Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 19.06.2013, 05:12:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu toata retorica iti era adresata tie personal si in mod special, probabil nu te-ai obosit sa citesti cu atentie.



Despre salvat planeta: cica erau o multime de pesti esuati pe o plaja.
Si un copil, ii aduna si ii arunca inapoi in apa.
Un nene "intelept": "Mai copile, ce pierzi vremea, ce faci tu este inutil, nu face nici o diferenta, sunt o multime de pesti, nu-i poti salva pe toti"
Copilul, ia n peste, il arunca in apa si zice: "Vezi, pentru asta face o diferenta".



Mi se pare mie sau expresia ascunde o doza de dispret pentru ideea de milostenie?



Exemplu de ce ziceam mai sus cu atentia, asta era pentru tanti care se isteriza in deschiderea topicului.



Logica Evanghelica?
Ca omeneste da, ai dreptate, la nivel pur uman, ochii care nu se vad, se ignora.

Si da, nu poti doar pentru ca sunt oameni, mai lipseste un element, poate ai sa-l descoperi in timp.
Aline dragă, salvez și eu și ajut pe cine pot. Dumnezeu știe mai bine ca tine cum stau lucrurile.

Last edited by mirela.t; 19.06.2013 at 08:25:13.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.06.2013, 08:29:43
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pisicuța mea a murit în seara asta. Nu mai face obiectul discuției de față.


@stefan_florin : este o falsă dilemă. Nu se punea oricum problema în felul acesta. Nici acum și nici pe viitor.
Milostenie fac atunci când consider (eu) că e cazul, și nu aștept să mă împingă nimeni de la spate.
Imi pare nespus de rau Mirela pentru pisicuta ta Mitzi. Abia acum am vazut ca a murit. Cunosc durerea pricinuita de moartea unui animal de companie. Uneori animalele iti ofera mult mai multa afectiune decat orice om si nu cer nimic in schimb decat hrana si putina dragoste, infinit mai putina decat ne ofera ele. Cred ca Dumnezeu o sa va ajute sa gasiti curand alta pisica sau un catel.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.06.2013, 08:40:41
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Pentru Alin

Am plecat de pe forum dezgustata printre altele si de nelipsitele tale replici in care nu este decat ratiune inghetata de o inima impietrita. Vorbesti despre oameni pe care nu-i cunosti si faci mare pacat!
Vrei sa-ti emunar faptele de milostenie facute de Mirela (cele pe care eu le cunosc)? Nu o fac dintr-un singur motiv. Nu vreau sa o supar deoarece iubeste fapta buna facuta in taina.
Te rog sa nu-mi raspunzi ca (desi sunt o fire pacifista) pentru Mirela iti sar in cap!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.06.2013, 10:15:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit Nu neaparat pentru Dorina.

Sigur ca e mai usor sa alergi dupa dragostea unui animal decat cea a unui om, dar e pura ipocrize sa afirmi ca e dragoste in adevaratul sens al cuvantului.
Dragostea lor, neavand libertate de alegere (asa cum are un om) este mai degraba un reflex, poate ai auzit de experimentele lui Pavlov, carnea, becul, salivarea.

Cam asa este si animalul, mancare atentie -> afectiune.

Se pot "indragosti" ireprosabil chiar si de un criminal in serie, care le arunca bucati din victimele lui, vor fi profund recunoscatoare pentru asta.

Deci a fi apologetul acestui gen de afectiune este greist - dar ma rog, asa cum altii se multumesc cu telenovele ca substitut la o viata afectiva asa si cei care cauta compania animalelor pentru afectiune.

Bun, acum ca am lamurit si asta - ceea ce nu pricepusi, este ca nu este vorba despre Mirela.

I-am propus o dilema morala, a refuzat-o, asta este.
Asta nu spune nimic despre calitatile ei morale sau altceva, fiecare isi este propriul judecator (pana la Dumnezeu).

