Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 01.10.2015, 12:13:10
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cred ca atunci când ne place de o persoana si dorim sa o cunoastem, trebuie sa actionam in acest sens, sa intram in vorba cu aceea persoana.
Dumnezeu ne poate da o sansa in a intalni o anumita persoana, dar felul cum reusim sa comunicam cu aceea persoana depinde de noi.
Si ar mai trebui sa ne rugam inainite de a actiona cu acea persoana, gen: " Doamne, fie voia Ta!"
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 01.10.2015, 13:41:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
,,Faca-se voia Ta"-este un verset pe care-l rostim adesea mecanic. Si totusi, daca Dumnezeu nu vrea sa ne dea ceva dupa voia noastra, parca nu mai e bun...

Dumnezeu stie ce ne este de folos... Cineva spunea sa fim atenti ce cerem in rugaciune, caci s-ar putea sa ni se indeplineasca... Asistam la o depreciere a relatiilor interumane, din pacate. Cunosc si fete si baieti care se abat de la invatatura crestina fie inainte, fie dupa casatorie, fie si inainte si dupa...Ne numim crestini, dar avem fapte de pagani si noi, evele, si ei, adamii. Iar o purificare a planetei prin foc este inevitabila. In aceste vremuri trebuie sa cautam mantuirea in primul rand: prin feciorie sau prin casatorie.

Ambele sunt cruci greu de dus. Ambele cai necesita intelepciune pentru ca jertfa noastra sa devina placuta lui Dumnezeu. Ambele cai necesita jertfa. Omul modern cauta doar placerea si vrea sa evite durerea, osteneala, crucea. Iar fara cruce nu exista mantuire. Dumnezeu stie de ce suntem in stare si de aceea anumite cereri nu ni le indeplineste.
Cred ca de-aici ni se trag multe dintre necazurile vietii. Macar "Rugaciunea Domneasca", daca am rosti-o asa cum trebuie, cunoscand eventual macar una din talmacirile ei (cea a lui Maxim Marturisitorul cred ca este ceva mai profunda), am reusi sa ne cunoastem mai bine, am dobandi linistea sufleteasca si foarte multe dintre conflictele de zi cu zi ar disparea, din moment ce am constientiza "Faca-se-n voia Ta" (deci NU a mea), sau "Si ne iarta noua, precum si noi iertam" (si NU altfel!...)
Deprecierea relatiilor umane este o consecinta fireasca, atat timp cat omul se rupe (cu sau fara voie) de Dumnezeu, ori prin multitudinea de forme de manipulare, ori prin tendinta de a-si cauta modele printre cei "cu bani" dar lipsiti total de Harul lui Dumnezeu.
Si-apoi, nu exista o regula omeneasca ce ar putea asigura mantuirea. Nici chiar calugaria nu aduce certitudini in acest sens si asa cum spune si Sf Ioan Scararu, nu toti cei ce nu se calugaresc pierd mantuirea si nici toti cei ce se calugaresc se vor mantui. Toata viata este o continua veghe, si primul semn prin care realizam ca de fapt hranim vanitatea si nu smerenia, trebuie sa ne trezeasca si sa ne puna serios pe ganduri. E atat de trist cand descoperi o familie de oameni trecuti binisor de 70 de ani, care au trait toata viata in frica de Dumnezeu, au adus pe lume multi copii, din care unul preot, au muncit de s-au spetit pentru a le oferi copiilor un "ceva" cat mai consistent (desi "copiii" au copii mari, chiar casatoriti o parte dintre ei), iar acum parca nimic nu mai merge ca inainte, ea vrea sa se mute la oras, la bloc, el si-a pierdut rabdarea de a o mai intelege si parca si puterea de a se mai lupta cu ideile ei nesabuite, si unde altadata gaseai liniste si pace, astazi pluteste orgoliul, rautatea, vorbele grele...
Niciodata nu putem sti cum vom sfarsi, fiecare... E de-ajuns un pic de vanitate si indaradnicie, ca sa ratam exact finalul si sa ne inecam ca tiganul la mal. Nu-i obligatoriu ca cei din urma sa fie neaparat si cei dintai, dar se pare ca mai usor prinde a se smeri cel pacatos care are revelatia iubirii si milei lui Dumnezeu, decat cel ce crede ca pe toate le-a facut dupa voia lui Dumnezeu din tinerete si nu prea are mustrari de constiinta. Asadar, raspunsul la intrebarea de titlu, nu poate avea o tinta anume. Crestinul cuvios de astazi, poate rataci maine, in timp ce pacatosul de astazi are reale sanse sa se mantuiasca.

Iata, tocmai m-am intors din acel loc unde fiul cel mare incepe un drum nou in viata: facultatea. Inainte de a pleca, fara sa-i spuna nimeni, a mers la preot, s-a spovdit si a cerut binecuvantare. Acolo, pe holul universitatii, s-a intamplat ceva deosebit. Ceva ce poate avea semnificatie pe parcurs, sau e doar o posibilitate care nu e obligatoriu sa se confirme. Chiar de dimineata, fiecare dintre noi a observat un tatic cu fiica lui care ieseau in evidenta intr-un mod placut. Dupa barba, parea cel putin profesor de religie, daca nu chiar preot, in timp ce ea avea o infatisare si o atitudine calda, iar modul cum dialoga cu tatal ei nu putea sa nu te impresioneze placut. In mod ciudat, ne surprindeam uneori privindu-ne pe furis si fiecare dintre noi, paream atrasi de ei, involuntar, la fel cum pareau si ei de noi... Sotia sparse gheata la un moment dat si ii spuse fiului: "Mie-mi place tare mult de fata aceea!", la care el raspunse instantaneu: "N-ai gusturi proaste: cred ca nu numai tie, dar si mie, si mai ales lui tata, ii placce in mod deosebit!..." Am zambit ca o confirmare si am trecut mai departe, lasand toate grijile in seama lui Dumnezeu. Dupa repartitiile din camin, fiul a aflat cum o cheama si i-a cerut acceptul pe fb, care a fost dat in urmatoarele secunde. Intr-adevar, era fiica de preot, si ea ne remarcase de cand am coborat din masina si chiar dorea sa-l cunoasca, fara sa stie exact de ce il cauta cu privirea. Iar eu ma intrebam daca nu cumva este un semn al faptului ca amandoi isi doresc sa pastreze o buna legatura cu Dumnezeu prin biserica, spovedanie si buna oranduiala... Poate gresesc... Poate nimic nu se confirma din ce presupun eu, dar deocamdata am putut doar sa constat ca din puzderia aceea de fete si baieti, ei doi s-au simtit atrasi unul de altul din primul moment, dar si noi, parintii lor, pot sa spun ca am avut un schimb de priviri care nu mai aveau nevoie de cuvinte... Legandu-ma din nou de titlul topicului, eu cred ca acei "crestini" pe care-i cautam, sunt mereu in jurul nostru, dar mai e nevoie si de voia lui Dumnezeu, sa se poata "vedea" unul pe celalalt...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 01.10.2015, 14:20:10
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cred ca de-aici ni se trag multe dintre necazurile vietii. Macar "Rugaciunea Domneasca", daca am rosti-o asa cum trebuie, cunoscand eventual macar una din talmacirile ei (cea a lui Maxim Marturisitorul cred ca este ceva mai profunda), am reusi sa ne cunoastem mai bine, am dobandi linistea sufleteasca si foarte multe dintre conflictele de zi cu zi ar disparea, din moment ce am constientiza "Faca-se-n voia Ta" (deci NU a mea), sau "Si ne iarta noua, precum si noi iertam" (si NU altfel!...)
Deprecierea relatiilor umane este o consecinta fireasca, atat timp cat omul se rupe (cu sau fara voie) de Dumnezeu, ori prin multitudinea de forme de manipulare, ori prin tendinta de a-si cauta modele printre cei "cu bani" dar lipsiti total de Harul lui Dumnezeu.
Si-apoi, nu exista o regula omeneasca ce ar putea asigura mantuirea. Nici chiar calugaria nu aduce certitudini in acest sens si asa cum spune si Sf Ioan Scararu, nu toti cei ce nu se calugaresc pierd mantuirea si nici toti cei ce se calugaresc se vor mantui. Toata viata este o continua veghe, si primul semn prin care realizam ca de fapt hranim vanitatea si nu smerenia, trebuie sa ne trezeasca si sa ne puna serios pe ganduri. E atat de trist cand descoperi o familie de oameni trecuti binisor de 70 de ani, care au trait toata viata in frica de Dumnezeu, au adus pe lume multi copii, din care unul preot, au muncit de s-au spetit pentru a le oferi copiilor un "ceva" cat mai consistent (desi "copiii" au copii mari, chiar casatoriti o parte dintre ei), iar acum parca nimic nu mai merge ca inainte, ea vrea sa se mute la oras, la bloc, el si-a pierdut rabdarea de a o mai intelege si parca si puterea de a se mai lupta cu ideile ei nesabuite, si unde altadata gaseai liniste si pace, astazi pluteste orgoliul, rautatea, vorbele grele...
Niciodata nu putem sti cum vom sfarsi, fiecare... E de-ajuns un pic de vanitate si indaradnicie, ca sa ratam exact finalul si sa ne inecam ca tiganul la mal. Nu-i obligatoriu ca cei din urma sa fie neaparat si cei dintai, dar se pare ca mai usor prinde a se smeri cel pacatos care are revelatia iubirii si milei lui Dumnezeu, decat cel ce crede ca pe toate le-a facut dupa voia lui Dumnezeu din tinerete si nu prea are mustrari de constiinta. Asadar, raspunsul la intrebarea de titlu, nu poate avea o tinta anume. Crestinul cuvios de astazi, poate rataci maine, in timp ce pacatosul de astazi are reale sanse sa se mantuiasca.

Iata, tocmai m-am intors din acel loc unde fiul cel mare incepe un drum nou in viata: facultatea. Inainte de a pleca, fara sa-i spuna nimeni, a mers la preot, s-a spovdit si a cerut binecuvantare. Acolo, pe holul universitatii, s-a intamplat ceva deosebit. Ceva ce poate avea semnificatie pe parcurs, sau e doar o posibilitate care nu e obligatoriu sa se confirme. Chiar de dimineata, fiecare dintre noi a observat un tatic cu fiica lui care ieseau in evidenta intr-un mod placut. Dupa barba, parea cel putin profesor de religie, daca nu chiar preot, in timp ce ea avea o infatisare si o atitudine calda, iar modul cum dialoga cu tatal ei nu putea sa nu te impresioneze placut. In mod ciudat, ne surprindeam uneori privindu-ne pe furis si fiecare dintre noi, paream atrasi de ei, involuntar, la fel cum pareau si ei de noi... Sotia sparse gheata la un moment dat si ii spuse fiului: "Mie-mi place tare mult de fata aceea!", la care el raspunse instantaneu: "N-ai gusturi proaste: cred ca nu numai tie, dar si mie, si mai ales lui tata, ii placce in mod deosebit!..." Am zambit ca o confirmare si am trecut mai departe, lasand toate grijile in seama lui Dumnezeu. Dupa repartitiile din camin, fiul a aflat cum o cheama si i-a cerut acceptul pe fb, care a fost dat in urmatoarele secunde. Intr-adevar, era fiica de preot, si ea ne remarcase de cand am coborat din masina si chiar dorea sa-l cunoasca, fara sa stie exact de ce il cauta cu privirea. Iar eu ma intrebam daca nu cumva este un semn al faptului ca amandoi isi doresc sa pastreze o buna legatura cu Dumnezeu prin biserica, spovedanie si buna oranduiala... Poate gresesc... Poate nimic nu se confirma din ce presupun eu, dar deocamdata am putut doar sa constat ca din puzderia aceea de fete si baieti, ei doi s-au simtit atrasi unul de altul din primul moment, dar si noi, parintii lor, pot sa spun ca am avut un schimb de priviri care nu mai aveau nevoie de cuvinte... Legandu-ma din nou de titlul topicului, eu cred ca acei "crestini" pe care-i cautam, sunt mereu in jurul nostru, dar mai e nevoie si de voia lui Dumnezeu, sa se poata "vedea" unul pe celalalt...

Cat de frumos lucreaza Dumnezeu !:)
Mi-a placut mult fraza cu " eu cred ca acei "crestini" pe care-i cautam, sunt mereu in jurul nostru, dar mai e nevoie si de voia lui Dumnezeu, sa se poata "vedea" unul pe celalalt".
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 01.10.2015, 16:32:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Si ar mai trebui sa ne rugam inainite de a actiona cu acea persoana, gen: " Doamne, fie voia Ta!"
Da, intradevar!
Reply With Quote
  #185  
Vechi 01.10.2015, 16:34:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iata, tocmai m-am intors din acel loc unde fiul cel mare incepe un drum nou in viata: facultatea. Inainte de a pleca, fara sa-i spuna nimeni, a mers la preot, s-a spovdit si a cerut binecuvantare. Acolo, pe holul universitatii, s-a intamplat ceva deosebit. Ceva ce poate avea semnificatie pe parcurs, sau e doar o posibilitate care nu e obligatoriu sa se confirme. Chiar de dimineata, fiecare dintre noi a observat un tatic cu fiica lui care ieseau in evidenta intr-un mod placut. Dupa barba, parea cel putin profesor de religie, daca nu chiar preot, in timp ce ea avea o infatisare si o atitudine calda, iar modul cum dialoga cu tatal ei nu putea sa nu te impresioneze placut. In mod ciudat, ne surprindeam uneori privindu-ne pe furis si fiecare dintre noi, paream atrasi de ei, involuntar, la fel cum pareau si ei de noi... Sotia sparse gheata la un moment dat si ii spuse fiului: "Mie-mi place tare mult de fata aceea!", la care el raspunse instantaneu: "N-ai gusturi proaste: cred ca nu numai tie, dar si mie, si mai ales lui tata, ii placce in mod deosebit!..." Am zambit ca o confirmare si am trecut mai departe, lasand toate grijile in seama lui Dumnezeu. Dupa repartitiile din camin, fiul a aflat cum o cheama si i-a cerut acceptul pe fb, care a fost dat in urmatoarele secunde. Intr-adevar, era fiica de preot, si ea ne remarcase de cand am coborat din masina si chiar dorea sa-l cunoasca, fara sa stie exact de ce il cauta cu privirea. Iar eu ma intrebam daca nu cumva este un semn al faptului ca amandoi isi doresc sa pastreze o buna legatura cu Dumnezeu prin biserica, spovedanie si buna oranduiala... Poate gresesc... Poate nimic nu se confirma din ce presupun eu, dar deocamdata am putut doar sa constat ca din puzderia aceea de fete si baieti, ei doi s-au simtit atrasi unul de altul din primul moment, dar si noi, parintii lor, pot sa spun ca am avut un schimb de priviri care nu mai aveau nevoie de cuvinte... Legandu-ma din nou de titlul topicului, eu cred ca acei "crestini" pe care-i cautam, sunt mereu in jurul nostru, dar mai e nevoie si de voia lui Dumnezeu, sa se poata "vedea" unul pe celalalt...

Pilduitoare poveste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 01.10.2015, 16:42:07
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pilduitoare poveste.
Daaa; cu adevarat. Cuvantul care are inteles si este folositor sufletului este dar al lui Dumnezeu.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #187  
Vechi 01.10.2015, 17:10:52
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
zici tu? chiar ai impresia ca toata lumea-i pe interes? proasta impesie ti-ai facut despre oameni, in general, si femei in particular... poate-ti trece intr-o zi.
Nu-i o impresie proasta.Este realitatea.Azi toata lumea este in goana de
bani.N-ai cum sa negi asa ceva.Este penibil sa te ascunzi dupa cires ca
"vezi Doamne, toata lumea este materialista dar unii din noi nuuu,...nuuu".

Cmon toti suntem materialisti intr-un fel sau altul.Mai mult sau mai putin.

Pai eu daca as fi femeie si as da de un barbat cu bani si mai are si ceva
la tartacutza de pot sa leg un dialog, l-as considera drept canditat.Adica
la urma urmei daca nu este pe placul meu l-as putea "dresa" sa fie
pe placul meu insa pe cheltuiala lui si toata astea fara sa-si dea seama.
lui..

Eu nu ma sperii nici daca intalnesc femei materialiste nici daca intalnesc
femei nematerialiste.E drept ca de la o varsta pt majortatea femeilor
le cam trec aerele de diva si pretentii.Mai ales cand din spate vine puternic
concurenta cu zestre genetica si mai generoasa, ca sa-i spunem asa...

Citat:
Si tu ai simptomul asta; nici tu nu prea accepti decat parerile tale in multe, multe ocazii. Dar hei, e un simptom omenesc; toti il avem de multe ori.
Categoric.Insa eu daca intalnesc un raspuns care ma multumeste accept
sa-mi schimb parerea.Problema este ca inca n-am intalnit un astfel de
raspuns.

Citat:
De cand a flirta cu cineva e desfranare, cand nici macar cu gandul nu ai ajuns in punctul relatiilor intime cu omu'?
In cazul acest este, pt ca flirtul se produce in fatza unor icoane.
In credinta ortodoxa icoana nu este un tablou, iar Biserica nu este un muzeu
de tabouri, unde poti sa-ti dai rendez-vous-uri.
In credinta ortodoxa, icoana reprezinta in chip tainic prezenta sfantului
in acel locas.Insusi icoana este o mare mare taina a Ortodoxiei.

Ei si acum vine explicatia: nu poti sa fii cu gandul (mintea) la cele lumesti,
ale trupului (caci flirtul face parte din atractia sexuala) in acelasi timp
ce esti in fatza unei icoane care reprezinta de multe ori un sfant martir care
a patimit si fost martirizat din cauza celor lumesti.
Nu poti si nu ai voie sa te comporti in fatza unei icoane ca un om de trup.
In fatza unei icoane te comporti ca un om induhvnicit.Iar daca nu esti
atunci te smeresti sa fii timp de cateva secunde sau minute cat esti
langa icoana.
Acolo este loc sfiintit.Acolo nu-i loc lumesc.
Ce spun eu aici se traieste si se simte.Nush daca se gasesc in carti...Habar n-am.
Citat:
Sunteti ingeri in fata femeilor pe naiba (Doamne, iarta-ma!). Pozati in ingeri poate.
Normal, tu n-ai auzit de marketing ?
Citat:
Unii si uneori. La fel ca si femeile.
Pai invatam si noi de la voi.
Citat:
Si totusi, nu trebuie sa pozezi in ce nu esti ca sa ai succes; se poate bine-mersi si daca esti tu insuri; dar poate unii nu inteleg, si, cand nu merge si "ii iau papucii", tot ei.ele se imbufneaza si fac pe nevinovatii.
Marketingul este stiinta de a poza in ceva ce nu este.Ia absolut orice produs
de pe orice raft si sa vezi ca nici unul nu este ceea ce pare.Si uite ca
au suces.Diferenta insa este ca daca pozezi in ceea ce nu esti ai succes
mult mai repede decat daca obtii succesul in mod onest.
Conteaza asta ?
Pentru lumea pagana nu, insa pt lumea crestina DA.

Citat:
Si poate vrea sa se insoare. Nu sti tu ce vrea, asa cum nu stiu nici eu, si nici macar oitza.
Pai aici suntem in domeniul probabilitatilor.Este bine ca sa ia in considerare
ambele variante ca sa nu aibe un soc emotional

Citat:
Dar daca vrea sa afle, trebuie saintre in contact cu persoana, sa schimbe impresii, sa se cunoasca, sa iasa etc.
Bineinteles dar se ia considerare si ipoteza ca domnul poate sa fie si
"baiatul mamii".Nush de ce pe Alinei i-ar fi frica de aceasta ipoteza.
Il maturizeaza ea.Daca este "baiatul lu' mama" intr-un an scoate din el
un barbat pe gustul ei.Bine, asta daca tipul se lasa dresat si ea are
rabdare.

Citat:
Sau in Biserica tre' sa stai trist si sa plangi, ca altfel n-ai ce cauta colo?
In Biserica nu trebuie sa fii nici trist si sa plangi dar nici binechefuit si sa
razi ca la stand-up comedy.
In Biserica trebuie sa ai o atitudine serioasa, sa cauti sa intelegi ce se
intampla de fiecare data si sa participi activ in spiritul celor desfasurate.

Citat:
Tu deja o dai in baliverne; duuuci poveste pe undeiti convine. AS zis cineva ceva de sms-uri sau de schimbat macar numere de telefon?
Eu duc discutia pe unde trebuie.Dar care o fi urmatorul pas, daca esti
in Biserica si vrei sa flirtezi cu cineva pe care deja il cunosti? Pai fie sa iesi afara (dar nu prea poti ca deranjezi lumea) fie dai sms-uri.Is chestii logice.
Dar flirtul in Biserica este deja un pacat.Poate deveni insa si un mai mare
pacat daca motivul principal pt care de duci la Biserica nu este Sf Liturghie
ce atractia fizica catre alt "coleg/colega" de specie.

Citat:
Mie oitza imi pare o tipa netimida din momentul in care incepe sa cunoasca pe cineva; timiditatea asta cred eu c o are la inceput, cand inca nu cunoaste omul, mai ales ca e vorba de o persoana de sex opus care ii place. Asa am fost eu; m-am tratat, dar nu stiu cum :)
Eu cred ca este o persoana timida.

Citat:
Si sti tu asta...de unde?! Poate chiar exista vreun om care a dus cate a dus Iov, dar noi habr nu avem.
E posibil si asta.Dar daca exista atunci noi nu-l cunoastem acum ci poate
mai incolo.Si nu cred ca vom auzi de el cat este in viata.
Dar hai sa ne concentram asupra tarabei noastre.Ca nici unul din noi
nu este de calibru lui Iov.

Citat:
Asta cine ti-a mai zis-o?
Mari duhovnici care citeaza din Sfintii Parinti, apoi mai vezi si Pateric(etc,etc)

Citat:
Ti-as zice si tie la fel, dar mi-e ca te superi...
Ce chestia si eu gandeam sa-ti zic la fel si mi-e ca te superi.
Ia uite tu aici, ce potrivire extraordinara domne'.Ei spune tu...

Citat:
Asa cum Copacelul nu stie si nu va sti niciodata cum e sa fii femeie, ca el tot barbat este; in consecinta vorbeste asa, de flori de mar, desi nu stie de ce, ca doar nu se poate pune in locul unei femei, nu?
Banii nu tin cont de sex sau tin ?

Last edited by Copacel; 01.10.2015 at 17:30:59.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 01.10.2015, 18:07:51
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai eu daca as fi femeie
Păi stai că doar aveam impresia că ești. Ce vrei să spui, că nu ești ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #189  
Vechi 01.10.2015, 18:35:51
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi stai că doar aveam impresia că ești. Ce vrei să spui, că nu ești ?
Nu, cum sa fiu femeie ?
Reply With Quote
  #190  
Vechi 01.10.2015, 18:48:57
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu, cum sa fiu femeie ?
Na, păi de unde să știu, dacă nu te văd în persoană.... Eu am dedus din modul de exprimare, de gândire etc..
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare