Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #24  
Vechi 13.09.2013, 12:02:33
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Nationalist

1. Dumnezeu a amestecat limbile la Turnul Babel. El a diversificat prima data omenirea dupa intelepciunea Lui.

2. Hristos a trimis pe Apostoli la toate popoarele lumii. Primul din darurile Duhului Sfant a fost vorbirea in limbi.
Din acestea eu trag concluzia ca Dumnezeu doreste diversitatea popoarelor, singura limba comuna sa fie credinta si dragostea.

Eu ma consider nationalist pentru ca nu cred ca m-am nascut aici accidental. Insa sunt impotriva a orice tip de ura rasiala. A fi nationalist pentru mine inseamna:

1. Sa nu iti renegi nationalitatea, in special cum am auzit in multe cazuri despre oameni care sunt plecati in occident si stiu nu vor fi priviti cu "ochi buni" daca spun ca sunt romani.

2. Ca si crestin, trebuie sa fi constient ca tara ta a dat multi Sfinti care sunt o prezenta reala si Dumnezeu "binecuvanteaza pe cei ce-L iubesc pe El si pe urmasii lor pana in al miilea neam." Deci darurile ce le avem, nu sunt numai meritul nostru.

3. Poate aici sunt eu mai sensibil sau mai mistic, insa am impresia ca natura de acasa imi ofera o ocrotire si o liniste aparte.

Ar mai fi multe de zis, dar vreau sa nu lungesc cuvantul.

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul in crestinism Petru Ianovici Intrebari utilizatori 44 18.10.2016 15:43:21
Falsul crestinism Vasile40 Generalitati 33 17.10.2016 11:24:02
Umanism si crestinism catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 07.08.2011 17:01:54
O intrebare,crestinism sau ura? tigerAvalo9 Generalitati 45 23.04.2010 18:20:01