Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.11.2007, 21:18:11
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

parerea mea umila(daca intereseaza pe cineva)este ca numai in Dumnezeu poti avea incredere deplina si in Maica Domnului...si in partener(e) pana la proba contrarie..dar daca a calcat pe bec.. ghimpele amaraciunii si al neincrederii se cuibareste si nu mai poate fi alungat usor,multa credinta trebuie si rugaciune si parca tot lipseste ceva...ne revin mereu obsesiv in minte acele momente atat de "speciale" cand am descoperit mesaje pe telefon,pe mess sau mai stiu eu unde.Si daca cineva te-a ranit , toata viata sufli si-n iaurt ,adica te temi continuu sa nu se repete povestea,devii suspicios,incepi sa ai fler de politist sa adulmeci in permanenta" ceva" ca un caine politist,sa devii obsedat.Si dispare linistea si disponibilitatea sufleteasca de a iubi,de a ocroti,de a respecta,de a fi bland..apare neincrederea "acreala",certurile,indiferenta....racirea treptata a relatiei..si daca ai ghinionul ca partenerul sa fie o fire mai slaba sau daca nu suporta sicanele pe aceasta tema ..va aparea in peisaj o alta nefericita care sa-i daruiasca zambetele de care noi il privam,vorbe calde si incurajatoare in timp ce noi avem grija sa ii amintim ca e o mare pacoste,dezamagire,ca nu e in stare sa faca nimic cum trebuie...etc,etc.
Cert e ca orice problema se rezolva numai discutand intorcand pe toate fetele problema pe un ton calm civilizat ,impreuna cu partenerul ,toATA tarasenia.Daca stai doar si iti ineci nefericirea pe forum fara sa discuti cu cine trebuie(cu psrtenerul)prapastia dintre voim se casca mai tare..pana se produce o ruptura.Oricum nu trebuie sa stea femeia cu mana in san sa se culce pe o ureche increzatoare si naiva ca nimeni nu va atenta la integritatea sotului sau sa fie prea increzatoare in el(poate avea un soc daca afla din intamplare ca sotul nu e chiar un ingeras)e bine sa ne asteptam la orice sa fim pregatiti sa primim orice de la oameni,sa fim vigilenti fara a deveni paranoici.Asa cred eu.Nu stiu cum as reactiona sa fiu in locul tau..eu am o fire putin violenta la manie si nu as putea sa fiu atat de "doamna"incat sa tac ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si nu m-as linisti pana nu i-as zice si cateva vorbe mai neaose(spre rusinea mea).E dureros atunci cand unul dintre parteneri nu e serios,cand sunt copii la mijloc,cand murdariile tulbura linistea unei familii,sau viata unui cuplu.Nu e o solutie sa te desparti musai sau sA TRAIESTI singura,sa-ti plangi de mila cauta solutii mai la indemana:comunicarea cu partenerul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.11.2007, 21:57:11
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Draga Cristy,pentru relatiile dintre noi trebuie sa luptam si sa cerem si ajutorul lui Dumnezeu in rugaciune.Sfatuirea cu un duhovnic este folositoare si desigur comunicarea cu sotul intareste increderea si mareste sau reaprinde focul dragostei.Dumnezeu sa va ajute sa iesiti biruitori.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.12.2007, 17:53:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristy
nu am putut sa-i spun ce am facut, dar m-am purtat rece si meschin cu el. si ne-am certat urat, dar nu am putut sa-i marturisesc ce ma supara. nu pot sa-i spun ca il suspectez, ca imi pierd increderea in el in problema asta.
vezi, aici admiti ca problema de fapt esti tu. incearca sa fii sincera cu el... ce-ar fi sa-i spui si lui exact ceea ce ne-ai spus noua aici? mai bine lasa garda jos si nu mai tese scenarii. viata oricum este un sumum de posibilitati si daca avem o gandire suspicioasa si negativista reusim sa le atragem mai mult pe cele nedorite. parerea mea!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.12.2007, 22:49:25
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Eu zic ca daca in acele mesaje n-ai gasit ceva suspicios sa nu ii zici de ce ai facut ca se va simti urmarit, controlat si nu va mai avea incredere in tine...daca ai gasit declaratii sau cv de genul asta...poti sa-i spui.Dar pana una alta roaga-te sa fie bine si fa si tu ceva:fii mai afectoasa cu el, pregateste-i o surpriza ceva ca tot e Craciunul, renunta la gandirea negativista si fa-l sa-si dea seama ce persoana frumoasa are langa el:).