Asa cum nici in alte ocazii, in care ti-am dezaprobat ideile, nu era vorba neaparat de tine desi in mod evident te identifici la sange cu ele.

Parerea mea, daca nu poti sa te detasezi, ramai la decizia precedenta cu forumul, ca e mai bine, poti sa te socializezi mult mai eficient si satisfacator pe facebook.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.06.2013, 11:40:28
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Te bagi singur in seama. Parerile tale nu fac doi bani pentru mine. Socializez unde vreau si cu cine vreau.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 19.06.2013, 14:04:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vezi ce scrie acolo la titlul postarii.
Deci..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 20.06.2013, 09:04:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Imi pare nespus de rau Mirela pentru pisicuta ta Mitzi. Abia acum am vazut ca a murit. Cunosc durerea pricinuita de moartea unui animal de companie. Uneori animalele iti ofera mult mai multa afectiune decat orice om si nu cer nimic in schimb decat hrana si putina dragoste, infinit mai putina decat ne ofera ele. Cred ca Dumnezeu o sa va ajute sa gasiti curand alta pisica sau un catel.
Iti mulțumesc de gândurile bune, Dorina. Nu ne-am gândit să ne luăm o altă pisicuță, sau cățel. Cel puțin nu acum.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 20.06.2013, 09:19:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, acum ca am lamurit si asta - ceea ce nu pricepusi, este ca nu este vorba despre Mirela.

I-am propus o dilema morala, a refuzat-o, asta este.
Asta nu spune nimic despre calitatile ei morale sau altceva, fiecare isi este propriul judecator (pana la Dumnezeu).
Ți-am mai explicat (eu, Cezar și Yasmina) că dilema ta morală n-are substanță. După părerea mea, nu există om vs animal strict vorbind, nici la modul general și nici în particularul pe care l-ai sugerat tu (uite chiar vroiam să te întreb ce exemplu personal dai tu în cazul acela cu fetița, îi ajuți să-și plătească facturile lună de lună? cât la % din salariul tău pui deoparte pentru milostenie, si cum faci să alegi cazurile respective? te și împrumuți ca să faci milostenie, dacă cineva îți cere? off topic, desigur ). Mergi pe extreme și pe o gândire pur analitică, păcat. Probabil explic eu prea prost, sunt prea laconică și de-asta nu mă întelegi. Asta e, sunt obosită și adevărul e că nu prea am chef de vorbă acum.. (mă așteptam însă să pricepi ce vreau să zic)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 20.06.2013, 14:39:00
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu ne-am gândit să ne luăm o altă pisicuță, sau cățel. Cel puțin nu acum.
Un lucru normal, firesc, sănătos și nobil.
Orice pierdere se abordează, în mod normal, printr-o perioadă de doliu, mai exact prin "munca/travaliul de doliu". Doar așa viitoarele relații pot fi sănătoase. Alminteri ele sunt tributare celei vechi, rănilor necicatrizate.
E un principiu valabil pentru toate formele de pierdere.

În acest sens, pentru pierderea oamenilor, Biserica rânduiește slujbele, pomenile, parastasul.
Desigur, aici e mult mai complex și facem toate cele rânduite atât pentru sufletul celui plecat dintre noi (în primul rând pentru acest motiv, deoarece perioada pocăinței s-a încheiat pentru cel plecat) cât și pentru sufletul nostru, al celor rămași fără prezența concretă a persoanei iubite.

Last edited by cezar_ioan; 20.06.2013 at 14:41:45.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 20.06.2013, 17:39:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul

În acest sens, pentru pierderea oamenilor, Biserica rânduiește slujbele, pomenile, parastasul.
Desigur, aici e mult mai complex și facem toate cele rânduite atât pentru sufletul celui plecat dintre noi (în primul rând pentru acest motiv, deoarece perioada pocăinței s-a încheiat pentru cel plecat) cât și pentru sufletul nostru, al celor rămași fără prezența concretă a persoanei iubite.
Si nu avem parastas si pentru pisici?
E inuman.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46