Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 17.06.2015, 11:55:25
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.05.2011
Implicit

Ca sa dau si un exemplu binecunoscut, si la Medjugorie se inghesuie lumea si unii zic ca s-au schimbat in bine si s-au vindecat, si cu toate astea ceea ce se intampla acolo are mai degraba caracteristici oculte decat crestine.
Sa fim atenti la criteriile pe care le folosim. Asta cu schimbarea vietii e ceva foarte alunecos.
Viata se schimba mereu. Nu se schimba doar o data si gata. Noi avem de luptat cu raul pana la moarte. Nu cred in schimbari din astea bruste si miraculoase, sau daca exista, cu siguranta sunt foarte rare.
Vechi 17.06.2015, 11:58:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu cred ca o caracteristica a sfintilor este schimbarea neaparat a comportamentului oamenilor. Oamenii au liber arbitru. Mantuitorul Insusi care era Dumnezeu intrupat NU i-a schimbat pe toti. Iuda de exemplu nu s-a schimbat in bine, desi a stat langa Mantuitorul.
Tanarul caruia Domnul i-a spus sa-si lase averea si sa-l urmeze nu s-a schimbat, ci s-a intristat fiindca avea avere multa. La fel, carturarii si fariseii care l-au ascultat si ei pe Hristos predicand nu s-au schimbat. Nici Pilat nu s-a schimbat cand l-a cunoscut pe Mantuitorul. Si exemplele pot continua. Oamenii nu se schimba in mod automat stand langa cineva. Si eu as putea aduce chiar argumentul contrar in privinta parintelui Arsenie Boca: am cunoscut oameni care aveau mare evlavie la parintele Arsenie Boca pana intr-atat incat vorbeau mereu numai de el. Insa unii din ei practicau ortodoxia in forme decazute, oculte.
De pilda, o doamna mai in varsta, foarte "credincioasa", cu mare evlavie la Arsenie Boca credea in reincarnare si imi spunea ca Biserica a scos intentionat din Biblie credinta in reincarnare care inainte era in Biblie. Alta doamna, tot asa cu mare evlavie la parintele si care il citea tot timpul credea in diverse forme de ocultism. Si mai am exemple.
Asa ca nu confundati credinta cu trairea ei magica, superstitioasa.
Asta cu "schimbatul vietii" o pot spune si unii din secte, ca uite, eram betiv, fumator, curvar, etc. si acum nu mai sunt si cu adevarat oamenii acestia s-au tamaduit de acele patimi, dar si-au insusit altele si mai mari dar mai putin evidente.
Schimbarile astea nu certifica faptul ca au apucat pe un drum bun.

Avem si un B.O. exemple de oameni, nume rasunatoare, in care s-a intamplat momentan si aparent o schimbare, insa ani mai tarziu au apucat-o pe alte drumuri dubioase: Danion, Saccsiv, "maica" Ecaterina, monahul Teodot, etc.
Vechi 17.06.2015, 12:02:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.03.2014
Implicit

Citat:
Nu cred ca o caracteristica a sfintilor este schimbarea neaparat a comportamentului oamenilor. Oamenii au liber arbitru. Mantuitorul Insusi care era Dumnezeu intrupat NU i-a schimbat pe toti. Iuda de exemplu nu s-a schimbat in bine, desi a stat langa Mantuitorul.
Nu neapărat, evident. Doar a celor care vor, a celor receptivi, a celor care au ochi de văzut și care aleg, în virtutea propriei lor libertăți, să-și schimbe viața după ce au văzut cum trăiește un om al lui Dumnezeu.
Iar pentru asta nu este nevoie de minuni. Dar atunci când ele există, problemele care apar vin din faptul că nu știm să ne raportăm la ele cum trebuie.
Vechi 17.06.2015, 12:06:09
CristianR's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
Sa fim atenti la criteriile pe care le folosim. Asta cu schimbarea vietii e ceva foarte alunecos.
Viata se schimba mereu. Nu se schimba doar o data si gata. Noi avem de luptat cu raul pana la moarte. Nu cred in schimbari din astea bruste si miraculoase, sau daca exista, cu siguranta sunt foarte rare.
Schimbarea vieții, despre care am vorbit, este un criteriu necesar dar nu suficient. Pentru că viața cea nouă o înțeleg ca desfășurându-se în Biserică, nu într-un mod izolat sau schismatic.
Vechi 17.06.2015, 12:25:53
Senior Member

