Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.05.2011, 19:41:40
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Dupa parerea mea un presedinte e un tata ( sau ar trebui sa fie- in cazul nostru). Daca treiesti in jungla sa zicem... ai o familie cu 9 copii si se gaseste un maniac care-l ucide pe unul. Nu e de datoria ta ca tata sa-l urmaresti si sa-l "aduci la tacere" ? Sau stai si te rogi la Dumnezeu sa nu-i omoare si pe ceilalti?
Nu știu care-i cea mai bună decizie, dar ar fi una proastă să omor mai mulți oameni pentru acel maniac.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.05.2011, 21:23:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Intrebarea si dilema esentiala, este ,daca SUA (stat in care exista o importanta comunitate de crestini neo-protestanti,dar si catolici) a procedat in acord cu normele crestine, sau nu !!!
E interesant ca noi romanii, popor ortodox, ne-am impuscat presedintele in ziua de CRACIUN! Si totusi, suntem contrariati ca americanii au lichidat "capul" terorismului mondial, intr-un act de razboi! Cool..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.05.2011, 21:29:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Dupa parerea mea un presedinte e un tata ( sau ar trebui sa fie- in cazul nostru). Daca treiesti in jungla sa zicem... ai o familie cu 9 copii si se gaseste un maniac care-l ucide pe unul. Nu e de datoria ta ca tata sa-l urmaresti si sa-l "aduci la tacere" ? Sau stai si te rogi la Dumnezeu sa nu-i omoare si pe ceilalti?
Exista in jungla crestini?Eu nu stiam...
Ce nu inteleg,este aplicarea legilor junglei aici in viata cica civilizata!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.05.2011, 21:58:47
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Exista in jungla crestini?Eu nu stiam...
Ce nu inteleg,este aplicarea legilor junglei aici in viata cica civilizata!!
Nu e viata o jungla?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.05.2011, 22:07:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Nu e viata o jungla?
Nu este,daca ne impunem niste reguli,norme de a vietui in mijlocul umanitatii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.05.2011, 23:04:40
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit Dubiu

Intrebarea este: chiar l.au omorat? De ce? De ce nu l.au judecat?De ce nu l.au inchis? Mi se pare o chestie de gradinita sa vii sa spui ca dupa 10 ani l.ai gasit,l.ai impuscat si.......l.ai aruncat in apa.Fara nicio o dovada.Oare nu le este rusine? Cred ca cei doi lideri sunt f buni prieteni,au batut palma si teroristul e prin caraibe face plaja.
Oare CIA nu avea resurse sa il gaseasca pana acum? Hmm ni se pregateste ceva?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.05.2011, 23:14:40
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

eu nu mai pot sa cred nimic din ceea ce fac americanii...nu cred nimic din ce vine de la ei
si chiar asa cum spunea cineva mai sus...dupa atatia ani de cautari de ce nu l-au inchis? de ce nu l-au judecat? cat de curand apare cineva care sa atenteze la siguranta americii ca sa aiba iar cu ce isi ocupa timpul astia,salvatorii lumii.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.05.2011, 00:28:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Osama a fost ucis intr-un act de razboi.

Crestinismul ingaduie razboiul. Nu orice fel, evident, dar a ucide in apararea tarii tale e perfect legitim.
Problema care se pune, dle Erethorn, este în ce măsură trimiterea unui comando în hinterlandul advers, cu scopul de a omorî un comandant advers ține de războiul legitim.

Să luăm alt exemplu: în anii 20, trupe loiale lui Stalin l-au hăituit pe Troțki până l-au dibuit tocmai prin America Latină, unde l-au omorât. Numiți acest lucru "asasinat" sau "ucidere în apărarea țării tale" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.05.2011, 00:34:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
dupa atatia ani de cautari de ce nu l-au inchis? de ce nu l-au judecat?
Din același motiv pentru care nu l-au închis și nu l-au judecat pe Ceaușescu. Într-un proces just ar trebui să aibă ultimul cuvânt. Și cine știe ce ar fi spus !
Cu ani în urmă, SUA și Iranul au negociat o soluție interesantă de detensionare a încrâncenării dintre cele două state, care prinsese contur încă de atunci. Președintele de atunci al SUA s-a adresat poporului Iranian, la televiziune, la o oră de maximă audiență. La fel a procedat și Ahmadin Najjad, liderul persan, care s-a adresat publicului american. MULT mai convingător a fost cel din urmă, astfel încât guvernul american mai mult a pierdut (cel puțin în imagine) decât a câștigat. Nu cred că aveau motive să repete experiența, cu ben Laden.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.05.2011 at 00:42:19.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.05.2011, 08:57:52
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Problema care se pune, dle Erethorn, este în ce măsură trimiterea unui comando în hinterlandul advers, cu scopul de a omorî un comandant advers ține de războiul legitim.

Să luăm alt exemplu: în anii 20, trupe loiale lui Stalin l-au hăituit pe Troțki până l-au dibuit tocmai prin America Latină, unde l-au omorât. Numiți acest lucru "asasinat" sau "ucidere în apărarea țării tale" ?
Distinctia este pe mai multe niveluri:

In primul rand, Trotki nu a declarat razboi rusilor. Osama a declarat razboi americanilor.

In al doilea rand, Trotki nu a organizat atentate in masa in centrul Moscovei, care sa ucida mii de civili rusi.

Sa nu intelegeti de aici ca am vreun cult pentru americani, sau ca sunt in intregime de acord cu modul in care se poarta acest "razboi impotriva terorii".

Referitor la a doua comparatie, cea cu Iranul: Cui s-ar fi adresat Obama intr-un ipotetic discurs televizat ? Membrilor Al Queda ?! Osama din Laden nu reprezinta, nici legal nici moral, un popor, o natiune, un stat sau o credinta.

Last edited by Erethorn; 03.05.2011 at 09:06:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20
Bin Laden pictat in chip de draci intr-o biserica ortodoxa din Timisoara mihailt Generalitati 8 02.11.2009 23:37:54