Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2013, 15:06:43
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit O tanara gravida bolnava de cancer a ales sa moara pentru a da viata copilului

S-a întâmplat zilele acestea și m-a împins să scriu din nou, după o pauză de peste doi ani. Este vorba despre o decizie zguduitoare pentru o Românie întreagă.


Nu are legătură cu tâmpeniile din Parlament și nici cu loviturile via Bombonica – Nana dintre președinte și premier. Deciziile politice par meschine în fața DECIZIEI pe care a luat-o Mihaela.

Avea 24 de ani. Lacrimile de fericire îi curgeau șiroaie pe obraji când a aflat că e însărcinată în două luni. Dar, în aceeași zi, doctorii i-au mai dat o veste, una cumplită. I-au spus că are cancer la rinichi. Întreruperea sarcinii, extirparea rinichiului bolnav și tratamentul de specialitate au fost recomandările imediate ale medicior. Tânăra mamă s-a opus vehement și a ales moartea pentru viață. Moartea ei pentru viața pruncului din pântece.

A dus sarcina până a rămas piele și os. A sperat până în ultima clipă că va putea să își vadă fetița crescând, că o va ține de mână când va face primul pas sau că o va auzi spunând “mama”. A născut prin cezariană, și-a strâns fetița la piept, a sărutat-o, iar apoi a intrat în comă și s-a dus să-și vegheze puiul din cer. Fetița este perfect sănătoasă, ia în greutate, îi poartă numele mamei, iar tatăl rămas văduv are grijă de ea ca ochii din cap. Inelul și verigheta soției sale le poartă la gât ca să i le dea fetiței când se va face mare.

Mihaela a dat o lecție dumnezeiască despre sacrificiu, la care ar trebui să ia aminte toate acele femei marcate de greutățile vieții. Numărul avorturilor și al bebelușilor abandonați în maternități sau aruncați la tomberoane a crescut îngrijorător în ultimii ani de criză. Aceste mame iresponsabile ar trebui să conștientizeze cât de mic e sacrificiul de a crește un copil în comparație cu sacrificiul suprem al Mihaelei.

Această femeie a demonstrat unei lumi dominate de egoism și dispreț față de semeni că sacrificiul înseamnă viață. Iar viața poate fi altfel chiar și fără un sacrificiu suprem. Dacă fiecare dintre noi și-ar sacrifica cel puțin un minut pentru semeni, cu siguranță lumea ar fi mai bună.


Cuvintele “Mi-aș da viața pentru tine” nu au fost vorbe goale pentru o tânără mamă din Agigea. Au fost chiar alegerea pe care a făcut-o, fără să stea pe gânduri, pentru copilul ei. Într-o singură zi, medicii i-au spus fetei că este însărcinată, dar și că are cancer.

O tânără de 24 de ani din Agigea a murit la două zile după ce a născut, medicii afirmând că femeia avea o tumoră la un rinichi despre care a aflat imediat după ce a rămas însărcinată și, deși ei i-au recomandat să renunțe la sarcină și să-i extirpe tumora, femeia a preferat să păstreze copilul.
Medicii de la Spitalul Județean de Urgență Constanța, unde a fost îngrijită tânăra, spun că aceasta a aflat despre tumora la rinichi imediat după ce a rămas însărcinată.

“O pacientă tânără, de numai 24 de ani, care era însărcinată, a ridicat suspiciunea de chist hidatic hepatic. Și atunci a fost necesară o laparotomie exploratorie cu scop diagnostic. În momentul intraoperator s-a constatat o formație tumorală de suprarenală, din care s-a prelevat pentru biopsie. Acestea în condițiile în care pacienta era însărcinată în lună mică, fiind în primul trimestru“, a povestit directorul medical al Spitalului Clinic Județean de Urgență Constanța, medicul Cătălin Grasa.

Medicii i-au recomandat femeii să renunțe la sarcină pentru a-i fi extirpată tumora și a putea începe tratamentul împotriva cancerului. Mai exact, trebuia să-i fie extirpat rinichiul bolnav, iar șansele de supraviețuire, potrivit medicilor, erau foarte mari.
Tânăra a ales însă să păstreze sarcina, “deși i-au fost prezentate toate riscurile” acestei decizii, a precizat medicul Cătălin Grasa.

“După ce examenul histopatologic a ieșit pozitiv, arătând o afecțiune malignă la nivelul glandei surprarenale, anunțând cumva un prognostic relativ sumbru, pacientei i s-au prezentat care sunt riscurile de a menține sarcina în continuare. (…) S-a făcut o comisie medicală, pe care am condus-o, alături de un medic obstetrician, un neonatolog, un urolog – care ar fi trebuit să intervină, dacă ar fi ales să întrerupă sarcina, dar din păcate pacienta nu a dorit să întrerupă sarcina ca să se poată trata, deși i-au fost prezentate toate riscurile“, a spus Grasa.

Tânăra a vrut să afle și o a doua opinie în acest caz, astfel că a mers la București, medicii din Capitală recomandându-i, de asemenea, să renunțe la sarcină pentru a-i fi extirpată tumoarea. Cu toate acestea, tânăra a fost de neclintit în dorința ei de a păstra copilul.

Ea a reușit să ducă sarcina până la 34 de săptămâni, când starea ei de sănătate s-a înrăutățit, iar medicii de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța au decis să-i facă cezariană.

Din păcate, din cauza sarcinii, evoluția acestei formațiuni tumorale a fost galopantă, către extensie, către invazie de vecinătate – într-un cuvânt a fost hrănită și și-a accelerat dezvoltarea“, a precizat medicul constănțean.

Tânăra a sperat până în ultima clipă că va putea să ducă sarcina până la capăt, apoi se va trata și va putea să-și crească pruncul.

Ea a născut o fetiță de aproximativ două kilograme, sănătoasă, pe care a reușit să o vadă pentru puțin timp. Apoi, femeia a intrat în comă, iar la două zile după naștere a murit.

“Pacienta a adus pe lume o fetiță, care este bine, dar care a făcut totuși ca mama, la 48 de ore după ce a născut, să moară. Șansele ca ea să păstreze copilul și să se poată apoi trata au fost mici încă de la început.S-a urmărit formațiunea tumorală pe tot parcursul sarcinii și a avut o evoluație galopantă. (…) Este o poveste tragică. Știa că are o afecțiune grea și parcă toată energia a pus-o pentru a naște fetița. Pruncul a fost viabil și este sănătos și deja a luat în greutate. Născut prematur, dar la o vârstă relativ bună, fără insuficiențe majore”, a mai spus directorul medical al Spitalului Județean Constanța.

Soțul femeii a spus că fetița va purta numele mamei sale, Maia Mihaela.

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...pilului-video/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2013, 15:07:37
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

..”A fost o întâmplare pe care o știu la un Sinod al Bisericii din Grecia. Spunea un părinte, și a fost foarte interesant, un mitropolit de la acea adunare, o conferință, unde au vorbit și medici. Și la urmă i-au dat cuvântul mitropolitului. Și acolo era vorba de avorturi, dacă viața mamei este pusă în pericol în timpul sarcinii, dacă se poate omorî pruncul ca să se salveze viața mamei. Și toți au fost de acord că așa ar trebui. Pentru că dacă mama are copii și moare mama, ce fac ceilalți copii? Și trebuie omorât pruncul ca să se salveze mama. Și mitropolitul s-a ridicat la urmă și a zis: Vă povestesc un caz. O mamă avea 14 copii și a rămas însărcinată cu al 15-lea. S-a îmbolnăvit și medicii au spus că dacă nu avortează copilul, ea moare. Și mama a mers acasă să vorbească cu tata, erau credincioși, și au ajuns la concluzia ca să lase să trăiască copilul, orice s-ar întâmpla. Și în timpul nașterii, mama a murit. A născut un băiețel, dar mama a murit. Și atunci toată sala a strigat: Vedeți? Noi am spus că e mai bine să se salveze mama decât copilul! Au rămas 14 copii fără mamă. Și atunci mitropolitul a spus: Nu eram eu, cel de-al 15-lea, atunci, în fața voastră.”


http://www.razbointrucuvant.ro/recom...o-transcriere/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2013, 19:15:40
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da- in fata acestei femei care a facut sacrificiul suprem pentru copilul ei raman fara cuvinte aproape! Ce pot sa spun -aceasta femeie merita toata aprecierea noastra! Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2013, 20:18:13
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

O mama eroina !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.12.2013, 19:34:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este o situatie delicata. Greu de judecat.
Nu stiu daca e bine sau rau. Nu stiu.
Si nu stiu in ce fel a luat decizia, sub ce influente.

Fetita este bine acum, dar creste fara mama. Oare e mai bine asa?
Si poarta o grea mostenire: va afla candva ca daca ea nu era, mama ei ar fi putut fi salvata. Isi poarta mama pe constiinta.
Da, nu este vinovata, dar...
Si nu stim noi ce este in familia aceea.

Sigura, a fost un gest deosebit. Dar delicat, foarte delicat.

