Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2007, 02:01:27
tarot tarot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2007
Mesaje: 3
Implicit

Buna ziua tuturor , ma numesc catalina , am 40 de ani , am absolvit psihologia . De mica am mostenit de la bunica mea darul de a interpreta cartile de tarot si cartile simple . In timp pot spune ca am imbinat utilul cu placutul si mi-am deschis un cabinet de consultanta in tarot . am citit pe acest forum opiniile unora ,si am vazut ca exista doua mentalitati 1 pro si 1 contra . Pot spune ca cabinetul meu si ceea ce fac eu avem mult de suferit din cauza "Merlinelor" de romania care au puteri mai mari decat super glue si poxi pol etc . Si eu sunt dezgustata de aceste persoane care practica JAF la drumul mare , datorita lor am mult de tras pentru cabinet , dar cei care imi calca pragul revin mereu cu placere si asta e o mare satisfactie pentru mine. Astep pareri pro si contra tarot . Va rog sa nu va certati ! Eu voi respecta fiecare opinie . Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2007, 10:43:09
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca in general cand faci un lucru conteaza motivatia...parerea mea sau a celorlalti ar trebui sa conteze mai putin pt tine...importanta este motivatia ta cand faci acest lucru si asta vis-a-vis de Dumnezeu,daca tu ai o relatie declarata cu EL.

Mai exact,inainte de a-mi spune parerea personala te-as ruga sa ne spui tu care este motivatia pt care desfasori acest gen de activitate si cum raportezi asta la Iisus Hristos si Maica Domnului...cred ca e foarte important de stiut...si nu intamplator te rog sa vii cu detalii...si bunica mea a practicat asta si voia sa-i fiu "mostenitoare",iar eu,desi cochetez cu ideea de paranormal si-mi place sa cercetez anumite fenomene sau intamplari,nu s-a prins nimic de mine din dorintele bunicii...de ce?
Simplu...nu am avut motivatie vis-a-vis de Hristos...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2007, 10:13:30
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Nu avem ce sari la gâtul cuiva pentru ce face.Bine este sa dorim ca acestia ce lucreaza cu tarot,bioenergie,vrajitorii s.a.m.d.,sa ne intreaca in dreapta credintza,cea neamestecata.Nu pentru ca ortodoxia ar fi pentru.Dar când citesc vietzi de sfintzi cum ar fi sf.Maria egipteanaca,sf.mucenic Ciprian si altzii,ma cutremur si ma minunez!Cum sa le mai acuzi viatza traita in pacat?Cum?Se pare ca asa ar trebiu sa facem si acum,caci nu stii niciodata peste ce sfânt ori viitor sfânt dai!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2007, 17:13:43
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

EU TE SFATUIESC SA TE SPOVEDESTI CURAT DIN COPILARIE DUPA PRAVILA SI SE-TI VA SPUNE DUHOVNICUL AIA SA FACI. SA NU UITAM CA UNELE DARURI LE AVEM SI DE LA CEL RAU. TREABA CU TAROTUL MI SE PARE PERICULOASA, AI GRIJA. ROAGA-TE, POSTESTE SI CE TE-O LUMINA DUMNEZEU SI INCA CEVA CITESTE CARTILE LUI DANION VASILE- DARAMAREA IDOLILOR.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2007, 21:24:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Horoscopul, tarotul si alte cele nu au nici o legatura cu morala crestina. Find un forum crestin-ortodox , parerea mea personala despre aceste practici este ca sint neavenite si provin in strafundul lor de la necuratul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.01.2007, 09:20:48
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Jocurile de carti cu semne (trefla, inima rosie, inima neagra, romb) au aparut in sec.XIV in Italia si au fost perfectionate de germani si spanioli. Tarotul apare tot in sec.XIV in Venetia, in mai multe variante. La inceput s-a jucat cu 68 de lame (carti), a aparut o varianta mai complexa cu 78 de carti. Dupa unii acest joc de carti s/ar trage din antichitate, sau ar fi o biblie a tiganilor. Cert este ca ei stapanesc cel mai bine regulile tarotului. De regula se incepe cu o veste buna, apoi in functie de starea subiectului se trece la alte vesti. Aceste vesti sant raspunsurile la anumite intrebari pe care subiectul le pune "mediului".
Arta "ghicitului" in carti, caci este o arta sa minti oamul din fata ta, nu o pot considera vrajitorie. Se face fara invocarea nici unei forte spirituale. Este chiar o excrocherie. Aceste jocuri au aparut ca niste jocuri de societate, iar minti istete au facut din asta o adevarata meserie pentru naivii care cred in puterea carilor cu simboluri(tarotul) sau cu semne (cartile obisnuite).
Bine este sa fim cu capul pe umeri, sa ne intarim in credinta si in puterea rugaciunii. Domnul Iisus si dragostea liu Dumnezeu Tatal, cu puterea de viata facatoare a Sfantului Duh sa va lumineze, sa va intareasca in credinta, iar intrebarile acestea sa vi le alunge.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare