Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 21.04.2009, 19:27:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
ce e mai important? libertatea sau Dumnezeu?
omul a fost inzestrat de Dumnezeu cu vointa libera,insa in urma caderii in pacatul stramosesc,vointa omului a slabit,indreptandu-se mai mult spre rau decat spre bine.Prin jertfa Mantuitorului omul a devenit o fiinta noua(atat trupeste-trupurile mortilor nu mai erau considerate necurate ca in VT cat si sufleteste-sufletul oamenilor drepti se putea duce in rai),iar vointa lui se poate indrepta din nou spre bine.
Ori hotarasti sa-i ii urmezi Domnului,ascultand poruncile lui "Sa nu ucizi!",mai ales facand pacatul sinuciderii-de ce pacat?viata omului este un dar de la Dumnezeu si este cel mai mare bun dintre toate bunurile pamantesti.Ori slujim diavolului,ori lui Dumnezeu.Credeti ca degeaba sinucugasii sunt ingropati fara slujba,iar preotul are voie sa insoteasca mortul la groapa,dar fara sa spuna vreun cuvant deoarece a facut pacat impotriva Duhului Sfant.
Pui din start greșit probelema ( întrebarea ) , fără voia ta, ci vrând să subliniezi ceva , ai greșit idea în sine. Spui tu că ce este mai important : libertatea sau Dumnezeu ? Păi draga mea, libertatea este egală cu Dumnezeirea , șh invers. În nici un caz una nu anulează pe cealaltă ci din potrivă. Dumnezeu nu înseamnă , îngrădire și robia cea lumească si nici libertatea cea adevărată, nu poate exista fără Dumnezeu, un Dumnezeu al iubirii, ce cu moarte pe moarte a călcat, iar cel ce iși dorește voit moartea este împotriva lui Dumnezeu și se află în afara oricărei libertăți.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #152  
Vechi 22.04.2009, 16:52:28
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pui din start greșit probelema ( întrebarea ) , fără voia ta, ci vrând să subliniezi ceva , ai greșit idea în sine. Spui tu că ce este mai important : libertatea sau Dumnezeu ? Păi draga mea, libertatea este egală cu Dumnezeirea , șh invers. În nici un caz una nu anulează pe cealaltă ci din potrivă. Dumnezeu nu înseamnă , îngrădire și robia cea lumească si nici libertatea cea adevărată, nu poate exista fără Dumnezeu, un Dumnezeu al iubirii, ce cu moarte pe moarte a călcat, iar cel ce iși dorește voit moartea este împotriva lui Dumnezeu și se află în afara oricărei libertăți.
dar eu nu m-am referit la libertatea adevarata...m-am referit la libertatea lumeasca pe care o au cei care nu cred in Dumnezeu sau cei care au o credinta slaba si nu au incredere in judecata cea dreapta a omului,si din acest motiv se sinucid.Noi am fost creati cu vointa,ratiune si sentiment,dupa chipul si asemanarea cu Dumnezeu,iar vointa omului este libera,omul este liber dar asta nu inseamna sa uite cine e si cine l-a creat.Omul trebuie sa calce aceasta libertate de a-si lua viata cand vrea el,pentru ca Dumnezeu i-a dat viata si hotaraste cand omul se intoarce in tarana.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 25.04.2009, 20:18:17
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
dar eu nu m-am referit la libertatea adevarata...m-am referit la libertatea lumeasca pe care o au cei care nu cred in Dumnezeu sau cei care au o credinta slaba si nu au incredere in judecata cea dreapta a omului,si din acest motiv se sinucid.Noi am fost creati cu vointa,ratiune si sentiment,dupa chipul si asemanarea cu Dumnezeu,iar vointa omului este libera,omul este liber dar asta nu inseamna sa uite cine e si cine l-a creat.Omul trebuie sa calce aceasta libertate de a-si lua viata cand vrea el,pentru ca Dumnezeu i-a dat viata si hotaraste cand omul se intoarce in tarana.

"Dreptul la sinucidere; Omul trebuie sa calce aceasta libertate de a-si lua viata cand vrea el"??? Oana, stii cat dor cuvintele astea?
"Libertatea lumeasca"?? Libertatea ne-a dat-o Dumnezeu, deci e divina si deci nu exista notiunea de "libertate lumeasca", fie ca crezi in existenta lui Dumnezeu sau nu. Fiecare din noi s-a nascut cu un scop si e atat de dureros sa crezi ca poti spune:"Doamne, gata, eu m-am plictisit de viata asta, nu am niciun motiv serios, am tot ce-mi trebuie, dar nu mai am chef sa traiesc, eu ma sinucid!"
Cunosc o persoana care se lupta din greu cu gandul sinuciderii. Motivul? Nu iubeste si, asa crede, nu este iubita. Daca e sa punem intr-o balanta, pe un brat minusurile, adica motivul sinuciderii si pe celalalt brat plusurile, adica: are o familie unita, prieteni apropiati, o viata linistita, un sot care este langa ea, pai se rupe balanta din cauza greutatii plusurilor si totusi nu sunt suficiente...
Conzluzia: niciun motiv nu este suficient de intemeiat pentru sinucidere! NICIUNUL!
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #154  
Vechi 26.04.2009, 13:24:48
pacman46 pacman46 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Mesaje: 7
Implicit