P.S.Nu uita ca e Craciunul, omul are obiceiul de a trimite urari si de a comunica chiar si cu persoane cu care nu are neaparat o legatura stransa:D.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.01.2008, 06:39:08
victor.r victor.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristy
o sa va povestesc pe scurt ce am facut... sotul meu de cand il stiu, este impatimit cu calculatoarele... si cu mess-ul. si are o gramada de fete acolo, cunoscute el stie cum, de cand era in facultate. mi-a spus ca nu mai are adresele fostelor prietene, si eu il cred. mi-a mai zis ca nu flirteaza cu ele, ca daca vorbesc, sunt numai generalitati.
pana sa ne casatorim, am surprins fara sa vreau cateva momente de "apropiere" cu niste fete de acolo. si acum, fiind patita, reactionez urat la orice imi spune de una de acolo, sau la orice aluzie.
dintr-o intamplare, i-am aflat parola la mail. si am inceput sa-i verific mailurile. el intra pe forumuri de specialitate pt meseria lui, si discuta acolo despre noutati, lucruri strict profesionale. i-am deschis messul ieri si i-am incalcat intimitatea: am citit ce vorbise cu o fata de acolo de pe forum... erau lucruri generale (ce mai faci, cum iti mai e...) insa m-a afectat.
am inceput sa-mi fac tot felul de scenarii in cap, sa-mi imaginez tot felul de lucruri. ca poate incepe din nou cu flirturi ca de amuzament si sa-i treaca timpul, sau sa se simta din nou apreciat.
nu am putut sa-i spun ce am facut, dar m-am purtat rece si meschin cu el. si ne-am certat urat, dar nu am putut sa-i marturisesc ce ma supara. nu pot sa-i spun ca il suspectez, ca imi pierd increderea in el in problema asta.
tin totul in mine si rabufnesc in relatia cu el. si vad ca il indepartez, si sufar si eu, si sunt deprimata, si sufera si el.
ma gandesc ca a fost o prostie din partea mea. si imi impun sa nu mai deschid mailul, sa nu ma mai intereseze, sa-i acord credit.
insa inauntrul meu sufar, si e o suferinta de nedescris.
ne vedem doar seara, cateva ore, si nu am cum sa stiu ce face in timpul zilei. si nici nu vreau sa-i tin socoteala.
va cer ajutorul pentru a ma linisti si a rezolva problema, care e posibil, admit, sa fie doar in sufletul meu. cum sa scap de suspiciune? stiu ca daca e sa ma insele o va face fara sa-l prind si fara sa aflu... insa nelinistea imi chinuie sufletul si ne otraveste relatia.
Neincrederea in semenii nostrii vine adeseori din neincrederea in propria noastra persoana. Lipsa comunicarii este o carenta majora in orice relatie, dar mai ales in relatia de cuplu. De cele mai multe ori solutia problemelor noastre se gaseste in noi insine ci nu in afara noastra.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.12.2009, 11:40:38
anabianca31 anabianca31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 2
Post

Draga Cristy,daca sotul tau vorbeste cu fete pe mess asta trebuie sa-ti ridice un mare semn de intrebare....inseamna ca nu il asculti cat trebuie, nu prea este comunicare intre voi.
Incearca sa vorbesti cul el mai mult si sa ai spui ceea ce te nelinisteste. Cu cearta si respingere nu rezolvi nimic ci il indepartezi mai tare. Daca il iubesti si vrei sa-l pastrezi langa tine, incearca sa iti stapanesti gelozia si sa vorbesti cu el cu calm. Stii vorba aia: Vorba dulce mult aduce. Daca stii cum sa procedezi il poti face chiar sa-ti marturiseasca atunci cand mai greseste. Sa nu-i spui ca ai intrat pe e-mail-ul lui,ca barbatii reactioneaza foarte urat cand vad ca nu ai incredere in ei, si se simt controlati. Iti vorbesc din proprie experienta.
Asa era si sotul meu, vb pe mess cu fete si nici mie nu imi placea asta, ma deranja foarte tare.Insa acum 3 luni a murit. Si sincer iti spun, ca acum mi-as fi dorit sa stea in fiecare zi pe mess si sa vorbeasca cu 100 de femei dar sa-l am langa mine....
Traieste fiecare zi langa sotul tau ca si cand ar fi ultima! Si nu lasa sa se destrame iubirea voastra de la asa neinsemnate lucruri. Important este ca tu esti aleasa lui si sa te iubeasca, sa fie alaturi de tine, sa-ti vb frumos , sa te alinte, sa-ti spuna cat de mult te iubeste....asta e important. Daca le face pe toate astea,nu ai de ce sa-ti faci griji.Fati-le atunci cand vezi schimbare in comportamentul lui fata de tine. Sper ca ti-a putut fi de folos sfatul meu si-ti doresc multa fericire alaturi de sotul tau!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.12.2009, 11:42:42
anabianca31 anabianca31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 2
Post

Draga Cristy,daca sotul tau vorbeste cu fete pe mess asta trebuie sa-ti ridice un mare semn de intrebare....inseamna ca nu il asculti cat trebuie, nu prea este comunicare intre voi.
Incearca sa vorbesti cul el mai mult si sa ai spui ceea ce te nelinisteste. Cu cearta si respingere nu rezolvi nimic ci il indepartezi mai tare. Daca il iubesti si vrei sa-l pastrezi langa tine, incearca sa iti stapanesti gelozia si sa vorbesti cu el cu calm. Stii vorba aia: Vorba dulce mult aduce. Daca stii cum sa procedezi il poti face chiar sa-ti marturiseasca atunci cand mai greseste. Sa nu-i spui ca ai intrat pe e-mail-ul lui,ca barbatii reactioneaza foarte urat cand vad ca nu ai incredere in ei, si se simt controlati. Iti vorbesc din proprie experienta.
Asa era si sotul meu, vb pe mess cu fete si nici mie nu imi placea asta, ma deranja foarte tare.Insa acum 3 luni a murit. Si sincer iti spun, ca acum mi-as fi dorit sa stea in fiecare zi pe mess si sa vorbeasca cu 100 de femei dar sa-l am langa mine....
Traieste fiecare zi langa sotul tau ca si cand ar fi ultima! Si nu lasa sa se destrame iubirea voastra de la asa neinsemnate lucruri. Important este ca tu esti aleasa lui si sa te iubeasca, sa fie alaturi de tine, sa-ti vb frumos , sa te alinte, sa-ti spuna cat de mult te iubeste....asta e important. Daca le face pe toate astea,nu ai de ce sa-ti faci griji.Fati-le atunci cand vezi schimbare in comportamentul lui fata de tine. Sper ca ti-a putut fi de folos sfatul meu si-ti doresc multa fericire alaturi de sotul tau!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.09.2010, 22:21:39
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de cristy Vezi mesajul
o sa va povestesc pe scurt ce am facut... sotul meu de cand il stiu, este impatimit cu calculatoarele... si cu mess-ul. si are o gramada de fete acolo, cunoscute el stie cum, de cand era in facultate. mi-a spus ca nu mai are adresele fostelor prietene, si eu il cred. mi-a mai zis ca nu flirteaza cu ele, ca daca vorbesc, sunt numai generalitati.
pana sa ne casatorim, am surprins fara sa vreau cateva momente de "apropiere" cu niste fete de acolo. si acum, fiind patita, reactionez urat la orice imi spune de una de acolo, sau la orice aluzie.
dintr-o intamplare, i-am aflat parola la mail. si am inceput sa-i verific mailurile. el intra pe forumuri de specialitate pt meseria lui, si discuta acolo despre noutati, lucruri strict profesionale. i-am deschis messul ieri si i-am incalcat intimitatea: am citit ce vorbise cu o fata de acolo de pe forum... erau lucruri generale (ce mai faci, cum iti mai e...) insa m-a afectat.
am inceput sa-mi fac tot felul de scenarii in cap, sa-mi imaginez tot felul de lucruri. ca poate incepe din nou cu flirturi ca de amuzament si sa-i treaca timpul, sau sa se simta din nou apreciat.
nu am putut sa-i spun ce am facut, dar m-am purtat rece si meschin cu el. si ne-am certat urat, dar nu am putut sa-i marturisesc ce ma supara. nu pot sa-i spun ca il suspectez, ca imi pierd increderea in el in problema asta.
tin totul in mine si rabufnesc in relatia cu el. si vad ca il indepartez, si sufar si eu, si sunt deprimata, si sufera si el.
ma gandesc ca a fost o prostie din partea mea. si imi impun sa nu mai deschid mailul, sa nu ma mai intereseze, sa-i acord credit.
insa inauntrul meu sufar, si e o suferinta de nedescris.
ne vedem doar seara, cateva ore, si nu am cum sa stiu ce face in timpul zilei. si nici nu vreau sa-i tin socoteala.
va cer ajutorul pentru a ma linisti si a rezolva problema, care e posibil, admit, sa fie doar in sufletul meu. cum sa scap de suspiciune? stiu ca daca e sa ma insele o va face fara sa-l prind si fara sa aflu... insa nelinistea imi chinuie sufletul si ne otraveste relatia.
