Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.04.2009, 21:02:09
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit Candidatura A.S. Radu Duda

Casa Regala De Romania,sprijina candidatura Altetei Sale,Radu Duda.Umila mea parere?este singura persoana care ma readuce in fata urnelor.merita incredere?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2009, 21:11:38
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
Casa Regala De Romania,sprijina candidatura Altetei Sale,Radu Duda.Umila mea parere?este singura persoana care ma readuce in fata urnelor.merita incredere?
[COLOR=green]Care casa regala? Avem noi rege? Nu! Ex regele Mihai, batranul balbait, a compromis, prin comportamentul sau aberant, ideea de casa regala. Sa-i fie rusine! Asta e parerea mea. [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.04.2009, 21:25:51
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

esti absolut imposibila!perfectiune in picioare ce esti!nu ai de lucru?nu ai copii de crescut?balbait?aceasta familie regala a scos romania din mocirla incepand din 1866.dar a fost inlaturat abuziv de pe tronul Romaniei.dar ce-ti spun eu de Romania,tu care ai terfelit acest nume Sfant in mizeria glumelor tale proaste si al ranjetului tau dispretuitor?tie?nu-ti crapa oare obrazul de rusine sa mai intri pe acest forum?doamne fereste!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.04.2009, 21:47:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Care casa regala? Avem noi rege? Nu! Ex regele Mihai, batranul balbait, a compromis, prin comportamentul sau aberant, ideea de casa regala. Sa-i fie rusine! Asta e parerea mea. [/COLOR]
Silvia, odata rege, totdeauna rege. La fel la presedinte: titlul se pastreaza pe viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.04.2009, 21:54:12
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
esti absolut imposibila!perfectiune in picioare ce esti!nu ai de lucru?nu ai copii de crescut?balbait?aceasta familie regala a scos romania din mocirla incepand din 1866.dar a fost inlaturat abuziv de pe tronul Romaniei.dar ce-ti spun eu de Romania,tu care ai terfelit acest nume Sfant in mizeria glumelor tale proaste si al ranjetului tau dispretuitor?tie?nu-ti crapa oare obrazul de rusine sa mai intri pe acest forum?doamne fereste!
[COLOR=green]"aceasta familie regala a scos romania din mocirla incepand din 1866." [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Chiar? Ce te deranjeaza? Adevarul? De ce ma jignesti? Cu ce drept? Tocmai pentru ca-mi iubesc tara, niciodata nu voi fi de acord cu monarhia si retrograzii... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Adu-mi dovezi ca Mihai nu e balbait si apoi comenteaza. [/COLOR]
[COLOR=green]Am sa te rog sa aduci argumente din postarile mele cu acuzele pe care mi le aduci...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.04.2009, 22:06:42
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Silvia, odata rege, totdeauna rege. La fel la presedinte: titlul se pastreaza pe viata.
[COLOR=green]Se poate, Anca dar e dreptul meu sa tratez cu tot dispretul aceasta jigodie senila si balbaita si o sa si motivez de ce. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]In istoria universala nu s-a pomenit pana acum ca un rege sa ceara, sa pretinda poporului, "despagubiri" de zeci de milioane de dolari si proprietati, asa cum a facut-o regele acesta.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Sunt milioane de romani-pensionari care traiesc extrem de greu, dintr-o pensie de mizerie, dupa o viata grea, de munca si sacrificii. A venit acest nedemn care, ca venetic, ca strain de neam, nu poate sa inteleaga durerea unui popor blestemat, oropsit si a cerut "despagubire". Pentru ce "despagubire"? Ce a facut sa merite, sa ceara "despagubire"? Cum a putut intinde mana aceea care-i tremura de batranete ca sa primeasca bani nemunciti, nemeritati, cand batranii nostri mor de saracie si de indiferenta autoritatilor?[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]O sa spui poate ca nu e vinovat el, care a cerut ci cei care i-au dat. Vina le apartine in egala masura... Liberalii au dat, ca doar nu au dat din buzunarul lor, acum il vor pe ginerele Duda presedinte pentru ca au nevoie de o marioneta la Cotroceni ca sa-si faca jocurile lor murdare.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Din Romania inca se mai poate fura, Romania inca este bogata dar linistea hotilor a fost tulburata de Basescu...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2009, 22:49:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu ce imagine ai tu despre casa regala, dar pot sa-ti spun ca sunt tot oameni, nu sfinti, ca sa fie fara greseala. Daca ai sti ce fac odraslele celorlalte case regale, nu te-ai mai lega de un defect de vorbie; chiar ti-ar parea simpatic.
Dar la ce comportament aberant te referi?
Si cand sunt alegerile, ca sunt din pacate pe dinafara.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2009, 23:02:17
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu stiu ce imagine ai tu despre casa regala, dar pot sa-ti spun ca sunt tot oameni, nu sfinti, ca sa fie fara greseala. Daca ai sti ce fac odraslele celorlalte case regale, nu te-ai mai lega de un defect de vorbie; chiar ti-ar parea simpatic.
Dar la ce comportament aberant te referi?
Si cand sunt alegerile, ca sunt din pacate pe dinafara.
[COLOR=green]Am scris mai sus de proprietati si de zeci de milioane de euro pe care le-a primit de la statul roman in timp ce la noi se moare de foame si nu metaforic, ci de-a binelea.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Iar fac batranii coada la CAR-ul pensionarilor sa imprumute bani ca sa petreaca, dupa traditie, crestineste Sarbatorile Pastelui. E posibil asa ceva? Unde se mai intampla, in ce tara ca pensionarii sa fie tratati cu asa dispret? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Pe mine nu ma intereseaza nici o casa regala si, de nu s-ar fi intamplat sa i se dea astuia atatia bani pe nemuncite, nu as fi avut nimic de spus. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Eu sunt republicana, nimic mai mult, si politica mea este pentru republica... [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.04.2009, 23:04:57
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu stiu ce imagine ai tu despre casa regala, dar pot sa-ti spun ca sunt tot oameni, nu sfinti, ca sa fie fara greseala. Daca ai sti ce fac odraslele celorlalte case regale, nu te-ai mai lega de un defect de vorbie; chiar ti-ar parea simpatic.
Dar la ce comportament aberant te referi?
Si cand sunt alegerile, ca sunt din pacate pe dinafara.
[COLOR=green]Alegerile europarlamentare sunt pe 7 iunie si cele prezidentiale sunt in nov, probabil, inca nu s-a stabilit data. Oricum, sfarsitul lui nov, inceputul lui dec.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2009, 23:06:13
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihai I e "rege", pentru ca a fost rege si e un titlu pe care-l poarta pana moare, spre deosebire de "presedinte", care e doar o functie si nu un titlu.
Mihai I nu poate fi condamnat pentru actiunile lui de la sfarsitul razboiului, avand in vedere ca era minor, ca a semnat ce-a semnat cu pistolul la cap si ca i s-au pus prematur sarcinile de sef de stat pe umeri, in timp ce tatal sau a fugit ca un las de raspunderea pe care o avea fata de propriul popor, in cea mai intunecata ora a existentei sale.

Dinastia asta a Romaniei a dat si conducatori buni - vezi Carol I si Ferdinand I. Carol al II-lea a fost cel mai dezastruos conducator al Romaniei in toata istoria ei, insa chiar si asa, sub domnia lui Romania a atins un maximum de teritoriu pe care nu cred ca-l va mai avea cel putin cateva secole de acum inainte. Bineinteles, aceasta reusita a fost rodul straduintei marilor oameni de stat interbelici si de dinainte de Primul Razboi Mondial.

Monarhia ca forma de guvernamant o gasesc a fi fundamental nedreapta si nedemocratica, pentru simplul fapt ca accederea la conducerea tarii se face prin genealogie si nu prin popularitate sau macar o aparenta competenta. Si din cand in cand apare cate unul care fie nu e intreg la cap, fie numai de condus tara nu are chef.

Radu Duda este un candidat independent la Presedinite. Nu a aratat nimic concret pana acum, doar si-a anuntat candidatura. Voi fi in continuare atent la ce are de spus, asa cum ii voi urmari si pe ceilalti candidati. Faptul ca face parte din Casa Regala a Romaniei nu are nici o relevanta pentru mine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Radu Voda modoran mariana Intrebari utilizatori 7 21.04.2012 22:29:43
radu voda cristina mioara Generalitati 1 28.07.2011 21:11:10
Candidatura domnului Remus Cernea la presedintia Romaniei hmiron Generalitati 4 02.09.2009 15:16:02
RADU URMEAZA SA FIE OPERAT! radulia Umanitare 2 18.05.2008 21:00:54