Implicit

Tocmai asta e problema, ca viata se poate desfasura in Biserica intr-un mod doar aparent. Adica persoana respectiva poate merge la liturghie, poate face pelerinaje, poate sa se spovedeasca de forma etc. Insa poate cultiva de exemplu inlauntrul ei un duh de trufie si de evlavie denaturata despre care foarte greu iti dai uneori seama, numai dupa ce ai stat mai mult in preajma persoanei respective, iar uneori nici atunci.
Asa ca nu consider asta un criteriu valabil.
Mai degraba, cum spunea Alin, e un criteriu pe care il folosesc mereu sectele, care secte au ca verset preferat: "Dupa roadele lor ii veti cunoaste". Si ei zic: uite dom'le ce credinciosi suntem noi, nu fumam, nu bem, nu curvim, mergem la biserica, facem milostenie, dar inlauntrul lor cultiva un duh de trufie si de marire de sine, se simt bine in pielea lor si au impresia ca s-au pocait si s-au sfintit.
Din pacate un asemenea duh razbate si din multe din marturiile despre Arsenie Boca.
Preotul Vamvulescu, unul din ucenicii parintelui Boca spunea chiar ca parintele Boca i-a povestit cum ca atunci cand era copil, adolescent, spunea in gura mare: "Eu sunt Zian Boca. Veniti la mine si eu o sa va duc la Hristos". Apoi sunt si multe alte marturii din care reiese ca parintele Boca se considera pe sine sfant inca din timpul vietii, ceea ce e in total dezacord cu experienta sfintilor.
Vechi 17.06.2015, 12:33:59
CristianR's Avatar
Senior Member

Implicit

Păi acest criteriu („după roade”) nu-i de la Hristos? Dar între roade, evident trebuie să fie și smerenia. Care, se știe, nu-i ușor de dobândit, mai ales la omul care începe să-și rânduiască viața creștinește.
În orice caz, vroiam să spun că sunt de părere că nu părintele Arsenie Boca trebuie respins, ci o anumită falsă evlavie (lipsită de roade duhovnicești) care poate apărea (nu știu dacă așa este) în jurul numelui său, speculată de unii.
Vechi 17.06.2015, 12:41:08
Senior Member

Implicit

Criteriul este de la Hristos, dar este greu de identificat. Si din pacate marturiile defavorabile despre parintele Arsenie sunt foarte multe. Si avem si marturii palpabile. Un exemplu este pictura de la Draganescu, una foarte ciudata, ezoterica, holografica care pe mine unul ma sperie. Nu gasesc nimic frumos acolo, si e total straina de icoana crestina si de duhul ei smerit. Si nu ma refer doar la ciudateniile pictate: sfinti catolici, ba chiar si arieni precum Ulfila, telefoane, televizoare si alte prostii. Ma refer si la stilul picturii, care e unul total anapoda. Am inteles ca un ierarh chiar i-a spus parintelui Boca sa stearga acea pictura, dar el a refuzat motivand ca e descoperita de sus. Asta daca e adevarata, tradeaza iarasi un duh de mandrie.
Vechi 17.06.2015, 16:26:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.02.2013
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Avem si un B.O. exemple de oameni, nume rasunatoare, in care s-a intamplat momentan si aparent o schimbare, insa ani mai tarziu au apucat-o pe alte drumuri dubioase: Danion, Saccsiv, "maica" Ecaterina, monahul Teodot, etc.
Cei cu Maica Ecaterina?
Vechi 17.06.2015, 16:30:08
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.02.2013
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta m-a frapat si pe mine ca in nu stiu ce carte era o intamplare in care parintele ii spunea unui tanar de nu stiu e pacat facuse.
Acum chiar il facuse, sau nu, il stia sau il "ghicise" pentru ca sunt pacate des intalnite la tineri, sau poate chiar tanarul il spusese la spovedanie, nu stiu.

Oricum ideea este ca astfel de lucruri nu se fac, indiferent din ce sursa este informatia, adevarata sau nu, este acelasi lucru cu a incalca secretul spovedaniei ceea ce este f. grav.

Sigur, exista si varianta ca informatia sa nu fie adevarata si ca multe alte intamplari si "minuni" puse pe seama lui sa fie o inventie adhoc a unora pentru a "demonstra" ca era "vazator cu duhul".
Pai, in primele veacuri, spovedania era publica. Mai avem exemplu de spovedanie publica, la Sf.Ioan de Kronstadt
( https://ioandekronstadt.wordpress.co...re-spovedanie/ )
Vechi 17.06.2015, 16:35:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.01.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cei cu Maica Ecaterina?
Una din "stalpii" miscarii cipofobe, la inceputuri.
Agresiva, anticlericala.
Pe urma, ca si Filoteu, s-a retras.

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31