Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.06.2018, 00:15:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Sunt de acord cu Flying .Esti cam subtire mai Ali Baba, de fapt te-am mai prins cand faci afirmati fara acoperire, si pari ca esti stapan pe tine, dar de fapt esti "varza",nepregatit.
Serios acuma....Flying oare Nu a avut niste afirmatii fara acoperire?...Mult mai grave decat ale lui ali.A confunda credinta cu adevarul istoric e destul de primejdios.Crestinismul si adevarurile de credinta ortodoxe se fundamenteaza pe structuri ideologice cu caracter mistico-revelational nu pe teorii demonstrabile stiintific.Adica nu oricine are acces la bijuteria ortodoxiei,fiindca ea te alege pe tine nu tu ai privilegiul acesta.Asa ca e inutil sa cauti adevarul orto-doxo-hristic cu ochiul mintii ,ratiunii,ideii etc.Insa totusi sa nu aducem aceste realitati spirituale in orizontul laic si profan ca nu sunt compatibile cu acesta.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.06.2018, 00:53:31
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Serios acuma....Flying oare Nu a avut niste afirmatii fara acoperire?...Mult mai grave decat ale lui ali.A confunda credinta cu adevarul istoric e destul de primejdios.Crestinismul si adevarurile de credinta ortodoxe se fundamenteaza pe structuri ideologice cu caracter mistico-revelational nu pe teorii demonstrabile stiintific.Adica nu oricine are acces la bijuteria ortodoxiei,fiindca ea te alege pe tine nu tu ai privilegiul acesta.Asa ca e inutil sa cauti adevarul orto-doxo-hristic cu ochiul mintii ,ratiunii,ideii etc.Insa totusi sa nu aducem aceste realitati spirituale in orizontul laic si profan ca nu sunt compatibile cu acesta.
seraphime, ei cred. legatura intre istoria crestinismului si credinta ei o fac numai prin biserica, iar aceasta, poate mai ales cea ortodoxa, a ascuns mereu ceea ce nu i-a convenit. daca ar fi avut curiozitatea sa citeasca ceva serios ar fi aflat de tertulian, de origen, de cum s-a hotarat imparatul sa impace pe toata lumea la niceea, etc. dar nu le pasa, prefera sa creada in adaugiri, falsuri, minciuni. eu nu contest consubstantialitatea, nici macar nu inteleg prea bine, dar stiu ca "doctrina" sfintei treimi a aparut la vreo doua sute de ani dupa Iisus, cred ca nimeni nu contesta asta, in afara de cativa forumisti de pe aici.
de altfel in perioada aia au aparut o gramada de adausuri la evangheliile lui matei, ioan... ca "argumente" pentru niceea.
legat de trinitate, mult mai grav este ce s-a petrecut cu biserica orientala, cu monofizitii si duofizitii, niste propovaduitori senzationali, care au dus crestinismul pana in china, india si mongolia, cum au fost ei inselati, tradati, asasinati si lasati prada islamului de catre bizantini... tot ce au patimit oamenii aia continua si astazi. si tot ei, bizantinii de astazi, acuza, pe catolici, pe protestanti, pe oricine.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.06.2018, 10:47:03
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Serios acuma....Flying oare Nu a avut niste afirmatii fara acoperire?...
Nivelul de ignoranta a unora e prea mare. In cazul in care te-ar fi interesat subiectul ai fi luat o dogmatica ortodoxa si ai fi citit la capitolul Sfanta Treime.Nu sta nimeni sa te invete gramatica cand nu ai bunul simt sa inveti alfabetul.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.06.2018, 11:43:38
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ce sa stim? E bine sa stim adevarurile de credinta, nu prostiile si parerile personale, nefundamentate ale unora.
Da , dar Biblia vorbeste despre ,,paganizarea crestinismului,, nu la mult timp dupa moartea Apostolilor. Atunci oare ne este imposibil de aflat astazi cu atatea informatii peste tot , ce s-a introdus si ce s-a scos daca s-a facut lucrul asta. Pentru ca , chiar scriitorii apologeti au spus ca Satan , de aia a fost lasat in existenta de Dumnezeu sa conceapa dinainte asemanari in Cultele de Mistere , ca apoi la aparitia crestinismului sa nu mai fie crezut asa cum ar fii trebuit.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.06.2018, 14:45:38
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Nivelul de ignoranta a unora e prea mare. In cazul in care te-ar fi interesat subiectul ai fi luat o dogmatica ortodoxa si ai fi citit la capitolul Sfanta Treime.Nu sta nimeni sa te invete gramatica cand nu ai bunul simt sa inveti alfabetul.
Tu habar nu ai cu ce se mananca teologia la nivel academic.Esti inca ramas la logica babei ce participa formal la orice slujba.Si daca totusi ai fost curios sa arunci un ochi asa comparativ si per ansamblu asupra situatiei...Te-ai bagat asa la staniloaie fara sa iti dai seama ca te depasea isidor todoran,la dogmatica ortodoxa ma refer,sau tu doar memorezi citate,nu te mai obosesti sa studiezi si analitic.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.06.2018, 16:25:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Nu se poate justifica succesiunea apostolică fără lucrarea Duhului Sfânt, orice grupare respinge Sfânta Treime își neagă de fapt legitimitatea mandatului misionar de propovăduire a creștinismului.

Ioan 20.
21 „Și Iisus le-a zis iarăși: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit și Eu pe voi.
22 Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt;
23 Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute.



Faptele Apostolilor, cap.1
7 „El a zis către ei: Nu este al vostru a ști anii sau vremile pe care Tatăl le-a pus în stăpânirea Sa,
8 Ci veți lua putere, venind Duhul Sfânt peste voi, și Îmi veți fi Mie martori în Ierusalim și în toată Iudeea și în Samaria și până la marginea pământului.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.06.2018, 17:30:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Lasă-i mai ali,că ei se folosesc de gaura din covrig pentru a ne face sa credem in existența covrigului,iar daca vine cineva si le spune ca singura certitudine e de fapt doar gaura,ei si sar pe tine crezând ca vrei sa le furi covrigul....Cand tu nici măcar nu ai vazut vreun covrig...
De fapt e invers, voi vreti sa convingeti ca e gresit ce credem, aducand tot felul de dovezi eronate. Un necredincios nu se bazeaza pe dovezi logice, e impotriva crestinismului orice dovezi ar vedea. Ali incearca in fiecare saptamana sa aduca un argument, cand vede ca e gresit aduce altul.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.06.2018, 17:51:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
de unde le scoate? astia cred ca daca vin cu astfel de inventii castiga crestinismul...
Daca nu stii ceva de ce nu cauti pe net, dureaza cateva minute sa afli adevarul. Asta daca te intereseaza adevarul si nu doar sa scrii ceva impotriva crestinismului, orice.
Iisus spune ca e Dumnezeu, de asta L-au si condamant evreii. Ev. dupa Ioan, cap.10
"30. Iar Eu și Tatăl Meu una suntem." Si avem mai jos si confirmarea ca iudeii au inteles ca a spus ca e Dumnezeu: "33. I-au răspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncăm cu pietre asupra Ta, ci pentru hulă și pentru că Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu." Forte clar, nu?

Legat de dovezile istorice, pe langa scrierile lasate de cei patru evanghelisti si altii, care nu au inventat un personaj, exista si relatari ale istoricilor necrestini.
Flavius Josephus, care a scris despre istoria iudaismului în jurul perioadei 93 d.Hr., face două referințe la Hristos. Una dintre acestea este controversată pentru că se bănuiește că ar fi fost deformată de scriitorii creștini (cel mai probabil aceasta îmblânzește punctul de vedere al istoricului), în timp ce cea de-a doua nu a ridicat suspiciuni (îl invocă pe "Iacob", fratele lui Hristos).
La 20 de ani după Josephus, politicienii romani Plinius și Tacitus vin cu o serie de noi consemnări. De la Tacitus am aflat că Iisus a fost executat în timpul guvernării lui Pilat din Pont în Iudea (26-36), în timp ce Tiberius era împărat (14-37), date care corespund cu cele din evanghelii. La toate aceste informații se adaugă cele consemnate de Plinius, potrivit cărora, în perioada în care era guvernator în nordul Turciei, creștinii îl considerau pe Iisus Dumnezeul lor. Niciunul dintre cei doi nu agreau creștinii - Plinius vorbea în scrierile sale despre obstinația lor în gândire, în timp ce Tacitus le cataloga religia drept o superstiție distructivă.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.06.2018, 18:50:00
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

din nou demonstrati aceeasi obtuzitate in gandire. aveti impresia ca va ataca cineva credinta, dar rastalmaciti sau argumentati cu sofisme sau chiar cu pasaje mincinoase.

prima referire la trinitate o face tertulian, la inceputul sec 3, urmat de origen, un pic mai tarziu. doctrina sfintei treimi este impusa de constantin tocmai pentru a impaca unele credinte pagane, dar si impotriva arianismului. acesta este adevarul istoric, puteti sa va dati peste cap si sa inventati orice, orice teolog serios fie el ortodox sau altceva va spune acelasi lucru. multi altii o balmajesc, cautand referinte opace prin biblie. am inceput sa-mi pierd rabdarea cu voi.
voi intelegeti chiar mai putin decat mine consubstantialitatea. apropo de asta, cred ca nici nu poate fi inteleasa sau explicata, este mai degraba un enunt dogmatic.

trinitatea nu a fost acceptata de toti crestinii, fenomenalele biserici monofizita si duofizita n-au facut-o, iar razbunarea bisericilor de stat din cele nu stiu cate rome a fost cumplita, astazi ii invinovatesc pe musulmani, ieri si alaltaieri le-au dat in cap fara probleme.

__________________________
o chestie. inventia nu consta in persoana Iisus, ci in ce i se atribuie acolo ca a spus. aia e o inventie, adaugata vreo doua sute de ani mai tarziu.

a doua, iorest, vezi ca tu faci apologia lui filioque acolo. dar stai linistit, ca nici pasajul ala nu exista in forma initiala....
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.06.2018, 19:32:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
prima referire la trinitate o face tertulian, la inceputul sec 3, urmat de origen, un pic mai tarziu. doctrina sfintei treimi este impusa de constantin tocmai pentru a impaca unele credinte pagane, dar si impotriva arianismului. acesta este adevarul istoric, puteti sa va dati peste cap si sa inventati orice, orice teolog serios fie el ortodox sau altceva va spune acelasi lucru. multi altii o balmajesc, cautand referinte opace prin biblie. am inceput sa-mi pierd rabdarea cu voi.
Da și Sfântul Ioan Damaschinul care a scris despre Sfânta Treime, era de prin secolul 7 nu contemporan cu împăratul Constantin.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
voi intelegeti chiar mai putin decat mine consubstantialitatea. apropo de asta, cred ca nici nu poate fi inteleasa sau explicata, este mai degraba un enunt dogmatic.
Și tu o înțelegi mai mult decât Sfântul Ioan Damaschinul și alții care s-au pronunțat.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
trinitatea nu a fost acceptata de toti crestinii, fenomenalele biserici monofizita si duofizita n-au facut-o, iar razbunarea bisericilor de stat din cele nu stiu cate rome a fost cumplita, astazi ii invinovatesc pe musulmani, ieri si alaltaieri le-au dat in cap fara probleme.
Monofizismul apare prin secolul IV la călugărul Eutihie (știu că apreciezi mult călugării), mai târziu decât scrierile lui Tertulian, după argumentul că au apărut târziu nici ei nu sunt valizi, sunt o deformare târzie a creștinismului.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
__________________________
o chestie. inventia nu consta in persoana Iisus, ci in ce i se atribuie acolo ca a spus. aia e o inventie, adaugata vreo doua sute de ani mai tarziu.
Președintele Jefferson și-a făcut el biblia lui, a tăiat caracterul miraculos și toate întâmplările care nu i s-au părut lui plauzibile din Noul Testament, văd cam același argument și aici cum că referirile la Sfânta Treime sunt adăugate mai târziu pentru a susține antitrinitatea.

Se poate spune și că discuțiile despre diferite dogme au apărut mai târziu, pentru că până la acel moment nu existau oameni care să le conteste, nu erau „interpretări originale”, fiind subînțelese în conștiința Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
a doua, iorest, vezi ca tu faci apologia lui filioque acolo. dar stai linistit, ca nici pasajul ala nu exista in forma initiala....
Filioque :) e citat din Biblia ortodoxă.


Sfânta Evanghelie după Matei cap.28:
„Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh”

Nici pasajul acesta nu era real nu ?
În numele Cui botezau apostolii și episcopii ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manuscrisele de la marea moarta pavel92 Generalitati 3 14.06.2018 15:17:08
Christofobie în Marea Britanie laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 107 26.04.2012 17:27:30
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 18.02.2011 23:03:22
Marea schisma paradosis Biserica Romano-Catolica 25 14.01.2011 09:39:43
Marea Judecata Capy Generalitati 6 21.01.2008 23:57:54