Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 19.02.2015, 11:47:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Anita, recunosc ca, credinta mea, e altfel si nu ma grabesc deloc ca sa cred ca impartasania singura vindeca. Nu avem noi de unde sa stim ca poblema nu a fost ameliorata si ca poate, si peste 10 ani, problema va reveni. De unde sa stim daca copilul nu cumva a dezvoltat ceva anticorpi care l-au ajutat in vindecare?
Observ peste tot oameni (mai ales femei, cum bine zicea cineva mai sus) care pun pe seama miracolelor Dummnezeiesti si lucruri (boli mai ales) care se pot vindeca si de la sine sau lucruri care pot fi explicate (deci dca pot fi explicate, u ma sunt miracole).
Cred in miracole, dar nu cred ca absolut orice vindecare sau alte lucruri sunt miracole
Corinusha ,l-am intrebat pe duhovnic daca pot lua omega 3 si in zilele de post si m-a intrebat daca mi-a recomandat medicul.Eu luam ca pe un supliment alimentar si i-am spus ca nu mi-a recomandat.
Parintele mi-a spus sa alerg la Hristos ca El ma va vindeca.
Indirect am inteles ca nu pot lua miercuri si vineri ,intre timp am descoperit uleiul de in.
Ce parere ai ? E parintele un vanator de miracole?
Citeste psalmul 102 si sfanta Evanghelie si iti vei schimba gandirea.
David nu a scris de la el tot ce a scris acolo.
Incepe postul si e bine sa il insotim cu citirea sfintei Evanghelii ,a Psaltirii ca sa ne intarim.
Neincrederea asta in binefacerile lui Dumnezeu se poate transforma foarte usor in necredinta.Valabil si pentru Cezar ce am scris aici.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 19.02.2015, 12:03:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tu n-auzi că_creștinismul e-o vrăjeală, în opinia ei?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #143  
Vechi 19.02.2015, 12:51:36
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Corinusha ,l-am intrebat pe duhovnic daca pot lua omega 3 si in zilele de post si m-a intrebat daca mi-a recomandat medicul.Eu luam ca pe un supliment alimentar si i-am spus ca nu mi-a recomandat.
Parintele mi-a spus sa alerg la Hristos ca El ma va vindeca.
Indirect am inteles ca nu pot lua miercuri si vineri ,intre timp am descoperit uleiul de in.
Ce parere ai ? E parintele un vanator de miracole?
Citeste psalmul 102 si sfanta Evanghelie si iti vei schimba gandirea.
David nu a scris de la el tot ce a scris acolo.
Incepe postul si e bine sa il insotim cu citirea sfintei Evanghelii ,a Psaltirii ca sa ne intarim.
Neincrederea asta in binefacerile lui Dumnezeu se poate transforma foarte usor in necredinta.Valabil si pentru Cezar ce am scris aici.
Ai găsit undeva neîncrederea mea în binefacerile lui Dumnezeu? Mai exact, unde? Pune degetul!
Sau mai degrabă găsești întotdeauna exprimate în postările mele neîncrederea și respingerea superstițiilor și fanatismului unor credincioși care judecă strâmb, fără discernământ?
Părintele a spus să alergi la Hristos pentru că a văzut că iei pastile de capul tău. Și da, doar Hristos îi vindecă pe cei cu apucături prea libertine și căpoși, pe cei care iau pastile după închipuirea lor și care descoperă miraculoase uleiuri. Tocmai pentru a te scoate din rătăciri băbești și miracole copilărești ți-a spus preotul ce ți-a spus. A văzut că devenisei clienta farmaciilor și că te îngrijeai prea mult de scumpul tău corpuleț și atunci te-a tras de mânecă. Dar văd că n-ai înțeles sensul intervenției preotului și-i dai înainte cu rătăcirea...

Last edited by Ioan_Cezar; 19.02.2015 at 12:54:38.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 19.02.2015, 13:27:13
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

una e sa iei ceva pt ca ti-a recomandat medicul si alta e sa iei eva de capul tau, cum luat tu omega 3. Rau nu face, dar dac il recomanda medicul dupa un consult insemna ca aveai eficit de omega3. Asa ca da, poti renunta in post la ceva ce iei de capul tau.
Recunosc ca psalmii nu i-am citit; am renuntat repede la vechiul testament si mai citesc din Noul Testament.

Si, Dragos, crestinismul n-o fi vrajeala, dar religia e. Si spuneam ca e apa de ploaie. nu vrajeala. Apa de ploaie nu iti face rau (decat daca e ploaie acida), pe cand o vrajeala iti poate face rau.

Una e neincrederea ca orice mai nobisnuit e miracol si alta e necredinta... Nu orice lucru neobisnuit/intaplare neobisnuita e miracol. In asta consta neincrederea mea; plus ca medicina s-a descoperit omului cu un motiv, nu asa ca a vrut Dumnezeu sa ii gaseasca omului o distractie care nu face nimic...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 19.02.2015, 13:49:50
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ai găsit undeva neîncrederea mea în binefacerile lui Dumnezeu? Mai exact, unde? Pune degetul!
Sau mai degrabă găsești întotdeauna exprimate în postările mele neîncrederea și respingerea superstițiilor și fanatismului unor credincioși care judecă strâmb, fără discernământ?
Părintele a spus să alergi la Hristos pentru că a văzut că iei pastile de capul tău. Și da, doar Hristos îi vindecă pe cei cu apucături prea libertine și căpoși, pe cei care iau pastile după închipuirea lor și care descoperă miraculoase uleiuri. Tocmai pentru a te scoate din rătăciri băbești și miracole copilărești ți-a spus preotul ce ți-a spus. A văzut că devenisei clienta farmaciilor și că te îngrijeai prea mult de scumpul tău corpuleț și atunci te-a tras de mânecă. Dar văd că n-ai înțeles sensul intervenției preotului și-i dai înainte cu rătăcirea...
De unde stii dumneata ca sunt clienta farmaciilor ?
Nu mi-am permis sa presupun de nimeni nimic pana acum ,dar dumneata vad ca o faci fara discernamant.
Omega 3 se ia pentru probleme dermatologice si e un supliment alimentar facut din ulei de peste ,deci interzis in zilele de post.
In rest ce sa mai vorbesc ,ia-te de mana cu Corinusa care vrea sa socializeze si ea pe aici .
Reply With Quote
  #146  
Vechi 19.02.2015, 13:57:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
una e sa iei ceva pt ca ti-a recomandat medicul si alta e sa iei eva de capul tau, cum luat tu omega 3. Rau nu face, dar dac il recomanda medicul dupa un consult insemna ca aveai eficit de omega3. Asa ca da, poti renunta in post la ceva ce iei de capul tau.
Recunosc ca psalmii nu i-am citit; am renuntat repede la vechiul testament si mai citesc din Noul Testament.

Si, Dragos, crestinismul n-o fi vrajeala, dar religia e. Si spuneam ca e apa de ploaie. nu vrajeala. Apa de ploaie nu iti face rau (decat daca e ploaie acida), pe cand o vrajeala iti poate face rau.

Una e neincrederea ca orice mai nobisnuit e miracol si alta e necredinta... Nu orice lucru neobisnuit/intaplare neobisnuita e miracol. In asta consta neincrederea mea; plus ca medicina s-a descoperit omului cu un motiv, nu asa ca a vrut Dumnezeu sa ii gaseasca omului o distractie care nu face nimic...
Mai Corinusa ,daca medicul ar fi recomandat poate parintele ar fi facut un pogoramant sa iau pastilele si in zile de post ,dar am preferat sa iau omega 3 in locul unor otravuri din farmacii.Nu ai inteles pt ca nu stii ca Omega 3 nu e un produs de post.
Ce treaba ai tu ca nu fac vanzare farmaciilor ?
Si miracol eu vad ca pe ceva ce se ofera necredinciosilor sau pe la catolici ,protestanti ,pe acolo, noi ,ortodocsii credem in minuni .Si sa stii ca minunile sunt mai mult pentru cei care merg la biserica ca sa se intareasca in credinta.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 19.02.2015, 13:59:18
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De unde stii dumneata ca sunt clienta farmaciilor ?
Nu mi-am permis sa presupun de nimeni nimic pana acum ,dar dumneata vad ca o faci fara discernamant.
Omega 3 se ia pentru probleme dermatologice si e un supliment alimentar facut din ulei de peste ,deci interzis in zilele de post.
In rest ce sa mai vorbesc ,ia-te de mana cu Corinusa care vrea sa socializeze si ea pe aici .
Țățico, n-ai treburi azi? Iar ești de gardă la tejgheaua cu otrăvuri fade?
Reply With Quote
  #148  
Vechi 19.02.2015, 14:03:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si, Dragos, crestinismul n-o fi vrajeala, dar religia e. Si spuneam ca e apa de ploaie. nu vrajeala.
Indubitabil.
Nu știu de ce-ți pierzi timpul pe un forum unde se discută banalități.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #149  
Vechi 19.02.2015, 14:03:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
una e sa iei ceva pt ca ti-a recomandat medicul si alta e sa iei eva de capul tau, cum luat tu omega 3. Rau nu face, dar dac il recomanda medicul dupa un consult insemna ca aveai eficit de omega3. Asa ca da, poti renunta in post la ceva ce iei de capul tau.
Recunosc ca psalmii nu i-am citit; am renuntat repede la vechiul testament si mai citesc din Noul Testament.

Si, Dragos, crestinismul n-o fi vrajeala, dar religia e. Si spuneam ca e apa de ploaie. nu vrajeala. Apa de ploaie nu iti face rau (decat daca e ploaie acida), pe cand o vrajeala iti poate face rau.

Una e neincrederea ca orice mai nobisnuit e miracol si alta e necredinta... Nu orice lucru neobisnuit/intaplare neobisnuita e miracol. In asta consta neincrederea mea; plus ca medicina s-a descoperit omului cu un motiv, nu asa ca a vrut Dumnezeu sa ii gaseasca omului o distractie care nu face nimic...
Ar fi bine să citești psalmii. Mai ales când îți simți sufletul tulburat. Iar psalmul 50 ar fi bine să îl citești zilnic, cu multă luare aminte - e o comoară și un ocean de binefaceri sufletești.
Ce voiești să spui prin tulburătoarea expresie "creștinismul e apă de ploaie"? Cum mai vine și asta, Corinusha?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 19.02.2015, 14:04:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Spune exact ce a spus.
Spune exact ce a arătat prin postările ei de-a lungul activității pe forum.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 14:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 18:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05