Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 14.03.2011, 14:32:06
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Ca sa nu postez in mai multe locuri, voi posta aici... va rog mult de tot indrumati-ma si pe mine in legatura cu participarea la Sf.Liturghie, Sf.Maslu si toate celelalte slujbe...

Eu cu cel mic mergem de obicei duminica la biserica, dar chiar la sfarsitul slujbei... atunci il duc la impartasit pe cel mic... Mereu mergem la sfarsit pentru ca nu are rabdare sa stea in carucior atatea ore... plus ca intotdeauna se gasesc oameni care ii spun sa taca din gura... au fost dati in care a fost smucit de mana de cineva pentru ca bombanea... altii ofteaza, isi dau ochii peste cap, unii chiar ma atentioneaza etc... cel mic nu tipa, nu urla, doar bombane... Si sa nu uit sa mai adaug si aglomeratia din biserica, inghesuiala... ma simt si prost de multe ori ca sunt cu caruciorul...

Ce sa fac si cum sa fac ca sa putem si noi participa la o slujba cap-coada macar o data? ... Duhovnicul meu imi spune sa nu bag de seama la lume si sa-i spun daca il mai atentioneaza fizic careva pe cel mic...

Sa-mi iau gandul pana va creste mai marisor?
Reply With Quote
  #152  
Vechi 14.03.2011, 16:35:39
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Deci tie ti-a dat deja raspuns duhovnicul tau, si tu inca ne mai intrebi pe noi ce sa faci???
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 14.03.2011, 19:53:41
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Deci tie ti-a dat deja raspuns duhovnicul tau, si tu inca ne mai intrebi pe noi ce sa faci???
DA. Intreb.

In nici macar o ora de stat in biserica, sunt fleasca de transpirata, obosita de atatea comentarii, nu reusesc sa fiu distributiva si nu stiu cum sa imi mai potolesc copilul pentru ca nu mai are rabdare.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 14.03.2011, 20:03:06
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Nu am citit tot topicul, am vazut doar ultimele doua postari ale Mariei.
Nu ar putea sa-ti aduca parintii / sotul / socrii copilul atunci cand preotul incepe sa impartaseasca? Iar tu sa te duci de la inceputul slujbei? E doar o idee. Stiu ca e indicat sa mearga copiii la biserica, insa cei mici de tot sunt foarte greu de controlat in multime; plus ca e si plictisul de rigoare.
Inca o idee, ii poti lua la biserica o jucarie (animal de plus) cu care sa se joace, asta il va tine "ocupat" pe timpul slujbei.

E adevarat ca lumea e din ce in ce mai crispata si mai stresata, multi merg la slujba ca sa se linisteasca si sa se roage. E dificil de realizat acest lucru atunci cand unul / doi / mai multi copii urla, tipa, alearga prin biserica (prin alea mai goale, in aglomeratie nu exista problema asta). Am vazut situatii in care preotul a intrerupt predica pentru ca nu se mai auzea nimic din cauza urletelor unui copil pe care mama sa a insistat sa-l tina in biserica cu orice pret.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 14.03.2011, 20:10:20
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Tot in legatura cu zgomotul din biserica si felul in care intelegem sa ne manifestam (sau nu) vizavi de acesta. Un sfant (nu retin numele spre rusinea mea) dorea sa-si aleaga o biserica la care a participe la Sf. Liturghie. Si-a luat o salba cu clopotei si de fiecare data cand intra intr-o biserica facea un zgomot de nedescris. Multi se indignau si-l izgoneau.
A ramas pana la urma in biserica in care a intrat, a facut zgomot si totusi nimeni nu a intors capul sa vada cine e "necuviinciosul".
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 14.03.2011, 20:16:45
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Sa-mi iau gandul pana va creste mai marisor?
Eu cred ca da.

Iti spun asta pentru ca:
- micutul orice ai face, se va plictisi,nu va rezista toata Sf Liturghie;
- tu vei fi terminata,stresata,vor curge apele pe tine si ce este mai important,nu vei putea fi in uniune cu ce se intampla la slujba,pentru ca nu trebuie sa fii doar prezenta fizic,trebuie sa ai sufletul si mintea la Sf Liturghie;lucru pe care in astfel de conditii,nu-l poti face;
-toata bombaneala cum spui tu si foiala micutului, vor deranja si pe cei care se roaga si sunt atenti la slujba,ceea ce iarasi nu e bine.

Deci eu zic ca faci bine cum faci.Deocamdata, mergi doar la sfarsit ca sa il impartasesti.Dumnezeu VEDE osteneala ta!

Sa va ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 14.03.2011, 20:22:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Tot in legatura cu zgomotul din biserica si felul in care intelegem sa ne manifestam (sau nu) vizavi de acesta. Un sfant (nu retin numele spre rusinea mea) dorea sa-si aleaga o biserica la care a participe la Sf. Liturghie. Si-a luat o salba cu clopotei si de fiecare data cand intra intr-o biserica facea un zgomot de nedescris. Multi se indignau si-l izgoneau.
A ramas pana la urma in biserica in care a intrat, a facut zgomot si totusi nimeni nu a intors capul sa vada cine e "necuviinciosul".
Asta e alta poveste..:-)) Pai cei responsabili cu "ordinea si linistea" la slujbe,sunt de obicei cei care sunt mai atenti la ce se intampla in jur decat in altar! Asta-i clar!

Cu toate acestea, trebuie respectati cei care cu evlavie se roaga si asista la Sf.Liturghie.Si sa tii copii mici la slujba cu forta,cu pretul starii negative pe care o capata din cauza aglomeratiei si plictiselii, cand ei habar n-au ce se intampla acolo,mi se pare un gest gresit din partea mamei.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 14.03.2011, 20:48:47
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Maria, la multe biserici mamicile care au copii foarte mici vin de la inceputul slujbei si stau cu caruciorul in curtea bisericii ascultind slujba de la difuzor (multe biserici au difuzoare astfel incat slujba se aude pe o scurta distanta si afara) si participind la Liturghie in rugaciune de afara. In curtea bisericii, la aer curat copilul se simte ca in parc si nu mai e atat de agitat. La sfarsit intra cu copilul si il impartasesc, dar venind de la inceput se folosesc si de rugaciune (participarea la Liturghie in rugaciune) si si de binecuvantarile preotului. Pt ca binecuvantarile pe care le da preotul in biserica, ne-fiind din lumea aceasta materiala, ci fiind vorba de Harul Lui Dumnezeu, binecuvantarile nu sint oprite de materie, nu sint oprite de zidurile exterioare ale bisericii, nu se opresc la zidurile bisericii si la cei care sint in biserica. Oricum Dumnezeu vede osteneala dar mai ales ravna ta si participarea la rugaciune indiferent daca stai "in primul rand" in fata in biserica, sau mai in spate, sau in curte. Dumnezeu te vede oriunde ai fi si nu se uita la pozitia ta in spatiul fizic ci la pozitia sufletului tau fata de El, se uita la inima ta.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 14.03.2011 at 20:51:54.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 14.03.2011, 21:16:53
andreibravo andreibravo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Mesaje: 6
Implicit Nimic nu e mai de pret decat viata

Gandurile negre sunt ale vrajmasului,dar tb evitate si tb sa gandesti pozitiv.Viata copilasului tau depinde de tine,iar gandurile tale sumbre vor avea efecte si asupra viitorului pruncului.Sa stii ca Dumnezeu nu da mai mult decat poti duce.Mai intai de toate tb sa-i multumesti bunului Dumnezeu pt ca esti sanatoasa si vrednica.Apoi spovedeste-te si pune-ti nadejdea in ajutorul si in bunatea lui Dumnezeu,pt ca nu te va uita.Iar ca sa te intaresc sa iti aduci aminte in permanenta de cuvintele Sf. Siluan Athonitul:"Tine mintea in iad, si nu deznadajdui",si vei vedea ca iti va fi bine,chiar foarte bine.Si in final,sa nu uiti de cel mai mare model de rabdare, de care poate ai auzit:Dreptul Iov,ce a rabdat toate ispitele,lasand totul in voia bunului Dumnezeu,Dumnezeu sa iti ajute
Reply With Quote
  #160  
Vechi 14.03.2011, 21:26:18
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Coralina, din pacate sunt mama singura... doar eu si cu cel mic... iar o jucarie nu il intereseaza mai mult de 10 minute, in biserica... devine interesat de oameni, de ce aude, mai sunt si copii si zice 'bebe'...

Vara intr-adevar, stam afara, la aer si ascultam slujba la difuzor... el abia a facut 2 ani acum...

Stiu ca nu e placut sa vrei sa te rogi sau sa asculti linistit slujba si un copil mic te perturba... ideea este ca spre deosebire de altii, nu urla, ci se foieste si bombane... si stie de Sf.Gheorghe (il striga Ghioghie), daca vede vreun sfant pictat pe pereti este ori Ghioghie ori Sus ( Mantuitorul nostru Isus)... dar se pare ca nu am alta solutie decat sa mergem putin cate putin, ca si pana acum, iar in timp sper sa solutionam chestiunea. Si pentru mine este extrem de obositor si de stresant sa fiu atenta la slujba, sa-mi amuz sau sa imi potolesc copilul si sa mai raspund si comentariilor facute la adresa lui... si cu toate astea stateam in spate de tot (Se aude foarte bine slujba si acolo), tocmai pentru ca mai intra si mai pleaca lumea, dar degeaba... offf

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri. Sincer.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 21:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15