Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.11.2010, 01:36:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Domnule, nu stiu de ce, dar transmiteti sentimentul ca incercati sa viriti un pumn in gura celor care vor sa participe la o dezbatere a acestor argumente, asa cum se prezinta ele si indiferent de cine le prezinta cu sau fara doctorat. Este oare o asa de mare blasfemie sa ceri un lucru asa de marunt si neinsemnat ca aceasta simpla lamurire ale unor dovezi.

De ce oare sariti in sus de un cot , enervat la culme ca domnul corut este inadecvat acestor dezbateri. De ce oare dat deja sentinte de cine are dreptul sa dezbata si cine nu?

Atitudinea aceasta eliminatorie pare a fi mai degraba o conspiratie a celor care cred orbeste, decit ceva clar frumos, pur, adevarat, sensibil, explicabil si care nu prezinta nici o dificultate de promovare in rindul maselor.
... adica prinde bine la prosti.
Stai linistit, Andrei, ca toti au dreptul sa vorbeasca; atata doar ca am fost avertizati din timp de venirea proorocilor mincinosi. Acum nu te astepta sa si credem orice.

IonelS: As vrea sa te intreb in ce scop ai postat aceasta scrisoare deschisa. Chiar are nevoie de publicitate dl. Corut?!?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.11.2010, 18:14:34
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce este curios cu acest domn Pavel Corut( cu care nici eu nu sunt de acord) este ca in aceste emisiuni nici un Teolog nu-l poate combate si aduce argumente impotriva celor spuse de dinsul prin dovezi clare PENTRU TOATA LUMEA, nu numai pentru cei care cred si nu cerceteaza.
Cred ca in asta consta popularitatea lui.
Sunt invitati tot felul de profesori de teologie si preoti cu renume si practic nu-l pot combate in absolut nici o judecata de a dinsului. Mai rau este faptul ca acesti invitati incep sa se enerveze si termina prin a deveni isterici, iar prin aceasta atitudine nu poti cistiga o asemenea dezbatere si chiar poti dauna foarte mult credintei

Oare asa sa fie, Totul sa tina numai de simtirea omului in inima? si in a crede fara a cerceta?
Cine are raspuns la aceste dileme il va putea confrunta eficient si mai ales OBIECTIV.

Oare poate cineva de aici, intr-o dezbatere cu Corut sa aduca argumente clare fara sa cada in subiectivism?

Sunt foarte curios sa aflu aceste argumente
Spunea un părinte că "diavolul e meșter mare".
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.11.2010, 18:31:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Spunea un părinte că "diavolul e meșter mare".
De ce oare diavolul ne impinge la cercetari pragmatice, la obtinerea dovezilor si la verificari ale celor afirmate de-a lungul timpului de unii si altii si pentru a cerne adevarul de aberatii, deliruri si fanatisme, pe cind Dumnezeu, asa cum spui tu, ne impinge la "crede si nu creceta", doar "prin inima"?...iar cind apar contradictii clare, o dam cu aaaa, ce stii tu dom'le...diavolul este mester mare!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.11.2010, 19:48:30
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce oare diavolul ne impinge la cercetari pragmatice, la obtinerea dovezilor si la verificari ale celor afirmate de-a lungul timpului de unii si altii si pentru a cerne adevarul de aberatii, deliruri si fanatisme, pe cind Dumnezeu, asa cum spui tu, ne impinge la "crede si nu creceta", doar "prin inima"?...iar cind apar contradictii clare, o dam cu aaaa, ce stii tu dom'le...diavolul este mester mare!
Dacă lași îndoiala să și facă loc în inima dumitale, dacă stai să pleci urechea la ce spun fel de fel de "înțelepți" nu vei cerne adevărul. Da, nu am argumente (că sunt foarte slab spiritual, nu am harul Sfântului Duh). argumentele sunt în Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție. "Cine are urechi de auzit, să audă!"
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.11.2010, 20:43:22
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce oare diavolul ne impinge la cercetari pragmatice, la obtinerea dovezilor si la verificari ale celor afirmate de-a lungul timpului de unii si altii si pentru a cerne adevarul de aberatii, deliruri si fanatisme, pe cind Dumnezeu, asa cum spui tu, ne impinge la "crede si nu creceta", doar "prin inima"?...iar cind apar contradictii clare, o dam cu aaaa, ce stii tu dom'le...diavolul este mester mare!
Adevărul este Ființa, ceea ce există cu adevărat. Iisus fiind Dumnezeu a spus Eu Sunt Adevărul pentru că numai Dumnezeu există în mod absolut.

Din raportarea noastră la Dumnezeu decurg adevărurile de credință și despre felul cum trebuie să trăim. Poruncile Domnului nu sunt date nici cu scopul construirii unei societăți avansate pe pământ nici cu scopul unui troc cu Dumnezeu. Ele sunt o modalitate de a ne apropia de El pentru a beneficia de darurile Lui acum și mai ales în veșnicie, sunt o manifestare a realităților veșnice în planul omenesc de existență.

Adevărul istoric, evenimentele care au avut loc, de pildă legate de viața în trup a Mânuitorului sau de cine și când a scris cărțile Noului Testament, sau când a fost creată lumea nu-l putem afla prin cercetare pentru că lumea e relativă și indiciile pe care le avem (dovezile istorice etc) sunt toate aparențe create de Dumnezeu.

Singura cale pentru a afla adevărurile necesare mântuirii este inspirația divină, fenomen ce are loc din inițiativa lui Dumnezeu, neputând fi controlată de om. Cercetarea, empirismul este o capcană atât în științele naturii cât și în teologie dacă nu e bazată pe inspirație.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.11.2010, 13:09:27
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce oare diavolul ne impinge la cercetari pragmatice, la obtinerea dovezilor si la verificari ale celor afirmate de-a lungul timpului de unii si altii si pentru a cerne adevarul de aberatii, deliruri si fanatisme, pe cind Dumnezeu, asa cum spui tu, ne impinge la "crede si nu creceta", doar "prin inima"?...iar cind apar contradictii clare, o dam cu aaaa, ce stii tu dom'le...diavolul este mester mare!
diavolul ne împinge la fel de fel de cercetări pentru a ajunge să negăm existența bunului Dumnezeu. ne îndeamnă să găsim toate răspunsurile în știință și nu în lucrarea bunului Dumnezeu. De ce face asta? Pentru ca să ne câștige de partea lui.
Bunul Dumnezeu să vă ajute în tot ce faceți pentru mântuirea sufletului dvs. și al celor din jur!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.06.2011, 12:32:16
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
... adica prinde bine la prosti.
Stai linistit, Andrei, ca toti au dreptul sa vorbeasca; atata doar ca am fost avertizati din timp de venirea proorocilor mincinosi. Acum nu te astepta sa si credem orice.

IonelS: As vrea sa te intreb in ce scop ai postat aceasta scrisoare deschisa. Chiar are nevoie de publicitate dl. Corut?!?
De informare ai auzit ? In 89 am dobandit ceva libertate religioasa , dar si de exprimare. Trebuie sa stim cu TOTII ce gandesc vrajmasii... Eu nu am vreo aplecare spirituala spre Corut sau spre omul Ciubotea !
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.06.2011, 16:21:58
IoanC84 IoanC84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Mesaje: 1
Exclamation Dezbatere?!!!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Domnule, nu stiu de ce, dar transmiteti sentimentul ca incercati sa viriti un pumn in gura celor care vor sa participe la o dezbatere a acestor argumente, asa cum se prezinta ele si indiferent de cine le prezinta cu sau fara doctorat. Este oare o asa de mare blasfemie sa ceri un lucru asa de marunt si neinsemnat ca aceasta simpla lamurire ale unor dovezi.

De ce oare sariti in sus de un cot , enervat la culme ca domnul corut este inadecvat acestor dezbateri. De ce oare dat deja sentinte de cine are dreptul sa dezbata si cine nu?

Atitudinea aceasta eliminatorie pare a fi mai degraba o conspiratie a celor care cred orbeste, decit ceva clar frumos, pur, adevarat, sensibil, explicabil si care nu prezinta nici o dificultate de promovare in rindul maselor.
Domnule Andreicozia, nu pot pricepe nicidecum de partea cui sunteti. De asemenea, nu inteleg de ce vorbiti despre dezbateri. Din ce stiu eu, acest site se doreste unul ortodox, se doreste deschis si intelegator fata de cei cu alte convingeri, insa intotdeauna, ca ortodocsi, avem o obligatie ce tine de credinta si constiinta morala: nu "dezbatem" adevarurile de credinta. Fie le credem, nu orbeste, ci prin cercetare, prin trairea lor, fie nu le credem, dar nu prea avem ce dezbate.
Acela care doreste sa "dezbata" adevarurile de credinta din Sfanta Scriptura sau Sfanta Traditie se catalogheaza, de unul singur si in mod automat, drept necredincios.
Putem fi intelegatori si deschisi la discutii cand vine vorba de aspecte interpretabile ale vietii noastre crestine, cum ar fi cat este necesar sa ne rugam, cum putem sa ne imbunatatim viata, lucruri pe care fiecare le poate interpreta si adapta nevoilor sale sufletesti. Insa cand vine vorba de dogmele care precizeaza adevarul absolut al ortodoxiei, afirmam, nu "dezbatem".
Ca sa parafrazez un personaj popular in zilele noastre, din pacate din tagma celor care caracterizeaza societatea actuala: "Ori suntem ortodocsi, ori nu mai suntem".
Ce ati dori sa argumentam si sa dovedim lui Pavel Corut, care nu si-a castigat calificativul de domn datorita propriei sale promiscuitati? Sa explicam aici ca exista Dumnezeu? Sa aratam ca El a creat lumea? etc. Un copil din clasele 1-4, gratie brumei de religie pe care o studiaza, sau un pensionar de la tara fara cele patru clase, ii poate explica simplu aceste lucruri.
Ce sa "dezbatem" sau ce sa "dovedim"?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.06.2011, 13:34:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
De informare ai auzit ? In 89 am dobandit ceva libertate religioasa , dar si de exprimare. Trebuie sa stim cu TOTII ce gandesc vrajmasii... Eu nu am vreo aplecare spirituala spre Corut sau spre omul Ciubotea !
Aplecare sau nu v-ati facut promotorul ideilor unui ateu (de fapt nu numai unul) pe un forum crestin.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.06.2011, 09:07:55
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Haha, ce tare clovnul asta de Corut. El a fost totdeauna clovn, nu va suparati pe el. Acum totusi ma amuza, cu intrebarile pe care le pune. Incearca si el sa ramana in centrul atentiei. Nu o sa primeasca nici un raspuns.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 02:42:05
Pavel Corut si ofensele aduse crestinismului VivatAcademia Intrebari utilizatori 6 23.11.2010 00:46:08
Scrisoare Deschisa C.tin Resurse ortodoxe on-line 2 23.11.2008 19:10:54