Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.08.2010, 12:22:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit A fi roman,o rusine

Dupa ce mai nou un spion roman care era diplomat a fost prins in Rusia se pare ca Romania a ajuns cam la acelasi nivel cu Iranul sau Israelul.
O tara condusa de niste inselati de draci care pericliteaza pacea in regiunea de aci,dar si pacea mondiala.
(Romania e stat NATO).
In conditiile actuale e o rusine sa te numesti roman.
Sfantul Stefan cel Mare,Mihai Viteazul,Mircea cel Batran nu prea cred ca se numeau romani.
Sfantul Stefan se numea probabil moldovean iar Mihai Viteazul,Mircea cel Batran munteni probabil.
Chiar denumire de roman care se aseamana cu cea de cetatean al imperiul Roman e o rusine daca ne aducem aminte de imperiul Roman si de faptele dracesti pe care dracii inselau pe unii sa le faca acolo:
imparatul acestui imperiu era cinstit deobicei ca un zeu,oamenii erau inselati de draci sa stea sa se distreze privind cum prizonierii de razboi se omoara intre ei (luptele cu gladiatori),exista pare-se si niste orgii pe post de petreceri si cate si mai cate (ca de exemplu razboaiele de jefuire a altor popoare).
Cand vom scapa de actualul guvern + presedinte+ partid majoritar poate ar fi cazul ca denumirea tarii noastre sa fie schimbata in Dacia si sa inceapa sa militeze pentru pace iar nu sa umble dupa inselarea dracilor sa incerce sa provoace conflicte.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.08.2010, 12:40:40
demirel137's Avatar
demirel137 demirel137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Corbeanca
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Thumbs up tre` sa fii ma atent la titlu

Mie nu imi e rusine ca sunt roman si nu ar trebui sa iti fie nici tie. Insa DA ! imi este rusine cu acesti mancatori de ciolan pe care noi ii numim conducatori. Insa tara aceasa este una deosebita, cu istorie, cu traditii si cu oameni de soi. Faptul ca cei de sus ne fac de rusine nu inseamna ca trebuie sa te rusinezi ci doar sa incepi sa te rogi la Dumnezeu, sa le dea minte si lor, ca sa vada unde au dus tara asta. Insa sa nu uitam ce oameni a scos tara asta. Avem nume grele in istoria tarii asteia si nu trebuie sa uitam asta niciodata. Sa nu ne uitam tradiatiile. Haideti sa va dau un link ca sa va mai reveniti!


http://video.google.com/videoplay?do...9495453&hl=en#
__________________
Carpe Diem !
"Pe unii inteligenta ii urmareste, dar ei sunt mult mai rapizi!"
"Nu iti fa griji nu esti complet inutil. Cel putin servesti ca un exemplu negativ pentru ceilalti!"
"Exista lucruri imposibil de realizat si stim asta, insa vine unul care nu stie si le realizeaza!"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2010, 12:41:59
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iar a nu fi un patriot este dezonorabil nu uita,mereu sa iti iubesti patria in care te-ai nascut cu Binecuvantarea lui Dumnezeu.Eu,sincer sunt mandru ca sunt roman si ca traiesc intr-o tara crestina ortodoxa,voi mereu va ganditi numai la lucrurile rele care se intampla in jur.Voi nu va uiati la frumusetea tarii pe care noi o traim,asa cum zicea femeia batrana din nuvela " Moara cu noroc",sa ne multumim cu ce ne da Dumnezeu si sa nu cautam spre bogatie
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.08.2010, 12:46:48
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Denumirea de Romania cred ca vine de pe la anii 1900 sau un pic inainte,pana atunci nu cred ca se pomenea aceasta numire.
Si sa nu uitam si orientarea inspirata de draci a Romaniei intr-o parte a celui de-al doilea razboi mondial,sau prin jurul anul 1900 cum dracii inseland pe unii au mers sa atace o tara vecina crestin ortodoxa in care eram in puternice relatii de prietenie si i-au luat o bucata de teritoriu,adica Cadrilaterul de la fratii nostri crestini ortodocsi bulgari.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2010, 12:50:16
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietene, matale esti extremist rau! Da rau de tot!
Cam care stat crezi ca n-are spioni? Cam cum crezi ca se mentine pacea? semnezi un tratat si toti il respecta? Cum crezi ca erau alte neamuri pe vremea romanilor? Pai romanii erau cei mai civilizati dintre ei.
Acum eu suint cunoscut aici ca fiind f. critic la adresa romanilor dar matale sari calul de tot! Pai guvernul, presedintele si toti politicienii nu-s altceva decit parintii, copiii, verii, unchii tai, ai nostrii! Cind noi ne vom schimba o sa se aleaga dintre noi si altfel de oameni. In bine sau in rau...depinde cum ne vom schimba noi!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2010, 12:57:05
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
iar a nu fi un patriot este dezonorabil nu uita,mereu sa iti iubesti patria in care te-ai nascut cu Binecuvantarea lui Dumnezeu.Eu,sincer sunt mandru ca sunt roman si ca traiesc intr-o tara crestina ortodoxa,voi mereu va ganditi numai la lucrurile rele care se intampla in jur.
Mie nu imi este rusine ca sunt romanca , ci imi este rusine ca sunt romani cei care isi fac tara de rusine. Cand vad cum se comporta anumiti romani, imi vine sa ma delimitez drastic de ei ( as vrea sa fug undeva departe sa nu ii mai vad in fata ochilor).
Ma mandresc( in sensul bun al cuvantului, nu in sens luciferic) ca sunt romanca cu : religia ortodoxa, istoria si cultura romaneasca, vestigiile arheologice, relief, portul romanesc.
Dar cat priveste comportamentul romanului contemporan, ma dezic total de el , prefer sa fiu ,,occidentalaŽŽ.( sa precizez ce inseamna comportamentul pe care il detest: injuraturi, manele, promovarea inculturii si prostiei pe toate canalele, mizerie, marlanie, spaga, furtul de la cei saraci, neplata lucratorilor, lenea, cersetoria, si ar mai fi cateva).
E o lume in care nu m-am recunoscut niciodata si nici nu o sa ma pot ,,adaptaŽŽ vreodata.Singurele solutii pe care le vad sunt doua: ori plec din tara, ori raman si traiesc pana acum in lumea mea imaginara( cum am facut pana acum).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2010, 12:59:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Bmd cred ca tu nu ai observat ca Rusia doreste sa impuna sanctiuni economice Romaniei de cand cu chestia aceea cu spionul roman.
Apoi e extremism sa amintesti cum unii romani inselati de draci au luptat alaturi de armata dracilor adica alaturi de nazisti?
Sau de cum altii romani inselati de draci au mers si au cucerit o bucata din teritoriul Bulgariei?
Cred ca nu ai citit istoria sa vezi ce relatii bune au existat intre muntei si bulgari (de exemplu citeste de regatul munteano-bulgar sau vezi ca Sfantul Dimitrie Basarabov e sfant munteano-bulgar).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2010, 13:04:29
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

A sa nu uit eu nu sunt roman.
Doi din bunicii mei au fost de etnie ardeleni,o bunica de etnie moldoveanca si un bunic de etnie muntean.
Romanii in familie nu am.
Eu sunt de etnie ardeleano-moldoveano-muntean.
Nu roman.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2010, 13:10:10
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dupa ce mai nou un spion roman care era diplomat a fost prins in Rusia se pare ca Romania a ajuns cam la acelasi nivel cu Iranul sau Israelul.
O tara condusa de niste inselati de draci care pericliteaza pacea in regiunea de aci,dar si pacea mondiala.
(Romania e stat NATO).
In conditiile actuale e o rusine sa te numesti roman.
Sfantul Stefan cel Mare,Mihai Viteazul,Mircea cel Batran nu prea cred ca se numeau romani.
Sfantul Stefan se numea probabil moldovean iar Mihai Viteazul,Mircea cel Batran munteni probabil.
Chiar denumire de roman care se aseamana cu cea de cetatean al imperiul Roman e o rusine daca ne aducem aminte de imperiul Roman si de faptele dracesti pe care dracii inselau pe unii sa le faca acolo:
imparatul acestui imperiu era cinstit deobicei ca un zeu,oamenii erau inselati de draci sa stea sa se distreze privind cum prizonierii de razboi se omoara intre ei (luptele cu gladiatori),exista pare-se si niste orgii pe post de petreceri si cate si mai cate (ca de exemplu razboaiele de jefuire a altor popoare).
Cand vom scapa de actualul guvern + presedinte+ partid majoritar poate ar fi cazul ca denumirea tarii noastre sa fie schimbata in Dacia si sa inceapa sa militeze pentru pace iar nu sa umble dupa inselarea dracilor sa incerce sa provoace conflicte.
Tocmai de aceea este o onoare a fi român. Român, și nu roman. Pentru că avem acești sfinți ai istoriei noastre de care nu au parte nici un alt popor. Sfântul Ștefan cel Mare, Mihai Viteazul, Vlad Țepeș. Ăstea nu-s porecle, sunt nume de mari oameni, strămoșii noștri glorioși.

Vorbești în felul acesta de România, dar ai fi preferat să te naști într-o altă țară? Într-o Americă desfrânată și degradată? Într-un Occident aproape mort spiritual? Într-o țară arabă? Într-o nație asiatică păgână?

Bucură-te că te-ai născut pe pământ românesc sfânt și Ortodox și că ai avut prilejul să urmezi rânduielile Creștine de viață. Bucură-te că faci parte din același neam cu Petre Țuțea, Corneliu Codreanu, Ion Moța, Vasile Marin.

Nu te neliniști privind situația haotică și lumească din ziua de astăzi. Așa a fost voit să fie în zilele de apoi. Nu putem schimba nimic. A gândi altfel e o amăgire. Continuă și stăruie într-ale rugăciunii pe acest pământ sfânt și ai să vezi că nu greșești.

Uite ce spunea Sfântul Arsenie Boca:

„Un cumnat, Ovidiu, a fost închis, pe vremea lui Ceaușescu, pentru trecerea frauduloasă a graniței. Am fost cu sora mea, Nela, la Părintele Arsenie ca să-i spunem. Părintele ne-a zis: „Să-i pară bine că n-a fost pușcat“. Apoi s-a întors către lume și a zis: „Măi, să știți că mulți vor pleca din țară, dar puțini se vor întoarce. Va veni vremea când ar dori să se întoarcă și n-or mai putea, căci România va fi înconjurată de flăcări”. Părintele nu prea era de acord să-ți părăsești țara.”

Unde să pleci, ce să faci? Mai ales că pentru a te muta altundeva îți trebuie degrabă pașaportul cipuit și îndrăcit. Te-ai muta în Occident? Acolo unde situația materială este puțin mai bună dar spiritual sunt la pământ? A crede că în străinătate e mai bine e doar o amăgire. Iluzia traiului mai bun vine din atașamentul nostru față de cele pământești și deșarte. Or știm cu toții că nu cele lumești contează, ci cele duhovnicești. Așadar, din acest punct de vedere, putem să găsim o țară mai sfântă decât România noastră?

Lasă că e mai bine să trăim în condițiile acestea deoarece se menține trezvia minții! De ne-ar fi bine material și am sta toată ziua în negrijă și confort, mi-e că am adormi duhovnicește, am începe să nesocotim pe Dumnezeu și să dăm mai multă atenție deșertăciunilor. Ortodoxia a înflorit mai ales în vreme de prigoană și necaz. Or, tu ce alegi? Să dai bir cu fugiții și cu toți lașii și să-ți părăsești patria mumă, care ți-a insuflat toate valorile pe care tu le ai sau să rămâi și să rabzi toată situația aceasta?

Nu mai da atenție politicianismul (cancerul nestăvilit), ci mai degrabă închide televizorul și deschide o carte de rugăciuni, un Jurnal al Fericirii sau chiar Sfânta Scriptură. Citește cum adevăratul creștin e acela care rabdă toate nelegiuirile și îl mărturisește pe Hristos la cele mai prăpăstioase vremuri.

Este o onoare a fi român, a cunoște că sângele care curge în vinele tale e unul și același cu a celor care și-au dat viața în trecut pentru Sfânta Cruce.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.08.2010, 13:13:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
A sa nu uit eu nu sunt roman.
Doi din bunicii mei au fost de etnie ardeleni,o bunica de etnie moldoveanca si un bunic de etnie muntean.
Romanii in familie nu am.
Eu sunt de etnie ardeleano-moldoveano-muntean.
Nu roman.
Si daca cele trei tarisoare s-au unit intr-un singur stat cred totusi ca esti roman. De ce sa ne fie rusine cu aceasta nationalitate? Fiecare tara are uscaturile ei...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine patricia2006 Generalitati 125 20.07.2012 15:17:07
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 02:23:50
Preotul roman omnipod Preotul 21 09.03.2012 20:52:15
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 18:24:40