Vezi daca nu ti-ai vazut de treaba ta si ai intrat in intimitatea sotului?De obicei o femeie nu ar trebui sa se baga in treburile sotului...ai procedat gresit...trebuia mai intai sa stai de vorba cu el, sa mergeti impreuna la duhovnic si sa-i marturisesti treaba asta...dar asa sunteti voi,femeile...nu stati locului niciodata...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.09.2010, 22:47:43
Gyulia Gyulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Mesaje: 3
Implicit :)

Din cate obs nu prea ai incredere in el,poate ca ai si motivele tale sa nu ai incredere in el.tu sti cel mai bine
Insa nu vreau sa ma lungesc prea mult,vreau doar sa-ti recomand o carte
este vb despre

http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=21483'

citeste si com de jo celor care au citit cartea
Domnul sa te ajute
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.09.2010, 17:23:36
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristy Vezi mesajul
o sa va povestesc pe scurt ce am facut... sotul meu de cand il stiu, este impatimit cu calculatoarele... si cu mess-ul. si are o gramada de fete acolo, cunoscute el stie cum, de cand era in facultate. mi-a spus ca nu mai are adresele fostelor prietene, si eu il cred. mi-a mai zis ca nu flirteaza cu ele, ca daca vorbesc, sunt numai generalitati.
pana sa ne casatorim, am surprins fara sa vreau cateva momente de "apropiere" cu niste fete de acolo. si acum, fiind patita, reactionez urat la orice imi spune de una de acolo, sau la orice aluzie.
insa inauntrul meu sufar, si e o suferinta de nedescris.
va cer ajutorul pentru a ma linisti si a rezolva problema, care e posibil, admit, sa fie doar in sufletul meu. cum sa scap de suspiciune? stiu ca daca e sa ma insele o va face fara sa-l prind si fara sa aflu... insa nelinistea imi chinuie sufletul si ne otraveste relatia.
din nefericire ,nu te pot ajuta,pentru ca sunt ca tine si nici pe mine insami nu am reusit sa ma tratez de neincredere in barbati.Fii fericita ca nu ai gasit nimic acuzator la adresa lui,nimic incriminator,cum ar fi declaratii de amor sau planuri de intalniri etc..Deosebirea intre mine si tine este ca eu nu ma pot casatori cu un om in care nu am incredere 100%,asa ca nu stiu care o fi mai fericita dintre noi doua...neincrederea este acra,suspiciunea este ca un ac infipt in inima,ca un ghimpe pe creier,mereu te doare,permanent il simti acolo.....am incercat sa merg la psiholog sa inteleg cum pot scapa de neincredere,dar nu m-a ajutat cu absolut nimic,asa ca nu dati banii pe psihologi.Doar Dumnezeu te poate linisti,vorba urzicutzai,doar in Dumnezeu poti avea incredere deplina.DOAR in EL.Roaga-te Lui Dumnezeu sa iti protejeze casnicia,sa va protejeze sufletele tie si sotului tau,sa traiti impreuna fericiti si linistiti pana ce moartea va va desparti.Daca te rogi cu credinta ,vei fi bine,caci Domnul te ajuta dupa nevoia ta.Stii de unde provine atata angoasa,deprimare,spirit certaret din cauza temerii ca il vei pierde pe sot? din orgoliul uman,ca ar putea prefera pe cineva in locul tau,te-ar durea sa te paraseasca (fereasca Dumnezeu) sau poate el este cel mai important din viata ta? Concentreaza-te asupra Domnului ,fa astfel incat Dumnezeu sa fie cel mai important in viata ta pt tine.Si vei observa ca posibilitatea pierderii obiectului pasiunii pamantene va fi mai putina dureroasa,adica gandul nu te va mai obseda ca acum.Inca ceva:mergeti duminica impreuna la Liturghie si la Sfantul Maslu.Te rog! vei vedea rezultate pt linistea sufletului si caminului tau.Inca ceva :gandeste-te de unde provine neincrederea ta,nu cumva proiectezi asupra sotului povestile esuate ale altora,sau poate chiar ale tale? asa e in cazul meu de ex.:bunicii divortati ca bunicu a parasit-o pe bunica pt altele,mama si tata la fel,cupluri in jurul meu la fel,am auzit de atatia barbati infideli incat nu mai am incredere in nimeni chiar daca eu nu am fost inselata pana acum.Si asta ii datorez doar DOmnului.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de a nu fi aparat/neincredere AGabriela Generalitati 19 19.11.2012 19:27:47
Un Sfat madyydam Nunta 10 18.05.2010 18:36:40
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25
un sfat ioansorin Generalitati 0 24.07.2008 20:17:05
un sfat de la voi... quasar Generalitati 12 18.06.2008 21:47:08