Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 14.08.2010, 18:44:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anatolie Vezi mesajul
Imi pare rau ca zic "urasc" dar pentru ceea ce fac nu imi plac deloc.
Pai...sa-ti para rau...Caci prin faptul ca urasti te cobori la nivelul celor pe care ii urasti si se alege praful de toata dreapta ta credinta.
Martorii sunt si ei oameni ca toti oamenii, sunt altii mult mai rai ca ei...Unii Il cauta pe Dumnezeu altii nu; unii urmeaza sa-L gaseasca, altii Il vor ocoli probabil toata viata...Cei mai multi au nevoie de ajutorul celor ce au gasit credinta ca sa o gaseasca si ei.

Odrade, ce au de castigat martorii? Cam ce ai tu de castigat ortodox fiind. Fiecare e invatat ca numai religia lui e buna si se lasa leganat de aceasta confortabila iluzie: "Religia mea ma va mantui". Dar faptele fiecaruia dovedesc daca a gasit sau nu credinta. Caci, de fapt, credinta in Hristos mantuieste. Iar aceasta credinta nu poate fi imitata sau falsificata. Ea se vede de la o posta din faptele si atitudinile noastre.. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #292  
Vechi 15.08.2010, 00:01:13
Nadyra Nadyra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2010
Mesaje: 2
Implicit

Ca multe se invart in jurul banilor este foarte adevarat. In Oradea este o biserica baptista enorma, construita nu cu bani romanesti desigur. Duminica mai trec pe langa ea in drum spre sat....nu va zic ce gipane si amsini de lux stau parcate in fata ei. Iar femeile, care conform invataturilor care le primesc in cadrul bisericii lor, sunt imbracate de la super elegant la luxos...ok, cu baticul ala ridicol de rigoare. In fine, poate am postat off topic, dar fie ca-s iehovisti, mormoni, penticostali...finantele vin din America in principal. Cu scopuri numai de ei stiute.
  #293  
Vechi 21.10.2010, 19:24:49
MihaelaC MihaelaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Mesaje: 8
Implicit

citatele versetelor sunt din Biblia ortodoxa..

"Martorii lui Iehova...umbla din usa in usa ca sa isi faca prozeliti..."
Pai Isus a spus: in Ioan 17:18 "Cum m-ai trimis Tu pe Mine in lume, asa ii trimit si Eu in lume"; si-n Matei 24:14, 28:19 "Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile.." Va amintiti ca Isus ii indemna pe apostolii Lui sa mearga si sa le vorbeasca oamenilor tot ce ii invatase, cum sa duca un mod corect de viata, cum sa recunoasca ce ii face placere Lui Dzeu si nu se poate spune ca nu stim care ar fi acele cerinte pt ca avem Biblia si gasim raspuns acolo cum sa ne comportam si traim ... este documentul Lui Dzeu pt noi.

"Rastalmacesc multe din Biblie...si gresesc...Se considera drepti la mantuire numai ei...."
Nu fac decat sa se increada in Biblie care este adevaratul etalon dupa care se poate evalua o religie.
"si nu cred in Maica Domnului ca e sfanta..." (nu cred in existenta asazisilor Sfinti celebrati periodic in calendar ortodox...) Dupa cum stim deasemeni din Biblie, Maria este logodnica lui Iosif, a fost fecioara, Dzeu alegand-o pentru a a da corp uman Fiului sau. Maria nu s-a inaltat la cer, ea a continuat apoi sa aiba copii cu sotul ei continuandu-si viata pe pamant.

"De ce este mai importanta moartea LUI HRISTOS pentru martori lui Iehova decat INVIEREA LUI HRISTOS ? "
Isus venise cu un scop precis, luand forma umana, ca a noastra, acum simtea asemeni noua, sentimente precum frig, foame, durere, ....., dar prin acest corp omenesc dispus slabiciunilor de zi cu zi ne arata ca putem fi in armonie cu Dzeu si ca putem duce o viata curata. Ganditi-va ca daca ar fi venit precum era El alaturi de Tatal Sau, in acea forma nepamanteasca, am fi zis ca Ii este usor sa ne spuna si sa traiasca exemplar deoarece are alt corp care-I permite sa fie perfect, dar El a trait precum noi aratand zi de zi ca se poate. Ce este foarte important este ca venise sa ne dea inca o sansa sa capatam ceea ce pierdusem la Adam, viata vesnica, care s-a platit scump.
De inviat era de asteptat ca o va face pt ca Dzeu nu incheia asa misiunea Fiului Sau. Dzeu putea face invieri, isus ne-a aratat prin exemplele din Evanghelii (amintiti-va de Lazar), Dzeu poate orice. cand vindeca ologi ce ne demonstra din nou? Ca putem avea o viata fara sa suferim fizic vreodata. isus nu facea decat sa-i invete pe oameni cum sa se poarte intre ei, cum se gaseste pacea cu Dzeu.
Isus venise cu un scop precis si important. Acela ca alesese sa fie jertfa o data pentru totdeauna pt noi, sa fie El pretul cel mare de rascumparare. Poate ca uneori ne intrebam de ce nu a ales aceasta jertfa chiar Dzeu? Dar ganditi-va cei care sunteti parinti. Nu-i asa ca ne dorim noi sa suferim in locul copilului nostru, pentru ca nu ne-am dori in veci copiii nostri sa fie raniti? Durerea a fost imensa pt Dzeu vazandu-si Fiul suferind, traiti putin acele momente mai profund decat acordam de obicei si inima o sa ne spuna rusinata ca chiar ne iubeste Dzeu, isi iubeste creatia si e ranit ca ne-am ales independenta vietii traita fara indrumarea Lui. Isus, ca un Fiu perfect a ales sa vina sa ne invete cum se traieste viata pe acest pamant in prietenie cu Dzeu. Pentru atatia oameni cati suntem ce pret ni s-ar fi cerut in fata lui Dzeu. N-ar fi existat ceva sa echivaleze rascumpararea noastra doar ceva extrem de scum, dar nu avem noi aici pe pamant...

"(nu cred ei nici ca ar fi sfinti)" Daca prin Adam s-a transmis pacatul in fiecare fiinta pamanteasca...care ar fi Sfintii?? Isus cui se ruga tot timpul? Lui Dzeu! Si apoi apostolii Lui, pe care-i consideram Sfinti, indemnau deasemeni in Romani 15:30 " Va indemn fratilor, .....in rugaciunile voastre catre Dzeu..." (prescurtez sa nu scriu mult dar puteti citi direct in Biblie. Ei nu ne-au indemnat niciodata sa ne rugam lor sau altcuiva, decat lui Dzeu, Singurul! Si Isus cerea ajutorul lui Dzeu chiar daca era Fiul Lui.

"nu cred in nemurirea sufletului (ceea ce oricare alta religie stipuleaza)..." Ecleziastul 12:7, versetul arata ca la moarte spiritul/sufletul nu calatoreste pana la Dzeu, ci trasmite ideea ca speranta de viata a acelei persoane depinde de Dzeu. Ni s-a promis viata vesnica si o putem avea, dar cum? Prin credinta sincera datorita sansei pe care o avem din nou datorita rascumpararii noastre prin Fiul Lui Dzeu. Cred ca este destul de clar ca prin credinta primim viata vesnica "iar plata pacatului este moartea" adica incetarea acelei sperante ca mai contiuam dupa moarte pe undeva...., incetam sa existam.
"Asta este ceea ce stiu eu in rezumat despre ei....Si mai stiu ca prefera studiul pe reviste si publicatii..."
..si? toate au trimiteri la versetele Bibliei! Sunt materiale care sa sustina mereu treaza credinta, sa ne tina activi cu Cuvantul lui Dzeu, sa ne trimita mereu la citirea ei. Ajuta sa intelegem anumite pasaje. 2 Timotei 3:16,17 "Toata Scriptura este insuflata de Dzeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune...''

"Nu se spovedesc..." Ba da! Lui Dzeu! Daca are puterea sa ne asculte pe toti pe pamant, sa ne vada, sa ne ierte, nu aducem inaintea Lui greselile noastre de zi cu zi cerandu-ne iertare si sa ne dea intelepciunea de a decide corect in orice situatie? Daca eu ma "spovedesc" unui om ca si mine are el puterea si puritatea sa faca asta in locul lui Dzeu?
"Dar in rest sunt oameni asezati...familisti...." Corect! :)
"Nu celebreaza Invierea..." Isus a spus in Luca 22:19, la ultima cina "sa faceti lucrul acesta spre pomenirea mea", adica sa ne amintim cu respect jerta Lui pentru noi nu prin modul pe care-l cunoastem noi cu multa mancare si bautura si rasunet de manele.

"Si mai spun ca sarbatorirea Craciunului si a Pastelui e numai traditie...." Iarasi Biblia mentioneaza ca nasterea Isus s-a produs pe cand pastorii pasteau oile pe camp...deci nu putea fi iarna atunci daca pasteau oile. Evangheliile nu mentioneaza data exacta...Pastele se tinea ca si Craciunul dinainte, ca niste sarbatori pagane si Isus a fost prins atunci in preajma Pastelui si amintesc ca Isus a dorit sa ne amintim pt ce a venit. Cred ca asta este important sa retinem si sa ne atinga, pentru ce a venit Fiul lui Dzeu printre noi si carei lucru trebuie sa acordam importanta. Celelalte nu se accentuau ca importante.
Sunt importante pt oameni pt ca avem liber de la servici, pentru ca ne facem cadouri, pentru ca ajutam cresterea veniturilor pietei si de asemeni celelalte sarbatori....

Despre icoane, cruciulite....
Exodul 20: 4" sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant" nu se refera oare Dzeu clar ca nici macar asa ziselor icoane care-l infatiseaza ca nu ii sunt pe plac? Spune clar: lucrurilor care sunt sus in ceruri", se refera si la El. Ai prefera sa vorbesti cu o poza a sotului tau sau cu sotul direct? "sau jos pe pamant" cum sa te inchini unui Sfant care a fost om ca si noi si dzeu ne si spune ce e bine si ce nu? In versetul 5 se continua: "sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti..."

Cum interpreteaza martorii altfel Biblia cand ei nu fac decat sa respecte cele scrise?! Suntem orbi sa nu vedem ca alte religii interpreteaza denaturat cele scrise?!

Despre viata vesnica promisa aici pe Pamant...
Unde scrie ca noi ne vom ridica la ceruri cand Dzeu crease Pamantul, planeta asta cum nu exista o alta in Univers, pt noi ca sa-l putea avea si ingriji si sa ne bucuram de roadele gasite aici. Crease aici tot ce ne dorisem. Noi am fost cei care am stricat echilibrul. Dzeu nu a dorit asta. Dar pe cand Adam alese sa traiasca fara ascultare de Dzeu, Dzeu de atunci de la acel inceput de omenire gandea deja un mod de a ne ajuta sa nu fim pierduti. Nu ne crease sa ne vada cum alegem sa ne ghidam viata dupa greseli. Dzeu este plin de iubire dar si drept.
Ce spune rugaciunea Tatal nostru pe care Isus ne-o daduse ca sa stim cum sa ne rugam Lui Dzeu?
.....Vie Imparatia ta, Precum in Cer asa si pe Pamant...Unde sa vina Imparatia lui Dzeu daca nu aici?!
"cel drept va mosteni pamantul"

Cred ca orice intrebarare ne punem gasim raspuns unde trebuie, in Biblie.
Preotii nu ne indeamna sa citim Biblia, cel mai bun document lasat oamenilor si pe care-l pot intelege toate natiunile. Nu ne indeamna sa cautam raspunsuri in intelepciunea paginilor ei. La ei mergem atunci cand uram pe cineva si ducem acatiste, sincer cu ce iesim dupa slujba, ce ni s-a explicat acolo, cum ne-am incarcat bateriile..? Ne pune sa tinem sarbatori care nu apar in Biblie, platim daca vrem sa ne "sfinteasca" casa...., nu vin in calitate de oameni intermediari intre om si Dzeu, nu fac nimic gratis, ne iarta ei pacatele prin spovedanie (cum isi permit asta in locul lui Dzeu!?), instigarea impotriva altor religii este sa indemni la ura iar asta nu e in armonie cu Dzeu, infiltrati in toate ascunzisurile razboaielor de-a lungul timpurilor. Este un job pe care-l continua si de care nu mai este nevoie dar le e frica ca oamenii sa aiba mintea rationala. Au inabusit omenirea prin ceea ce noi ar fi trebuit sa vedem in lumina. Cine l-a omorat pe Galileo cand a afirmat ca pamantul e rotund? Preotii care nu lasau sa cauti adevar ca nu cumva sa te abati de la caile lor, sa-i lasi fara slujba....Dar vai! In Vechiul Testament chiar gasim scris ca pamantul e rotund, e o sfera. Dzeu nu ne-a ascuns nimic si nu ne-a facut sa fim ingraditi ci sa ne folosim mintile primite caci altfel am fi fost roboti.... Si cui le era frica ca le strica treburile cand era Isus pe pamant? Cine cauta sa scape de El? Preotii!
  #294  
Vechi 22.10.2010, 02:13:14
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

am copiat ce am gasit postat de un sectar....anonim,bineinteles ,pe siteul nostru si trageti singuri concluzia:cum e posibil sa-ti sustii credinta ...din anonimat?.....de ce este permis sectarilor sa ne sminteasca cu aberatiile lor?Ar trebui gasita o cale de a avea si noi dreptul de a da replica prin a ne sustine credinta:dar cui sa dai?unui anonim:....halal credinta au...Anonim
1.08.2009 04:20
Vorbiti atat de mult de icoana,care este o creatie a unui OM dar ,atat de putin ati vorbit despre creatorul si faptuitorul minunilor care este :DUMNEZEU !
EL savarseste minunea,nu icoana ! Numai Lui sa va rugati si sa-i multumiti,nu icoanelor !
Vorbiti lumii si faceti cunoscuta dragostea si puterea lui Dumnezeu,nu a icoanelor !
Noi nu iubim obiectul icoana si nu ne rugam la ea,ci pe Dumnezeu il iubim si lui Dumnezeu ne rugam,EL care face ca acea icoana sa aiba har ,tot de la El primit.
Atentie in modul de exprimare cand recomandati altora si in primul rand spuneti ca, din voia lui Dumnezeu ,icoana de la biserica X sau Y,are har dumnezeiesc si tot din voia si mila lui Dumnezeu oamenii care s-au rugat Lui Dumnezeu acolo ,s-au insanatosit.Astfel omul retine si i-a aminte ca nu icoana l-a scapat de moarte sau boala ci,NUMAI DUMNEZEU !!!!!
Mare grija !!
  #295  
Vechi 20.12.2010, 17:39:00
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

nu mai vorbiti prostii, in Noul testament nu s-a rugat nimeni cu Iehova, Iahve sau altele asemenea !
  #296  
Vechi 20.12.2010, 18:02:28
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mehiel Vezi mesajul
Ii vedem mereu pe strazi doi cate doi lasand carticele in care se abordeaza utopii...parca prin acesti "salvatori" lumea o sa se mantuiasca!!
Vorbesc de crestinism si nici macar nu stiu cum arata Crucea Crestina!

Ce au de castigat si ce avem noi de pierdut daca ii ascultam?
Daca privim cu atentie aceste carti pe care ei ni le ofera gratis putem observa un paradis terestru: animale salbatice convietuiesc impreuna cu oamenii, oameni de toate nationalitatile si de toate religiile(budisti, hindusi...etc) sunt "fericiti crestini"... Dar cei care publica aceste carti nu isi dau seama ca sunt ridicoli? Exagerari care sa vad cu ochiul liber!!
Sau poate aceste carti sunt facute pentru cei multi si prosti?
Ce tot aveți numai cu martorii? Sunt mii de biserici neoprotestante și vă luați numai de ei Bine, nu că ar diferențe majore între ei, dacă spui ceva de martori, se aplică tururor bisericilor neoprotestante
Aceste cărți sunt făcute pentru "căldicei". Cei care n-au avut o trăire ortodoxă și n-au citit prea multe cărți sfinte pot fi ușor ademeniți, aduc argumente care par logice și se folosesc și de tactici psihologice.
Trebuie să citim foarte multe cărți sfinte și Noul Testament, să înțelegem astfel foarte bine ortodoxia, ca să nu cădem pradă amăgirilor neoprotestante. După ce ai citit mult și ai înțeles, vezi de la o poștă ce nu e ortodox, înveți să separi grâul de neghină.

Găsisem pe un site etapele prin care trece un prozelit, când le găsesc, am se le pun.
  #297  
Vechi 20.12.2010, 18:19:29
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Găsisem pe un site etapele prin care trece un prozelit, când le găsesc, am se le pun.
Am găsit.
http://www.moldovacrestina.info/2010...ii-lui-iehova/
E uitil să știți în caz că vă vor atrage pe voi sau pe apropiați de-ai voștrii, să știți să tăiați răul de la rădăcină.
  #298  
Vechi 29.12.2010, 00:51:39
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Imi spunea cineva ca martorii lui Iehova au mintea "blocata". Deci daca-l determini pe "martor" sa gandeasca, l-ai castigat. :)
  #299  
Vechi 29.12.2010, 12:37:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Imi spunea cineva ca martorii lui Iehova au mintea "blocata". Deci daca-l determini pe "martor" sa gandeasca, l-ai castigat. :)


Eu nu reușesc să conving nici ortodocșii să gândească, martorii cu atât mai puțin.
(mă refer la acei ortodocși care nu merg la biserică, sunt ortodocși doar prin botez)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 10:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 18:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 21:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 22:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 15:12:43