai avea un frate care a sfarsit asa, sa vezi ce sensibil devii fata de "necesitatile societatii"... Fiecare om vine pe lume cu bucata lui de paine, si daca Dumnezeu a facut o minune atat de mare incat sa creeze viata, cu atat mai mult are putere sa ajute la cresterea ei, daca este ascultat.

Fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu trupul sau? Nu, in primul rand ca a fost creat de Dumnezeu sa fie templu al Duhului Sfant. Iar trupul copilului omorat si aruncat la gunoi nu este in nici un caz "al sau". Ce liber arbitru are copilul acela?
Reply With Quote
  #135  
Vechi 17.01.2008, 12:03:35
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Consider ca pentru un avort ar trebui sa existe un dosar special al fiecarei persopane (care urmeaza sau doreste unul) in parte. Sa existe o evaluarea fizio-psihologica anterioara, consiliere. Sa ii fie prezentate persoanei plusurile de a fi mama si minusurile de a avorta.
:dozingoff:

Asta chiar ar fi interesant de aflat. Ce argumente ar convinge o femeie sa nu avorteze? Sigur ca sunt diferente de la caz la caz, dar se poate discuta pe cazuri, in functie de motivele care o duc la avort:
1.Saracia
2.Ignoranta/ comoditatea
3.Respingerea din partea familiei: parinti sau sot/ prieten
4.Carierismul
Reply With Quote
  #136  
Vechi 17.01.2008, 12:04:22
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

sau alte motive?...
Reply With Quote
  #137  
Vechi 17.01.2008, 14:40:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Biserica a avut intotdeauna atitudine contra avortului. Ioan Gura de Aur mi s-a parut in cateva randuri extremist si cu tot respectul fata de credinciosi acel sfant mi s-a parut rautacios si fara pic de cunostiinta a lumii. Avorturl, din nefericire, este o necesitate a societatii. Am spus din nefericire.

fiecare individ are dreptul sa faca ceea ce doreste cu trupul sau. Dzeu ofera liberul arbitru. Insa in Romania avortul este o boala sociala. Avorturile se fac pe banda. Fara consiliere medicala, psihologica. Te duci la ora 9 si ieis la ora 10. Si ai mai facut un avort. Aceste lucruri nu se intampla in nici o alta tara europeana, oricat de liberale ar fi ele.

Usurinta cu care se poate face un avort indeamna chiar la suportarea lui. Cred ca este o alta grota in sistemul legismativ si medical romanesc. Consider ca pentru un avort ar trebui sa existe un dosar special al fiecarei persopane (care urmeaza sau doreste unul) in parte. Sa existe o evaluarea fizio-psihologica anterioara, consiliere. Sa ii fie prezentate persoanei plusurile de a fi mama si minusurile de a avorta.
Am inteles ca ai subliniat ca avortul este o necesitate din nefericire, insa mi se pare inuman si imoral sa consider omuciderea ca fiind necesara. Sfantul Ioan Damaschin spune ca este mai important sa vorbesc despre "a fi" (oricum), decat despre "a nu fi"(deloc).
Reply With Quote
  #138  
Vechi 20.01.2008, 22:47:40
saccsiv saccsiv is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 69
Implicit

http://www.gardianul.ro/2008/01/21/stiinta-c54/viata_este_posibila_incepand_cu_a_23_a_saptamana_d e_sarcina-s107707.html

Reply With Quote
  #139  
Vechi 23.01.2008, 22:26:41
eusssebiu eusssebiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2008
Mesaje: 3
Implicit

AJUTOOOR! proiecte.legi@medc.edu.ro aceasta e adresa de mail unde suteti rugati sa argumentati predarea religiei in liceu. Sa nu lasam ministrul de azi si profesorii atei sa priveze adolescentii de educatie moral-crestina! Cat mai multe mesaje la proiecte.legi@medc.edu.ro DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #140  
Vechi 23.01.2008, 22:42:37
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

In anul 1990 s-au efectuat 1 milion de avcorturi in Romania. Asta inseamna 4 avorturi la un nascut viu. In numai 10 ani de la legalizarea avortului, in Romania se facusera 11 milioane de intreruperi de sarcina.

"Primul avort l-am facut in 1990. Aveam 17 ani si m-am dus cu mama ca si cum as fi avut o programare la dentist. Am stat la coada. Erau atatea femei care faceau avort incat mi s-a parut o interventie ca oricare alta. Eram o pustoaica;imediat dupa aia am plecat la mare.Pana acum am facut 5 avorturi.Primele 3 le-am facut in acelasi loc.Erau femei acolo care faceau o data la 2 luni. In comparatie cu ele stateam bine.Un avort la 2 ani. Mi se parea rezonabil. Am crescut in Bucuresti, am facut o facultate...nu am sub nici o forma scuza lipsei de educatie. Nu am de fapt nici o scuza. Acum stiu ca era, pur si simplu, dovada mea de nesimtire si prostie."
1999, Bucuresti
M.C. 28 de ani

este un fragment dintr-un articol din revista TABU, revista a aparut prin septembrie, dar m-a impresinat atat de mult incat am pastrat revista
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 21:20:38
am o propunere: maria-luisa Generalitati 36 14.01.2010 19:20:51
propunere catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 157 08.05.2009 19:09:51