Trandafir, cazul de care povestesti e unul dintre multe.Si majoritatea se inscriu in alte tipare.Oameni care se chinuie cu o boala sau cu saracia sau cu orice alta situatie inchipuita sau nu.
N-as vrea sa intru in detalii daca exista sau nu suficiente/intemeiate motive pt. a te sinucide.E foarte usor sa vbesti cand instinctul de conservare se combina cu o viata usoara si lipsita de boli grele. Cand insa disconfortul unei boli incurabile sau dureroase sau a unei situatii grele intra in ecuatie sunt destui oameni care incep sa-si puna problema renuntarii.

Ceea ce mi se pare interesant e pozitia a ceea ce Cristi numeste "Pedagogia Divina",adica ceea ce eu cred ca sunt niste inventii umane puse in "gura" lui D-zeu.Adica o manipulare.
Si totul pleaca de la conceptul de "liber arbitru".Cei mai multi oameni n-au probleme in a jongla cu acest concept si al folosi in scopul propriilor interese.Dar nu stiu cati l-au inteles.
Parerea mea este ca ideea ca D-zeu ne-a dat liber arbitru dar vom suferi din cauza unora dintre alegerile noastre gresite e hilara si chiar insultatoare fata de EL.
Ideea ca acest arbitru este LIBER, ma duce cu gandul ca divinul nu va emite preferinte in alegerea care o voi face si cu atat mai putin nu voi putea fi pedepsit pt. ea.Altfel n-ar mai fi liber ci semiliber sau complet neliber.Ceva in genul dictaturii lui Ceausescu: in constitutie era garantat dreptul la libera exprimare dar nimeni nu se exprima liber.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 26.04.2009, 13:51:42
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacman46 Vezi mesajul
Trandafir, cazul de care povestesti e unul dintre multe.Si majoritatea se inscriu in alte tipare.Oameni care se chinuie cu o boala sau cu saracia sau cu orice alta situatie inchipuita sau nu.
N-as vrea sa intru in detalii daca exista sau nu suficiente/intemeiate motive pt. a te sinucide.E foarte usor sa vbesti cand instinctul de conservare se combina cu o viata usoara si lipsita de boli grele. Cand insa disconfortul unei boli incurabile sau dureroase sau a unei situatii grele intra in ecuatie sunt destui oameni care incep sa-si puna problema renuntarii.

Stiu ca e unul din multe, dar unul care trebuie rezolvat pana nu e prea tarziu.
In situatia in care este persoana pe care o cunosc si la care tin enorm am fost si eu candva, deci mi-e usor sa o inteleg, dar pana la gandul acesta negru pe care-l are...Nu stiu ce sa o mai sfatuiesc..
Eu zic ca nu exista niciun motiv pentru sinucidere, absolut niciunul, nici cand ramai orb si fara doua maini, nici cand ramai singur pe lumea asta, nici..nici...Asa e, nu stiu cum e sa fii orb sau sa ai vreun alt handicap fizic, dar nu-s straina de suferinta si tot nu mi se pare o idee stralucita si mai ales crestina sa te dai batut si sa-ti iei viata, care, nu cred ca trebuie sa o mai spun, este un dar pretios...
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #156  
Vechi 27.04.2009, 14:57:46
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Nu exista ..drept la sinucidere ! Asta-i o libertate luata pe cont propriu
Avem porunca ferma ,limpede si concisa fara daca sau in caz ca ..stiti care e :
SA NU UCIZI .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #157  
Vechi 27.04.2009, 15:09:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dar daca intristarile noastre ne par mari, aceasta inseamna ca nu ne-am predat inca voii lui Dumnezeu. Sufletul s-a predat pe sine voii lui Dumnezeu intru toate si se odihneste in El, pentru ca stie din experienta si din Sfanta Scriptura ca mult ne iubeste Domnul si vegheaza asupra sufletelor noastre, ca toate sa se faca vii prin harul Sau in pace si iubire.(Sfantul Siluan)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 27.04.2009, 16:20:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La Dumnezeu nu ajungi renuntand la viata, ci imbratisand-o in toate.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 27.04.2009, 19:27:25
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Nu exista ..drept la sinucidere ! Asta-i o libertate luata pe cont propriu
Avem porunca ferma ,limpede si concisa fara daca sau in caz ca ..stiti care e :
SA NU UCIZI .

Corect! E o libertate cu consecinte tragice, si e putin spus, avand in vedere ce-i asteapta pe cei care fac asa ceva, O VESNICIE.
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #160  
Vechi 07.05.2009, 18:02:22
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Nu exista ..drept la sinucidere ! Asta-i o libertate luata pe cont propriu
Avem porunca ferma ,limpede si concisa fara daca sau in caz ca ..stiti care e :
SA NU UCIZI .
O fi porunca, dar este si un drept ce decurge din liberul arbitru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25