Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.08.2010, 10:57:34
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si a avea grija de suflet e pretul vietii noastre, nu se poate sa renuntam la comoara noastra pentru un om muritor si total diferit! Cred ca nu s-au terminat barbatii din gradina noastra...
Gandire primitiva care spune totul despre nivelul intelectual al dumitale
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.08.2010, 11:13:29
maiamaria maiamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 20
Implicit fond sau forma?

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si a avea grija de suflet e pretul vietii noastre, nu se poate sa renuntam la comoara noastra pentru un om muritor si total diferit! Cred ca nu s-au terminat barbatii din gradina noastra...
Dumnezeu binecuvanteaza dragostea dintre 2 oameni ,indiferent de religia lor.Acesta este fondul.In Romania,din pacate,parca am trai in Evul Mediu.Sa renunti la casatorie din motive legate de diferenta de religie este absurd.Daca mitropolitul poate da o dispensa, atunci se pare ca totusi casatoria mixta nu e problema atat de grava si aici intervine forma.Cel mai important este fondul.Oricum cred ca este mult mai bine chiar sa-si schimbe religia(unul dintre ei) dacat sa traiasca in pacat,fara sa fie casatoriti religios.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.08.2010, 11:23:03
maiamaria maiamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si a avea grija de suflet e pretul vietii noastre, nu se poate sa renuntam la comoara noastra pentru un om muritor si total diferit! Cred ca nu s-au terminat barbatii din gradina noastra...
Toti suntem muritori si ne traim viata pe acest pamant alaturi de muritori.A iubi pe cineva nu inseamna ca nu ai grija de suflet.Iubirea este un sentiment minunat,inaltator.

Dumnezeu este iubire...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.08.2010, 11:29:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Un aspect:

Cununia este precedata de spovedanie si impartasanie.Cum s-ar putea impartasi un protestant in Biserica Ortodoxa fara botez?
La fel este si pentru Taina Cununiei;nu se poate oficia pentru un protestant,Sfintele Taine se pot face doar pentru crestinii botezati ortodox.
O solutie ar fi ca el(in numele iubirii) sa treaca la ortodoxie.
In numele dreptatii,si a ierarhizarii valorii,nu este indicat insa ca ea sa treaca la protestantism.
Casatoria este doar un legamant intre doua persoane pentru a face posibila calatoria pe acest pamant,calatorie care are tel final raiul de dincolo.
Nu se poate refuza sau respinge raiul pentru o casatorie vremelnica,cu cedarea credintei adevarate.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.08.2010, 14:15:30
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Scuze,dar cele doua postari se bat cap in cap...pana la urma ii sustii in dorinta lor de a fi impreuna si a se cununa sau ba?
Ma bucur pentru ei, el chiar este un tip de treaba, sunt de acord cu casatoria lor, dar as spera sa nu le acorde dispensa pentru a nu face o asemena greseala, as spera in acceptarea lui de a se boteza ortodox.
Acum sunt mai coerenta? :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.08.2010, 14:21:55
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Un aspect:

Cununia este precedata de spovedanie si impartasanie.Cum s-ar putea impartasi un protestant in Biserica Ortodoxa fara botez?
La fel este si pentru Taina Cununiei;nu se poate oficia pentru un protestant,Sfintele Taine se pot face doar pentru crestinii botezati ortodox.
O solutie ar fi ca el(in numele iubirii) sa treaca la ortodoxie.
In numele dreptatii,si a ierarhizarii valorii,nu este indicat insa ca ea sa treaca la protestantism.
Casatoria este doar un legamant intre doua persoane pentru a face posibila calatoria pe acest pamant,calatorie care are tel final raiul de dincolo.
Nu se poate refuza sau respinge raiul pentru o casatorie vremelnica,cu cedarea credintei adevarate.
Da Daniel, si eu ma gandesc la aceste aspecte. Si atunci, mitropolitul cum poate da o dispensa? Eu cred ca nu este posibil. Dar daca.....?
Noi, familia, cred ca avem datoria sa le explicam cum sta treaba daca ei nu stiu
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2010, 14:36:25
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Dar faza "misto" e ca ma roaga pe mine sa o ajut la pregatiri. Ea e convinsa ca vor primi dispensa.
Sunt impartita in doua. Adica, vreau sa o ajut, dar....daca chiar primeste dispensa, simt ca o ajut sa comita o nebunie. Ma simt complice.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2010, 15:14:54
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Nu este o parere oficiala, ci doar parerea mea, a unui ortodox care traieste in Germania. Nu cunosc multe, dar cunosc ca e o problema greu de controlat treaba cu familiile mixte.

"tuturor toate m-am făcut, ca, în orice chip, să mântuiesc pe unii." - spune apostolul Pavel. Deci cred ca asta se aplica si aici. Preotul din parohia in care locuiesc eu, m-a lasat sa inteleg ca se procedeaza cam asa: se face catehizare cu amandoi, si daca cel de alta confesiune accepta sa fie botezat ortodox treaba e rezolvata. In caz contrar, se ia in calcul dispozitia sufleteasca a partii ortodoxe implicata. Daca se constata ca exista baza credintei si sufletul sau nu este pus in pericol prin aceasta casatorie, se va incuviinta casatoria cu cununie religioasa in speranta ca celalalt in timp va intelege mai bine, dar nu fara acordul Mitropolitului! Daca insa persoana ortodoxa, este doar cu numele ortodox, fara sa cunoasca si sa fie staruitor in credinta, atunci cazul este direct trimis catre mitropolie. Nu stiu in ce considerente mitropolia accepta sau nu casatoria, sau accepta casatoria dar nu fac si cununie religioasa, sau se da numai o simpla binecuvantare....
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.08.2010, 17:25:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Gandire primitiva care spune totul despre nivelul intelectual al dumitale
Multumesc frumos pentru compliment!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.08.2010, 17:29:39
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maiamaria Vezi mesajul
Dumnezeu binecuvanteaza dragostea dintre 2 oameni ,indiferent de religia lor.Acesta este fondul.In Romania,din pacate,parca am trai in Evul Mediu.Sa renunti la casatorie din motive legate de diferenta de religie este absurd.Daca mitropolitul poate da o dispensa, atunci se pare ca totusi casatoria mixta nu e problema atat de grava si aici intervine forma.Cel mai important este fondul.Oricum cred ca este mult mai bine chiar sa-si schimbe religia(unul dintre ei) dacat sa traiasca in pacat,fara sa fie casatoriti religios.
Ce te-a mai deranjat parerea mea! Tu ai zis: fond sau forma? Dar fondul si forma sunt vazute diferit de noi... Eu nu am auzit de casatorii mixte decat intre catolici si ortodocsi si nici de dispense date de ierarh pentru asemenea cazuri... Asa ca mai usor cu judecata!

Si casatorie religioasa nu exista decat in Biserica Ortodoxa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie intre rude simona Nunta 55 27.11.2011 16:34:40
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
Casatorie intre rude... faraway Generalitati 1 10.11.2009 13:27:18
casatorie intre ortodocsi si catolici julia Nunta 15 19.12.2006 13:55:12
casatorie intre persoane de relegii diferite mikidutza Nunta 6 20.09.2006 19:54:36