Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 23.01.2015, 22:28:26
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iata la ce ne facem partasi daca admitem ca unitatea e mai importanta decat Dumnezeu:

https://veritasvincitinternational.f...and-signal.jpg
Si credeti prostia aia?!?!? Nu se vede ca e un sait de scandal?!
Si, in ultima instanta, daca a r fi asa, ce?? Pare o gluma, chiar daca ar fi reala. Fiecare raspunde pentru sine. Pacatele patriarhului cutare sau ale Papei cutare, chiar ma lasa rece. Nu eu sau dumneata judecam ierarhii Bisericii, ci ei pe noi, in caz ca nu e clar.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 24.01.2015, 09:19:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CE ESTE ECUMENISMUL? Ecumenismul este o mișcare mondială și o înșelăciune vicleană urzită de un plan satanic care susține că
nimeni nu poate vorbi în nici o credință de un Adevăr unic, absolut și unitar, deci nici în ortodoxie.
În dialogul «ecumenist» sunt puse pe picior de egalitate principial toate religiile, încercându-se, ca plecând de la principiul monotelismului, să se ajungă la un adevăr comun.
Ei spun că Biserică (cea adevărată) este sinteza tuturor bisericilor» și «că toți creștinii sunt membrii acestei Biserici».
Ecumenismul actual, pentru a lovi în dogmă, încearcă unirea tuturor ereziilor, devenind astfel erezia tuturor ereziilor. Iar acum își arogă și statutul de Biserică.
Așadar, într-un cuvânt, ecumenismul este o infernală mișcare politică și religioasă, ce are ca obiectiv supunerea umanității sub un conducător universal (Antihrist) și unirea tuturor religiilor într-o pan-religie, făcând să dispară creștinismul și înscăunându-se în final potrivnicul Lui Dumnezeu, Satana.
Antihristul va alege ecumenismul si nu satanismul/gnosticismul pentru ca universalitatea ecumenismului va deveni totalitarismul Antihristului, hristosul ecumenismului de azi va fi antihristul religiei globale de mâine. Dacă prin cipurile implantate oamenilor se va efectua controlul lor exterior, ecumenismul are rolul de a efectua controlul lăuntric și el se va extinde asupra gândirii oamenilor.
Ecumenismul este produsul masoneriei( care se închina lui Lucifer), al sionismului internațional, care are ca scop stăpânirea politică, financiară și religioasă a lumii. Masonii mărturisesc, fără nicio reținere că se află în fruntea mișcării ecumenice.
CARE ESTE SCOPUL SĂU?
Scopul ecumenismului este să pună semnul egalității între minciună și adevăr. Ecumenismul este hulă împotriva lui Dumnezeu. Ecumeniștii batjocoresc Sfânta Treime si educă amorțeala simțului adevărului, amorțeala doririi de Hristos.
Ecumenismul este moarte duhovnicească. El învață cum să fii bun cu oamenii, dar împotrivitor lui Dumnezeu. Este o religie lumească, și nu dumnezeiască. Ecumenismul îi nivelează și îi egalează pe toți. Ecumenismul este pieirea sufletului.
Pr. Arsenie Papacioc: “Sunt împotriva! Pe viață și pe moarte împotrivă! Ce ecumenism?”
Pr. Adrian Făgețeanu: “Ecumenismul este o erezie, erezia secolului XX”
Pr. Ilie Cleopa: “Noi, ortodocșii, suntem puțini dar suntem Biserică întreagă. Nouă nu ne lipsește nimic!
Noi n-avem ce împrumuta de la protestanți dar nici de la catolici!”
Pr. Iustin Pârvu: “Ecumenismul nu e născut din părerile bisericilor, ci din gândirea proprie a unor pastori
ce nu au nimic profund creștin și religios în ei ci doar o viață politică”
Sf. Efrem Sirul: “Vai acelora care se întinează cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeieștile Scripturi! Vai de cei câți murdăresc sfânta credință cu eresuri sau încheie vreo întelegere cu ereticii!”
Pr. Arsenie Boca: ”Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor! Căderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de
topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxă.Fie ei: arhierei, preoți de mir, călugări sau mireni, înapoi la Sfânta Tradiție, la Dogmele și Canoanele Sfinților Părinți ale celor șapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Ferească Dumnezeu!”
SFINTELE CANOANE CARE INTERZIC RUGĂCIUNEA ÎN COMUN CU ERETICII:
Ecumenismul înșală pe ortodocși chemându-i să se roage, sau să facă slujbe religioase, sau să se împărtășească împreună cu netrebnicii eretici și păgâni, ridicîndu-se astfel împotriva celor Șapte Sinoade Ecumenice.
Canonul 10 al Sfinților Apostoli
Canonul 45 al Sfinților Apostoli
Canonul 64 al Sfinților Apostoli
Canonul 6 al Sinodului V local de la Laodiceea (343)
Canonul 32 al Sinodului V local de la Laodiceea
Canonul 15 al Sinodului al Nouălea din Constantinopol (861)
CE SE URMAREȘTE? Pe plan religios: unirea tuturor credințelor într-una singura – prin ecumenism. Pentru asta a fost înființat în 1932 Consiliul Mondial al Bisericilor, patronat de masonerie și care s-a proclamat Biserica Mondială.
