Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2008, 23:34:49
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

ce parere aveti despre angajarea in cadrul armatei...nu ca simplu militar...ci ca ofiter sau subofiter (toate astea bineinteles cu facultate..)dar cum vi se pare ideea...vbisem cu cineva candva...care spunea ca armata nu mai este cum era...sunt lucruri ascunse...si daca intri in joc...tre sa joci cum ti se canta...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2008, 23:43:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
ce parere aveti despre angajarea in cadrul armatei...nu ca simplu militar...ci ca ofiter sau subofiter (toate astea bineinteles cu facultate..)dar cum vi se pare ideea...vbisem cu cineva candva...care spunea ca armata nu mai este cum era...sunt lucruri ascunse...si daca intri in joc...tre sa joci cum ti se canta...
Nu stiu la ce te referi ,cand spui lucruri ascunse. Armata ramane armata, acum dupa noi standarde. Cat priveste chestiunea ca trebui sa joci cum ti se canta, este firesc si foarte normal, altfel ar fi debandada. Ordinele se executa ,nu se comenteaza in nici un fel.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.06.2008, 23:55:02
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

citand guasar ;ce parere aveti despre angajarea in cadrul armatei...nu ca simplu militar...ci ca ofiter sau subofiter (toate astea bineinteles cu facultate..)dar cum vi se pare ideea...vbisem cu cineva candva...care spunea ca armata nu mai este cum era...sunt lucruri ascunse...si daca intri in joc...tre sa joci cum ti se canta... daca iti place disciplina,seriozitatea,,,fara grija(si eu sunt militar)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2008, 00:52:39
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

da imi place ordinea si disciplina...si eu si viitorul sot vrem sa facem aceasta facultate si sa lucram in cadrul armatei(intrebarile de mai sus sunt doar framantarile mele..) ...din partea mea sunt mai multe...mici piedici :
-trebuie sa plec din orasul natal (din cate am inteles facultatea aceasta se poate face doar la Sibiu sau la Brasov..)
-vrem sa ne casatorim(cazarea pe parcursul studiilor e asigurata de ei dar banuiesc eu ca e de genul camin de fete si camin de baieti..si nu stiu ce cuplu casatorit s-ar simti confortabil asa..armata nu cred ca se preocupa si de situatia in care tinerii sunt casatoriti..)ehhh...pana la urma o sa se limpezeasca apele si o sa vad care este alegerea mai buna...
- si apoi cand esti repartizat cu serviciul..slabe sanse cred sa nimeresti macar aproape de orasul natal...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2008, 07:02:50
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
da imi place ordinea si disciplina...si eu si viitorul sot vrem sa facem aceasta facultate si sa lucram in cadrul armatei(intrebarile de mai sus sunt doar framantarile mele..) ...din partea mea sunt mai multe...mici piedici :
-trebuie sa plec din orasul natal (din cate am inteles facultatea aceasta se poate face doar la Sibiu sau la Brasov..)
-vrem sa ne casatorim(cazarea pe parcursul studiilor e asigurata de ei dar banuiesc eu ca e de genul camin de fete si camin de baieti..si nu stiu ce cuplu casatorit s-ar simti confortabil asa..armata nu cred ca se preocupa si de situatia in care tinerii sunt casatoriti..)ehhh...pana la urma o sa se limpezeasca apele si o sa vad care este alegerea mai buna...
- si apoi cand esti repartizat cu serviciul..slabe sanse cred sa nimeresti macar aproape de orasul natal...
Pai cred ca te lamureste, partial, Legea nr. 80/1995 - Statutul cadrelor militare.

http://www.dreptonline.ro/legislatie/statutul_cadrelor_militare.php

Succes!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.06.2008, 10:39:04
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
ce parere aveti despre angajarea in cadrul armatei...nu ca simplu militar...ci ca ofiter sau subofiter (toate astea bineinteles cu facultate..)dar cum vi se pare ideea...vbisem cu cineva candva...care spunea ca armata nu mai este cum era...sunt lucruri ascunse...si daca intri in joc...tre sa joci cum ti se canta...
Din punct de vedere duhovnicesc cred ca e bine sa te gandesti serios daca vrei sa intri in armata. Caci acum daca ajungi sa lupti in stiu eu ce colturi ale lumii pt scopuri obscure, sa te fereasca Dumnezeu ca nu te mai inumeri cu Eroii Neamului ci cu mercenarii platiti....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.06.2008, 11:16:55
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

exact la aceasta latura duhovniceasca m-am gandit cand am initiat acest topic...dar din cate stiu nu te pot trimite sa lupti spre ex in irak fara voia ta..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2008, 11:43:35
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Am vrut sa intru la liceul militar cand am terminat clasa a 8-a. Din motivele enumerate si de tine, ordine si disciplina, plus ca ma si fascina ideea ca voi fi o persoana, adica o femeie, care denota curaj si patriotism, si care are iubire fata de popor, grija pt binele tarii.. :p Acum, imi pare bine ca nu am reusit sa intru, si asta a fost din niste motive cam absurde - au fost multi cu pile, si mi-era tare ciuda.. dar parca apoi, mi s-a parut mie ca e si mana Altcuiva...:rolleyes: Si acum cred la fel, ca El a avut mai multa atentie pt mine, si intelepciune fata de ce trebuie sa fac... Un medic chiar ne-a intrebat, cand ne consulta, pe mine si pe celelalte fete, ce cautam acolo, si daca chiar vrem sa ne chinuim toata viata... ???
Pt o femeie, e mult mai greu! Si daca mai vrei sa ai si o viata, ca ortodox, dupa invataturile Sf Parinti, e cam dificil... Poate ca medic, sau asistent medical, in cadrul armatei, ar fi mai potrivit pt o femeie. Stiu si femei care au reusit sa faca si lucruri bune, de admirat.. Dar totusi, femeile nu prea sunt potrivite sa stea cu arma in mana, si sa faca instructie cot la cot cu barbatii... Dar asta e doar opinia mea. Roaga-te la Dumnezeu sa-ti arate El cum e mai bine, si pt tine si pt viitorul tau sot. Vorbeste eventual si cu un duhovnic. ;):rolleyes:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2008, 13:26:54
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

e greu..si e bataie de cap...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.06.2008, 22:56:22
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

dar a fi ofiter nu inseamna neaparat a sta cu arma in mana sau a face instructie..;)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25