Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.10.2008, 22:53:45
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Cel ce priveste inainte dar nu tine cont de trecut, risca anumite lucruri...Si in plus aici aveti ocazia sa scrieti exact ceea ce ganditi, fara a risca sa zicem ceva nepotrivit, cum e atunci cand dam un sfat, ca tot se zice ca dam prea multe citate. De ce sa nu ne punem un pic creierasul in functiune, ca nu-i asa greu.
Copilaria a fost pentru mine perioada in care am aflat prima oara de existenta Lui Dumnezeu,de aceea nu voi putea sa uit niciodata copilaria.De cand eram copil am simtit ca Dumnezeu exista dar numai ca nu puteam sa-L inteleg.Imi aduc aminte parca pe la vreo 12 ani sau 13 numai stiu exact eram in vizita cu parintii la niste rude.Ma jucam impreuna cu copilul lor si odata mi-a venit sa-i fur una din jucarii.Atunci mi-a venit in minte un gand:oare nu se va supara Dumnezeu daca iau pe ascuns ce nu e al meu.Desi vroiam atat de multa ca acea jucarie sa fie a mea,totusi nu am luat-o.De mic am copilarit cu filme de actiune si indrageam foarte mult pe uni actori ca:Van Damme,Arnold,Bruce Lee,Stalone,etc.Imi amintesc ca odata dupa ce am vizionat un film,m-am intristat si am zis in sine:Oare ce se va intampla dupa ce ei vor muri?Daca mie imi sunt atat de dragi acesti actori,cand ma voi face mare,ei vor fi batrani si nu vor mai putea juca in filme,oare cine ii va putea inlocui,eu tot pe ei as vrea sa-i vad,nu pe altii!Atunci mi-a venit in minte un raspuns vag,parca de undeva de departe ca viata este mai mult decat ceva trecator si ca oamenii nu pot muri,altminteri nimic nu ar mai avea sens,nici filmelesi nici actorii.Eu m-am jucat cu jucariile pana pe la vreo 14 ani si credeam ca nu voi renunta a ma juca cat voi trai.Chair am zis mamei mele:eu ma voi juca si cand voi fi batran,nu pot concepe viata fara jucarii!Nu mi-au placut niciodata adultii,ii consideram plictisitori,inspaiamantatori si greu de inteles,vroiam sa raman mereu copil.Simteam cum inaintarea in varsta imi putea compromite simtamantul de copil,nu vroiam sa cresc,vroaim sa raman cat mai aproape de varsta copilariei.Apoi au inceput sa intre in mine felurite pacate de moarte,care mai apoi s-au transformat in patimi si incet incet constiinta a inceput sa se acopere cu negriciunea faptelor urate si pacatose.Raul a fost in mine inca de mic copil,mostenirea pacatelor parintesti care mai apoi s-au transformat in patimi.Sufletul meu cauta fericirea in lumea asta si nu o gasea.Stiam ca Dumnezeu exista(doar ma cercetase candva)dar nu puteam sa-L inteleg.Eu am fost crescut in mare parte de bunici iar cand ma rentorceam la oras,la scoala,tare ma intristam,nu simteam dragostea celor din jur asa cum o simteam pe a bunicilor.Chiar ma intrebam adesea,oare voi putea sa plang cand nu vor mai fi langa mine?Nu am simtit nicodata sa fac rau cu adevarat unui om,desi judecam pe oameni nu tinea mult si imi trecea orice suparare.Ma atasam sufleteste de multi oameni pe care ii intalneam si ma intristam cand ma gandeam ca poate nu ii voi mai vedea niciodata.Uneori ma intrebam ce se va intampla cu ei si daca ii voi mai revedea vrodata.Iata mila si dragostea Lui Dumnezeu,cand eram mic m-a cercetat dar numai ca eu nu L-am putut intelege si nici cunoaste,caci nimeni nu mi-a vorbit despre El atat cat ar fi trebuit,dar El nu ma lasat ci mai apoi prin suferinta prin care am trecut am ajuns sa-L cunosc din nou,de data aceasta sa-L si inteleg.Numai ca din cauza indiferentei mele si a multelor pacate L-am peirdut din nou iar acum dupa ce mi-a dat cel mai frumos dar(pe Sfintii Pariniti)sper sa Il pot gasi din nou!Copilaria nu o voi uita niciodata pentru ca atunci am simtit pentru prima oara prezenta vie a Domnului Iisus Hristos in sufletul meu!Doamne ajuta!

Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.10.2008, 22:58:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da, si eu spun ca e dureros ca nu s-a postat.

E si la mine o tristete. Sunt locuri pe care le treceam de fiecare data prin fuga, zburdam. Acum pasesc incet. Sunt persoane cu care petreceam in joc toata ziua, ba chiar si o parte din noapte (pana ce parintii veneau dupa noi din ingrijorare - ce s-o fi intamplat de nu au venit acasa?), acum daca ma mai salut cu ei. Jocurile mele sunt uitate.

Uneori citesc cartile pe care le citeam cand eram copil, insa, acum imi vorbesc altfel. A imbatranit copilul din mine.

Iau de mana copii si ii invit la joc. Dar ei nu vad in mine un copil.

Incerc sa-mi fac o jucarie folosindu-ma de un cutit si de un lemn. Observ ca imi iese foarte bine si fara sa ma tai. E semn ca nu-i de mine.

Imi mai doresc o zi de copil. Vreau sa mai vin acasa murdar de la joc. A venit uitarea. Off, imbatranesc in batran si nu in copil.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.10.2008, 22:59:57
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Imi e de noptile de revelion cand jucam cu fratii poker, wist si rent(viata mea) iar eu plangeam de parca se sfarsea pamantul pt ca pierdeam,
imi e dor ca ei sa rada de mine,
imi e dor sa ma enervez ca atunci,
imi e dor de masa din care ma infruntam pana nu ma mai puteam misca din cauza burtii,
imi e dor de mama si de tata si de caldura sobei,
si mai imi e dor de patura albastra pe care stateam sub masa de craciun.



imi e dor de prietenul meu cel mai bun cu care ma jucam toate,
de campionatele de belminton, tenis de picior si meciuri de fotbal cu fetele,
mie dor de clipa cand am cazut in namol la fotbal (stiam de atunci ca am s-o tin minte toate viata)

si de multe alte lucruri.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.10.2008, 15:23:59
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Salutare! Eu am crescut la sat, deci am avut o mare libertate de "miscare" ca sa zic asa. Imi aduc aminte cu placere de toamnele cand mergeam cu bunicii sa strangem recoltele de pe camp, soarele ne incalzea jucaus, cartofii miroseau a crud,din drumul de tara ieseau aburi cand il incalzea soarele, mirosea a tarana uda, strugurii isi imprastiau aromele afara din curtile oamenilor, cojile de nuci umpleau drumul care iesea din sat spre ogoare, padurea isi schimba haina, era ceva sublim; mirosea a toamna, a aer curat si racoros. Desi mai merg la camp,desi se mai vad si azi cele relatate, pot doar sa imi amintesc ce placere ma cuprindea odinioara;rareori ma mai trece cate un fior cand imi amintesc. Apoi venea iarna, cu zapada multa, se apropiau sarbatorile, venea Nasterea Domnului, Craciunul, Mos Craciun, care imi aducea multe daruri ca eram o fetita cuminte. Imi amintesc de bucuria ce imi umplea sufletul aproape de sarbatori. Era ceva magic, de nedescris, aproape sufocant. Imi venea sa strig de bucurie. Imi amintesc de diminetile friguroase, cand afara ningea si in casa mirosea a cartofi copti, pe care ii mancam cu bunicii. Imi amintesc de mieluseii de care ma ingrijeam cu cea mai mare constiinciozitate, desi nici nu aveam 7 ani. Nu mai zic de "campionatul "de dat cu sania si saritura la trambulina pe care in organizam cu copiii. Apoi,de Pasti, asteptam cu nerabdare sa vopsim oua, sa facem prajituri. La fel ma cuprindea un val de bucurie si fericire, in sufletul meu de copil, nepatat de patimi si griji. Clasele I_IV le-am facut la scoala din sat, de unde ma leaga f. multe amintiri placute. In Joia Mare mergeam sa ne spovedim si sa ne impartasim la biserica, de Sfantul Nicolae mergeam la biserica, ne spovedeam si ne impartaseam. imi placea sa merg la biserica. mi placea sa aud pricesnele si Sfanta Liturghie cantata nu de tenori si de un cor profesionuist, ci de oamenii din satul meu. Imi amintesc de desenele de la TV si de filmele bune, speciale pentru copii, care nu aveau atata violenta, de "Sailor Moon, de SandY Bell, de Fifi, de Toate panzele sus."
stiti cum se zice,"nu stii ce pierzi pana nu mai ai". Acum as mai vrea sa fiu o data copil, sa ma mai bucur o data de toate astea. Sa mai simt bucuria sarbatorilor si bucuria din sufletul unui copil. Privesc in urma si ma icearca un mic regret. o lacrima se formeaza in coltul ochilor. Da, recunosc, mi-e dor sa mai fiu o data copil, sa nu mai am atatea griji si necazuri pe cap, sa ma bucur de viata. Imi e dor de copilaria mea frumoasa, de prietenii mei, de activitatile intreprinse atunci, imi e dor de cartile lui Sadoveanu care mi-au marcat copilaria cu povestile lor frumoase si de basmele romanesti si de legendele despre eroi si domnitori. imi e dor de orele de scoala cand imi terminam exercitile si ascultam la domnul invatator cum povestea celor dintr-a IV adespre vitejia lui Decebal, al lui Mihai, Stefan, Brancoveanu, despre metoda inedita a lui Tepes de a pedepsi. Toate acestea s-au dus, nui se mai intorc, a ramas doar amintirea lor. Totusi regret faptul ca atunci cand eram mica imi doream sa "fiu mare", sa am responsabilitati. Totusi , copilul din mine nu a murit de tot: inca imi mai place sa ma joc cu animalele, inca ma fascineaza povestirile istorice si inca ma mai uit la DESENE ANIMATE.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.10.2008, 16:30:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...In copilarie eram foarte activa,dar si extrem de sensibila.apartinand unei familii numeroase,nu pot spune ca am avut o copilarie fara griji,insa pot spune ca am avut O COPILARIE!
Viata mea era scoala,acolo ma simteam cel mai bine,in vacante imi pregateam cele necesare cu o luna de zile inainte,numai la inceputul scolii ma gandeam.Eram extrem de atasata de profesori.
Dar ma si jucam foarte mult afara,cu copii,alergam de nu mai stiam de mine.Nu am fost niciodata indrazneata,aproape orice imi provoca emotii.La scoala participam la tot ce putea fi posibil pentru varsta si statutul meu.
Eu am inca 6 frati(surori) si ne jucam destul de mult impreuna,dar mancam si bataie...poate ca mai mult.Aveam responsabilitati inca de la 8 ani.
Imi amintesc cu mare drag despre venirea Craciunului in copilarie,adoram sa vad luminitele multicolore de la geamurile caselor si,cu toate neajunsurile pe care le aveam,acesta venea si la noi,totusi(de multe ori,sora mea cea mare era "intermediarul" Mosului).Adoram un joc ce costa 6 lei si 10 bani,se numea "loto 6"(parca).Era singurul lucru ce mi-l doream de craciun.Ne jucam foarte des "sus-jos",sau "nu te supara frate".Adoram sa ma joc de-a vanzatoarea,sa cantaresc si sa calculez,dar si de-a "casa mea".
Mi-as fi dorit extrem de mult sa merg si eu intr-o tabara impreuna cu colegii de scoala,sau sa primesc un training complet si nou,pentru sport...dar nu a fost posibil niciodata asa ceva,nu in copilarie.Nu intelegeam cum,unii colegi nu invatau aproape de loc,in conditiile in care aveau de toate.
Imi mai amintesc cu mare drag,cum ne lua cate o vecina sau o cunostinta de-a mamei,ne lua la plimbare,ne gatea foarte frumos si ne ducea in parcul de distractii sau pe la prietene si ne dadeau dulciuri,ne apreciau pentru disciplina.
.Am fost intotdeauna independenta,de cand ma stiu,si aceasta datorita dezechilibrului din relatia parintilor,nu ca am fi pretins noi asa ceva.
Mama ne punea sa postim ultima saptamana din postul mare,pentru a merge la Impartasit,insa uneori ne furisam sambata si ciuguleam din mancarurile bune pregatite pentru Sf.Pasti,dar tot mergeam la sf.Impartasanie,fiindca nu intelegeam semnificatia pe deplin.
Foarte multe amintiri din copilarie nu am,si chiar daca,judecand acum,stiu ca am intampinat atunci si momente traumatizante,eu cred ca am avut o copilarie frumoasa si m-am bucurat pe cat posibil de aceasta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul , un element important al vietii noastre, o investitie pretioasa cristiboss56 Pocainta 40 08.06.2017 20:01:49
Problema din copilarie Mircea977 Intrebari utilizatori 6 13.06.2011 19:22:27
Vedenie din copilarie traianm Intamplari adevarate 4 20.04.2009 22:44:26
S-a stins o floare... enculescu Stiri, actualitati, anunturi 3 12.01.2008 21:22:49