Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.03.2010, 13:27:42
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit sfat!

Alimentele ramase in frigider se pot aseza in casolete de plastic si congelate. E drept ca nu mai au acelasi gust dar pot fi consumate in siguranta dupa decongelare. Inclusiv ciorbita. Puneti bucatile de peste in casoleta si zeama in sticle de plastic incarcate pe 3/4. in momentul servirii se scot sticlele si casoletele se lasa la temperatura camerei 4-5 ore sau de seara pana dimineata dupa care le incalziti si le serviti din nou. Pentru imbunatatirea gustului deja cred ca stiti...verdeata tocata!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.03.2010, 14:32:32
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Smile tot pt. imbunatatirea gustului - zeama de lamaie

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
...Pentru imbunatatirea gustului deja cred ca stiti...verdeata tocata!
... si multa zeama de lamaie proaspat stoarsa
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.03.2010, 16:45:47
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
... si multa zeama de lamaie proaspat stoarsa
Zeama de lamaie nu poate fi folosita la toate felurile de mancare pe cand verdeta da! Sau am un fix eu cu asta? O fi de vina primavara?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.03.2010, 18:08:23
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit zeama de lamaie si verdeatza se potrivesc f. bine la/in mancarurile cu/din peste

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Zeama de lamaie nu poate fi folosita la toate felurile de mancare pe cand verdeta da! Sau am un fix eu cu asta? O fi de vina primavara?
La ciorba, da, zeama de lamaie da gust bun (ar fi o alternativa mai sanatoasa la otzet, alaturi de untdelemn de masline sau de fl-soarelui), cat si la mai multe feluri cu/din peste... si eu am o 'fixatie' pt. zeama de lamaie (fiecare cu 'fixatiile' lui culinare sau de alta natura... ). Dar sunt de acord si cu verdeatza, da gust bun mancarurilor, insa in cazul din discutia de mai sus, cred ca ambele 'merg' de minune, se completeaza reciproc (verdeatza tocata si zeama de lamaie)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.03.2010, 18:59:53
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
La ciorba, da, zeama de lamaie da gust bun (ar fi o alternativa mai sanatoasa la otzet, alaturi de untdelemn de masline sau de fl-soarelui), cat si la mai multe feluri cu/din peste... si eu am o 'fixatie' pt. zeama de lamaie (fiecare cu 'fixatiile' lui culinare sau de alta natura... ). Dar sunt de acord si cu verdeatza, da gust bun mancarurilor, insa in cazul din discutia de mai sus, cred ca ambele 'merg' de minune, se completeaza reciproc (verdeatza tocata si zeama de lamaie)

imi pare rau cherub dar... aurelia are dreptate...
lamaia e putin cam aspra la gust si uneori poate strica...
si daca faci bors, atunci pui bors de putina... nu se compara nici cu otetul nici cu lamaia...
borsu' de pe la noi e capodopera!
si gustu' se poate revigora cu putin (dar putin, dupa gust) mujdei de usturoi adaugat in toate combinatiile...
Doamne ajuta si post cu folos!
nu stiu cum fac si numai gandul la mancare imi este...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #86  
Vechi 30.03.2010, 19:19:53
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Smile chestiune de gustibus

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
imi pare rau cherub dar... aurelia are dreptate...
lamaia e putin cam aspra la gust si uneori poate strica...
si daca faci bors, atunci pui bors de putina... nu se compara nici cu otetul nici cu lamaia...
borsu' de pe la noi e capodopera!
si gustu' se poate revigora cu putin (dar putin, dupa gust) mujdei de usturoi adaugat in toate combinatiile...
Doamne ajuta si post cu folos!
nu stiu cum fac si numai gandul la mancare imi este...
Acuma, fiecare cu gusturile lui/ei!... si parca, 'gusturile nu se discuta', pai nu? vba ceea: 'cate bordeie, atatea obiceie'...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 30.03.2010, 19:46:24
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Acuma, fiecare cu gusturile lui/ei!... si parca, 'gusturile nu se discuta', pai nu? vba ceea: 'cate bordeie, atatea obiceie'...
ba uite ca nu e chiar asa... gusturile sunt discutabile. asta cu nu se discuta a bagat-o un fanfaron de printisor si nu-si putea permite sa-l contrazica nimeni. dar problema e ca nu tot ce zboara se mananca...
si bors e bors cand pui bors de putina, nu otet sau zeama de lamaie...
poate facem un concurs candva...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #88  
Vechi 30.03.2010, 20:19:15
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Talking axios, nu ma-nebuni, serios?! dar hai, mai bine, sa schimbam subiectul...

