Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.07.2012, 20:54:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Si iata cum intr-un simplu topic facem un rezumat al starii noastre sufletesti...
Din prisosul inimii, graieste gura....asa spunea Mantuitorul. Si iata cat de valabil e mesajul si astazi.

Faptul ca si prin noi se implinesc cuvintele sfintilor parinti, nu ar trebui sa ne mai mire. Ajunge vremea in care:"in manastirea va fi ca-n lume, iar in lume ca-n iad".

Ne palce sa ne adormim constiinta de buni crestini...ne place sa ne spunem ortodocsi. In aceeasi masura in care ne plac can-canurile "duhovnicesti", barfele "crestine".
Sarim cu topoare daca cineva indraneste sa apinda becul ...ne deranjeaza cumplit sa ni se spuna ca gresim...in vartutea unei asa zise dragoste acceptam o multime de compromisuri, atat in viata reala cat si in cea virtuala.

Fara sa ne dam seama, ne instrainam de Dumnezeu... Orice om care ar intra pe acest site, mai ales pe acest topic ar rade amuzat daca i s-ar spune ca topicul apartine site-ului crestin ortodox. Cred ca asta e ortodoxia pe care o marturisim...iar din aceasta marturisire lipseste tocmai Hristos.

Biserica este deschisa tuturor, fara a i se cere carnetul de botez.Dar daca un om este primit intr-o comunitate se supune regulilor comunitatii...nu il primim in Biserica si apoi ii permitem sa intrtina cu membrii comunitatii discutii despre politica, depspre ce mai fac vedetele autohtone s.a Omul e primit in Biserica ptr a s e sfinti.Daca merge la Biserica cu alt gand, in afara de a-si schimba viata, de a se indrepta pagubit este.Mai grav e ca devine pricina de sminteala..Si "vai de cel prin care vine ispita". Vai de cel prin care se necinsteste numele Domnului....
Vai de noi, "necomunistii"!

Admir atitudinea oamenilor de a face ordine in medii care se vor ortodoxe...dar daca atitudinea majoritatii e contra, singurul loc in care poti face ordine e cel familial. De fapt e si singurul loc in care te poti retrage, te poti linisti. Cred ca solutia echilibrului e sa facem din familia noastra o mica Biserica, sa incercam sa ne schimam intai noi insine.
Pacea in lume nu a reusit sa o aduca nici Hristos. Nu ca nu ar fi putut, dar ca un gentalman a respectat liberul albitru al omului. Liber alibtru care ii va fi cel mai aprig judecator.

E o risipa inutila de energie sa incerci sa schimbi o comunitate virtuala.Personal, cred ca nu se va realiza niciodata. Cred ca nu mai e vremea razboiului duhovnicesc in sensul acesta.Cred ca ar trebui sa facem o stanga imprejur si sa cautam pacea noastra, lasand lumea sa continue alergarea pana ce va obosi.

Topicuri frumoase inca exista, cine vrea sa se foloseasca de acolo o poate face.
Cine nu e interesat...e liber la can-can.

Uneori cred ca e o isipta si asta, de a incerca sa-i schimbi pe cei din jur. Adica o incercare mascata ptr a te face sa iti consumi enrgia si timpul. Eu vad mai utila consumarea energiei ptr lucruri mais imple si mai marunte.Dar cum fiecaruia ii este dat un alt dar, poate ca sia ceasta este un dar al unora...Domnul stie.

M-a bucurat Ana-Maria atitudinea ta, sa dea Domnul sa ramai vesnic asa.
Celorlati : dor duhovnicesc si urcus lin spre Inviere.
Daca-mi amintesc bine,v-am intalnit si pe dvs pe topicuri postate la "generalitati",in special la un subiect care nu interesa pe nimeni dpdv spiritual,acela cu zvonul ca o femeie a avut 11 copii de-odata!
Acesta este numai un exemplu desigur...