Am citit si articolul pus de Parascheva16. Si acolo este o situatie cu doua taisuri.
Sa lasi 15 copii fara mama, fara iubire. Preotii aceia aveau dreptate cand spuneau o noua regula. Exista situatii cand trebuie bine cantarita o decizie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.12.2013, 19:54:43
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
..”A fost o întâmplare pe care o știu la un Sinod al Bisericii din Grecia. Spunea un părinte, și a fost foarte interesant, un mitropolit de la acea adunare, o conferință, unde au vorbit și medici. Și la urmă i-au dat cuvântul mitropolitului. Și acolo era vorba de avorturi, dacă viața mamei este pusă în pericol în timpul sarcinii, dacă se poate omorî pruncul ca să se salveze viața mamei. Și toți au fost de acord că așa ar trebui. Pentru că dacă mama are copii și moare mama, ce fac ceilalți copii? Și trebuie omorât pruncul ca să se salveze mama. Și mitropolitul s-a ridicat la urmă și a zis: Vă povestesc un caz. O mamă avea 14 copii și a rămas însărcinată cu al 15-lea. S-a îmbolnăvit și medicii au spus că dacă nu avortează copilul, ea moare. Și mama a mers acasă să vorbească cu tata, erau credincioși, și au ajuns la concluzia ca să lase să trăiască copilul, orice s-ar întâmpla. Și în timpul nașterii, mama a murit. A născut un băiețel, dar mama a murit. Și atunci toată sala a strigat: Vedeți? Noi am spus că e mai bine să se salveze mama decât copilul! Au rămas 14 copii fără mamă. Și atunci mitropolitul a spus: Nu eram eu, cel de-al 15-lea, atunci, în fața voastră.”


http://www.razbointrucuvant.ro/recom...o-transcriere/
Fara indoiala ca aceste femei SUNT mucenite. Dumnezeu sa il tina puternic si in viata pe PS Longhin! Asta da ierarh!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.12.2013, 02:18:04
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cum sa isi poarte copilul mama pe constiinta? Daca mama si-a iubit asa de mult fetita si a dorit sa ii dea viata, caci si asa ea avea cancer si un avort nu i-ar fi garantat sanatatea, cum sa se simta prost copila? Cu siguranta ca tatal fetitei o sa ii explice si o sa creasca vazand in mama ei o martira, si chiar daca nu mai e, stie ca a iubit-o.

Mama nu isi omoara copilul, chiar daca ea e bolnava. O femeie insarcinata, poate sa faca ce vrea. Avortul nu garanteaza insanatosirea, din contra. Sunt multe cazuri in care a murit si copilul si mama. Chiar asa am ajuns, sa il omoram pe cel sanatos si tanar ca sa il salvam pe cel bolnav?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.12.2013, 12:22:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cum sa isi poarte copilul mama pe constiinta? Daca mama si-a iubit asa de mult fetita si a dorit sa ii dea viata, caci si asa ea avea cancer si un avort nu i-ar fi garantat sanatatea, cum sa se simta prost copila? Cu siguranta ca tatal fetitei o sa ii explice si o sa creasca vazand in mama ei o martira, si chiar daca nu mai e, stie ca a iubit-o.

Mama nu isi omoara copilul, chiar daca ea e bolnava. O femeie insarcinata, poate sa faca ce vrea. Avortul nu garanteaza insanatosirea, din contra. Sunt multe cazuri in care a murit si copilul si mama. Chiar asa am ajuns, sa il omoram pe cel sanatos si tanar ca sa il salvam pe cel bolnav?
Eu am citit intr-un articol ca medicii i-au spus femeii ca poate fi salvata cu tratament, dar acesta este incompatibil cu sarcina.
Problema mea este ca eu nu pot sa aleg intre doua vieti. Care viata este pana la urma mai importanta. Tu ce ai alege?
Ti se pare asa usoara alegerea?

Adica sa stau in fata a doua fiinte (ne imaginam ca era copilasul afara, langa mama) si sa aleg pe una din ele. Eu nu pot.
Si mai erau si alte persoane totusi cu suflet, de care trebuie tinut seama: tatal/sotul, parintii femeii si etc.
In povestirea cealalta erau inca 14 sau 15 copii. Aceia chiar erau aer? Nu aveau nevoie de mama?

Nu stiu, mi se pare ca judecati foarte usor.

Eu nu vreau sa spun acum ca nu apreciez gestul mamei, sau ca sunt pro avort. Ci doar ca sunt situatii in care nu putem si nu avem voie sa alegem asa usor. Si nu putem judeca.
Asa cum scrieti voi aici, voi ati ales sa moara mama. Fara nici o problema. Viata ei nu avea nici o valoare. Eu asa percep. Imi pare rau.

Si inca ceva: noi nu stim ce este si ce va fi in sufletul unui om. Nu stim ce traume va purta copilul totusi. Nu stim nici ce este in sufletul tatalui. El totusi nu si-a spus parerea. Fiecare om reactioneaza si simte altfel.
Copila va simti tot timpul lipsa mamei ei si este suficient.