Pe plan politic: crearea unui guvern mondial (condus de Antihrist)
Pe plan economic: crearea unei economii unice mondiale și emiterea unei monede unice (virtuale).
Ecumenismul nu are nici o bază în tradiția și istoria Bisericii Ortodoxe: nici un sfânt ortodox nu a fost vreodata ecumenist, nu a participat la întalniri cu ereticii ca sa faca schimb de experiență, nu s-a rugat împreună cu ereticii. Ba din contra, falsele “uniri” care s-au realizat in Istoria Ortodoxiei au fost anatemizate.
Unirea Bisericilor nu se poate face decât dacă ereticii renunță la ereziile lor și revin la Ortodoxie, la Biserica întemeiată de Hristos, iar această unire nu se face decât prin lucrarea Duhului Sfânt.
CE ÎNSEAMNĂ EREZIE? CINE SUNT ERETICII?
Erezia este hrană otrăvitoare penttru suflet, este falsificarea Cuvântului lui Dumnezeu, este cugetarea omenească în învățătura dumnezeiască, măsluirea lucrului desăvârșit. În erezie sunt toți cei care au stricat învațătura cea dreaptă, începând cu papistașii, care s-au rupt din trupul Bisericii, în 1054 și continuând cu confesiunile și sectele care
s-au desprins din învațătura strâmbă a catolicilor (numiți mai corect papistași, pentru ca ei sunt conduși de papa, care se crede Dumnezeu pe pământ, infailibil și capul Bisericii).
Papa Pius al X-lea (1903-1914) a spus: „Papa este nu numai un reprezentant al lui Iisus Hristos, ci este Iisus Hristos Însuși, ascuns sub vălul trupului.”, iar Papa Pius al XI-lea (1922-1939) a rostit următoarele: „Voi știți că sunt Sfântul Părinte, reprezentantul lui Dumnezeu pe pământ, Vicarul lui Hristos, ceea ce înseamnă că eu sunt Dumnezeu
pe pământ.
Sfântul Ioan de Kronstadt se întreabă: „Cine e papa?” Și răspunde: „Un idol, nu Hristos”.
Sfântul Vasile cel Mare afirma în Epistola I Canonica: “ Începutul separării a fost schisma, iar prin această desparțire ei nu mai au harul Sfântului Duh care nu li se mai dă din momentul desparțirii lor. “
Așadar cei care s-au despărțit de trupul lui Hristos, Biserica fiind UNA, nu mai sunt Biserici. A spune ca doua corăbii duc la limanul mântuirii – cea Ortodoxă și oricare din cele ale eterodocșilor-înseamnă a spune că sunt două adevaruri,
două căi spre cer, și nu una singură pe care a instituit-o însuși Domnul, așa cum ne invață în Evanghelie:
„Voi zidi Biserica Mea” (Matei 16, 18).
Sfântul Apostol Pavel spune: „Este un Domn, o credință, un botez” (Ef. 4, 5)
Sfântul Ioan Gură de Aur afirma: “Biserica adevarată a lui Hristos este una singură din care în diferite timpuri s-au desparțit diverse adunări eretice și grupări schismatice.“
Spune Hristos: ”Cel ce ramane în Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face
nimic. Daca ramaneți întru Mine și cuvintele Mele ramân în voi, cereți ceea ce voiți și se va da vouă. Iar dacă cineva nu rămane în Mine se aruncă afară ca mladița și se usucă; și le adună și le aruncă în foc și ard” (Ioan 15)
Așadar, catolicii (papistașii) calviniștii, luteranii, neoprotestanții, baptiștii, adventiștii, anglicanii și toate sectele existente care se cred creștine, dar care nu au nimic în comun cu Hristos și cu învatatura creștină, sunt eretici sau, mai grav, sectanți, pentru că pe masură ce se îndepartau de dreaptă credință, se dilua și învatatura dreaptă, ajungând să nege pe Sfânta Fecioară, sfinții și moaștele, închinarea la icoane, Sfânta Tradiție și sfintele
Taine.
MARTURII ALE SFINȚILOR ȘI DUHOVNICILOR ÎMPOTRIVA ECUMENISMULUI
Pr. Dumitru Staniloaie: “Eu nu sunt pentru ecumenism! A avut dreptate un sârb, Iustin Popovici, care l-a numit panerezia timpurilor noastre”
Pr. Gheorge Calciu Dumitreasa: “Eu sunt împotriva ecumenismului! O socot cea mai mare erezie a secolului nostru”
HRISTOS NE VORBESTE DESPRE ERETICI:
”Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea.” (Matei 7)
Sfântul Iustin Popovici: ”În istoria neamului omenesc există trei căderi principale: a lui Adam, a lui Iuda și a papei”
Reply With Quote
  #483  
Vechi 24.01.2015, 09:57:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Si credeti prostia aia?!?!? Nu se vede ca e un sait de scandal?!
Si, in ultima instanta, daca a r fi asa, ce?? Pare o gluma, chiar daca ar fi reala. Fiecare raspunde pentru sine. Pacatele patriarhului cutare sau ale Papei cutare, chiar ma lasa rece. Nu eu sau dumneata judecam ierarhii Bisericii, ci ei pe noi, in caz ca nu e clar.
E adevarat ca trebuie sa fim atenti in primul rand la noi insine. Insa la fel e adevarat este ca nu avem dreptul sa fim atat de egoisti, incat sa nu ne gandim si la urmasi. Ce fel de credinta vor avea ei? Asadar, din cate am inteles, avem porunca de a apara si credinta.

Putem sa le cerem ierarhilor sa promoveze valorile crestine autentice menite sa-l apropie pe om de Dumnezeu in vederea mantuirii. Astfel vor fi nevoiti sa tina seama si de cerintele turmei, nu doar de presiunile care se fac asupra lor pentru diluarea credintei.

Cu o credinta ortodoxa puternica, suntem puternici, pe cand cu o credinta mamaligoasa presarata cu libidineala suntem buni de aruncat in iad cu pastori cu tot.

Iubirea adevarata este o iubire sincera intru Hristos. Daca iubesc pe cineva, ii spun unde greseste pentru ca, ajutandu-ne unul pe altul, sa putem sa ne invrednicim de mantuire.

Daca nu-l iubesc si vreau sa obtin doar avantaje, ma abtin sa-i spun adevarul pentru ca nu cumva acesta sa se supere. Asta e un fel de libidineala, nu iubire. Iubirea este un sentiment maret, care inalta. Libidineala ne coboara in iad, deci trebuie evitata. Pentru ca un ierarh sa se bucure de respect din partea credinciosilor, el trebuie sa respecte canoanele ortodoxe si sa pastreze credinta stramoseasca.

Ortodoxia nu trebuie privita doar ca un fenomen cultural. Ortodoxia este mai mult decat atat pentru ortodocsi. Hristos este CALEA, ADEVARUL SI VIATA pentru cei care o cinstesc si pe Preasfanta Nascatoare, si Sfanta Cruce si icoanele.

S-o luam omeneste. Cui i-ar placea sa stea la masa cu cineva care-l injura de mama? Dar cu prietenii acestuia? Oare lui Hristos ii place ca Preasfanta Sa Mama sa fie dispretuita?

Cui i-ar placea sa-si vada fotografiile din tinerete rupte? Oare lui Hristos ii place sa-si vada icoanele dispretuite?
Reply With Quote
  #484  
Vechi 24.01.2015, 11:53:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

A ramas activata functia "bold" la cip?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #485  
Vechi 24.01.2015, 13:40:17
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Implicit Ochiul Lui Dumnezeu? sau un simbol masonic !

Este in fiecare biserica fie pe peretii laterali de langa Sfantul Altar fie deasupra icoanei Maicii Domnului un ochi incadrat intr-un triunghi este la fel ca cel de pe bacnota de 1 dolar.
Stie cineva ce reprezinta cu adevarat ?
Multumesc !
Reply With Quote
  #486  
Vechi 24.01.2015, 21:21:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de planoristul Vezi mesajul
Este in fiecare biserica fie pe peretii laterali de langa Sfantul Altar fie deasupra icoanei Maicii Domnului un ochi incadrat intr-un triunghi este la fel ca cel de pe bacnota de 1 dolar.
Este vorba de Ochiul lui Dumnezeu (uneori numit "ochiul Providentei"). Este un simbol al omniprezentei lui Dumnezeu. Scris este:
"Căci ochii Domnului văd oriunde, peste tot pământul, pentru ca să sprijine pe cei care sunt cu inima lor întreagă la El" (2 Cronici 16:9).

Triunghiul echilateral care circumscrie ochiul este un simbol al Trinitatii si ne aminteste atat de impreuna-lucrarea si unitatea ad extra a Celor Trei Persoane, cat si de egalitatea dintre Ele.

Ca multe alte simboluri crestine, si acesta e folosit de franc-masonerie, la care simbolizeaza pe Marele Arhitect al Universului. Sa nu uitam ca diavolul este incapabil de a crea, in schimb are o mare abilitate de a perverti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #487  
Vechi 25.01.2015, 20:43:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Ioan Gura de Aur - actual:



,,Furtuna ce a venit asupra Bisericii este amara si grea, iar corabierii, neputand face nimic pentru incetarea furtunii, stau incremeniti, plang, se tanguiesc, se roaga si asteapta sau pieirea lor in valurile marii, sau incetarea furtunii.
Nu te mahni, frate Chiriac, ca eu cand am fost izgonit din Constantinopol, nu ma ingrijeam de nimic, ca ziceam intru mine : de este voia imparatesei sa ma izgoneasca, izgoneasca-ma. De va vrea sa ma fierastruiasca, am pilda pe profetul Isaia. De va vrea sa ma arunce in mare, imi voi aduce aminte de profetul Iona. De ii este voia sa ma bage in groapa, am pe Daniil bagat in groapa leilor. De va vrea sa ma ucida cu pietre, am pe Stefan intiaul mucenic, ce a patimit aceasta. De va vrea sa-mi ia capul, am pe Ioan Botezatorul. De va vrea sa-mi ia averea, de o am, s-o ia, caci gol am iesit din pantecele mamei mele, gol ma voi si duce din viata. De as fi placut oamenilor, nu as fi sluga lui Hristos; iar proorocul David ma inarmeaza : Grait-am marturiile Tale inaintea imparatilor si nu m-am rusinat ". ( Sfantul Ioan Gura de Aur)


Orice crestin ortodox ar trebui sa spuna:


1. Solicit promovarea valorilor ortodoxe autentice si respectarea lor de la vladica pana la opinca, prin asigurarea unui climat ortodox in toate sferele vietii sociale.
2. Solicit respectarea canoanelor ortodoxe si implicarea ei intr-o lucrare de revigorare a ortodoxiei, chiar daca ar trebui sa platim cu viata pentru asta.
3. Solicit Bisericii sa acorde prioritate mantuirii sufletelor noastre si pocaintei pentru pacatele deja facute: colective si individuale.
4. Solicit Bisericii sa ramână mireasă a lui Hristos, nu anexă a intereselor politice!
5. Solicit Bisericii sa incurajeze sfințenia, nu pacatul.
6. Solicit Bisericii Ortodoxe Române sa nu incurajeze pecetluirea cu 666 prin documente cu cip.
[COLOR=black]7. [/COLOR]Solicit Bisericii iesirea din Consiliul Mondial al Bisericilor si formularea unei atitudini ferme fata de toate pacatele, dar si fata de ecumenism si fata de masonerie! Nu vrem sa ne facem partasi la hulirea valorilor ortodoxe: Preasfanta Nascatoare, Sfintele Icoane, Sfintele Taine, Sfintele Moaste etc. Nu putem sluji la doi domni, iar ecumenismul, pentru inceput, asa ceva ne propune.[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
BOR nu trebuie sa se faca partasa la o noua rastignire a lui Hristos, prin ecumenism si prin acceptarea pecetii lui Antihrist! Hristos nu s-a rastignit pentru ecumenism, ci pentru mantuirea noastra![COLOR=black][/COLOR]
Avem datoria de a pastra ortodoxia. Nu pentru noi, ci pentru urmasii nostri. Ce fel de credinta le vom lasa urmasilor nostri? Tacerea noastra ne acuza. Avantajele materiale nu trebuie sa ne orbeasca intr-atat, incat sa ne dam chiar si sufletul pentru ele. Dumnezeu sa ne ajute. Amin.[COLOR=black][/COLOR]
Reply With Quote
  #488  
Vechi 25.01.2015, 20:48:56
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Solicit Bisericii Ortodoxe Române sa nu incurajeze pecetluirea cu 666 prin documente cu cip.
Totul era dragut pana aici. La asta ai intrat deja in interpretare personala, si n-ai cum sa ceri tuturor sa fie paranoici.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 25.01.2015, 21:47:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Solicit Bisericii Ortodoxe Române sa ....
Cine esti tu ca sa soliciti imperativ ceva Bisericii?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #490  
Vechi 26.01.2015, 00:29:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părerea mea este că acele cuvinte nu aparțin Antoniei, ci mai degrabă sunt cuvintele unui părinte spuse, poate, chiar într-o predică.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17