Daca doriti sincer sa ma ajutati sau va pasa cat de cat de pielea mea,ar fi bine sa-mi vorbiti direct,as aprecia...decat sa ma ocoliti sub motivul unei superioritati reci care nu doreste sa-si amestece energia sfanta pe oameni ca mine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.07.2012, 21:23:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Stiu ca nu voi aveti nevoie de mine ci eu am nevoie de acest forum,asa ca voi sta doar ca sa citesc lucruri care ma intereseaza.
Yasmina, nu cred că ar trebui s-o iei atât de personal. N-am recitit acum postarea de început a lui glykys, însă cred că n-a făcut o departajare a membrilor forumului în inferiori și superiori, chiar dacă și-a exprimat regretul pentru plecarea unor membri „buni”. Cred că a avut în vedere doar înmulțirea de discuții sterile din punct de vedere duhovnicesc. Iar nivelul acestora nu este dat doar de cei mai citiți dintre noi care ne împărtășesc fragmente pe care le consideră ziditoare, ci și de cei ca tine și ca mine, care participă la discuții mai mult sau mai puțin profunde, dar interesante, zic eu, în măsura în care ne ajută să ne limpezim înțelegerea problemelor care ne preocupă, fie că sunt duhovnicești sau sufletești.
Îți mărturisesc că citesc cu interes postările tale de fiecare dată și le prețuiesc mai ales datorită sincerității și a francheței de care dai dovadă, precum și a atitudinii; și sunt sigur că nu numai eu. Pentru asta te rog să nu intri în pasivitate, pentru că e nevoie de oameni ca tine. De altfel, eu cred că de toți e nevoie, că forumul (și viața) e mai sărac cu fiecare suflet care pleacă.

Cât despre grupul de rugăciune, mă îndoiesc că se dorește a fi un club exclusivist. Cu cât mai mulți, cu atât mai bine. Trebuie să fie vorba de vreo scăpare, poate n-a citit cine trebuie mesajul tău. Nu știu dacă poate trimite invitații orice membru, sau doar delia. Intru acum să văd dacă îți pot trimite eu.

P.S. N-am reușit să-ți trimit invitația. Sper să vadă delia mesajul și să-ți trimită ea.

Last edited by N.Priceputu; 20.07.2012 at 21:37:30.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 20.07.2012, 21:40:34
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Yasmina, cred ca ai avut o zi mai grea ca de obicei... La ce-ti foloseste sa-ti faci atatia dusmani? Poate ca de fapt nici nu-ti pasa... Poate ca de mult asteptai sa "te descarci", iar acum "te-ai racorit"... Doar ca "pretul" consta in zbuciumul celor carora se simt "in corzi"... Daca vor avea destula intelepciune sa treaca peste, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ar fi foarte bine, dar ma tem ca vor face ca si tine, iar intr-o zi, cand le va veni bine, iti vor face "permanent" ca sa... te invete minte...
Ce vreti voi, mai, oameni buni? Vreti sa gasiti in jur doar sfinti care sa-si aleaga cuvintele, sa nu sminteasca, sa nu alunge pe cineva de la credinta, sa nu supere pe om, dar mai ales pe Dumnezeu?... Nu, fratilor! Suntem o adunatura de "ignoranti", care mai mare decat celalalt, cu unele tendinte de perfectionare si cu o droaie de probleme personale pe cap. Nu avem rabdare, nu prea ne pasa cu adevarat de ceilalti decat prin prisma intelepciunii noastre care are un stadiu mult prea NE-induhovnicit, in ciuda pareriilor noastre personale. Nu trebuie decat sa citim printre cuvinte ca sa intelegem ca TOTI suntem in aceeasi oala, doar ca unii au privilegiul de a "clocoti" mai la suprafata.
Nu stiu daca eu personal am avut vreun conflict cu tine (parca zic ca nu) dar cu siguranta am avut cu altii, deci nu sunt scutit de "alunecare". In general am constatat ca TOTI avem tendinta de a "corecta" la altii ceva, nu conteaza ce, iar asta ne da falsa garantie ca ne ajuta la "fapte bune". Dar aceste "fapte bune" vor fi trecute pe plus doar in masura in care cel caruia i-au fost adresate, a inteles din prima, s-a smerit si s-a schimbat. Daca insa a cazut ca nuca in perete, rezultatul este mai mult decat edificator: noua, cei care "vrem sa schimbam" ne lipseste harul, iar efectul este pe dos. Daca am avea har, fiecare ar fi indreptat in felul lui.
Dar cine, ce pretentie poate sa aiba pe un forum, fie el si ortodox? Da, trebuie sa fim transanti cu "figurantii" care vin pe-aici de dragul de a tulbura apele si de a se afla in vorba, ei nefacand niciodata altceva decat sa aiba mesaje nu doar neortodoxe, ci si ipocrite. Aici regret lipsa adminului care trebuia demult sa inchida "conversatii" de genul "Doriti ca eu sa plec?" de parca ar fi un personaj "ales"... Faptul ca s-a ajuns deja la 5 pagini, va fac pe toti care i-ati raspuns, vinovati, fiindca l-ati luat in seama. In rest, va rog din suflet: luati-ne asa cum suntem: cu bune si rele. Omul este extrem de sensibil si chiar daca se pretinde ortodox, intelege greu ca smerenia e singura cale ce duce spre mantuire. Lupta asta intre orgolii si asteptarea momentului prielnic cand sa "refulam" ne face rau noua insine in primul rand, mai ales fiindca atragem asupra noastra ganduri urate. Chiar daca nu impartasim de fiecare data aceleasi idei, chiar daca uneori suntem bine-dispusi si avem o initiativa ce suntem convinsi ca va starni oarecari "ropote de aplauze", cand de fapt suntem zguduiti in adancul sufletului de primul "BHUUUU!!!" (am simtit asta si nodul pe care l-am inghitit, mi-a scos ochii din orbite... Dar I-am multumit lui Dumnezeu, fiindca meritam...), TOATE sunt lectii oranduite pentru noi in primul rand si nu trebuie sa asteptam de la altii mai mult decat putem noi insine da...
Iertare tuturor!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 20.07.2012 at 21:50:11.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.07.2012, 22:24:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu puteti inalta steagul primenirii, si el sa fie de fapt un simplu bat
Nimeni nu va opreste sa gasiti subiecte care sa atraga lumea .
Dar nu puteti sa le gasiti , si apoi va plingeti de calitatea forumului.
Cei care se cheama "credinciosi",sunt ca niste vase uscate .Ei se usuca de sete ,si de aceea nu au cum sa dea de baut altora.

Oamenii ar putea fi atrasi de 3 lucruri : credinta,comunicare si blandete.
Dar nu exista nimeni car sa le ofere pe toate 3,si atunci ei ratacesc pe unde pot
Isi cauta credinta in topicurile cu citate ,dar nu gasesc comunicarea
Isi cauta comunicarea in discutiile libere despre politica si altele,dar nu gasesc credinta
Cauta blandetea pe topicurile in care exista dispute ,dar acolo vad ca cei credinciosi nu sunt exemple de blandete
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.07.2012, 22:37:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca-mi amintesc bine,v-am intalnit si pe dvs pe topicuri postate la "generalitati",in special la un subiect care nu interesa pe nimeni dpdv spiritual,acela cu zvonul ca o femeie a avut 11 copii de-odata!
Acesta este numai un exemplu desigur...
ACel topic a aparut tocmai intr-o perioada de framantare, cand ma gandeam cum poate o femeie ingriji 4 copii mici. Auzind cazul femeii aceleia, care se dovedise nefondat dar mai ales cazul mamei cu 8 gemeni odata m-am mai intarit.
Poate ca nu interesa pe nimeni, mai ales pe cei care nu sunt parinti cum poate cineva creste atatia copii. Ptr mine era insa un sb important.

Am impresia ca uneori luati sb prea personal, apoi va pare rau de aciditatea folosita.
E firesc. Agitatia care ne inconjoara isi pune amprenta asupra noastra. Cum sa poti ramane calm pe o mare agitata?

