Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 10.03.2009, 16:55:30
FieRRy FieRRy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 26
Implicit

cate odata putem sa ne manifesam asacum vrem, din penultimul gand pe care l-ai relatat imi placut cel mia mult. stii eu nu vreau sa tecontrazic in nimiceu cred ca nu o religie te va apropia de Dumnezeu ci unde te simpti cel mai bine te va apropia de Dumnezeu. si la mine in cultul pe care il frecventez avem si noi bublele nostre si as putea eu oare sa zic ca nu avem asa ceva? nu stim toti ca gradina fara uscaciuni nu exista. si la noi si in alte culte exista uscaciuni. dar sincer acum vorbin ca eu nu am mai scris de mult timp pe forum pt ca nu am avut cu cine discuta: putem sa purtam discutii fara nici un capat de inteles ci sa ne facem aparatori ai cultului nostru.
uite parerea mea si nu a cultului din care fac parte si nici nu vreau sa fac referire la nici un cult acum. eu cred ca Sfanta Scriptura este Cuvantul insuflat de Dumnezeu care astazi mai are valoare si inca mai traieste.daca Biblia (nu conteaza traducerea ca este de B.O ca este de Dumitru Cornilescu, ca are acceptul unui cult sau nu eu cred ca traducerea nu are importanta atat timp cat este adevarat,sau ca are cartile necanonice(sunt deacord cu ele) sau nu) sa revin, daca Biblia spune DA pot eu sa spun NU. eu cred ca diavolul vrea sa ne minta cu un proverb-zicala: sa nu faci ce face popa, sa faci ce zice popa. eu cred ca viata unu slujor trebuie sa fie100% pt Dumnezeu acum fie ca este din orice cult. nu poti sa spui ca Dumnezeu vrea o anumita dogma, sau un anumit cult. evreii luau cum vroiau cuvantul lui Dumnezeu, mai liber sau mai dur cu viata lor. acum tot scriptura imi spune sa ma feresc de tot ce mi se pare rau, uite mie imi este fricasama rog unui sfant sau vrunui om care a murit si cred ca a si dus o viata neprihanita, pt ca nu cumva sa-L uit pe Dumnezeu un rugaciunea mea. daca este o enigma cum spuneai si tu a ma ruga unui sfant si daca tot Biblia imi spune ca FIUL (Iisus Hristos) mijloceste pt omenire la Tatal, si eu daca ma rog lui Dumnezeu Fiul, si asta nu este o enigma si cred lucru asta eu nu cred ca gresesc. acum eu nu vreau sa fiu fariseu si sa spun lucruri urate, dar eu nu cred ca printr-o slujba facuta la Biserica se pot pocaii oameni necrestini, de exemplu un mulsulman crezi ca se poate crestina printr-o slujba citita.daca nu ii spui despre viata ta si cum tu traiesti cu Dumnezeu. stii ca crestini in primele secole ca pana crestinismu sa fie luat ca si religie in secolul 4 spuneu daca vrei sa vi la crestinism uitate cum traiesc eu si traieste si tu la fel ca mine. stii spuneau ceva la prezent ca era mai usor de inteles decat sa citeasca memoriile cuiva. asa cred. tu stii ce vreau sa spun acum si la noi in cult se spun multe lucruri despre cultul ortodox dar cred ca si ei uita de versetul asta nu te mai uita la paiul fratelui tau ci uitate la barna din ochiul tau. sunt om si gandim acum tu sti ce vreau sa spun si nu mi-o lua in nume de rau dar cred ca mantuirea este personala si nu un cult te mantuie.
__________________
Pot totul in Hristos care ma intareste...
Reply With Quote
  #212  
Vechi 10.03.2009, 17:21:26
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Cool

Biblia este un bun al Bisericii, cine nu e din Biserica nu are dreptul sa faca uz ea, detaliez mai tarziu ca acu am alta treaba sau lamurim pe messenger
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #213  
Vechi 13.03.2009, 18:58:42
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FieRRy Vezi mesajul
sunt om si gandim acum tu sti ce vreau sa spun si nu mi-o lua in nume de rau dar cred ca mantuirea este personala si nu un cult te mantuie.
iti dau dreptate, DAR ATUNCI CE ROL MAI ARE CULTUL? cultul nu mantuieste ,dar calauzeste...doi orbi daca merg pe drum vor cadea in groapa, dar daca are cine sa-i calauzeasca vor merge tot drept....daca persoana calauzitoare (CULTUL) e oarba (ratacit) atunci unde ii duce pe cei doi orbi?
Reply With Quote
  #214  
Vechi 29.03.2009, 06:04:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Biblia este un bun al Bisericii, cine nu e din Biserica nu are dreptul sa faca uz ea, detaliez mai tarziu ca acu am alta treaba sau lamurim pe messenger
Biblia este pentru toti oamenii. Inca nu am gasit o interdictie in acest sens. Ce-i drept, doar cine cunoaste intelege cu adevarat ce srie in ea; dar de citit oricine o poate citi; oricine o poate cumpara; oricine o poate avea acasa in biblioteca sa.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 29.03.2009, 07:35:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Biblia este un bun al Bisericii, cine nu e din Biserica nu are dreptul sa faca uz ea, detaliez mai tarziu ca acu am alta treaba sau lamurim pe messenger

Trebuie sa-ti spun ca nu ai dreptate, aici in Canada, in orice hotel mergi, vei gasi Biblia intr-un sertar. Cine doreste, o citeste.

Biblia este o carte la indemina oricui.
Problema este ca pentru intelege Biblia, i nevoie de numite cunostinte, care sint acumulate prin studiul acestei carti.
Biblia este Cuvintul Domnului = este pentru oricine.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #216  
Vechi 29.03.2009, 08:57:28
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Trebuie sa-ti spun ca nu ai dreptate, aici in Canada, in orice hotel mergi, vei gasi Biblia intr-un sertar. Cine doreste, o citeste.

Biblia este o carte la indemina oricui.
Problema este ca pentru intelege Biblia, i nevoie de numite cunostinte, care sint acumulate prin studiul acestei carti.
Biblia este Cuvintul Domnului = este pentru oricine.
eu trebuie sa va spun ca nu ati inteles la ce m-am referit
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #217  
Vechi 29.03.2009, 09:17:42
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Eu m-am referit ca este un bun al Bisericii, din prisma faptului ca, canonul (scuza-ti cacofonia) Scripturii Noului Testament s-a format in Biserica, astfel ca avem cele 27 de carti noutestamentare datorita marturiei Parintilor Apostolici ( Clement Romanul, Policarp al Smirnei, Iustin Martirul, Irineu de Lion) precum si a unor scrieri din perioada apostolica ca Didahia( sau Invatatura Celor 12 apostoli) Pastorul lui Herma. Iar mai tarziu ii avem pe Clement Alexandrinul, Origen, Tertulian( care apropo spune ca Sfanta Scriptura este un bun al Bisericii, el refuzand sa discute, pe baza Scripturii, cu cei ce se rupeau de Biserica, spun ca le lipseste "medula Scriptorum"(maduva scripturii adica) ), Origen. Iar definitivarea canonului Sfintei Scripturi a Noului Testament o face Sfantul Atanasie cel Mare, neobositul luptator impotriva arienilor, care in a sa Epistola festiva prezinta lista cel 27 de carti canonice care le avem si noi astazi.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #218  
Vechi 29.03.2009, 09:24:03
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

cat despre faptul ca Biblia este Cuvantului lui Dumnezeu, eu va spun ca Sfanta Scriptura este cuvantul despre Cuvantul lui Dumnezeu. argument Evanghelia dupa Ioan cap. 1 vers. 1
La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #219  
Vechi 29.03.2009, 09:27:16
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
cat despre faptul ca Biblia este Cuvantului lui Dumnezeu, eu va spun ca Sfanta Scriptura este cuvantul despre Cuvantul lui Dumnezeu. argument Evanghelia dupa Ioan cap. 1 vers. 1
La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.
Deci Cuvantul lui Dumnezeu este Hristos
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #220  
Vechi 02.04.2009, 22:01:40
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit Biblia neoprotestanta

Bibliile neoprotestante sunt rastalmaciri periculoase pentru cei ce le imbratiseaza continutul.
Iata cum suna versetul 3.14 din Facere la ortodocsi,fata de neoprotestanti:
La ortodocsi si catolici:
Facere 3.14: "dusmanie voi pune intre tine si intre femeie,intre semintia ta si semintia ei/aceasta iti va zdrobi capul,iar tu ii vei intepa calcaiul" si cum suna la neoprotestanti:
"dusmanie voi pune intre tine si intre femeie,intre samanta ta si samanta ei,/aceasta iti va zdrobi capul si aceasta iti va intepa calcaiul".
Deci,dupa neoprotestanti,femeia inteapa si capul sarpelui si calcaiul.

In sfarsit,daca doriti sa cumparati o Biblie ortodoxa,neaparat sa urmariti ca pe prima pagina sa apara:"tiparita cu binecuvantarea....(un nume de episcop).De obicei,Patriarhul este cel care da binecuvantarea,sau Sf.Sinod.Aceea este o Biblie scrisa de Biserica.O puteti citi cu incredere.
Am observat ca si catolicii scriu ceva similar:"tiparita cu binacuvantarea conferintei episcopilor din...(numele tarii respective)
Un lucru pe care l-am vazut atacat mai sus,este ca Bibliile ortodoxe sunt pe bani,pentru ca nu sunt pe garduri si tipariturile costa si nu sunt sponsorizate de nimeni ca sa fie distribuite gratuit.Dar sunt si Biblii mai mici,tot ortodoxe,nu neaparat Biblia Jubiliara a Sf.Sinod,care costa foarte mult fiindca are explicatii abundente si este scrisa pe foaie de mare calitate.
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre secte viviana Generalitati 4 30.12.2007 16:30:02