Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.04.2008, 18:20:00
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

`catolic greco catolic romano catolic bla..tot de papa si infailibilitatea lui ascultati... doar e ca si ceausescu.Nu faci cum zice?excomunicare...:|...grav...Romania-trebe extirpata de budisti , yoghini, si tot ce exista mai putin ortodocsi si cu ingaduinta greco-catolici . Care e diferenta vestimentara intre noi si ei?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.04.2008, 18:30:15
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

@Leinarius: suntem oare vreunul drept in credinta?..azi intelegem intr-un fel, peste 5 ani altfel..azi avem virtuti cu ochii ce-i avem acum..peste 10 ani altele..imi cer iertare, dar eu nu sunt asa drept in credinta..eu invat si e posibil sa gresesc in multe pe care le afirm, cauza pentru care de cele mai multe ori ma abtin...
"Fratie!.." e un termen de "smecheras.." un fel de "man.." sau "dog.." sau "frate.."....nu cred ca l-ai folosit in sensul de "Fratele meu crestin.." dar nu conteaza asta...
@PadreCory:
Azi am ascultat Dan Puric si ceva m-a atins si pe mine..Pentru mine Romania nu e tocmai aceasta tara cu ce e in ea..e o Romanie citita, o tara sacrificata..iar ei erau crestini-ortodocsi, majoritatea..eu vreau sa traiesc in "Romania lui Dan Puric"...
@all: etichete precum BOR..nu stiu daca-si au rostul aici.
eu cred ca o sa vina timpul cand o sa ne cernem si o sa vedem atunci care ai cui suntem...numai bine...

Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.04.2008, 20:58:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pauldani
@all: etichete precum BOR..nu stiu daca-si au rostul aici.
la vremea cand s-a deschis acest topic forumul arata ca un camp de batalie mai ales din pricina unor ortodocsi schismatici (BOSV/BORR) si a unor NP, care evitau sa spuna clar ai cui sunt.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 18.04.2008, 09:52:21
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

pauldani:
"suntem oare vreunul drept in credinta?..azi intelegem intr-un fel, peste 5 ani
altfel..azi avem virtuti cu ochii ce-i avem acum..peste 10 ani altele.."


Frate, poti fi mai mic sau mai mare in credinta, mai pacatos sau mai induhovnicit, mai catre inceputul caii ori mai sus pe scara, dar a fi eretic inseamna altceva.

Stii pilda aceea cu batranul (calugar) pe care il acuza cineva ca e curvar, mincinos, betiv, toate relele si pacatele i le-a aruncat in fata, iar batranul smerindu-se si cu lacrimi la toate raspundea "Sunt, eu sunt cel mai mare pacatos!" Dar cand i-a zis acela "Esti eretic!" si-a indreptat spinarea si a zis "BA! ASTA NU!".

Smerenia e foarte buna, e cheia induhovnicirii noastre, a tuturor, dar smerenia intru disperare e daunatoare, e falsa smerenie. Cerceteaza-te cu dreapta socoteala si cauta sfatul unui duhovnic daca simti ca nu intelegei sau ca nu asimilezi unele aspecte ale credintei... Iar daca marturisesti din inima Crezul si intelegi ce iti asumi prin asta, atunci NU esti eretic catusi de putin.

"Fratie" este pentru mine un apelativ normal, fara conotatii de nicio natura. Mie nu imi e rusine de cuvinte, iar felul in care sunt ele folosite de unii nu imi ia mie dreptul de a le folosi asa cum este rostul lor.
Nu te supara pe mine, nu am vrut sa te tachinez cu acest cuvant, dimpotriva.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 18.04.2008, 10:06:35
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

@Leinarius:
Nu smerenie am vrut sa exprim, cu atat mai putin falsa, daca asta am facut si e posibil, imi pare rau...
Legat de tachinat, nu ma supar..multumesc...
Reply With Quote
  #96  
Vechi 18.04.2008, 11:17:34
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Sunt intors la Domnul in BO, cand aveam 13 ani. Cu aceasta ocazie vreau sa il pomenesc pe preotul Campeanu Ioan care a avut o mare influenta in intoarcerea mea la Domnul.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 20.04.2008, 15:54:28
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

BOR.Am observat abia acum acest topic.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 22.04.2008, 20:01:22
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

BOR

Acum am vazut acest topic. Nu am apucat sa citesc toate postarile, dar am impresia ca putini ne-ortodocsi au recunoscut, desi poate sunt.

Recent mi-am pus intrebarea de ce atat de multi membrii ai forumului scriu Iisus cu un singur "i" -> Isus. Acum, citind posturile, poate imi raspund
Reply With Quote
  #99  
Vechi 23.04.2008, 09:08:20
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

BOR si ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca datorita internetului,am invatat ce inseamna ortodoxismul si am invatat diferentele dintre noi si alte secte.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 12.06.2008, 06:58:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) ar fi frumos din partea celor mai nou veniti pe forum sa-si declare aici apartenenta religioasa si sa nu mai posteze "sub acoperire".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Despre atei si scopul lor pe acest forum neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 332 05.09.2011 15:04:32
In ce calitate postam pe acest forum? (Sondaj) sophia Biserica Ortodoxa Romana 30 31.05.2010 16:38:09
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22
Dumnezeu cred ca m-a adus in acest forum silviadobre Stiri, actualitati, anunturi 11 10.10.2006 13:29:50