Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.04.2015, 22:24:22
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Si te rog sa imi explici cum incetarea discriminarii legale a comunitatii LGBT ar duce la disparitia unei tari. Astept. Mi-am luat si popcorn
Simplu. Ca ipoteze de calcul consideram ca flagelul se extinde pe jumatate din populatia tarii. Asta inseamna ca in 30 de ani populatia va scadea la jumatate, iar de aici mai departe, avand in vedere problemele ce apar cu pensiile si locurile de munca, in urmatorii 30 de ani va scadea cu inca jumatate din ce a mai ramas. Vor mai ramane 25% din populatia initiala. Ca sa nu mai spunem ca intre-timp, pentru a rezolva problema locurilor de munca vor fi adusi oameni din alte tari.

Petru a sustine o rata a populatiei necesara pentru a nu se falimenta tara, cei casatoriti normal vor trebui sa faca cel putin 4 copii/familie. Ceea ce nu cred ca se va intampla!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #102  
Vechi 05.04.2015, 22:26:52
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Iar daca ai accepta sa te informezi despre subiect din surse credibile (adica stiinta) si nu religie (izvorata din frustrarile unor bigoti de acum mii de ani) ai intelege ca nu exista vreun motiv sa iti fie frica. Dar din nou, faci orice, numai sa nu cumva sa te indoiesti de dogma.
Nu am timp sa ma informez exclusiv din stiinta, pentru ca stiinta a dat la rateuri de nu-ti poti imagina. Ar insemna sa pierd timp pretios, ca sa nu mai vorbesc ca stiinta m-ar putea insela, in nestiinta ei.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #103  
Vechi 05.04.2015, 22:36:18
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
In primul rand, nu e o boala, asa ca nu ai ce trata.
E O BOALA!! Dovada sunt cei care s-au tratat! Aici nu ai ce contesta!

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
In al doilea rand, gay conversion therapy nu functioneaza. Deja e dovedit, cauta si vei gasi suficiente informatii despre asta. Si asta spun psihologii si psihiatrii, adica aia care stiu despre ce vorbesc. Plus homosexuali care au trecut prin asemenea terapie, au sustinut in numele diverselor organizatii crestine ca s-au "vindecat", si acum incep sa recunoasca cum ca de fapt au mintit. Sunt cateva cazuri celebre, cauta-le.
Cateva cazuri sau toate? Pentru ca daca UN SINGUR pidoznic s-a tratat, demonstreaza ca tratamentul A REUSIT in acel caz, iar in celelalte nu a reusit. Se mai intampla sa nu reuseasca un tratament, nu-i asa?
Dar acel caz care s-a vindecat demonstreaza ca homosexualitatea ESTE O BOALA!!!

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
In al treilea rand, cum te-ai simti daca esti heterosexual si cineva s-ar oferi sa te "vindece"? Ca e aceeasi treaba.
Daca cineva mi-ar DOVEDI ca heterosexualitatea este o boala, m-as oferi spre tratament.
Dar problema e ca cei care au declarat homosexualitatea o boala, mai tarziu au scos-o din randul bolilor. Ce sa mai cred? Sa mai am incredere in stiinta? Nu pot decat sa suspectez de rea-credinta ultima lor decizie. La urma urmei, oameni sunt si ei. Ei vor primi o pedeapsa mult mai mare decat voi!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #104  
Vechi 05.04.2015, 22:42:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
In unele tari ca Danemarca,preotii sunt obligati sa-si dea demisia daca nu oficiaza slube de cununie pentru homosexuali.Deci NU !
Activistii homosexuali-leninisti nu au ce cauta in Biserica !
Ce confesiune? O trimitere exacta?

Citat:
PS: am zis si "leninisti" pentru ca tovarasul Lenin a fost primul dictator comunist care a sustinut homosexualii, si totodata pentru agresivitatea de care dau dovada in batalia pentru asa-zisele drepturi.
Serios? De unde ai aflat asta? Stiu ca legea sovietica era, ca si la noi, intoleranta cu asa ceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #105  
Vechi 05.04.2015, 22:44:11
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Faci des analogii din astea fara sens? Hotia nu este discriminata, ci e ilegala. Si poti sa alegi daca devii hot sau nu, nu te nasti hot. Tocmai de-aia se pedepseste penal.
Ai auzit de cleptomanie? Este boala hotiei. Adica se ajunge la cleptomanie din PLACEREA de a fura un obiect.
Intrebarea e: un cleptoman trebuie inchis sau nu? Un cleptoman e un hot sau un bolnav?

La homosexualitate se ajunge ducand sexualitatea la extrem. Nu-ti ajunge o satisfacere normala, trebuie sa incerci alte senzatii, mai puternice. Faci analogia cu cleptomania?

HOMOSEXUALITATEA ESTE O BOALA!!! SI INCA UNA SCARBOASA!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #106  
Vechi 05.04.2015, 22:50:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Psihiatria/psihologia nu e tocmai stiinta si din pacate ca si alte laturi ale stiintei (a se vedea cu evolutionismul) este manipulata ideologic in anumite "zone" strategice care tin de politica.

De altfel nu e greu, cu un mic truc mental sa spui ca de fapt nu exista oameni bolnavi, exista doar oameni diferiti, care au niste bacterii/virusi sau organe, hormoni, etc. in plus sau in minus, mai mult sau mai putin functionale.

Problema e ca atat timp cat iau un tratament sau simt un disconfort, este evident ca nu sunt sanatosi.

Acum, in ceea ce priveste diversele forme de deviatie sexuala, problema este ca ei insisi nu prea simt nici un discomfort, dar cei din jur in cele mai multe cazuri da.

Iar "terapia" adoptata este ca celor din jur sa li se administreze analgezice, eventual cu forta si amentantarea legii, in loc sa se recunoasca care este de fapt problema.

Un experiment social "interesant" dar care probabil ne va aduce cu un pas mai aproape de un impas social major poate nu in mod evident legat de acest aspect sau numai de acest aspect dar nu mai putin sever.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #107  
Vechi 05.04.2015, 23:08:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Da, dar legal au voie. Homosexualii asta cer: dreptul la casatorie legala, nu in biserica. Deci?
Pai de la dezincriminarea penala a homosexualitatii pana unde au ajuns acum a fost deja un drum lung.
Si atunci, ce ziceau? Atata vrem, ca de ce sa fie ilegal?

Cat mai ramane si pana acolo unde se stie ca o sa ajungeti si voi zicei ca nu?

In momentul in care ar considera ca si-au impus deja punctul de vedere in societate, cu siguranta vor merge mai departe, vor cere si mai mult si deja o cer, incriminarea celor care nu sunt de acord cu noua definitie a "normalitatii".

Citat:
Da, de cateva decenii stiinta asta spune. Si da, stiinta se ajusteaza in functie de ultimele descoperiri.
Aia nu e stiinta, e pura politca.
E drept ca nu poti face politica in jurul teoriilor legate de particule elementare, dar acolo unde este vorba de Dumnezeu se poate si se face la greu si nici un ban nu este crutat pentru a se impune o perspectiva anti-teista.

Citat:
Iti spun eu de ce: pentru ca ceea ce zice stiinta astazi despre acest subiect contrazice flagrant dogma pe care ai ales sa o crezi. Asa ca e mult mai comod sa ne explici noua despre cum se "schimba" stiinta, in loc sa accepti ca poate dogma aia a fost scrisa de niste ignoranti si niste bigoti acum cateva mii de ani, carora le era frica si de propria umbra.
Da, la fel ca si "stiinta" comunistilor care spuneau ca a decratat si dovedit "moartea lui Dumnezeu".

Alte vremuri, aceeasi magarie. Alti magari, aceeasi porcarie.

Citat:
In primul rand, nu e o boala, asa ca nu ai ce trata.
Normal, cand exista presiune politica si se decreteaza "nu e boala", nu poti investiga nici linii de tratament.

Citat:
In al doilea rand, gay conversion therapy nu functioneaza. Deja e dovedit, cauta si vei gasi suficiente informatii despre asta. Si asta spun psihologii si psihiatrii, adica aia care stiu despre ce vorbesc. Plus homosexuali care au trecut prin asemenea terapie, au sustinut in numele diverselor organizatii crestine ca s-au "vindecat", si acum incep sa recunoasca cum ca de fapt au mintit. Sunt cateva cazuri celebre, cauta-le.
Haha, ce comic esti.
Care va sa zica daca 2-3 zic ca pentru ei n-a functionat, nu functioneaza.

Adica daca 10 fac terapie anti-drog, si 3 cad in recidiva, terapia nu functioneaza, pentru ca 3 au cazut.

Ce sa zic, esti destept tare.

Citat:
In al treilea rand, cum te-ai simti daca esti heterosexual si cineva s-ar oferi sa te "vindece"? Ca e aceeasi treaba.
Pai..s-au oferit sa-l "vindece" de normalitate pe Lot.
Pe urma stim ce s-a intamplat.
Si acum sunt la un buton distanta de aceeasi poveste.

Citat:
Si mai zi-mi, cam cati homosexuali cunosti tu, care sunt de acord cu aberatiile de mai sus?
Nu prea gasesti homosexuali sinceri.
Dar cei care sunt sinceri, au sa recunoasca faptul ca exista o sursa a problemei lor.
De cele mai multe ori o viata sexuala dezordonata - nu degeaba SIDA s-a raspandit mai intai in comunitatile lor.

Citat:
Numarul tarilor in care comunitatea LGBT se bucura de drepturi egale e in crestere, nu in scadere.
Si natalitatea la ele in scadere.
In completare cu musulmani, care foarte probabil in 40 de ani vor deveni majoritari acolo.
Sa vezi atunci ce drepturi pentru homosexuali.

Citat:
Opinia publica se schimba si ea, si se va schimba si in Romania. E alta batalie pierduta de crestini. Mai ramane sa acceptati asta.
Deah. Ca si cu ora de religie.

Citat:
Inainte de '89 nu erau homosexuali? Taica-meu avea doi prieteni (barbati) care erau cuplu.
Cred ca asta explica multe. Te luau pe la ei pe acasa? Jucati sah?

Citat:
Da, voci exista, ca sunteti toti speriati. Asa ca tine. Nu conteaza ca e fara sens, dar frica uneste intotdeauna.
Nu poti fi speriat de niste omuleti cu probleme,
Problema nu e ei, ci cei din spatele lor, care ii imping la inaintare si ceea ce vor sa construiasca de fapt pe chestia asta.

Citat:
Lucru care nu va ajuta la absolut nimic, in cele din urma. Schimbarea a inceput, si se va finaliza. Peste cateva generatii, dar asta e.
Hmm..unde am mai auzit textele astea?
Ceva manual de materialim stiintific/dialectic, victoria perpetua a comunismului, peste generatii, bla bla?

Stai sa vezi daca societatea actuala nu-si va prinde degetele in usa in urmatorii ani, ca deceniu e prea mult..
Deja au inceput sa se joace cu focul, de mintosi si luminati ce sunt de stiinta si noua ideologie umanista.
Si pe spinarea cui? Nu a celor de unde vin povestile astea pe care le debitezi tu ca papagalul, ci pe spinarea celor ca tine care se cred luminati tare facand apologia NWO.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.04.2015 at 23:12:46.
  #108  
Vechi 05.04.2015, 23:10:02
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
"S˜tiint›a" spune. Mda, cercetătorii britanici.
Nu, nu aia din CanCan. Observ ca aveti o problema cu stiinta si deveniti sceptici doar cand va contrazice dogma. Atunci stiinta e rea si trebuie privita cu scepticism. In rest, va bucurati de toate beneficiile ei fara intrebari prea multe.

Citat:
Care crezi tu, umanistule, că-i frica mea? Legată de noua sodomă s™i gomoră?
Frica ta, personala? Nu stiu, ca nu mi-ai spus.

La modul general, din conversatiile avute cu crestini si cartile si articolele citite fricile astea sunt cateva:

- daca homosexualii "ies la suprafata" ca homosexuali (si nu se prefac ca sunt hetero pentru confortul altora) homosexualitatea va incepe sa se ia. Copii perfect normali vor creste sa fie homosexuali, etc
- daca se legalizeaza casatoria intre persoane de acelasi sex, asta inseamna sfarsitul casniciilor din lume. Toate. Nimeni nu explica exact de ce.
- daca se legalizeaza casatoriile intre persoane de acelasi sex, vom disparea ca specie. Din nou, nimeni nu explica de ce
- vine Judecata de Apoi! Ma rog, niciodata nu am inteles de ce unui crestin ii e teama de asta. Daca eram un crestin bun, m-as bucura. Daca eram un crestin de duminica, m-ar interesa mai tare sa devin un crestin bun decat modul de viata al altora.

Si altele ca astea, la fel de inteligente.

Citat:
Ti-am zis eu că nu prea te duce capul...
E OK, ma culc linistit seara, stiind ca esti tu destul de destept pentru amandoi. Si sunt sigur ca ai multe argumente care sa iti arate inteligenta, dar nu ai timp de postat, pentru ca probabil esti pe cale sa construiesti un vehicul anti gravitational sau o nava spatiala care poate calatori mai repede decat lumina, sau altceva pe masura inteligentei tale. Nu ai timp decat sa postezi pentru a-i face pe altii prosti. Inteleg, si eu as face la fel, daca eram atat de inteligent ca tine. Asta e, o sa ma impac cu asta, cumva.

Citat:
In primul rand, nu pot sa nu constat ca argumentele tale sunt folosite ca la manual de aproape toti pidoznicii cu care am mai vorbit - pastrand o anumita distanta, chiar si fizica fata de ei de minim 2 metri.

Toti vorbiti din acelasi manual, deci si voi sunteti indoctrinati. Asta e clar!
Asta inseamna ca ideile gay sunt elaborate si raspandite dupa un scenariu.
Daca suferi de scenarita, normal ca vezi numai scenarii.

Sa fie oare ca auzi aceleasi argumente pentru ca ele vin din ceea ce simt oamenii astia si din ce se confrunta ei zi de zi?
Sa fie oare ca sunt argumente legale?
Sa fie oare pentru ca si cei ca tine vin tot cu aceleasi argumente, si atunci avem un set de argumente de fiecare parte care se tot repeta?

Da, imi cer scuze ca nu inventez argumente noi care sa te distreze pe tine. Inventatul diverselor chestii e specialitatea religiei, nu a mea.

Citat:
Daca ne lansam amandoi in a arunca pe forum idei in mod haotic asta nu se mai numeste discutie, ci exterminare de idei.
Nu stiu unde vezi tu haos. Cat despre exterminare de idei, ele supravietuiesc daca sunt valide. Daca nu, nu. Ghici cate din ale tale vor supravietui in urmatorii 50 de ani. Nu ma intelege gresit - ele vor supravietui in capul tau, dar vei gasi din ce in ce mai putini oameni care sa le impartaseasca.

Citat:
Intrebarea mea este: nu te ingrijoreaza faptul ca in urma cu 40 de ani pidoznicii erau bolnavi psihici, iar acum nu?
Nu, nu ma ingrijoreaza. La fel cum nu ma ingrijoreaza faptul ca acum cand un om are o criza de epilepsie, stim ca e epilepsie, nu posedare demonica. Asta e, mai invatam una, alta, pe masura ce trece timpul. Ca tu te simti amenintat de asta, e problema ta.

Citat:
Pentru ca. mai mult ca sigur, cei care au introdus homosexualitatea in randul bolilor psihice au folosit niste argumente stiintifice. Nu crezi?
Sunt sigur ca asa a fost. Dar iata cum gandesti: cand oamenii de stiinta ajung la o concluzie cu care esti de acord, e OK, ca doar au folosit argumente stiintifice. Cand alti oameni din acelasi domeniu afla mai multe despre subiect si isi revizuiesc concluzia, brusc argumentele nu mai pot fi stiintifice, doar pentru ca nu esti tu de acord cu concluzia.

Citat:
Asta imi spune ca esti, de fapt, o victima. Tatal tau a fost homo?
Omule, tu esti ca ala care cara un ciocan dupa el si indiferent la ce se uita vede numai cuie. Nu, nu sunt o victima. Nu, tatal meu nu a fost gay. A fost muzician, si prietenii astia erau balerini. Si nu, homosexualitatea nu se ia ca guturaiul, indiferent ce crezi tu.

Citat:
Aici intram pe un domeniu foarte vast, teologic si nu cred ca esti pregatit sa inveti despre Legea noua a Noului Testament, ce schimbari aduce fata de Vechiul Testament.
Da, sigur, acelasi argument obosit: nu pot sa iti raspund de fapt, asa ca o sa fac o afirmatie vaga cum ca si daca as putea, interlocutorul nu ar intelege, ca teologia e o treaba prea complexa.

Intrebarea nu e puerila, e una directa. Am citit Biblia, si stiu bine ca daca ai aplica unele indicatii din Levitic sau Deuteronom ai infunda puscaria sau azilul de nebuni. Deci? Cand au fost anulate alea si de cine?

Biblia e usor de citit si de inteles, domnule. Cam ca orice alta carte de mitologie. Vi se pare complicata din cauza nenumaratelor rationalizari scrise de "maestri" in teologie, care trebuie sa dea explicatii complicate la intrebari simple. Explicatii simple exista, dar alea dau cu virgula pentru Biserica, asa ca teologia le lasa in pace.

Citat:
Pe mine reteta veche de apa cu lamaie dimineata pe stomacul gol m-a scapat de gripe iarna asta. Cu toate antibioticele de ultima ora ingurgitate cu cutiile!
Tu crezi ca pentru gripa iei antibiotice? OK. In cazul ala, te rog sa ramai la solutia cu lamaia, e mai sanatos pentru tine.

Citat:
De ce ar avea nevoie de mine daca homosexualitatea NU ar fi o bola?
De ce? Serios? Esti parinte si ma intrebi asta? Pai sa vedem:

- din cauza ca asemenea realizari (ale orientarii sexuale proprii) au loc in adolescenta, care e o perioada dificila oricum. O perioada in care copiii au nevoie de sprijin oricum
- din cauza ca probabil toate viata a stiut ca e diferit, si a fost tratat ca atare de ceilalti
- din cauza ca traieste inconjurat de oameni ca tine, si trebuie sa isi ascunda adevarata identitate, doar ca a nu fie batut pe strada de ortodocsii de la Noua Dreapta sau alti descreierati ca aia
- din cauza ca are nevoie sa fie acceptat asa cum este, si acceptarea primita de la parinti e esentiala, mai ales la o varsta tanara.

Ai inteles de ce ar avea nevoie de tine? Sau sa iti mai spun?

Citat:
Sf.Ioan Hrisostom a spus ca parintele poate sa-l alunge din casa pe un astfel de copil in scop curativ, de preventie pentru a nu fi infestati si alti membrii ai familiei cu acest flagel.
Sfantul respectiv opera cu informatii din vremea lui. Acum stim ca asta nu e o "boala" care se ia. Deci de ce ai ignora informatiile invatate intre timp, si ti-ai trata copilul dupa spusele unui ignorant din Evul Mediu? Daca se imbolnaveste il duci la vraci sau la medic?

Citat:
"28.Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească și parte femeiască; pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus." Galateni 3.
Ceva mai vag de atat ai gasit?

Omule, vorbim despre o religie in ale carei Biserici importante doar barbatii pot deveni preoti, si tu imi spui ca "dintotdeauna" crestinismul s-a luptat pentru ca femeile sa aiba drepturi egale? Aceeasi religie care spune ca am fi trait mult si bine in Rai, daca nu ne deraia prima femeie? Ai citit un pic de istorie medievala, sa vezi cum erau tratate femeile in Europa medievala, cand crestinismul era atotputernic? Tu chiar existi, sau prezinti o caricatura a propriei persoane aici, pe forum?

Citat:
Iar epistola Sf.Ap.Pavel catre Filimon intreaga vorbeste despre rugamintea pe care o face Apostolul pentru eliberarea unui sclav.
Emotionant. Si cu toate astea, manastirile ortodoxe din Tarile Romane vindeau sclavi la inceputul secolului 19. Nu citisera scrisoarea? Au citit-o si n-au inteles-o? Luptau "dintotdeauna" (de vreo 1750 de ani) impotriva sclaviei, dar in acelasi timp vindeau sclavi?

In lumea vestica, sclavia a inceput sa fie abolita dupa 1800. Deci cam la cati ani de cand a fost scrisa respectiva scrisoare? Si in Evul Mediu, cand imperii crestine europene se imbogateau din comertul cu sclavi, unde erau crestinii care au luptat "dintotdeauna" impotriva sclaviei? Si daca e adevarat ca o faceau, de ce s-a mai intamplat Razboiul Civil din SUA? Sa inteleg ca aia din Sud nu erau crestini?

Citat:
Simplu. Ca ipoteze de calcul consideram ca flagelul se extinde pe jumatate din populatia tarii.
Mda. Simplu. E intotdeauna simplu atunci cand te informezi doar din surse care sunt de acord cu tine.

Tot scenariul tau apocaliptic e bazat pe faptul ca homosexualitatea se ia, cam ca guturaiul. Ceea ce nu e adevarat. Punct. Deci scenariul asta se poate intampla doar in cazul tau. E ca si cum ai spune ca daca stai langa un om cu un brat amputat in tramvai, o sa iti cada si tie bratul.

Daca ai dovezi ca homosexualitatea se ia (studii medicale, psihologice, etc.) prezinta-le. Daca nu, nu.

Citat:
Nu am timp sa ma informez exclusiv din stiinta, pentru ca stiinta a dat la rateuri de nu-ti poti imagina.
Normal ca a dat rateuri. Pentru ca are de-a face cu lumea reala. Religia, care are de a face cu imaginarul, nu are unde gresi. Si la fel cum a aparut, la fel poate si explica diverse chestii. Din burta, adica.

Deci da, nu te informa din stiinta. Dupa aia, cand o sa rada lumea de tine ca la circ cand o sa le prezinti scenariul de mai sus, sa te intrebi oare de ce rad.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #109  
Vechi 05.04.2015, 23:10:44
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
E O BOALA!! Dovada sunt cei care s-au tratat! Aici nu ai ce contesta!
Alo, domnu', caps lock si semne de exclamare nu tin loc de argumente. Oamenii aia au dat de unii ca tine, au fost convinsi ca sunt bolnavi si ca e ceva in neregula cu ei, si ca trebuie tratati. Si ghici ce: toti erau crestini, provenind din familii crestine, cu parinti asemanatori tie, probabil.

Cam ca astia care isi cumpara Colon Help. Nu au nevoie, dar le spune cineva ca fara el sunt bolnavi si arunca banii pe geam.

Citat:
Pentru ca daca UN SINGUR pidoznic s-a tratat, demonstreaza ca tratamentul A REUSIT in acel caz, iar in celelalte nu a reusit.
Cei care au recunoscut ca au mintit au spus ca schimbarea orientarii sexuale nu s-a produs in urma "tratamentului", si ca i-au mintit pe altii si s-au mintit pe sine ca gata, acum sunt hetero. Citeste despre subiect, daca te intereseaza, e suficienta informatie. Probabil ca nu o sa o faci insa, ca nah, contrazice ceea ce crezi deja.

Citat:
Daca cineva mi-ar DOVEDI ca heterosexualitatea este o boala
Aha. Bun. Atunci dovedeste ca homosexualitatea e o boala, ca asta nu ti-a iesit inca. Si poate atunci si homosexualii vor vrea tratament. iti urez succes.

Citat:
Dar problema e ca cei care au declarat homosexualitatea o boala, mai tarziu au scos-o din randul bolilor. Ce sa mai cred?
Ce sa mai crezi? Pai sa vedem: eu iti propun sa pui mana pe o carte si sa inveti principiile care stau la baza stiintei. Si atunci poate nu o sa mai fi atat de surprins.

Citat:
Nu pot decat sa suspectez de rea-credinta ultima lor decizie.
Eh, haide acum. Sigur e mult mai mult de atat. Eu pariez pe o conspiratie iudeo-masonica, pusa la cale acum 100 de ani si executata atent, pas cu pas, pentru a distruge toti heterosexualii din Romania. Parca suna mai bine, nu?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #110  
Vechi 05.04.2015, 23:14:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu, nu aia din CanCan. Observ ca aveti o problema cu stiinta si deveniti sceptici doar cand va contrazice dogma. Atunci stiinta e rea si trebuie privita cu scepticism. In rest, va bucurati de toate beneficiile ei fara intrebari prea multe.
De la stiinta care aprinde becul, pune in functiune calculatorul, porneste masina si "stiinta" care spune ca e musai ca omul sa coboare din maimuta sau ca homosexualii sunt perfect normali si "doar se nasc asa" si "nu pot alege" e o cale ca de la Cer la fundul iadului.

Ca si comunistii, care au zic ca daca stiinta a dat electricitatea si stiinta a trimis un om in spatiu si acolo Gagarin nu l-a vazut pe Dumnezeu, tot stiinta poate decreta cu certitudine ca Dumnezeu nu exista si cei care au un bec in casa, trebuie sa accepte asta ca pe un adevar absolut.

Nu esti primul care se crede destept pentru ca e destul de ignorat incat sa nu faca diferenta intre stiinta si politica.

Si nu doar ca esti prost, esti si destul de tanar ca sa nu stii/recunosti anumite tipare de propaganda in istorie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.04.2015 at 23:17:43.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare