Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 17.02.2012, 08:10:36
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Domnule Profet [de carton], cu respect vă atrag atenția că acest topic este "Influențe ortodoxe în gândirea penticostală", iar nu "Influențe iehoviste în gândirea Profetului de carton" cum din nefericire s-a cam transformat...
Dar exact despre asta vorbim, influentele ortodoxe in gandirea penticostala, doctrina Trinitatii este o influenta ortodoxa in penticostalism, asta unu la mana, doi la mana ma acuzati pe mine ca am influente "iehoviste", domnule dumneata nu stii ce vorbesti si nu cunosti invataturile martorilor lui Iehova! eu nu sunt influentat de nimeni, expun exact ce cred eu, si am spus destul de clar, scrie in Scripturi (Evrei 1:5) ca Isus a fost nascut si nu creat de Tatal. Deci domnule, Isus nu e o creatie ca restul ci e Fiul unic nascut al lui Dumnezeu, ia cititi acest psalm 109:

3. Cu Tine este poporul Tău în ziua puterii Tale, întru strălucirile sfinților Tăi. Din pântece mai înainte de luceafăr Te-am născut".

Last edited by Profetul de carton; 17.02.2012 at 08:19:28.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 17.02.2012, 08:15:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
ma acuzati pe mine ca am influente "iehoviste", domnule dumneata nu stii ce vorbesti si nu cunosti invataturile martorilor lui Iehova! eu nu sunt influentat de nimeni, expun exact ce cred eu, si am spus destul de clar, scrie in Scripturi (Evrei 1:5) ca Isus a fost nascut si nu creat de Tatal.
Nu m-am referit doar la acest aspect. Am găsit la dumneavoastră cel puțin trei expresii folosite în apologetica martorilor lui Iehova. Mi se pare cam mare coincidența...

Și nu e o acuză... pur și simplu o constatare...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 17.02.2012, 08:21:24
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu m-am referit doar la acest aspect. Am găsit la dumneavoastră cel puțin trei expresii folosite în apologetica martorilor lui Iehova. Mi se pare cam mare coincidența...
ce expresii, domnule? aratati-mi expresiile folosite de mine si apoi aratati in cartile martorilor lui Iehova ca apar acele expresii! daca nu, la fel ca ucenicul, ar fi cazul sa va cereti scuze public.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 17.02.2012, 08:25:29
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
ce expresii, domnule? aratati-mi expresiile folosite de mine si apoi aratati in cartile martorilor lui Iehova ca apar acele expresii! daca nu, la fel ca ucenicul, ar fi cazul sa va cereti scuze public.
Prea ușor se aruncă cu "cere-ți scuze în public!"... E neapărat un lucru rău că aveți expresii asemănătoare, ori chiar identice cu ale martorilor? De exemplu v-am apreciat pentru poziția vis a vis de starea omului în moarte, învățătură întâlnită și la martorii lui Iehova...
Reply With Quote
  #125  
Vechi 17.02.2012, 08:27:46
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prea ușor se aruncă cu "cere-ți scuze în public!"... E neapărat un lucru rău că aveți expresii asemănătoare, ori chiar identice cu ale martorilor? De exemplu v-am apreciat pentru poziția vis a vis de starea omului în moarte, învățătură întâlnită și la martorii lui Iehova...
domnule, dar invatatura aceea am preluat-o de la adventisti, citind cartile lor cumparate de la cineva care mergea pe scara blocului cu carti, am comparat cu Biblia si asa am ajuns sa cred; insa invatatura cu sabatul nu o cred, deoarece nu e biblica.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 17.02.2012, 08:28:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
domnule, dar invatatura aceea am preluat-o de la adventisti, citind cartile lor cumparate de la cineva care mergea pe scara blocului cu carti, am comparat cu Biblia si asa am ajuns sa cred; insa invatatura cu sabatul nu o cred, deoarece nu e biblica.
E dreptul dumneavoastră să credeți ce vă dictează cugetul... doar există libertate religioasă, nu?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 17.02.2012, 08:30:37
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

mai oameni buni, nu mai vorbiti prostii si nu mai faceti acuzatii nefondate! iata ce se spune despre Isus:

Aramaic Bible in Plain English (©2010)
“And to The Messenger of the assembly of the Laidiqians write: “Thus says The Eternal, The Trustworthy and True Witness, and The Source of The Creation of God:”

(Coloseni 1:15, 16) El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creația, pentru că prin el au fost create toate celelalte lucruri din ceruri și de pe pământ ...

----------------------------
Isus este Sursa Creatiei lui Dumnezeu, nu face parte din Creatie, El a fost nascut din Tatal in vesnicii, prin Isus au fost create toate, deci Isus creeaza nu a fost creat.

------------------------
Asta cred, asta am spus dintotdeauna, nu ce ma acuza "ucenicul" ! Daca Isus are viata in Sine, cum sa fie El parte din creatie? cine mai are viata in sine decat Tatal si Fiul? Ioan 5:26 ---> daca are viata in Sine, este Creator, Generator de Viata. Cum sa fie parte din creatie????

Last edited by Profetul de carton; 17.02.2012 at 08:34:35.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 17.02.2012, 09:50:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

In ortodoxie se vorbeste despre monarhia Tatalui (nu doar in ortodoxie, aceatsa a fost de la inceput), dar se refera la faptul ca Tatal este nenascut. In rest cele Trei Persone ale Sfintei Treimi sunt egale.
Subordinationismul este o eroare dogmatica afirmata de Pavel din Samosata si Lucian din Antiohia. Monarhianismul este tot o eroare: http://ro.orthodoxwiki.org/Monarhianism
Mai exista sabelianismul sau modalismul, care spune ca e o singura Persoana, nu Trei.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 17.02.2012, 10:03:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Este o doctrina oficiala a bisericii ortodoxe, este convingerea vreunui sfant sau sunt concluziile tale?
Iti raspund daca ma intrebi ca sa afli raspunsul sau din curiozitate, dar mi-e teama ca e doar o alta intrebare ironica pentru a cauta pricina.
Asadar, daca e vorba de a afla adevarul, de multe ori am dat invatatura aceasta si link-ul din catehism, deci raspunsul este: toate trei, si in completare e si invatatura din Sfanta Scriptura.
Din catehismul ortodox: http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism10.html
"236. Chiar persoana Duhului Sfant e aceea prin care vedem pe Hristos si ne unim cu El?
Nu. Daca ar fi chiar persoana Sfantului Duh, atunci ea s-ar face o proprietate a noastra, sau noi ne-am face una cu Duhul Sfant. Unde se vorbeste de Duhul, e vorba de lucrarea Duhului. Dar intrucat unde e lucrarea e si cel ce lucreaza, se poate spune ca Duhul insusi e in noi si lucreaza in noi, fara ca lucrarea insasi sa fie persoana Lui.
237. Lucrarea aceasta prin care Duhul Sfant ne uneste cu Hristos si lucreaza in noi, impreuna cu noi, la mantuirea noastra, nu are un nume deosebit?
Are. Lucrarea aceasta se numeste harul dumnezeiesc. De aceea se spune ca ne mantuim prin har, sau ne unim cu Dumnezeu prin har, sau ne indumnezeim, sau ne facem dumnezei dupa har."
P.S. Am raspuns si pentru ucenic

Last edited by catalin2; 17.02.2012 at 10:09:09.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 17.02.2012, 10:36:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pai daca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu (greu de crezut ca se refera la un chip fizic,material,ci la chipul ceresc,dumnezeiesc)...este de inteles ca omul este creatie si faptura divina.
Ca ne manifestam mai mult sau mai putin divinul din noi,de la caz la caz,este alta poveste.
Atentie la ce influente primim ca sa ne ghideze conceptiile. Omul nu e faptura divina, asta e o conceptie din new-age, de exemplu actrita Shirley Mclane, adepta si una din propagatoarea curentului spunea "Eu sunt Dumnezeu".
In conceptia ortodoxa: Sf. Ioan Damaschin spune: "chipul inseamna ratiune si libertate, in timp ce asemanarea reprezinta dobandirea virtutii Dumnezeiesti".
Catehismul ortodox: http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?p=215
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NADEJDEA SI GANDIREA POZITIVA iosif Pocainta 23 25.06.2015 01:31:08
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 19:15:50
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
Gandirea pozitiva silverstar Generalitati 29 23.09.2006 00:23:34