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
ba uite ca nu e chiar asa... gusturile sunt discutabile. asta cu nu se discuta a bagat-o un fanfaron de printisor si nu-si putea permite sa-l contrazica nimeni. dar problema e ca nu tot ce zboara se mananca...
si bors e bors cand pui bors de putina, nu otet sau zeama de lamaie...
poate facem un concurs candva...
nu ma-nebuni, serios?! si ce daca? te bagasi si tu in discutzie aci, 'ca musca-n lapte' (sau 'in salata' - lol) in orice caz, axios, nu-mi amintesc sa te fi intrebat cine a inventat expresia, respectiv 'bagat-o' sau nu (in discutzie - lol)... NEINTERESANT...

si, a-pro-pos, pe langa faptul ca numai la mancare te tot gandesti in timpul postului, din cate observ, si 'artzagoshenia' si cautarea de 'nod in papura, adica a unor motive de cearta din chestii marunte si neinsemnate (prin lansare de provocari s.a.m.d.), cat si niscaiva 'complexe de superioritate' si 'ruperea in talente', dar si, probabil, altele de genul, iti cam dau tarcoale si te tot chinuie... ce ti-e si cu ispitele astea!... in ceea ce ma priveste, aceasta discutie total inutila, initiata de tine, axios, se incheie aici (cel putin, pt. mine) asta inainte de a degenera si asta, in cearta (ca si multe altele de pe-aici, care se tot 'lalaie' si lungesc la nesfarsit, si doar de dragul contrazicerii etc). Mai bine hai sa renuntzam la pedanterii (de care, sincer, cam facem abuz si depasim masura, exageram, uneori, fara rost, ca si de orgolii personale etc) si sa schimbam subiectul... ar fi mai intelept.

Last edited by cherub; 30.03.2010 at 21:34:43.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 31.03.2010, 12:00:45
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
nu ma-nebuni, serios?! si ce daca? te bagasi si tu in discutzie aci, 'ca musca-n lapte' (sau 'in salata' - lol) in orice caz, axios, nu-mi amintesc sa te fi intrebat cine a inventat expresia, respectiv 'bagat-o' sau nu (in discutzie - lol)... NEINTERESANT...

si, a-pro-pos, pe langa faptul ca numai la mancare te tot gandesti in timpul postului, din cate observ, si 'artzagoshenia' si cautarea de 'nod in papura, adica a unor motive de cearta din chestii marunte si neinsemnate (prin lansare de provocari s.a.m.d.), cat si niscaiva 'complexe de superioritate' si 'ruperea in talente', dar si, probabil, altele de genul, iti cam dau tarcoale si te tot chinuie... ce ti-e si cu ispitele astea!... in ceea ce ma priveste, aceasta discutie total inutila, initiata de tine, axios, se incheie aici (cel putin, pt. mine) asta inainte de a degenera si asta, in cearta (ca si multe altele de pe-aici, care se tot 'lalaie' si lungesc la nesfarsit, si doar de dragul contrazicerii etc). Mai bine hai sa renuntzam la pedanterii (de care, sincer, cam facem abuz si depasim masura, exageram, uneori, fara rost, ca si de orgolii personale etc) si sa schimbam subiectul... ar fi mai intelept.
cred ca ma confunzi... sau ti-a picat greu zeama de lamaie... imi cer iertare daca te-am ofensat cu ceva prin stilul meu. insa nu tin minte sa fi avut accese de rautate sau de provocare... dar na, postul e lung, te inteleg...

si apropo de ce am scris mai sus... mai de bun simt nu cred ca se putea. poate ai alt filtru de intelegere. si iar imi cer iertare si pentru faptul ca m-ai inteles gresit. dar n-am avut nicio intentie de a provoca cine stie ce mare scandal... dintr-un bors... si chiar daca am folosit un ton glumet, eram departe de a fi ironic...

cat despre ultima parte a refularii tale... poti sa fii linistita. e ok!

pace?
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #90  
Vechi 31.03.2010, 13:31:15
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit ptr. Cherub si Axios

http://www.youtube.com/watch?v=6AH7e3qK0EA
ASTA E SPECIALA PENTRU VOI AMANDOI!!!
Sunteti niste draguti, frumosi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26