Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2008, 16:04:24
andreiv andreiv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2007
Mesaje: 3
Implicit

Sper sa ma ierte Dumnezeu.
Am gasit un articol interesant de pe http://www.confidencecamp.ro care vreau sa il impart cu voi.
Din pacate mare parte din oameni considera fericirea, un vis prea indepartat, pe care-l doresc dar pe care, nu cred ca-l pot avea. Si atunci, ce se intampla ? NU il vor avea ! Poate il vor atinge, din cand in cand, dar sa fie permanent a lor, nu se va intampla. Si de ce se intampla asta ? De ce am fost “programati” de catre parinti si ei de catre parintii lor si asa mai departe, ca fericirea se atinge greu, ca nu o meritam, ca daca esti prea fericit nu e bine (ca ti se poate intampla ceva rau), ca fericiti pot fi doar cei care au de toate…etc. ??? Toate acestea vin din vechime si se perpetueaza de generatii si in fiecare generatie, deoarece un om lipsit de speranta poate fi mai usor condus si manipulat.
Multi oameni spun ca ai nevoie de noroc pentru a intalni fericirea. Doar ca “norocul si-l face fiecare” si de fapt “norocul vine la cel care crede in el”.
Totusi fericirea este o stare interioara, ea vine din noi. Nu ne poate fi data si nici luata. Ea vine din interiorul nostru. S-a aflat, se afla si va fi mereu in noi. Sa-i dam voie sa sa ne umple sufletele de bucurie si apoi sa o lasam, sa iasa, sa patrunda in vietile noastre pentru a ne da acea stare de bine de care avem nevoie fiecare.
Un prim pas spre a fi fericiti, il constituie, constientizarea a ceea ce avem. Sa facem un inventar a ceea ce avem si sa ne bucuram de ceea ce ne apartine.
- Sanatatea este o avere, de care nu suntem constienti decat atunci cand o pierdem (cand suntem bolnavi).
- Tineretea este o avere, de care nu suntem constienti decat atunci cand s-a dus.
- Maturitatea si implicit puterea care ti-o da ea, este o avere, de care nu suntem constienti decat atunci cand slabeste.
- Intelepciunea varstei a treia, este o avere, de care, din pacate, multi nu tin cont (nici chiar dintre cei ajunsi la aceasta frumoasa varsta).
- A avea o familie este o avere, de care nu suntem constienti decat in momentul in care cate un membru o paraseste, dintr-un motiv sau altul, sau si mai rau, cand se destrama dintrodata.
- A avea parinti este o avere,…
- A avea copii este o avere,…
- A avea prieteni, este o avere,…
Vezi cat suntem de bogati in anumite momente ale vietii ! Desigur poti sa-mi spui ca toate acestea este normal sa le ai, pentru ca fac parte din viata. Sunt perfect de acord cu tine. Si atunci cand le pierdem, face parte din viata. Ce vreau sa subliniez este faptul ca nu ne bucuram indeajuns de ele atunci cand le avem, tocmai pentru ca ni se pare normal sa le avem si ne suparam foarte tare atunci cand le pierdem si am da oricat sa le mai avem, macar pentru o perioada scurta de timp.
Norman Vincent Peale unul dintre pionierii literaturii motivationale, povestea intr-una din cartile sale, despre intalnirea cu un cunoscut de al sau extrem de suparat si agitat din cauza multiplelor probleme pe care le avea.
- “Te inteleg perfect si sunt alaturi de tine – ii spuse N.V.Peale amicului sau – si te intreb ce doresti de fapt ?”
- “Pai, m-am saturat de atatea probleme, vreau si eu sa fiu linistit, fara nici o problema !”
- “Perfect. Cunosc un loc unde oamenii sunt linistiti si nu au nici o problema. Vrei sa mergem pana acolo ?”
- “Desigur. – Ii raspunse amicul.”
Si l-a dus la cimitir…
In final am sa iti enumar doar trei motive de fericire (tot de la N.V. Peale citire), pe care daca le constientizezi, fiecare dimineata iti va fi mult mai luminoasa si vei incepe ziua mult mai constient de adevarata bogatie pe care o ai:
-“ Faptul ca te-ai trezit de dimineata, este un motiv de fericire…- nu toti au sansa asta !”
- “ Faptul ca poti sa te dai jos din pat, este un motiv de fericire…- nu toti au sansa asta !”
- “ Faptul ca poti sa mananci, este un motiv de fericire…- nu toti au sansa asta !”
Restul vine de la sine, daca iti doresti cu adevarat si actionezi pentru a obtine ceea ce iti doresti !
Am fost recent la un curs de incredere in sine realizat de Mihaela Popa si m-a surprins sa vad anumite aspecte ce nu le constientizam.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2008, 16:15:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

