Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.02.2012, 15:40:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pai daca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu (greu de crezut ca se refera la un chip fizic,material,ci la chipul ceresc,dumnezeiesc)...este de inteles ca omul este creatie si faptura divina.
Ca ne manifestam mai mult sau mai putin divinul din noi,de la caz la caz,este alta poveste.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.02.2012, 16:30:40
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Iar catolicii merg mai departe, spunand ca Duhul Sfant provine numai de la Tatal, ati inteles? numai de la Tatal!
"Care sunt punctele principale care ne despart de catolici ?
Invataturile principale care ne despart dogmatic si canonic de catolici sunt :
1 - Intai este filioque. Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul Evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin Fiul." (Parintele Cleopa)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.02.2012, 16:40:33
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
"Care sunt punctele principale care ne despart de catolici ?
Invataturile principale care ne despart dogmatic si canonic de catolici sunt :
1 - Intai este filioque. Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul Evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin Fiul." (Parintele Cleopa)
exact, si Ortodoxismul considera adaosul Filioque la Crez ca pe o erezie antitrinitara, intrucat afecteaza sau dezechilibreaza relatiile dintre persoanele Sfintei Treimi.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 16.02.2012, 16:41:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Deci Isus este Dumnezeul Atotputernic?
Da. "Lumen de lumine, Deum verum de Deo vero". El este atotputernic, fiind "consubstantialem Patri". Isus, vorbind despre El, spune: "Datu-Mi-s-a toată puterea, în Cer și pe pământ". Mergeți în oricare biserică răsăriteană, catolică sau ortodoxă, și priviți locul cel mai înalt: interiorul zugrăvit al turlei. Dacă sunt mai multe turle, al celei mai apropiate de altar. Veți vedea chipul lui Isus Pantocrator. Atoatele.

Citat:
Iar catolicii merg mai departe, spunand ca Duhul Sfant provine numai de la Tatal, ati inteles? numai de la Tatal!
"qui ex Patre Filioque procedit."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.02.2012, 16:46:06
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da. "Lumen de lumine, Deum verum de Deo vero". El este atotputernic, fiind "consubstantialem Patri". Isus, vorbind despre El, spune: "Datu-Mi-s-a toată puterea, în Cer și pe pământ". Mergeți în oricare biserică răsăriteană, catolică sau ortodoxă, și priviți locul cel mai înalt: interiorul zugrăvit al turlei. Dacă sunt mai multe turle, al celei mai apropiate de altar. Veți vedea chipul lui Isus Pantocrator. Atoatele.
"qui ex Patre Filioque procedit."
Isus este Atotputernic, dar nu si peste Tatal. Adica Tatal are autoritate si este peste Isus, ierarhic, ca pozitie, asta este aratat in Scripturi lamurit. Tatal si Fiul sunt 2 persoane diferite, ele nu se confunda, cum a spus penticostalul Branham. Fiind persoane diferite, ele conlucreaza insa Fiul face voia Tatalui nu invers.
Am vrut sa notez aceste aspecte. Acum, daca catolicii spun ca Tatal si Fiul au aceeasi putere sa trimita Duhul Sfant, ce ne facem cu ortodocsii care spun ca numai Tatal are puterea sa trimita Duhul Sfant? mai este in acest caz, Isus atotputernic, daca nu poate trimite Duhul Sfant?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.02.2012, 16:52:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fara a vrea sa-l contrazic pe dl Mihnea Dragomir, doar ca o completare: exista o manastire in Israel, langa Ierihon, zidita pe locul unde Iisus a fost ispitit de diavol, in timpul celor 40 de zile petrecut de EL in pustie, in post si rugaciune (sper sa nu incurc ceva) - pe muntele Tentatiilor. Ghidul ne-a atras atentia ca in turla manastirii este zugravit Tatal (o exceptie, desigur, explicatia fiind ca la momentul respectiv - caruia ii este inchinata manastirea - Iisus inca nu patimise, nu inviase si nu se inaltase la cer). Cel putin asa am retinut eu, astept corectari daca e cazul.
Attached Images
File Type: jpg DSCN0748.jpg (45,5 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 16.02.2012, 16:55:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Isus este Atotputernic, dar nu si peste Tatal. Adica Tatal are autoritate si este peste Isus, ierarhic, ca pozitie, asta este aratat in Scripturi lamurit. Tatal si Fiul sunt 2 persoane diferite, ele nu se confunda, cum a spus penticostalul Branham. Fiind persoane diferite, ele conlucreaza insa Fiul face voia Tatalui nu invers.
Este de mirare că un om care are cunoștințe, totuși, aprofundate despre credință, așa cum mereu am văzut în dv, face asemenea erori pe care Biserica le-a clarificat de vreo 17 secole. Vă invit să recitiți hotărârile dogmatice ale primului conciliu ecumenic al Bisericii, acela de la Niceea, izvorâte din controversa arianistă.

Citat:
Am vrut sa notez aceste aspecte. Acum, daca catolicii spun ca Tatal si Fiul au aceeasi putere sa trimita Duhul Sfant, ce ne facem cu ortodocsii care spun ca numai Tatal are puterea sa trimita Duhul Sfant? mai este in acest caz, Isus atotputernic, daca nu poate trimite Duhul Sfant?
Și catolicii, și ortodocșii cred la fel în ceea ce privește trimiterea Duhului Sfânt în lume. Controversa în jurul lui Filioque privește cauzarea intratrinitară a Duhului Sfânt. Există un lung topic despre asta, e adevărat, de multe ori parazitat. Dacă după efortul de citire a topicului despre Filioque mai sunt neclarități, să încercăm să le rezolvăm, cel mai bine tot acolo.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.02.2012 at 16:57:20.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 16.02.2012, 17:15:26
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este de mirare că un om care are cunoștințe, totuși, aprofundate despre credință, așa cum mereu am văzut în dv, face asemenea erori pe care Biserica le-a clarificat de vreo 17 secole. Vă invit să recitiți hotărârile dogmatice ale primului conciliu ecumenic al Bisericii, acela de la Niceea, izvorâte din controversa arianistă.
Biserica a marturisit dintotdeauna doctrina numita a subordonarii lui Cristos, am dreptate?
Observati ca nu e numita doctrina inferioritatii lui Cristos. Subliniez acest lucru pentru ca unii pot trage concluzia ca subordonarea implica in mod necesar inferioritatea.
Isus are aceeasi natura cu Tatal, dar vedem ca exista o deosebire intre cele doua persoane, si prima ar fi ca una este Tata iar cealalta Fiu! Fiul asculta de Tatal, corect? cu ce am gresit?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 16.02.2012, 17:24:19
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Cum sa ma fac inteles...Isus este Atotputernic dar prin voia Tatalui iar Tatal este Atotputernic prin El Insusi. Asa e bine?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 16.02.2012, 17:31:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Biserica a marturisit dintotdeauna doctrina numita a subordonarii lui Cristos, am dreptate?
Nu îmi amintesc să fi citit niciun act emis de autoritatea eclezială care să asocieze termenul de "subordonare" numelui lui Cristos.

Citat:
Observati ca nu e numita doctrina inferioritatii lui Cristos. Subliniez acest lucru pentru ca unii pot trage concluzia ca subordonarea implica in mod necesar inferioritatea.
Isus are aceeasi natura cu Tatal, dar vedem ca exista o deosebire intre cele doua persoane, si prima ar fi ca una este Tata iar cealalta Fiu! Fiul asculta de Tatal, corect? cu ce am gresit?
Să ne înțelegem: după Încarnare, Isus a devenit om. Unul perfect. A rămas Dumnezeu. Ca om, El datorează ascultare față de Tatăl și S-a achitat, ca om perfect, în mod exemplar, de această datorie. Ca Dumnezeu, este perfect egal cu Tatăl. Tot ceea ce poate face Tatăl, poate și Fiul și, împreună cu Duhul Sfânt, guvernează lumea. Ordinea de precedență "Tatăl, Fiul, Sfântul Duh" nu este o ordine a subordonării, ci o ordine a cauzării în cadrul "împreună-dănțuirii în Sfatul cel Veșnic" (perihoresis).

O analogie vă va ajuta imediat: ortodocșii susțin că, în Biserica Nedespărțită, Papa ocupa primul loc ca "precedență de onoare" și nu în sensul că ceilalți episcopi i-ar fi subordonați cu ceva, nici că ar fi trebuit să îl asculte. Dacă acceptați principiul că ordinea de precedență în lume poate fi pur onorifică, atunci o acceptați mai ușor și cu privire la Ipostasurile Divine.

Ce înseamnă că, acum, Isus se află "de-a dreapta Tatălui" ? Înseamnă că omul Isus ocupă primul loc DUPĂ cel al Tatălui. Ce înseamnă că "Isus este Pantocrator" ? Înseamnă că El, ca Dumnezeu, ocupă fiecare loc din spațiu, aflându-Se "în Cer, pe pământ și în tot locul" și că "niciun veac nu-l scapă din putere". Este un mister aici, la care nu putem avea deplin acces cu ascuțișul minții noastre mioape. Dar ni s-a revelat ca atare. Iarăși, priviți bisericile răsăritene: absidele de deasupra altarului, de astă dată. Veți vedea pe Sf Fecioară ținând în brațe un prunc. Ei bine, în mâna acestui Prunc veți vedea globul pământesc. Fondul picturii este, cel mai adesea, albastru: culoarea cerului. Deci, breasla iconarilor încearcă să ne transmită ideea că Pruncul conducea lumea. Cum este aceasta posibil ? Habar nu am, dar cred. Poate că, odată, voi ajunge și să pricep, chiar dacă vor mai trece milenii până să am această posibilitate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.02.2012 at 17:40:13. Motiv: frazare
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NADEJDEA SI GANDIREA POZITIVA iosif Pocainta 23 25.06.2015 01:31:08
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 19:15:50
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
Gandirea pozitiva silverstar Generalitati 29 23.09.2006 00:23:34