Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.05.2015, 00:20:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Cum sa fiu euro-pupincurist daca detest capitalismulmul??!!?!tu ai logica?!
Iar insulti gratuit. Ai o problema cu persona mea, ma detesti, ce este cu tine?!
Nu prea gandesti corect. Nu mai da verdicte. Faci pe crestinul, dar judeci. NU am narcisism, dimpotriva.
De ce detesti capitalismul? Totusi, Tutea spunea ca forma de guvernare cea mai putin rea este democratia. Iarta-ma, dar nu te inteleg! Nu stiu cand vorbesti la misto, nu-mi dau seama, nu sunt atat de perspicace!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.05.2015, 00:23:19
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
De ce detesti capitalismul? Totusi, Tutea spunea ca forma de guvernare cea mai putin rea este democratia. Iarta-ma, dar nu te inteleg! Nu stiu cand vorbesti la misto, nu-mi dau seama, nu sunt atat de perspicace!
Coleg, eu sunt sincer, nu prea practic ironia. Ce ai scris tu cu mi-e dor de..a rezonat cu e simtsi eu, la nivelul cel mai profund. M-a starnit si am scris din amaraciunea inimii mele.
De ce judeci si ataci oamenii fara sa fii atacat?!
Si da,priveste in jur: capitalismul scoate ce este mai rau din om.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.05.2015, 00:25:49
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Coleg, eu sunt sincer, nu prea practic ironia. Ce ai scris tu cu mi-e dor de..a rezonat cu e simtsi eu, la nivelul cel mai profund. M-a starnit si am scris din amaraciunea inimii mele.
De ce judeci si ataci oamenii fara sa fii atacat?!
Bine, gata, incaodata, te rog sa ma ierti! (mai ai 488 de iertari de dat!)
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 01.05.2015 at 00:30:26.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.05.2015, 00:30:19
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Bine, gata, incaodata, te rog sa ma ierti!
Fireste, frate. Suntem oameni iuti amandoi. Si tine minte: NU sunt sectar si nici nu voi fi vreodata, chiar daca momentan sunt extra Ecclesiam. Stii Cine ma opreste pentru totdeauna sa cad in cloaca aglutinarii in Iad?
Cea Care este mai presus de Ingeri...
47? Adica?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 01.05.2015, 00:34:08
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Fireste, frate. Suntem oameni iuti amandoi. Si tine minte: NU sunt sectar si nici nu voi fi vreodata, chiar daca momentan sunt extra Ecclesiam. Stii Cine ma opreste pentru totdeauna sa cad in cloaca aglutinarii in Iad?
Cea Care este mai presus de Ingeri...
47? Adica?
Adica de 70 de ori cate 7... Am vrut sa fac o gluma!! Nesarata, bineinteles! Si unde mai pui ca am si gresit calculelele!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.05.2015, 00:35:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Mai Aline, tu chiar crezi despre tine ca esti grozav, iar noi iti stricam tie KO-urile? Vino-ti in fire, ficior!
Stii ceva? Chiar este grozav si a dovedit-o de fiecare data!

Esti nou pe aici? Sau cum iti explici postarile ofensatoare la adresele colegilor de forum?
Vad ca nici pe Barsaumas nu l-ai "mirosit"dar ii arunci niste comentarii ofensive mama-mama.
Asa ca intre crestini frati,sadea.
Bravos tine-o tot asa!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.05.2015, 00:52:09
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Stii ceva? Chiar este grozav si a dovedit-o de fiecare data!
OK! Transmite-i tu, te rog, ca a mai facut un KO!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #68  
Vechi 01.05.2015, 09:24:54
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Din pacate, cred ca ar trebui sa ne obisnuim sa ne fie incalcata parerea crestina in picioare si sa nu ne asculte nimeni. Oamenii cred ca crestinii suntem invechiti si prescindibili, o piedica in viitorul lor plin de "progres". Cum zice si Mantuitorul, noi trebuie sa ramanem fideli pana la sfarsit.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 01.05.2015, 17:04:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu mai trăiți în trecut.

Soluția este să luăm atitudine. Să ne căsătorim și să ne iubim femeile noastre.
Să ne implicăm în tot ce ține de familia creștină, în ONG-uri, în atitudini, în viața de zi cu zi.

Prigoana de azi e alta, mai subită, mai subtilă ca în comunism. Atunci ne prigoneau văzut, vădit, acum e o prigoană ascunsă și e mai periculoasă. Atacul e mai lung, dar mai brutal.
Citeam undeva: pune o broască întro oală cu apă fierbinte, că sare imediat afară, dar dacă o pui în apă rece, și pui oala cu apă la aragaz la fiert, broasca nu sare, stă până apa devine fierbinte și moare în acea apă. Așa-i azi.

Nu există politică care să fie bună pentru mântuire. Creștinismul înseamnă libertate asumată și responsabilă. Înseamnă inteligență și dialog.
Înseamnă jertfă, exemple, slujiri, suferințe, bucurii, simplitate.

Democrația înseamnă o libertate forțată, nihilistă, emanciparea femeilor, a copiilor, a tuturor, spre orice. Libertate neresponsabilă, sclavie în multe forme, cu un scop nedeclart, de a încetini cât mai mult suprapopularea globală, care oricum va duce la un război, ca soluție.

E mult de vorbit.
Să nu ne fie frică, să fim bărbați și femei creștine. Ai lui Hristos. Chiar dacă iuți sau aspri, să se simtă iubirea și păsarea, durerea și ajutorul din cuvintele noastre, mereu.

Atitudinile nu se i-au pe forum, pe blog, pe site-uri. Pe rețelele de socializare, pe digital. Atitudinile se iau în comunitățile Bisericii, în cercul de prieteni real, fizic, în ajutorul concret, nu doar realizarea problemelor și soluțiilor, fără activarea lor.
Digitalul ajută numai un psihic puternic. Iar scopul digitalului, e exact slăbirea psihicului, ca să poată fi mai ușor manipulat.

Familia nu este în pericol, atâta vreme cât părinții sunt inteligenți, sunt aprigi în iubire, în atitudini, în virtuți, sunt creștini trăitori în faptă și cuvânt, sunt limpezi în hotărâri, decizii, gândire, sunt cunoscuți local, inițiază și întreprind proiecte viabile creștinilor, muncesc pentru binele familiei lor și pentru Dumnezeu. Mult de spus...

Să nu ne fie frică.
Sunt vremuri grele. Vor veni și mai grele. Iar asta înseamnă mai multă asumare a credinței noastre, lovită spre a fi slăbită, sau demolată, ucisă.
Unii vor cădea abrupt, vor căuta să tragă și pe alții după ei, unii au căzut deja, dar unii, îmi place ce spune vlădică Antonie Mărturisitorul, în Manualul Isihiei:

"Cu cât este mai mare viteza cu care lumea înconjurătoare se îndepărtează de Dumnezeu, cu cât păgânismul și desfrâul, curvia, nimicesc mai multe suflete, cu atât este mai mare dorința unor robi ai lui Dumnezeu de a merge și a urca pe calea desăvârșirii."

Iertați-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.05.2015, 18:58:51
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Din pacate, cred ca ar trebui sa ne obisnuim sa ne fie incalcata parerea crestina in picioare si sa nu ne asculte nimeni. Oamenii cred ca crestinii suntem invechiti si prescindibili, o piedica in viitorul lor plin de "progres". Cum zice si Mantuitorul, noi trebuie sa ramanem fideli pana la sfarsit.
Oamenilor, ASTA E TARA NOASTRA, NU A LOR! Nu ramaneti intr-o letargie aducatoare de moarte!
TREBUIE SA LUAM ATITUDINE, E TARA NOASTRA!!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
Răspunde