astea-s fericiri vremelnice, care defapt sunt ca floarea campului... cine se bucura pentru astfel de fericiri se insheala! shi se insheala amarnic. :dontgetit:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2008, 17:02:02
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este frumos si destul de adevarat ce ai spus dar asa cum scrie David in psalmi:
2" De n-ar zidi Domnul casa,in zadar s-ar osteni cei ce o zidesc: de n-ar pazi Domnul cetatea,in zadar ar priveghea cel ce o pazeste.
3. In zadar va sculati dis-d-de dimineata,in zadar va culcati tirziu voi care mincati pinea durerii,daca nu v-ar da Domnul somn,iubiti ai Sai"Psl.123
Dar despre F e r i c i r i l e noastre,:):) ale crestinilor ai auzit? Te-ai intrebat de ce se numesc fericiri?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.09.2008, 05:05:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreiv
Un prim pas spre a fi fericiti, il constituie, constientizarea a ceea ce avem. Sa facem un inventar a ceea ce avem si sa ne bucuram de ceea ce ne apartine.
- Sanatatea este o avere, de care nu suntem constienti decat atunci cand o pierdem (cand suntem bolnavi).
- Tineretea este o avere, de care nu suntem constienti decat atunci cand s-a dus.
- Maturitatea si implicit puterea care ti-o da ea, este o avere, de care nu suntem constienti decat atunci cand slabeste.
- Intelepciunea varstei a treia, este o avere, de care, din pacate, multi nu tin cont (nici chiar dintre cei ajunsi la aceasta frumoasa varsta).
- A avea o familie este o avere, de care nu suntem constienti decat in momentul in care cate un membru o paraseste, dintr-un motiv sau altul, sau si mai rau, cand se destrama dintrodata.
- A avea parinti este o avere,…
- A avea copii este o avere,…
- A avea prieteni, este o avere,…
Vezi cat suntem de bogati in anumite momente ale vietii !
:) asa este, ai dreptate!

ma bucur si eu ca te-ai gandit sa impartasesti cu noi bucuria pe care ti-a dat-o descoperirea acestui articol pe net.

Sa-ti dea Domnul de toate, dupa inima ta buna!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.09.2008, 04:27:58
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

As vrea si eu sa trag un semnal de alarma in privinta internetului!
Mai ales pentru cei tineri, ce anume citesc de pe internet!
Cuvinte frumoase, cum sa devii fericit si sigur pe tine, tot felul de sfaturi dar nimic despre Dumnezeu, despre faptul ca fara EL nimic nu este posibil! De fapt sunt niste capcane pentru a atrage noi adepti in asa zisele lor tabere, de altfel si foarte scumpe!
"Sa constientizam ce avem si atunci vom fi fericiti". Este frumos spus, dar as mai adauga:
sa constientizam zilnic ca Dumnezeu este alaturi de noi si ne-a mai oferit inca o zi, sa-I multumim pentru tot ce ne ofera!

Imi cer iertare daca am suparat pe cineva!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.09.2008, 06:26:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oamenii care reusesc sa constientizeze ceea ce au, cat de mic, prin asta ei deja dau multumire lui Dumnezeu pentru toate. nu in multa vorbire sta credinta, ci in traire.
unde mai gasim noi oameni din astia simpli, in stare sa se bucure de orice?

apropo, cine e diva pe care o ai la avatar?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.09.2008, 06:32:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreiv
Totusi fericirea este o stare interioara, ea vine din noi. Nu ne poate fi data si nici luata. Ea vine din interiorul nostru. S-a aflat, se afla si va fi mereu in noi. Sa-i dam voie sa ne umple sufletele de bucurie si apoi sa o lasam, sa iasa, sa patrunda in vietile noastre pentru a ne da acea stare de bine de care avem nevoie fiecare.
a fi fericit inseamna de fapt a te elibera de angoase, lucru f. greu, fiinca multi dintre noi suntem ancorati in realitatile lumii moderne.

greu, dar nu imposibil. :) avea cineva la semnatura (Andrei/ cozia cred) un citat f. valabil : Cunoasteti Adevarul si El va va face liberi!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.04.2009, 15:32:00
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

fericirea vine in sufletul nostru cand ne unim cu Dumnezeu si realizam ca L-am descoperit pe El si caile Lui datatoare de viata,ne unim cu El prin Trupul si Sangele Lui,si cunoastem bunatatile vietii vesnice,dar nu in mod deplin,"deoarece acum vedem ca prin oglinda,in ghicitura,iar atunci,fata catre fata"(I Cor.13,12)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.06.2009, 16:44:23
nectariaminune nectariaminune is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 9
Implicit

Il cautam pe Dumnezeu in lumea exterioara, cautam lucruri care sunt langa noi, dar oare suntem cu adevarat fericiti in sufletul nostru? Dumnezeu este inlauntrul nostru, trebuie sa'l cautam, dincolo de trup si minte, acolo il vom gasi pe Dumnezeu-Cel ce da vietii dulceata si bucuria autentica.Chiar de ai avea toti banii si placerile lumesti, ele nu pot sa'ti aduca adevarata fericire:"Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si Dreptatea Lui si toate celelalte vi se vor adauga voua", spunea Iisus. Adevarata pace, iubire, fericire o gasesti in sufletul tau unde salasluieste Dumnezeu, iar cand il vei gasi pe Dumnezeu in inima ta ai gasit adevarata fericire, si toate celelalte vor veni la tine. Atunci vei putea darui iubire neconditionat.
Dumnezeu sa ne ajute!
__________________
Cautam in tinuturi indepartate temple sfinte in care sa ne inchinam, dar locuim zi de zi in cel mai sfant dintre temple, si nu ne dam seama de aceasta. Suntem prea putin constienti ca propriul nostru trup este un templu in care salasluieste Duhul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.06.2009, 21:10:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Depinde ce intelege omul prin fericire.Daca fericirea inseamna a avea o casa atunci nu e fericire adevarata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
fericire lumeasca–fericire duhovniceasca Ana-Maria N Generalitati 18 23.11.2012 15:40:01
Alocatia de fericire NECTARIE Generalitati 1 20.01.2011 15:04:45
Un an nou cu multa sanatate,credinta si fericire tigerAvalo9 Generalitati 10 31.12.2010 22:24:18