Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.05.2010, 02:05:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Mai mult, dintr-un motiv de neinteles, am inceput sa consideram ca suntem NEVREDNICI sa mai fim luati in consideratie deoarece INCONTINUU PACATUIM...si nu reusim sa punem inceput bun, sau sa facem ceva bun, insa paradoxal, DE FAPT NU PACATUIM si facem multe lucruri bune insa , lucru foarte ciudat ----> interpretam COMPLET invers.
Asta-i buna!
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.05.2010, 09:00:22
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb O poveste ce merita citita

pe din perspectiva subiectului abordat in acest topic
http://www.jurnalul.ro/stire-special...ar-544298.html
bye
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.05.2010, 09:15:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Cum stim daca suntem "pe cale"? Daca am pus bun inceput deja?
"Dumnezeu este iubire și cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne întru El." 1 Ioan 4:16

"Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
Aceasta este marea și întâia poruncă.
Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți
În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii." Matei 22: 37-40

"Iubirea nu face rău aproapelui; iubirea este deci împlinirea legii." Romani 13:10

"Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții." Ioan 13:35

"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." 1 Cor 13:13
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.05.2010, 09:37:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Cum stim daca suntem "pe cale"? Daca am pus bun inceput deja?
Citeam intr-una din cartile despre parintele Paisie Aghioritul despre "prajiturile si placintele din cofetaria lui Dumnezeu". Cum putem interpreta (la modul cat de cat concret) aceste metafore?
In alte carti se pomeneste despre cei care apuca sa "guste" din minunile interzise omului cazut / nepocait insa nu doresc sa vorbeasca despre acestea de teama pacatului mandriei.
Plus ca despre anumiti traitori intru Hristos necanonizati se spune ca s-au mantuit cu siguranta. Ce ne da noua aceasta certitudine?
Nu mai tin minte care sfant parinte cu putin timp inainte de a parasi aceasta lume spunea ca se vede in rand cu caprele la Judecata.
Cu cat vom avea mai mult siguranta mantuirii ne vom afla mai departe de ea.
Imi spunea cineva ca a citit undeva ca aceste "prajituri duhovnicesti" se ofera celui aflat la inceputul vietii intru credinta ca sa guste din dulceata lor ,asa cum hranesti un copil mic.
Cei mari nu mai au nevoie de dulciuri.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.05.2010, 09:53:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Cu cat vom avea mai mult siguranta mantuirii ne vom afla mai departe de ea.
Cum ar veni, daca sunt sigur ca am o casa pentru ca stau in ea si am acte, sunt de fapt foarte departe sa o am. Daca am siguranta ca am familie, ca doar traiesc zilnic cu ea, e un semn ca sunt foarte departe de aceasta familie?

E normal ca atunci cand ai ceva sa stii ca ai, doar nu umblam pe bajbaite. Prin antiteza sugerezi ca, cu cat ne indoim mai mult de un lucru cu atat suntem mai aproape de el?

"Iar credința este încredințarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute
Prin ea, cei din vechime au dat buna lor mărturie." Evrei 11:1,2

Deci incredintare in ceea ce nadajduiesti, respectiv mantuirea. Nu indoiala sau incertitudini.

Cred ca ce ai vrut tu sa spui de fapt e ca sa nu ne culcam pe o ureche si sa pacatuim ca Domnul ne va mantui. Asta e altceva, trebuie sa umblam cu grija pe pamant si sa nu ne jucam cu Dumnezeu. Dar trebuie , in acelasi timp sa avem incredere in Dumnezeu, care spune ca "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui". Trebuie sa avem credinta, iar faptele de credinta vor urma automat, caci izvorasc din credinta noastra.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.05.2010, 10:11:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cand faci ceva si vezi ca pe masura ce faci, ai mai multa putere, bucuri mai multi oameni, e semn ca Dumnezeu iti raspunde.
Cand am facut aceste afirmatii m-am gandit la vaduva din Sarepta Sidonului. Ilie ii cere sa faca paine din pumnul de faina pe care il mai avea. Si ea face fara sa se impotriveasca, il face cu gandul ca trebuie sa bucure si sa potoleasca foamea acestuia. Si facand acest lucru cu astfel de ganduri, faina nu se imputineaza.

Ea biruie logica omeneasca si experienta fireasca. Cred ca daca Ilie ne-ar fi cerut noua, am fi spus ca nu-i putem da pentru ca vom muri de foame sau ne faceam ca nu-l auzim.

Noi vrem raspuns din partea lui Dumnezeu fara a face fapte mari, fapte precum femeia din Sarepta Sidonului. Facem fapte mici si cerem raspunsuri care sa ne copleseasca.

Dumnezeu in milostivirea Sa, chiar si in faptele mici ne raspunde, chiar si atunci cand facem ceva rau ne raspunde. Daca nu ne-ar raspunde am sfarsi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.05.2010, 11:27:40
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cum ar veni, daca sunt sigur ca am o casa pentru ca stau in ea si am acte, sunt de fapt foarte departe sa o am. Daca am siguranta ca am familie, ca doar traiesc zilnic cu ea, e un semn ca sunt foarte departe de aceasta familie?

E normal ca atunci cand ai ceva sa stii ca ai, doar nu umblam pe bajbaite. Prin antiteza sugerezi ca, cu cat ne indoim mai mult de un lucru cu atat suntem mai aproape de el?

"Iar credința este încredințarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute
Prin ea, cei din vechime au dat buna lor mărturie." Evrei 11:1,2

Deci incredintare in ceea ce nadajduiesti, respectiv mantuirea. Nu indoiala sau incertitudini.

Cred ca ce ai vrut tu sa spui de fapt e ca sa nu ne culcam pe o ureche si sa pacatuim ca Domnul ne va mantui. Asta e altceva, trebuie sa umblam cu grija pe pamant si sa nu ne jucam cu Dumnezeu. Dar trebuie , in acelasi timp sa avem incredere in Dumnezeu, care spune ca "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui". Trebuie sa avem credinta, iar faptele de credinta vor urma automat, caci izvorasc din credinta noastra.
Asa e ,neoprotestantii sunt siguri de mantuire.
Noi ortodocsii nadajduim la mila Domnului.
Nu am vrut sa spun ce ai sugerat tu.
Siguranta mantuirii in sufletul cuiva eu o vad ca manifestare a mandriei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.05.2010, 11:41:22
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu ne va judeca dupa starea in care ne va gasi cand vom parasi acesta lume.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.05.2010, 11:43:32
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Asa e ,neoprotestantii sunt siguri de mantuire.
Unii da, unii doar se prefac, caci nu au credinta. Credinta e un dar al lui Dumnezeu si nu poate fi contrafacut.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Siguranta mantuirii in sufletul cuiva eu o vad ca manifestare a mandriei.
Aha, asa o vezi tu...ok...
Eu o vad ca o incredere in Dumnezeu. Merita sa ai incredere in El. Personal ma supar cand ii spun cuiva ceva si nu ma crede, sugerand automat ca as minti. Cu atata mai mult Dumnezeu se supara cand nu e crezut.

"Fără credință, dar, nu este cu putință să fim plăcuți lui Dumnezeu, căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este și că Se face răsplătitor celor care Îl caută." Evrei 11:6
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2010, 12:31:50
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Unii da, unii doar se prefac, caci nu au credinta. Credinta e un dar al lui Dumnezeu si nu poate fi contrafacut.



Aha, asa o vezi tu...ok...
Eu o vad ca o incredere in Dumnezeu. Merita sa ai incredere in El. Personal ma supar cand ii spun cuiva ceva si nu ma crede, sugerand automat ca as minti. Cu atata mai mult Dumnezeu se supara cand nu e crezut.

"Fără credință, dar, nu este cu putință să fim plăcuți lui Dumnezeu, căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este și că Se face răsplătitor celor care Îl caută." Evrei 11:6
Vezi tu Doriana ,sunt persoane care au pacatuit mult si nu e asa usor sa fii sigur de mantuire.
Si voi sectantii care v-ati lepadat de botezul ortodox ar trebui sa va ganditi la acest aspect ,al mantuirii ,caci ati patat haina botezului lui Hristos.
V-at lepadat de botezul propovaduit de Hristos in Evanghelie
Te rog sa nu te superi pe mine ,dar Dumnezeu v-a dat ocazia sa Il cunoasteti intru ortodoxie ,caci Hristos a fost ortodox ,voi ati schimbat ce nu va placea la biserica lasata de El.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce feedback primiti de la Dumnezeu ? Petre. Pocainta 31 21.06.2012 17:27:24
Credinta sociala sau Inteligenta si incredere personala in Divin? Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 01.02.2011 09:27:11
despre dreptul divin al regelui de a conduce mihailt Generalitati 1 04.04.2009 04:22:50
Cum recunoastem un semn divin? Dan.22 Generalitati 5 08.01.2009 22:56:10
Un nou semn divin: Icoana Maicii Domnului Laurentiu Generalitati 18 11.06.2008 20:50:22