Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 26.01.2009, 18:15:56
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
eu si oricare alt ortodox, cand stau in fata icoanei, si ma rog, nu am nici cea mai vaga credinta ca eu ma inchin acelei icoane
Daca ati vorbi numai despre dvs., v-as crede. Dar cand vorbiti despre "orice alt ortodox", nu va mai cred.

Nu vad nimic rau sa te folosesti de unele imagini pentru a pricepe mai bine anumite lucruri. Dar, din pacate, este ceva vizibil ca multi oameni se inchina chiar icoanei. Si, pe deasupra, mai sunt si incurajati la aceasta. Se vorbeste des despre "icoane facatoare de minuni". Oamenii se imbulzesc sa atinga cu mana sau cu o basma icoanele sau sa le pupe. Considerati ca asemenea manifestari reprezinta o inchinare placuta lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #132  
Vechi 26.01.2009, 19:17:46
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Daca ati vorbi numai despre dvs., v-as crede. Dar cand vorbiti despre "orice alt ortodox", nu va mai cred.

Nu vad nimic rau sa te folosesti de unele imagini pentru a pricepe mai bine anumite lucruri. Dar, din pacate, este ceva vizibil ca multi oameni se inchina chiar icoanei. Si, pe deasupra, mai sunt si incurajati la aceasta. Se vorbeste des despre "icoane facatoare de minuni". Oamenii se imbulzesc sa atinga cu mana sau cu o basma icoanele sau sa le pupe. Considerati ca asemenea manifestari reprezinta o inchinare placuta lui Dumnezeu?

In orice societate exista oameni mai mult sau mai putin culti, inteligenti sau religiosi

Noi vorbim despre Invatatura Bisericii Ortodoxe despre care neo-protestantii spun ca e de la diavol

Acuma dumneata o intorci k defapt problema e ca unii oameni cred sau nu cred nush ce

Nu oamenii marg cu credinta sa se inchine Lui Dumnezeu, nu icoanei

Icoanele fac minuni? defapt Dumnezeu face minuni si semne prin intermediul multor lucruri unele dintre aceatea sunt icoane

Dumnezeu lucreaza prin multe metode, nu doar la nivel teoretic
Credinta nu-i a arunga cu basmaua dupa icoana, asta e doar o incredere, vezi k si in Scriptura, oamenii foloseau hainele lui Pavel pt bolnavii lor, nimeni nu i-a condamnat pentru ca stiau ca Harul lui Dumnezeu lucreaza

si oamenii care se inghesuie la icoana se inghesuie din credinta ca Harul Lui Dumnezeu este acolo, nu merg sa se inchine explicit unui idol, intreaba-i pe toti cei ce merg, cum merg cu credinta in Dumnezeu si cu nadejde in rugaciunile sfintilor

Apoi se poate sa fie unii oameni, simpli, care nu cunosc insemnatatea , si credinta le este o invalmasala de practici..bine dar ce are de aface asta cu invatatura Bisericii Ortodoxe

Este ca si cand vorbesc cu neo-protestantii despre invatatura Bisericii si ei imi spun "las k stiu io ce face popa cutare k ii betiv, las k stiu io ca ortodocsii asa si pe dincolo" poi asta-i o discutie sincera? nu e un viclesug?
tot una e invatatura Bisericii cu pacatele unuia sau altuia?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 26.01.2009, 19:31:17
dimon dimon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 8
Wink

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
In orice societate exista oameni mai mult sau mai putin culti, inteligenti sau religiosi

Noi vorbim despre Invatatura Bisericii Ortodoxe despre care neo-protestantii spun ca e de la diavol

Acuma dumneata o intorci k defapt problema e ca unii oameni cred sau nu cred nush ce

Nu oamenii marg cu credinta sa se inchine Lui Dumnezeu, nu icoanei

Icoanele fac minuni? defapt Dumnezeu face minuni si semne prin intermediul multor lucruri unele dintre aceatea sunt icoane

Dumnezeu lucreaza prin multe metode, nu doar la nivel teoretic
Credinta nu-i a arunga cu basmaua dupa icoana, asta e doar o incredere, vezi k si in Scriptura, oamenii foloseau hainele lui Pavel pt bolnavii lor, nimeni nu i-a condamnat pentru ca stiau ca Harul lui Dumnezeu lucreaza

si oamenii care se inghesuie la icoana se inghesuie din credinta ca Harul Lui Dumnezeu este acolo, nu merg sa se inchine explicit unui idol, intreaba-i pe toti cei ce merg, cum merg cu credinta in Dumnezeu si cu nadejde in rugaciunile sfintilor

Apoi se poate sa fie unii oameni, simpli, care nu cunosc insemnatatea , si credinta le este o invalmasala de practici..bine dar ce are de aface asta cu invatatura Bisericii Ortodoxe

Este ca si cand vorbesc cu neo-protestantii despre invatatura Bisericii si ei imi spun "las k stiu io ce face popa cutare k ii betiv, las k stiu io ca ortodocsii asa si pe dincolo" poi asta-i o discutie sincera? nu e un viclesug?
tot una e invatatura Bisericii cu pacatele unuia sau altuia?
Putin despre icoane.Deci porunca a doua interzice inchinarea la ele categoric.Si nu uita ceva caci Poruncile sunt legea lui Dumnezeu este viata lui.Asa ceva nici nu se poate pune in discutie
Reply With Quote
  #134  
Vechi 26.01.2009, 19:39:23
dimon dimon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 8
Wink

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Daca ati vorbi numai despre dvs., v-as crede. Dar cand vorbiti despre "orice alt ortodox", nu va mai cred.

Nu vad nimic rau sa te folosesti de unele imagini pentru a pricepe mai bine anumite lucruri. Dar, din pacate, este ceva vizibil ca multi oameni se inchina chiar icoanei. Si, pe deasupra, mai sunt si incurajati la aceasta. Se vorbeste des despre "icoane facatoare de minuni". Oamenii se imbulzesc sa atinga cu mana sau cu o basma icoanele sau sa le pupe. Considerati ca asemenea manifestari reprezinta o inchinare placuta lui Dumnezeu?
Trebuie sa te gindesti putin ce biserica e asta daca ea e plina de icoane daca ea incalca legea lui D-mn inca din primi pasi ce sa mai spui sa te adincesti mai tare.Deci nu gasim mentionat de Dumnezeu ca aminteste undeva de icoane.nici in templul din Ierusalim nu auzim ca erau si chiar nicaieri.Stiti care era pedeapsa pentru inchinatoi la idoli MOARTEA.fiti foarte atenti cum studiati.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 26.01.2009, 20:25:16
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dimon Vezi mesajul
Trebuie sa te gindesti putin ce biserica e asta daca ea e plina de icoane daca ea incalca legea lui D-mn inca din primi pasi ce sa mai spui sa te adincesti mai tare.Deci nu gasim mentionat de Dumnezeu ca aminteste undeva de icoane.nici in templul din Ierusalim nu auzim ca erau si chiar nicaieri.Stiti care era pedeapsa pentru inchinatoi la idoli MOARTEA.fiti foarte atenti cum studiati.

Acuma Dumnezeu vorbea in porunca de idolii neamurilor gen vitelu de aur pe care oamenii ii considerau "dumnezei" cum zice ca isi fac lucruri cipolite si zic in fata lor "mantuieste-ma ca tu esti dumnezeul meu"

In niciun caz nu era vorba de icoane, in niciun caz nu ne inchinam la icoane ci lui Dumnezeu, "chip cioplit" e un fel de a zice "alt dumnezeu" deci exclus in cazul icoanelor

In Cortul Marturiei erau pe chivotul Legii 2 Heruvimi si pe cort erau tesute chipuri de Ingeri, poi ce porunci da Dumnezeu asta? odata sa nu fie chipuri cioplite, odata sa fie?
e clar ca era diferenta intre chipurile cioplite, idolii fara viata si reprezentarile sfinte de ingeri

Stiu k nu poti face un neo-protestant sa se inchine icoanelor, nici nu am intentia si oricum nu asta-i centrul credintei ortodoxe, cum prost inteleg unii
Vreau doar sa stie si cei ce nu accepta icoanele ca ortodocsii nu le considera "dumnezei" deci exclus idolatria, nu se inchina lor "nu zic mantuieste-ma icoana ma inchin tie icoana dumnezeul meu" exclus inchinarea , e doar rugaciune in prezenta icoanelor, sarutare simbolica reprezantand inchinarea sau cinstirea celui reprezentat pe icoana
E totusi o diferenta intre asta si ceea ce invata evanghelistii pe la evanghelizari "nu va mai inchinati icoanelor ca sunt idoli"
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 27.01.2009, 17:28:04
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
tot una e invatatura Bisericii cu pacatele unuia sau altuia?
Stiu ca biserica ortodoxa are multe invataturi foarte bune. Din pacate, oamenii nu le cunosc. Caracteristica bisericii ortodoxe este misticismul (slujbele) nu invatatura sanatoasa. Asa ca, intr-o mare masura, biserica este vinovata de nestiinta credinciosilor si caderea lor in pacat. Ei vor putea spune ca nu au stiut. Ce vor spune cei care au stiut dar nu le-au spus?
Reply With Quote
  #137  
Vechi 27.01.2009, 18:29:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Stiu ca biserica ortodoxa are multe invataturi foarte bune. Din pacate, oamenii nu le cunosc. Caracteristica bisericii ortodoxe este misticismul (slujbele) nu invatatura sanatoasa. Asa ca, intr-o mare masura, biserica este vinovata de nestiinta credinciosilor si caderea lor in pacat. Ei vor putea spune ca nu au stiut. Ce vor spune cei care au stiut dar nu le-au spus?

Despre slujbe am mai discutat se pare ca nu ai inteles nimic, ce sa-ti fac..asta nu inseamna ca si ai dreptate

Hai sa nu ne mai rugam, sa nu mai postim, sa nu ne mai plangem pacatele ci hai sa invatam pe de Rost Biblia..tot invatam si iar invatam dar de zidit nu ne zidim decat intelectual, duhovniceste nu

parerea dumneavoastra despre slujbe este total eronata
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 27.01.2009, 19:25:49
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Despre slujbe am mai discutat se pare ca nu ai inteles nimic, ce sa-ti fac..asta nu inseamna ca si ai dreptate

Hai sa nu ne mai rugam, sa nu mai postim, sa nu ne mai plangem pacatele ci hai sa invatam pe de Rost Biblia..tot invatam si iar invatam dar de zidit nu ne zidim decat intelectual, duhovniceste nu

parerea dumneavoastra despre slujbe este total eronata
Cine v-a spus sa nu va rugati si sa nu postiti? Rugaciunea si postul nu intra in categoria slujbelor ci sunt aspecte ale vietii crestine. Insasi Mantuitorul, in Evanghelia dupa Matei, la cap. 6, ne invata despre post si rugaciune. Dar nu ne invata sa ne pierdem timpul in slujbe inutile.

Noi suntem obisnuiti sa ne rugam zilnic, in camaruta noastra sau oriunde ne gasim (rugaciune individuala). Iar la biserica se tin ore de rugaciune. Avem grija sa ne educam si intelectul si duhul si trupul.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 27.01.2009, 20:38:08
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Cine v-a spus sa nu va rugati si sa nu postiti? Rugaciunea si postul nu intra in categoria slujbelor ci sunt aspecte ale vietii crestine. Insasi Mantuitorul, in Evanghelia dupa Matei, la cap. 6, ne invata despre post si rugaciune. Dar nu ne invata sa ne pierdem timpul in slujbe inutile.

Noi suntem obisnuiti sa ne rugam zilnic, in camaruta noastra sau oriunde ne gasim (rugaciune individuala). Iar la biserica se tin ore de rugaciune. Avem grija sa ne educam si intelectul si duhul si trupul.


Ce intelegi dumneata prin sintagma "slujbe inutile" cum adica inutile? ce sunt slujbele? ai citit textul Sfintei Liturghi? ai citit textul Vecerniei. etc? slujbele sunt o compunere de rugaciuni, psalmi si cantari de ce sunt inutile?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 02.02.2009, 14:13:01
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ce intelegi dumneata prin sintagma "slujbe inutile" cum adica inutile? ce sunt slujbele? ai citit textul Sfintei Liturghi? ai citit textul Vecerniei. etc? slujbele sunt o compunere de rugaciuni, psalmi si cantari de ce sunt inutile?
Am sa raspund printr-o intrebare. Cati oameni si-au schimbat caracterul si au inceput un mod de viata placut lui Dumnezeu, in urma slujbelor pe care le-ati amintit?

Puteti sa ma intrebati si dvs., cati oameni au facut schimbari in viata lor, placute lui Dumnezeu, in urma cercetarii Cuvantului lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura) si a rugaciunilor sincere (ai nevoie de putere de la Dumnezeu). Fara nici un fel de slujba.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre secte viviana Generalitati 4 30.12.2007 16:30:02