Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2013, 22:12:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Cine are interes să lovească în Biserică?

Pr. Constantin Sturzu: Cine are interes să lovească în Biserică?
Începând de duminica trecută și până la ora la care scriu aceste rânduri, în fiecare seară, fără excepție, postul de televiziune Prima TV a difuzat câte un material la emisiunea Focus “dedicat” Bisericii. Sub pretextul că le pasă de “amărâții” care sunt jefuiți ca-n codru de “înalți prelați” care “sfidează turma când coboară din limuzine de lux”, respectivul post de televiziune reîncălzește campania de denigrare a Bisericii dusă în ultima vreme. Evident, principalul subiect este tot setea de înavuțire a clericilor, care a făcut ca Biserica să strângă, “de-a lungul anilor, o avere fabuloasă, de peste 3 miliarde de euro”!!! Bani neimpozitați, cum altfel…

Am și obosit să tot demontez astfel de afirmații făcute pe bază de speculație și manipulare. Sunt convins că oricât de multe și de concrete date aș oferi, nu voi face decât să conving tot pe cei care știu deja care este realitatea. Însă pe cei care dezinformează, respectiv pe cei care se lasă dezinformați, oricum nu-i interesează adevărul. Primii sunt teleghidați să “combată” într-un anume fel și, oricât de multe argumente și dovezi le-ai oferi, vor spune același lucru. Cea de a doua categorie o reprezintă de obicei acea parte de public care are nevoie să-și alimenteze anticlericalismul/ anticreștinismul sau să-și justifice lipsa practicăriii credinței (pe principiul: “De ce să merg la biserică, nu vezi, dragă, ce se spune la televizor că fac popii? Eu am credința mea, o port în suflet!”).

Dar campania aceasta mi-a trezit o anumită curiozitate, cu privire la cei care se află în spatele ei. Cercetând structura acționariatului postului Prima TV (conform site-ului oficial al CNA), este lesne de observat că, în șirul de proprietari (o firmă deținută de altă firmă, deținută la rându-i de altă firmă etc.) sunt doar entități juridice din Marea Britanie, Germania, Olanda și Luxemburg. Nimic altceva decât firme occidentale. E limpede până și pentru un neinițiat că există o directivă din acest spațiu geo-politic, de a se lovi în Biserica majoritară din România. În ce scop? Evident, pentru decredibilizarea ei, spre a-i reduce cât mai mult capacitatea de reacție și influența sa în societate.

De ce s-a reluat taman acum această campanie, după o perioadă de relativă liniște? Nici măcar un naiv nu poate crede că nu are legătura cu poziția tranșantă a Bisericii cu privire la unele modificări ce se doresc a fi aduse în Constituție – în “spirit european”! -, cum ar fi, în primul rând, legalizarea “căsătoriilor” între homosexuali. De altfel, avertizam într-un articol anterior, ca și în alte poziții exprimate public, că Biserica va deveni ținta unor atacuri și mai înverșunate în viitorul apropiat. Atacuri ce nu se vor opri până când nu va fi redusă la tăcere sau popularitatea sa adusă la un nivel la care să nu mai conteze în societate. Nu are nici o importanță că Biserica este mai mult decât o “instituție” pentru români, după cum nu contează nici opinia acestora cu privire la valori ca familia tradițională. Important este să se implementeze anumite politici “europene”, ca și cum a fi european echivalează doar cu a accepta ca normalitate păcate și practici împotriva firii. Dacă așa înțeleg “europenii” să ne trateze, inclusiv prin canalele media pe care le dețin, să nu se mai mire când vor sesiza o puternică creștere a curentului anti-UE în rândurile populației din România, țară cu un grad ridicat de religiozitate.

Întâmplător sau nu, față de structura acționariatului înregistrat în data de 17.04.2012, în data de 20.06.2013, postul Prima TV apare ca fiind deținut și de o firmă ce poartă numele ErsteSBS Holding. Să fie acest lucru responsabil de faptul că Prima TV și-a schimbat politica editorială și a căpătat, brusc, apetență pentru a ataca Biserica? Ce a adus nou acest Erste Holding? Pe de altă parte, nu am putut să nu-mi amintesc, cu acest prilej, că, de curând, o anume Erste Foundation (coincidență de nume?) a fost implicată în susținerea financiară a propagandei homosexuale în România. La protestul unei părți a societății civile din România (protest practic deloc mediatizat în presa națională), această fundație a reconfirmat sprijinul său pentru acțiunile unor persoane din categoria LGBT (adică lesbiene, gay, bisexuali, transsexuali). N-ar fi nici o problemă că o fundație finanțează ce crede de cuviință cu banii săi, dacă această Erste Foundation nu s-ar număra, în cadrul Erste Group, printre deținătorii uneia dintre cele mai mari bănci din țară, BCR. Iar majoritatea clienților acestei bănci, români fiind, cu siguranță nu pot avea aceleași convingeri cu Erste Foundation în privința propagandei homosexualității…

Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2013, 22:14:05
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit continuare

De când crede Moscova în lacrimi?

Dincolo de această permanentă hărțuire a Bisericii (deocamdată prin presă, dar urmează a fi angrenate în acest proces și anumite instituții ale statului român – dacă persoanele din conducere nu vor avea verticalitatea de a se opune unor ordine “din afară”), se conturează o perspectivă destul de sumbră cu privire la starea de spirit a societății românești. Pe de o parte, ni se induce, treptat, ideea că este nevoie să renunțăm la “pretenția de suveranitate” și se iau decizii la nivel politic care sunt rodul nu voinței aleșilor noștri (cu atât mai puțin a poporului), ci efectul unor directive “prețioase” venite pe firul scurt.

Așa se poate ca un consiliu local să declare cetățean de onoare o victimă a închisorilor comuniste, iar titlul să fie retras, ulterior, la intervenția unor instituții străine, așa se poate ca o comisie parlamentară să voteze în unanimitate pentru căsătoria tradițională la revizuirea Constituției, iar după intervenția “de mai sus” să se revină la o poziție contrară șamd. Astfel de cazuri reflectă un mod de lucru ce tinde a se generaliza.

Dacă ne mai uităm și prin supermarketuri și vedem că, spre exemplu, aproape toate fructele și legumele le importăm (noi, care am fost și mai putem fi “grânarul Europei”), ba până și banalele scobitori nu mai suntem în stare să le producem, e foarte ușor să dăm crezare acelor voci care avertizează că Europa nu are nevoie de noi decât ca piață de desfacere.Dacă se va mai accepta și exploatarea – nu de către statul român! – a unor bogății naturale, utilizându-se tehnologii cu risc ridicat din punct de vedere ecologic, înseamnă că se va da cu totul apă la moară celor care deja declară că nici cizma sovietică nu apăsa atât de greu pe grumazul poporului român.

Și apropo de fosta URSS. Puțină lume a comentat sau sesizat comentariile lui Aleksandr Dughin, considerat unul dintre “cei mai influenți gânditori geopolitici ai Rusiei de astăzi”, declarații din care spicuiesc:


“România s-ar putea uni cu Moldova în care să fie reintegrată și Transnistria…. Proiectul eurasiatic, Comunitatea Economică Eurasiatică, începe să capete popularitate. Din ce în ce mai multe țări din spațiul ex-sovietic devin interesate de acest proiect. La fel, există interes din partea unor țări din Europa de Est și țări cu influență la nivel regional, adică Turcia și Iranul. Grecia se gândește la posibilitatea ieșirii din Uniunea Europeană. Despre posibilitățile apropierii de Comunitatea Economică Eurasiatică vorbește premierul maghiar Viktor Orban. În fond, proiectul eurasiatic este o stea în ascensiune pe când Uniunea Europeană este o stea căzătoare… Veți vedea că a treia verigă a lanțului regional al apropierii de noua alianță va fi România”.

Cu alte cuvinte,este un semnal foarte clar că vecinul de la răsărit nu va ezita nici o secundă să exploateze nemulțumirile românilor față de UE. Mai mult, Dughin vorbește despre acest proiect euro-asiatic ca fiind construit pe demnitate națională și pe “valorile ortodoxe”. Ce poate fi mai seducător pentru o Românie căreia i se prezintă, astfel, idei cu mult mai familiare decât un “amalgam ciudat în care se îmbină Babilonul și Sodoma” (ca să citez până la capăt pe Aleksandr Dughin)?

Sigur că, pentru a cita un celebru film rusesc, noi știm bine că “Moscova nu crede în lacrimi”. Istoria ne este cel mai bun pedagog în acest sens. Dar dacă responsabilii de acest proiect (încă) numit Uniunea Europeană nu se vor trezi la timp și nu vor ține cont de specificul, de doleanțele și de sensibilitățile românilor, pe viitor orice este posibil. Chiar și ceea ce acum pare o utopie. Faptul că domini spațiul politic și pe cel mediatic îți poate crea iluzia că ești stăpân pe situație și că poți forța nota oricât dorești. Că poți dicta schimbări chiar și împotriva voinței majorității. Altfel nu se explică unele decizii care scot din sărite (ca să folosesc un eufemism) majoritatea populației din această țară. Însă întotdeauna “mămăliga” explodează când te aștepți mai puțin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2013, 23:45:22
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Începând de duminica trecută și până la ora la care scriu aceste rânduri, în fiecare seară, fără excepție, postul de televiziune Prima TV a difuzat câte un material la emisiunea Focus “dedicat” Bisericii. Sub pretextul că le pasă de “amărâții” care sunt jefuiți ca-n codru de “înalți prelați” care “sfidează turma când coboară din limuzine de lux”, respectivul post de televiziune reîncălzește campania de denigrare a Bisericii dusă în ultima vreme. Evident, principalul subiect este tot setea de înavuțire a clericilor, care a făcut ca Biserica să strângă, “de-a lungul anilor, o avere fabuloasă, de peste 3 miliarde de euro”!!! Bani neimpozitați, cum altfel…

Am și obosit să tot demontez astfel de afirmații făcute pe bază de speculație și manipulare. Sunt convins că oricât de multe și de concrete date aș oferi, nu voi face decât să conving tot pe cei care știu deja care este realitatea. Însă pe cei care dezinformează, respectiv pe cei care se lasă dezinformați, oricum nu-i interesează adevărul. Primii sunt teleghidați să “combată” într-un anume fel și, oricât de multe argumente și dovezi le-ai oferi, vor spune același lucru. Cea de a doua categorie o reprezintă de obicei acea parte de public care are nevoie să-și alimenteze anticlericalismul/ anticreștinismul sau să-și justifice lipsa practicăriii credinței (pe principiul: “De ce să merg la biserică, nu vezi, dragă, ce se spune la televizor că fac popii? Eu am credința mea, o port în suflet!”).

Dar campania aceasta mi-a trezit o anumită curiozitate, cu privire la cei care se află în spatele ei. Cercetând structura acționariatului postului Prima TV (conform site-ului oficial al CNA), este lesne de observat că, în șirul de proprietari (o firmă deținută de altă firmă, deținută la rându-i de altă firmă etc.) sunt doar entități juridice din Marea Britanie, Germania, Olanda și Luxemburg. Nimic altceva decât firme occidentale. E limpede până și pentru un neinițiat că există o directivă din acest spațiu geo-politic, de a se lovi în Biserica majoritară din România. În ce scop? Evident, pentru decredibilizarea ei, spre a-i reduce cât mai mult capacitatea de reacție și influența sa în societate.

De ce s-a reluat taman acum această campanie, după o perioadă de relativă liniște? Nici măcar un naiv nu poate crede că nu are legătura cu poziția tranșantă a Bisericii cu privire la unele modificări ce se doresc a fi aduse în Constituție – în “spirit european”! -, cum ar fi, în primul rând, legalizarea “căsătoriilor” între homosexuali. De altfel, avertizam într-un articol anterior, ca și în alte poziții exprimate public, că Biserica va deveni ținta unor atacuri și mai înverșunate în viitorul apropiat. Atacuri ce nu se vor opri până când nu va fi redusă la tăcere sau popularitatea sa adusă la un nivel la care să nu mai conteze în societate. Nu are nici o importanță că Biserica este mai mult decât o “instituție” pentru români, după cum nu contează nici opinia acestora cu privire la valori ca familia tradițională. Important este să se implementeze anumite politici “europene”, ca și cum a fi european echivalează doar cu a accepta ca normalitate păcate și practici împotriva firii. Dacă așa înțeleg “europenii” să ne trateze, inclusiv prin canalele media pe care le dețin, să nu se mai mire când vor sesiza o puternică creștere a curentului anti-UE în rândurile populației din România, țară cu un grad ridicat de religiozitate.

Întâmplător sau nu, față de structura acționariatului înregistrat în data de 17.04.2012, în data de 20.06.2013, postul Prima TV apare ca fiind deținut și de o firmă ce poartă numele ErsteSBS Holding. Să fie acest lucru responsabil de faptul că Prima TV și-a schimbat politica editorială și a căpătat, brusc, apetență pentru a ataca Biserica? Ce a adus nou acest Erste Holding? Pe de altă parte, nu am putut să nu-mi amintesc, cu acest prilej, că, de curând, o anume Erste Foundation (coincidență de nume?) a fost implicată în susținerea financiară a propagandei homosexuale în România. La protestul unei părți a societății civile din România (protest practic deloc mediatizat în presa națională), această fundație a reconfirmat sprijinul său pentru acțiunile unor persoane din categoria LGBT (adică lesbiene, gay, bisexuali, transsexuali). N-ar fi nici o problemă că o fundație finanțează ce crede de cuviință cu banii săi, dacă această Erste Foundation nu s-ar număra, în cadrul Erste Group, printre deținătorii uneia dintre cele mai mari bănci din țară, BCR. Iar majoritatea clienților acestei bănci, români fiind, cu siguranță nu pot avea aceleași convingeri cu Erste Foundation în privința propagandei homosexualității…

Legat de Articolul din Dexologia, cu referire la emisiunile de la Prima tv, dar și de Titlul tau:" Cine are interes să lovească în Biserică", îmi permit să fac următoarea observație, și anume: Părerea mea este aceea că, Biserica se cam "lovește" singură.Atuni cînd nu sîntem cu luare-aminte la faptele noastre, riscăm să devenim penibili, și supuși oprobiului public. Cam asta fac și mai-marii BOR, așa că să nu mai căutăm vinovați. Răul este înlăuntru Bisericii! Le sugerez ierarhilor care se simt lezați se cele "tălmăcite" în emisiunile de la Prima tv, să abandoneze OBIECTUL discuțiilor ( limuzine, ceasuri de lux, reverende și veșminte cu swarovski, engolpioanele cu diamante, aroganța,etc, etc, etc...) și să se ocupe cu Obiectul Muncii, la care s-au înhămat: slujirea lui Hristos și a aproapelui, cu credincioșie...și atunci, cu siguranță că, nimeni nu va mai avea niciun motiv, să-i critice...
Cum li se atrage atenția ierarhilor că au depășit, cu multă nerușinare, măsura, cum gata, o dau în curu' masonilor, și a altora...și găsesc subterfugii gen spiciul de la Doxologia, ca sa aburească credincioșii naivi...Personal, de mult nu mai cred în acești "îngerași" din Deal. Și repet: Cei care conduc Biserica, sînt singurii vinovați pentru comportamentul lor, și pentru că se discută despre ei, la modul negtiv. Dar nu se vor îndrepta în veci, atîta timp cît voi, credincioșii, preluați citate și le plimbați pe situri, ridicîndu-le osanale, în loc să-i trageți discret de mînecă...
Îmi cer scuze că m-am băgat în seamă, dar mă seacă ideea asta, a cr ortod-șilor ( de pe-aici! ), de-a ține, cu orice preț, cu borfașii în sutane...
Te-ai întrebat vreodată, de ce nu-i putem alege, noi, pe ierarhi? Și de ce patriarhul e numit pe viață? De ce nu ne decidem singuri parohul în parohie?...De ce se chinuie un paroh (oarecare; nu că n-aș putea să-ți enumăr cel putin 30!!!) să facă o Biserică, ajutat de către credincioși, și "cineva" de Sus, pe dată ce Bis e gata construită, își bagă nasu', și-l numește pe un altul, cu "doctorat", iar credincioșii și parohul, își plîng în pumn, căci parohul, nici măcar nu se poate plînge că riscă..caterisirea... Sînt convinsă că știi și tu, cel puțin un caz. Și dacă nu știi, îți enumăr eu Njde cazuri...Așa că nu Prima tv, și patronii lor, enumerați in Art Doxologiei, ci ei, mai-marii Bis, sînt proprii lor dușmani, prin urîciunile pe care le practică, înclusiv cerșetoria aia idioată pt bani, și iar bani, pt așa-zisa Caterd a Neam..și exemplele pot continua, dar..mă opresc... N-am intrat de-un secol pe-aici, din pricină că am obosit să tot aștept să nu vă mai găsesc părtinitori față de acești "FARISEI FĂȚARNICI"( Hristos a spus-o, așa că dacă o vei considera cumva un pleonasm, acesta nu-mi aparține!!!) care vă zaharișete pănă vă pierdeți uzul RAȚIUNII, și-a credinței, determinîndu-vă să CREDEȚI, cu tărie, în ei...
Scuze!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2013, 23:58:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nici o scuză!
Cum iti permiți să spui "borfași în sutană"?
Femeie lipsită de minte!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2013, 00:31:44
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cred ca acestea sunt cele mai ironice scuze pe care le-am citit.

Cum sa aleaga mirenii pe ierarhi? Da' ce e Biserica, guvern sau circ omenesc? Ierarhii se aleg asa cum a lasat Biserica si Sfintii Parinti, nu cum vrei tu! Ca sa nu mai zic cum de ce fel de oameni au ales romanii in ultimii 23 de ani. Biserica nu este institutie umana in care sa faci tu ce vrei, ci este Trupul lui Hristos. Nici un ierarh nu ajunge ierarh fara voia sau ingaduinta Domnului.

Si sa nu uitam ca si ierarhii aia vin din noi, cum e ierarhul cam asa e si mireanul. Cei care vad numai averea Bisericii si a unor ierarhi sau preoti, cred ca numai bani au in cap si defapt le este ciuda ca nu au si ei, chiar ma indoiesc ca mor ei de grija manturii ierarhilor. Stii cum e, celalalt este oglinda ta.

Apoi, aici era vorba mai ales de cum manipuleaza mass-media si stiu precis ca manipuleaza. Plus tam-tam-ul pe care il fac homosexualii si cei din afara care ii sprijina.
***
(Acea limuzina alba cu care a fost vazut Preafericitul Daniel nu a cumparat-o el din banii lui, ci i-a fost data lui de catre Audi, nu stiu daca de tot sau doar ptr. o perioada.)

Last edited by Parascheva16; 16.07.2013 at 00:34:44.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2013, 11:51:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Cine are interes sa loveasca in Biserica ?

Din pacate de la unele cazuri in care unii clerici poate gresesc, se cauta a se generaliza nedrept si a acuza BOR ca si instutie, ceea ce nu este normal!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare