Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2013, 00:11:37
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu stiu ca Yehoshuah zice cam asa:

Luca:
"30. Și să nu ia cu mult mai mult în vremea aceasta, iar în veacul ce va să vină, viață veșnică."

Marcu:
"30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică."

Deci viata vesnica e cam in veacul viitor. Nu acum.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.02.2013, 01:08:19
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Eu stiu ca Yehoshuah zice cam asa:

Luca:
"30. Și să nu ia cu mult mai mult în vremea aceasta, iar în veacul ce va să vină, viață veșnică."

Marcu:
"30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică."

Deci viata vesnica e cam in veacul viitor. Nu acum.
Gresit, frate. Viata vesnica e acum. Aici. Pe forum!
Nu ocservi?......
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.02.2013, 01:14:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Este o abordare gen New Age, in nici un caz crestina. Si crestinismul nu isi propune sa demonstreze nimic, cu atat mai putin nemurirea sufletului. Pentru desavarsire este nevoie de credinta nu de dovezi stiintifice. Cum sa "incadrezi" stiintific si din punct de vedere al legilor fizicii ceva facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?
Nu este New Age este o teorie stiintifica chipurile dar imposibil de verificat la ora actuala sau in viitorul apropiat.
Si de altfel, nici nu este despre nemurirea sufletului, daca citesti cu atentie, pentru ca nici macar nu este prezent in teoria asta conceptul de suflet.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.02.2013 at 01:17:45.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.02.2013, 01:20:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Eu stiu ca Yehoshuah zice cam asa:

Luca:
"30. Și să nu ia cu mult mai mult în vremea aceasta, iar în veacul ce va să vină, viață veșnică."

Marcu:
"30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică."

Deci viata vesnica e cam in veacul viitor. Nu acum.
Te referi la Ioan 17:3 ?

"Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis."

Aici era vorba despre nemurirea sufletului, atentie la confuzii si mai lucreaza la corelatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.02.2013, 01:33:05
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Gresit, frate. Viata vesnica e acum. Aici. Pe forum!
Nu ocservi?......
Ar fi bine sa fie asa. Eu cel putin m-as bucura. Si chiar sa fie in aceasta vreme,acum!
Insa din pacate se pare ca trebuie sa asteptam aratarea Lui, dupa cum spune Pavel :

"8. De acum mi s-a gătit cununa dreptății, pe care Domnul îmi va da-o în ziua aceea, El, Dreptul Judecător, și nu numai mie, ci și tuturor celor ce au iubit arătarea Lui."

Mi-a placut spiritul dvs de observatie si m-a bucurat, aveti momente cand iesiti din doctrina si pasiti in revelatie. In aceste conditii o sa aveti un sfarsit de veac amar in pantece dar dulce in "cantece"...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.02.2013, 02:02:45
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Te referi la Ioan 17:3 ?

"Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis."

Aici era vorba despre nemurirea sufletului, atentie la confuzii si mai lucreaza la corelatii.
Sufletul este nemuritor din momentul creatiei(conceptiei)?

Si daca este asa de ce mai este nevoie sa il cunoasca pe Iisus ca sa aiba viata vesnica , din moment ce el este nemuritor?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.02.2013, 02:09:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Sufletul este nemuritor din momentul creatiei(conceptiei)?

Si daca este asa de ce mai este nevoie sa il cunoasca pe Iisus ca sa aiba viata vesnica , din moment ce el este nemuritor?
Sa privim putin peste gard.
Diavolul este nemuritor?
Da.
Este fericit?
Nu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.02.2013, 02:45:33
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul

Mi-a placut spiritul dvs de observatie si m-a bucurat, aveti momente cand iesiti din doctrina si pasiti in revelatie. In aceste conditii o sa aveti un sfarsit de veac amar in pantece dar dulce in "cantece"...
Fara ifose spun: nu am nevoie de astfel de garantii.
Domnul Hristos si numai El ma poarta si ma va aseza acolo unde hotaraste. AMIN+
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.02.2013, 03:24:04
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa privim putin peste gard.
Diavolul este nemuritor?
Da.
Este fericit?
Nu.
Daca e vorba de fericire, atunci se pune problema unde iti petreci viata vesnica.
Daca e vorba de viata vesnica, atunci se pune problema daca o primesti.

Pana la urma intrebarea care este?
daca ai viata vesnica? sau unde iti petreci viata vesnica?

Pentru ca Iisus zice ca Diavolul niciodata nu a fost in adevar, deci nu L-a cunoscut:

"43. De ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Fiindcă nu puteți să dați ascultare cuvântului Meu.
44. Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.
45. Dar pe Mine, fiindcă spun adevărul, nu Mă credeți."

Si in acelasi timp marturiseste ca viata vesnica inseamna cunoasterea adevarului , care este EL :

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

"Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis."
Contradictie destul de dura intre "fericire" si viata vesnica. Nu crezi?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.02.2013, 09:26:59
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
@Noiembrie
Ce intelegi prin energie? Te referi la energia creata sau cea necreata?

Cum crezi ca arata sufletul unui om dupa adormirea trupului? Are o forma definita? Are memorie, auz, vaz, simtiri etc?

Intreb ca sa inteleg la ce te referi cand spui ca totul este enegrie.
In articol ei numesc energie, ce ar fi sufletul, insa nu sunt sigura ca se refera la sufletul asa cum il descriu Sfintii Parinti.
Nu cred ca dupa parasirea trumului de tarana mai avem nevoie sa suzim, simtim, vedem in sensul pamantesc! Sufletul ne este dat de Dumnezeu.Cat despre memorie, poate cea ancestrala se pastreaza, poate...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare