Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.07.2011, 14:11:40
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

In privinta postului nu e bine sa asculti pe cei din alte confesiuni,ei au alte valori !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.07.2011, 14:13:32
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Red face sunt

vegetariana din cauza ca am avut cancer....iar postul il tin pt ca asa trebuie si pt ca asa simt nu il confund cu vegetarismul........
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.07.2011, 14:16:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
sper sa se implineasca curand.pentru ca imi doresc din tot sufletul si din toata inima mea sa fiu mireasa dar nu in ultimul ramn imi doresc sa nu mai traiesc in pacat....
Ai tinut 7 zile post negru?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.07.2011, 14:20:01
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
vegetariana din cauza ca am avut cancer....iar postul il tin pt ca asa trebuie si pt ca asa simt nu il confund cu vegetarismul........
Da, cunosc acest aspect..Nu știusem că și tu....Dar ca un sfat , pt ți-a făcut bine ar fi indicat să mănanci tot așa, nu dăuneaza....Eu n+am păpat 7 ani cărniță și n-am pățit nimic dar cum am reînceput sa pap carne ...iar au început problemele...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.07.2011, 14:21:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Ti-am mai raspuns o data la intrebarea aceasta,postul inseamna in primul rand ascultare...
se pare ca m-ai lasat fara raspuns.....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2011, 14:23:41
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ai tinut 7 zile post negru?
nu nu am tinut .......vreau sa tin.dar nu 7 zile consecutiv.ci doar lunea prima zi a saptamanii.........7 zile de luni adica 7 saptamani
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2011, 14:23:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Da, cunosc acest aspect..Nu știusem că și tu....Dar ca un sfat , pt ți-a făcut bine ar fi indicat să mănanci tot așa, nu dăuneaza....Eu n+am păpat 7 ani cărniță și n-am pățit nimic dar cum am reînceput sa pap carne ...iar au început problemele...
bine ca ai constientizat...asta e lucrul cel mai important...multi nu constientizeaza (de ex toti fumatorii stiu ca tigarea este dauatoare...dar nu fac nimic in privinta lasatului de tigare...sunt mai multi cei care se apuca decat cei care se lasa de fumat)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2011, 14:24:39
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
pai eu cam sunt vegetariana.....iar miercurea si vinerea tin post.......dar eu am o mareeeeeeeeee dorinta si de aceea as vrea sa tin 7 zile de luni post negru.....poate mi se va implini........vreau sa fac nunta religioasa sunt cununata doar civil
Ai dezlegare de la duhovnicul tau pentru asta? Sau asa ti s-a nazarit tie?
Du-te si te spovedeste la duhovnicul tau, daca ai unul, si da ascultare la ceea ce-ti spune.
Trebuie sa te smeresti si sa-ti stapanesti ambitiile. Adica, vreau sa spun ca nu poti face cu Dumnezeu un troc....te rogi doar daca ti se implineste dorinta.
Roaga-te si pune-ti nadejdea in Domnul!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.07.2011, 14:25:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
nu nu am tinut .......vreau sa tin.dar nu 7 zile consecutiv.ci doar lunea prima zi a saptamanii.........7 zile de luni adica 7 saptamani
aaa...am inteles...credeam ca o sa fie consecutive...pai asa o zi la saptamana merge ...mai ales daca esti vegetariana si ma gandesc ca ai un pic de pregatire ...acum eu vorbesc doar dpdv fizic...spiritual nu stiu - mai bine vorbeste cu duhovnicul tau si cere-i o parere
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.07.2011, 14:26:33
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Ai dezlegare de la duhovnicul tau pentru asta? Sau asa ti s-a nazarit tie?
Du-te si te spovedeste la duhovnicul tau, daca ai unul, si da ascultare la ceea ce-ti spune.
Trebuie sa te smeresti si sa-ti stapanesti ambitiile. Adica, vreau sa spun ca nu poti face cu Dumnezeu un troc....te rogi doar daca ti se implineste dorinta.
Roaga-te si pune-ti nadejdea in Domnul!
asa mi sa nazuiit mie.......asta si vreau sa fac sa merg la manastirea radu voda sa vad daca gesesc un preot care sa ma spovedeasca si sa il intreb de asta sa vad ce zice
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul negru Darkanian Postul 749 22.04.2024 13:03:34
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
05 ianuarie AJUNUL BOBOTEZEI zi de post negru icamilin Diverse Sarbatori 3 06.01.2009 07:27:12