Iarta-ma, suntem in post. Dar eu sunt mai sensibila si am si eu anumite experiente de viata si traume care ma fac sa inteleg foarte bine anumite situatii. Ma doar sufletul pentrun acest caz si pentru ca nu au putut fi salvate amandoua.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2013, 12:27:38
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Exemplul,subiectul, este unul de o frumusete divina.
Eu insumi am scris pe acest forum despre o tinara fata de 25 de ani, pe care o cunosc si careia ii cunosteam si mama si surorile(tatal a parasit mama cind pruncii erau f. mici, iar aceasta s-a chinuit cum numai ea a stiut sa ii creasca) care la virsta aratata, suferind de un diabet avansat, dezechilibrat si cu complicatii aproiape manifeste, a hotarit sa pastreze prima ei sarcina . Doctorii, acesti "tenicieni veterinari" au hulit-o in toate felurile pe ea si pe mama ei vazind ca este de nezdruncinat in hotarirea de a nu avorta, uitind desigur ca inainte de toate si de tot este Dumnezeu insusi, iar Hristos ne invata sa facem toate lucrurile din viata noastra ca pentru Dumnezeu.
Cunosc medicii implicati in caz, unii bojuristi duminicali de biserica, donatori de sume frumoase catre biserica, din spaga lor desigur ca din munca cinstita n-ai vedea asa ceva,oameni scoliti si instruiti iar unii chiar educati, ori minjiti pe la gura cu morala ortodoxa,dar care atunci cind trebuie sa-si arate credinta curata, simpla, nemistificata stiintific in Hristos, sunt de tot plinsul.
Dar revenind, subiectul este unul arhiintilnit la ortodocsi, acela de a-ti marturisi(si nu a-ti povesti !) credinta in momentetele in care Dumnezeu insusi o cere, dar marturisitorii adevarati nu mai sunt la fel de arhiintilniti, ci din mare contra, extrem-extrem de rari.
Nu sunt insa inexistenti ! Acestia, si cei din puscariile comuniste ca si altii asemenea lor, ne vor judeca pe noi, cei care stiintific, logic si mai nou chiar psihologic intelegem totul, pina chiar la existenta lui Dumnezeu si care ne cladim viata de zi cu zi, logica, afectul, actiunea si credinta pe ... cadavre necesare si mereu insuficiente. Vedeti ce sofism superb : e mai bine sa mori TU, decit eu ! Eu sunt mai important decit tine ! Cu tine omenirea nu prea are ce face asa mic, dar cu mineee ! Eeeeee ! Nu sti pruncule si frate ortodox ca lumea zidita de Hristos incepe cu tine si nu cu mine ?!
Oare Sf. Ioan Botezatorul atit a fost de nesabuit incit sa se duca direct in moarte cind a sosist vremea(punindu-se in gura cu Irod), decit sa ramina viu si sa zideasca impreuna cu Hristos o noua viata ?! Si ca el , multi si multi altii !

Ferice de cei care au ajuns sa marturiseasca Adevarul cu toata inima si fericiti cei contrar lui Toma, care nu au vazut dar au crezut !
Noi, cei ce defapt nu credem decit in "domnul om" nu intelegem ca 2 sau 3 sau 14 copii ramin totdeauna in grija Maicii Domnului, si ca Ea nu este o poveste, o legenda,ca de nu ar fi asa, pina acum s-ar fi pustiit sufletul omului de durere si incercari prin care Dumnezeu hotaraste sa treaca. Dar realitatea ne arata ca este altfel !
Aceasta fata, femeie, putinica si in suferinta si-a aratat dragostea fata de Adevar !
Crede cineva ca se va duce in iad pt. ca s-a sinucis sau pt. ca a neglijat si batjocorit niste prunci nevinovati si neajutorati gindindu-se mai intii la ea, ca sa zic asa ?
Eu cred ca da !... pt. cadeja sunt pareri, sunt semne de intrebare, sunt semne de ... in spatele carora se ascunde iubirea netarmurita de sine si multa mindrie puturoasa !
Dar toti facem ce vrem noi... numai unii indrasnesc sa faca Cuvintul si sa urmeze Calea !
Restul, parelnicie, slobozie,tehnologie, psihologie, sociologie, caritate, neclaritate. o.n.g-arie, blasfemie, salata, multa salata de oameni si pareri libere tocmai in preajma celor mai frumoase pericope evanghelice din an... s.a.m.d.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 16.12.2013 at 12:44:57.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.12.2013, 15:54:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Dumnezeu sa o ierte. A fost o martira!
Reply With Quote
Răspunde