Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2012, 12:05:25
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit foarte zapacita

bun gasit........nu stiu ce sa fac,incotro sa ma indrept,nu stiu ce e cu mine,,nu imi sufar propriul copil si il cert mereu din orice,nu am rabdare,nu gandesc lucid,nu pot sa citesc un acatist,parca ma retine ceva,aproape ca nu mai cred in nimic...vreau doar sa fiu sg .....dar tot nu e de ajuns,,,,,,ca sa fac?ce ma sfatuiti?mai e putin si merg sa imi fac CT si analizele si imi e foarte frica de ceea ce imi va iesi................nu stiu ce sa fac,,va rog sa imi iertati exprimarea dar am mintea foarte zapacita.............
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2012, 12:20:49
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
bun gasit........nu stiu ce sa fac,incotro sa ma indrept,nu stiu ce e cu mine,,nu imi sufar propriul copil si il cert mereu din orice,nu am rabdare,nu gandesc lucid,nu pot sa citesc un acatist,parca ma retine ceva,aproape ca nu mai cred in nimic...vreau doar sa fiu sg .....dar tot nu e de ajuns,,,,,,ca sa fac?ce ma sfatuiti?mai e putin si merg sa imi fac CT si analizele si imi e foarte frica de ceea ce imi va iesi................nu stiu ce sa fac,,va rog sa imi iertati exprimarea dar am mintea foarte zapacita.............
Patricia, draga mea!
Iti inteleg starea emotionala in care te afli.Daca nu poti sa citesti, incearca sa-ti aduni fortele si sa repeti de mai multe ori fara intrerupere, macar rugaciunea inimii"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!"
Sanatate multa, iti doresc!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2012, 12:21:42
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Patricia, draga mea!
Iti inteleg starea emotionala in care te afli.Daca nu poti sa citesti, incearca sa-ti aduni fortele si sa repeti de mai multe ori fara intrerupere, macar rugaciunea inimii"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!"
Sanatate multa, iti doresc!
ms frumos........asa si fac.dar .................tot asa ma simt...............
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2012, 12:37:26
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Doamne ajuta! Patricia cred ca trebuie sa stai de vorba cu un parinte, sa iti gasesti un duhovnic si sa ii spui prin ce treci. Nimeni nu te poate ajuta in momentul asta, decat Dumnezeu. Spune-i ce te doare si El te va vindeca. Preotul iti poate face si o slujba pentru teama su ganduri rele sau poti ramane la dezlegari ca sa alungi duhurile necurate (deznadejdea, debusolarea, necredinta, neputinta) Suntem slabi fara Domnul, singura nu vei putea face fata. Trebuie sa te spovedesti urgent... Posteste azi si maine si incearca sa apelezi la duhovnicul tau. Domnul sa te ajute!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2012, 13:06:33
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
bun gasit........nu stiu ce sa fac,incotro sa ma indrept,nu stiu ce e cu mine,,nu imi sufar propriul copil si il cert mereu din orice,nu am rabdare,nu gandesc lucid,nu pot sa citesc un acatist,parca ma retine ceva,aproape ca nu mai cred in nimic...vreau doar sa fiu sg .....dar tot nu e de ajuns,,,,,,ca sa fac?ce ma sfatuiti?mai e putin si merg sa imi fac CT si analizele si imi e foarte frica de ceea ce imi va iesi................nu stiu ce sa fac,,va rog sa imi iertati exprimarea dar am mintea foarte zapacita.............
Buna! Eu vin cu niste sfaturi mai practice! Daca vrei sa incerci, aseaza-te la o masuta cu un pix si o foaie de hartie. Incepi si numeroteaza, asa cum iti vin in minte, lucrurile de care temi si ceea ce te supara, ceea ce te face sa te simti asa. Dupa ce ai terminat, prefa-te ca este vorba despre o alta persoana care trece prin ceea ce treci tu, reia lista si scrie in dreptul fiecarei probleme, ce crezi ca ar trebui facut pentru a o rezolva. Scrie ceea ce iti trece prin minte, chiar daca solutia este irealizabila la prima vedere. Dupa ce ai scris si solutiile, roaga-te scurt la Dumnezeu, fara multa vorbarie insirata, cu cuvintele tale si cere-i ajutor in rezolvarea fiecareia dintre ele, sau ajutor de a trece prin acele probleme care nu se pot rezolva repede. Apoi, reciteste lista si incearca sa programezi fiecare problema pe zile cand crezi ca s-ar rezolva. Usor, ai sa reusesti sa le rezolvi pe toate, iar cele care nu se pot rezolva, preda-le lui Dumnezeu printr-o rugaciune. Caci Dumnezeu ne-a spus sa luam jugul Lui si sarcina Lui, care sunt usoare! iar pe ale noastre, sa le dam Lui! Doamne ajuta!
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2012, 13:51:09
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Uitati si o metoda din domeniul psihologiei pe care am gasit-o in cartea "The Happiness Advantage" de Shawn Achor pe care tocmai o citesc, si din cate spune autorul, metoda a functionat la multi oameni: la sfarsitul fiecarei zile, scrieti pe o hartie trei lucruri bune care vi s-au intamplat in ziua respectiva. Nu trebuie sa fie ceva neaparat extraordinar, puteti scrie chiar si un zambet al copilului, un gand bun care v-a adus bucurie etc. Ganditi-va la ziua care a trecut si incercati sa scrieti trei lucruri pozitive, si faceti acest exercitiu in mod regulat, in fiecare seara, oricat de obosita sau cu mintea imprastiata ati fi. Iar daca puteti implica in acest exercitiu si sotul sau copilul la modul la care sa impartasiti cu el/ei aceste trei lucruri pozitive, metoda are inca si mai multe sanse de reusita.

Iar daca imbinati si cu cele ce vi s-au spus in postarile anterioare, ar trebui sa vedeti ceva rezultate. Mai ales daca reusiti si sa iertati tuturor celor din jur pentru supararile primite de la ei. Pe plan medical, trebuie vazut motivul care v-a adus in aceasta stare, sa nu fie si ceva organic la baza, nu numai emotional/psihic. Incercati cateva zile metodele ce vi s-au propus si daca nu apar rezultate, puteti sa ne scrieti din nou. Dar aveti rabdare cateva zile.

Multa pace!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2012, 14:23:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa stam stramb si sa judecam drept. Necuratul, dupa ce ne indeamna la pacat, se lupta cu noi sa ne duca in dezndejde. Sentimentul de deznadejde este indus in mod clar de diavol. Alunga-l cu hotarare.
Spune din toata inima: ,,Doamne, Iisuse Hristoase, si pentru mine Te-ai rastignit. Ajuta-ma cum stii si cum poti."

Sfantul Nectarie iubeste si copiii si oamenii care sufera din diverse motive.
Acatistul Sfantului Nectarie


Spovedania de pacatele mari si mici cu ajutorul Indreptarului de spovedanie, participarea la Sfantul Maslu, pomelnice si acatiste date pe la biserici si manastiri, pomenirea celor adormiti si o dorinta puternica de a deveni placuta lui Dumnezeu, alaturi de rugaciunea personala, pot sa-ti aduca multa bucurie in suflet chiar daca nu toate problemele ti se vor rezolva. Pur si simplu Dumnezeu iti va da puterea sa le privesti cu alti ochi.

Iata o frumoasa rugaciune a unui alt sfant:

Binecuvântează-i pe dușmanii mei, Doamne!: (Sfântul Nicolae ...

Last edited by antoniap; 28.06.2012 at 14:30:48.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2012, 16:53:13
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Aveți nevoie de ajutor din partea unui medic psihiatru pentru că lucrurile se pot înrăutăți. Din postările pe care le-am mai citit, prezentați unele simptome ce indică o afecțiune psihică. Nu ține de demoni sau de religie și mă îndoiesc că preotul vă poate ajuta prea mult în situația actuală (unii au ajuns mai rău cu credința în posedări sau vrăji etc.).

Last edited by Kronos; 28.06.2012 at 17:06:44.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2012, 21:44:38
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
bun gasit........nu stiu ce sa fac,incotro sa ma indrept,nu stiu ce e cu mine,,nu imi sufar propriul copil si il cert mereu din orice,nu am rabdare,nu gandesc lucid,nu pot sa citesc un acatist,parca ma retine ceva,aproape ca nu mai cred in nimic...vreau doar sa fiu sg .....dar tot nu e de ajuns,,,,,,ca sa fac?ce ma sfatuiti?mai e putin si merg sa imi fac CT si analizele si imi e foarte frica de ceea ce imi va iesi................nu stiu ce sa fac,,va rog sa imi iertati exprimarea dar am mintea foarte zapacita.............
Doamne ajută!
Dragă Patricia, mi-ar fi imposibil să-ți dau sfaturi în această privință, fiindcă n-am trecut prin experiențe asemănătoare cu a ta.
Totuși, simt nevoia să-ți scriu câteva gânduri. :)
Suflet drag, Hristos te iubește! Tocmai de aceea te-ai făcut bine acum câțiva ani de boala ta (așa cum scriai pe un alt topic), tocmai pentru că Domnul nostru vrea să fii sănătoasă și fericită, să fiii alături de copilașul tău și să vă bucurați unul de celălalt. El te va apăra în continuare! Și El vrea ca tu să ai încredere totală în El, să I te destăinui cu toată sinceritatea, cu tot sufletul tău, să-I spui chiar și gândurile de necredință pe care le ai (fiindcă El oricum ți le știe și nu Se supără pe tine pentru acestea). Mântuitorul Hristos S-a sacrificat pe cruce din dragoste față de tine! Te iubește în mod infinit și necondiționat și, de aceea, orice frământare sufletească ai avea, I-o poți spune Lui în rugăciune.
Nu te neliniști că nu poți citi acatiste lungi, să nu te temi nici pentru gândurile de necredință pe care le ai (toți avem astfel de ispite), pentru că, așa cum frumos spunea Sfântul Marcu Ascetul, "dragostea pentru Hristos se probează prin cele potrivnice". Vorbește-I cu acele cuvinte care-ți vin în minte, spune-I orice simți, cu totală încredere și roagă-L să-ți întărească sănătatea, pentru că El este atotputernic.
Scuză-mi incoerența... Ți-am scris din suflet, nu din cărți... ci ți-am împărtășit gândurile pe care le-am avut în minte.
Și, uite, îți mai spun ce fac eu în clipele de tristețe și descurajare (căci toți avem astfel de momente...). Știi ce fac? Citesc câteva capitole din Sfânta Scriptură (2-3 capitole, cât pot) și, de foarte multe ori, prin purtarea de grijă a lui Dumnezeu, ajung să citesc (aparent, din întâmplare) exact textele în care găsesc răspunsul frământării mele sufletești din acel moment. Este o experiență minunată! :) Încearcă și tu. :) Îți sugerez să-ncepi cu Noul Testament.
În rest, dacă ai un părinte duhovnic pe care-l simți apropiat și în fața căruia îți poți deschide inima cu încredere, cred că ar fi foarte bine să-i vorbești despre neliniștea ta sufletească. Părintele tău duhovnicesc îți va spune, cu siguranță, să participi la Sfânta Liturghie cu dragoste de Hristos, să te spovedești și împărtășești, să participi și la Taina Sfântului Maslu (această slujbă este destinată chiar însănătoșirii celor bolnavi).
Domnul nostru Iisus Hristos, pentru rugăciunile Maicii Sale și ale tuturor Sfinților Săi, să fie întotdeauna cu tine și să-ți umple sufletul de bucurie autentică!

P. S. Mama mea mi-a relatat mai multe cazuri de persoane care au suferit de cancer în tinerețe și, după ce au suferit mai multe operații, s-au vindecat și au murit la bătrânețe de... de inimă, de bătrânețe, în orice caz nu de cancer. Dumnezeu este atotputernic și iubitor, Patricia, draga mea!

Te îmbrățișez cu mult drag!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.06.2012, 23:57:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Adevărat, adevărat zic vouă că dacă grăuntele de grâu, când cade în pământ, nu va muri, rămâne singur; iar dacă va muri, aduce multă roadă." (Ioan 12:24)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
suparata,zapacita patricia2006 Generalitati 9 08.09.2012 20:15:29
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 20:28:25
Foarte important !!! catehumen Despre Biserica Ortodoxa in general 0 30.03.2011 00:40:42
Foarte ciudat. Templier Knight Generalitati 143 18.02.2011 14:38:18
Foarte important! caesar Stiri, actualitati, anunturi 8 04.05.2009 18:07:44