Daca voi avea vreodata ceva personal cu dvs, veti primi un mesaj pe privat. Dar atata vreme cat vizeaza un sb general il voi posta pe topic.
Imi pare rau de cei care se simt lezati.Imi pare rau de cei pe care, fara voia mea, i-am lezat.Iertare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.07.2012, 00:49:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Yasmina, cred ca ai avut o zi mai grea ca de obicei... La ce-ti foloseste sa-ti faci atatia dusmani? Poate ca de fapt nici nu-ti pasa... Poate ca de mult asteptai sa "te descarci", iar acum "te-ai racorit"... Doar ca "pretul" consta in zbuciumul celor carora se simt "in corzi"... Daca vor avea destula intelepciune sa treaca peste, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ar fi foarte bine, dar ma tem ca vor face ca si tine, iar intr-o zi, cand le va veni bine, iti vor face "permanent" ca sa... te invete minte...
Ce vreti voi, mai, oameni buni? Vreti sa gasiti in jur doar sfinti care sa-si aleaga cuvintele, sa nu sminteasca, sa nu alunge pe cineva de la credinta, sa nu supere pe om, dar mai ales pe Dumnezeu?... Nu, fratilor! Suntem o adunatura de "ignoranti", care mai mare decat celalalt, cu unele tendinte de perfectionare si cu o droaie de probleme personale pe cap. Nu avem rabdare, nu prea ne pasa cu adevarat de ceilalti decat prin prisma intelepciunii noastre care are un stadiu mult prea NE-induhovnicit, in ciuda pareriilor noastre personale. Nu trebuie decat sa citim printre cuvinte ca sa intelegem ca TOTI suntem in aceeasi oala, doar ca unii au privilegiul de a "clocoti" mai la suprafata.
Nu stiu daca eu personal am avut vreun conflict cu tine (parca zic ca nu) dar cu siguranta am avut cu altii, deci nu sunt scutit de "alunecare". In general am constatat ca TOTI avem tendinta de a "corecta" la altii ceva, nu conteaza ce, iar asta ne da falsa garantie ca ne ajuta la "fapte bune". Dar aceste "fapte bune" vor fi trecute pe plus doar in masura in care cel caruia i-au fost adresate, a inteles din prima, s-a smerit si s-a schimbat. Daca insa a cazut ca nuca in perete, rezultatul este mai mult decat edificator: noua, cei care "vrem sa schimbam" ne lipseste harul, iar efectul este pe dos. Daca am avea har, fiecare ar fi indreptat in felul lui.
Dar cine, ce pretentie poate sa aiba pe un forum, fie el si ortodox? Da, trebuie sa fim transanti cu "figurantii" care vin pe-aici de dragul de a tulbura apele si de a se afla in vorba, ei nefacand niciodata altceva decat sa aiba mesaje nu doar neortodoxe, ci si ipocrite. Aici regret lipsa adminului care trebuia demult sa inchida "conversatii" de genul "Doriti ca eu sa plec?" de parca ar fi un personaj "ales"... Faptul ca s-a ajuns deja la 5 pagini, va fac pe toti care i-ati raspuns, vinovati, fiindca l-ati luat in seama. In rest, va rog din suflet: luati-ne asa cum suntem: cu bune si rele. Omul este extrem de sensibil si chiar daca se pretinde ortodox, intelege greu ca smerenia e singura cale ce duce spre mantuire. Lupta asta intre orgolii si asteptarea momentului prielnic cand sa "refulam" ne face rau noua insine in primul rand, mai ales fiindca atragem asupra noastra ganduri urate. Chiar daca nu impartasim de fiecare data aceleasi idei, chiar daca uneori suntem bine-dispusi si avem o initiativa ce suntem convinsi ca va starni oarecari "ropote de aplauze", cand de fapt suntem zguduiti in adancul sufletului de primul "BHUUUU!!!" (am simtit asta si nodul pe care l-am inghitit, mi-a scos ochii din orbite... Dar I-am multumit lui Dumnezeu, fiindca meritam...), TOATE sunt lectii oranduite pentru noi in primul rand si nu trebuie sa asteptam de la altii mai mult decat putem noi insine da...
Iertare tuturor!...
Aveti in mare proportie dreptate,nu ma impotrivesc.
Pt mine nu conteaza cati dusmani am ci cati prieteni buni care ma accepta asa cum sunt.
Nu este o lupta de orgolii intre mine si glykys,nu a avut nici o datorie la mine,nu am urmarit sa-i platesc nimic din urma(cazul cu grupul de rugaciune,nu o viza in mod direct pe glykys),doar am reactionat cam dur la formularea ei in care afirma ca multi membri buni sunt iremediabil plecati din cauza unora care deschid subiecte stupide,intretin discutii acide sau cate altele.
Este nedrept sa punem toate consecintele nedorite in spatele unora.
Eu mai degraba ii condamn pe membrii ziditori ca au plecat decat pe cei neispraviti ca mine care nu au asa idei bune sa imparta si altora si vb vorbe.Macar in vecinatatea lor mai puteam invata ceva bun...


Am avut intr-adevar o zi oribila ieri...M-am intalnit din intamplare cu o cunostiinta,sa tot aibe pana in 30 ani care se intorcea de la doctor cu ambii sani amputati:cancer!
Asta raportat si la valul de cazuri de sanatate precara de pe forum,ma fac foarte tematoare pt devenirea mea:as putea sa mor intr-un timp record si sa fac foarte putin pt sufletul meu.Am nevoie de timp!
Ma simt revoltata,incurcata.

Nu mai am nimic de zis,si n-am sa mai zic pana trece furtuna.
Stiu ca am sa sufar ca persoanele implicate nu vor mai vb cu mine,dar imi asum aceste consecinte!

Va multumesc ca mi-ati scris cateva randuri legate de acest subiect,pot sa accept niste sfaturi intelepte sau cateva sugestii cand ma inpotmolesc.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.07.2012, 02:08:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu puteti inalta steagul primenirii, si el sa fie de fapt un simplu bat
Nimeni nu va opreste sa gasiti subiecte care sa atraga lumea .
Dar nu puteti sa le gasiti , si apoi va plingeti de calitatea forumului.
Cei care se cheama "credinciosi",sunt ca niste vase uscate .Ei se usuca de sete ,si de aceea nu au cum sa dea de baut altora.

Oamenii ar putea fi atrasi de 3 lucruri : credinta,comunicare si blandete.
Dar nu exista nimeni car sa le ofere pe toate 3,si atunci ei ratacesc pe unde pot
Isi cauta credinta in topicurile cu citate ,dar nu gasesc comunicarea
Isi cauta comunicarea in discutiile libere despre politica si altele,dar nu gasesc credinta
Cauta blandetea pe topicurile in care exista dispute ,dar acolo vad ca cei credinciosi nu sunt exemple de blandete
Adevărat grăiești, Iustin. Îmi place să-ți citesc intervențiile, unele de-a dreptul memorabile (deși, desigur, numai Unul Dumnezeu este fără de greșeală). Este reconfortant să mai vezi oameni cu capul pe umeri, și mintea în inimă.

@Yasmina , subscriu îndemnului colegului (n)Priceput : "Îți mărturisesc că citesc cu interes postările tale de fiecare dată și le prețuiesc mai ales datorită sincerității și a francheței de care dai dovadă, precum și a atitudinii; și sunt sigur că nu numai eu. Pentru asta te rog să nu intri în pasivitate, pentru că e nevoie de oameni ca tine. De altfel, eu cred că de toți e nevoie, că forumul (și viața) e mai sărac cu fiecare suflet care pleacă."
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.07.2012, 02:27:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Yasmina, nu cred că ar trebui s-o iei atât de personal. N-am recitit acum postarea de început a lui glykys, însă cred că n-a făcut o departajare a membrilor forumului în inferiori și superiori, chiar dacă și-a exprimat regretul pentru plecarea unor membri „buni”. Cred că a avut în vedere doar înmulțirea de discuții sterile din punct de vedere duhovnicesc. Iar nivelul acestora nu este dat doar de cei mai citiți dintre noi care ne împărtășesc fragmente pe care le consideră ziditoare, ci și de cei ca tine și ca mine, care participă la discuții mai mult sau mai puțin profunde, dar interesante, zic eu, în măsura în care ne ajută să ne limpezim înțelegerea problemelor care ne preocupă, fie că sunt duhovnicești sau sufletești.
Îți mărturisesc că citesc cu interes postările tale de fiecare dată și le prețuiesc mai ales datorită sincerității și a francheței de care dai dovadă, precum și a atitudinii; și sunt sigur că nu numai eu. Pentru asta te rog să nu intri în pasivitate, pentru că e nevoie de oameni ca tine. De altfel, eu cred că de toți e nevoie, că forumul (și viața) e mai sărac cu fiecare suflet care pleacă.
Un mesaj foarte echilibrat al fratelui nostru (n)Priceputul, aveam mare nevoie de un asa cuvant, subscriu in totalitate celor scrise, mai concis si mai frumos de atat nu cred ca se putea. Imi cer iertare Yasmina daca te-am mahnit prin postarea mea!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 21.07.2012, 03:20:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Un mesaj foarte echilibrat al fratelui nostru (n)Priceputul, aveam mare nevoie de un asa cuvant, subscriu in totalitate celor scrise, mai concis si mai frumos de atat nu cred ca se putea. Imi cer iertare Yasmina daca te-am mahnit prin postarea mea!
Nu m-ati mahnit deloc nici nu ati putea,sunteti prea gingasa!
Singura care imi mai vine de hac uneori sunt eu insami!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.07.2012, 05:58:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit oare ?

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cât despre grupul de rugăciune, mă îndoiesc că se dorește a fi un club exclusivist. Cu cât mai mulți, cu atât mai bine. Trebuie să fie vorba de vreo scăpare, poate n-a citit cine trebuie mesajul tău. Nu știu dacă poate trimite invitații orice membru, sau doar delia. Intru acum să văd dacă îți pot trimite eu.

P.S. N-am reușit să-ți trimit invitația. Sper să vadă delia mesajul și să-ți trimită ea.
Eu personal am o rezervă în privința asta (de asta am și dat "decline" invitației), și cred că nu numai eu. Ideea ar fi că rugăciunea în masă, să zic așa, e treabă de călugăr. Nu cred să fie vreun cuvios din ăsta adevărat aici pe forum,. prin urmare nu faceți decât să vă înhămați cu surle și trâmbițe la o treabă peste puterile voastre. Hmm, probabil că îmi bat gura de pomană, dar poate că unul, doi vor citi și vor înțelege ceea ce am vrut să spun.

Nota Bene: În același sens, a mai avut și Zaharia o intervenție la obiect, pe topicul cu pricina.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...810#post457810
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Folosirea optima a functiilor forumului tabitha Reguli generale de utilizare a forumului 50 22.02.2024 11:30:12
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 18:08:27