Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 23.06.2011, 20:24:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
A fost odata o oarba care se ura pe ea insasi, din cauza ca era oarba. Ea ura pe toata lumea, cu exceptia prietenului ei iubitor. El era intotdeauna gata sa o ajute.

Intr-o zi i-a spus:
"Daca as putea sa vad lumea, eu m-as casatori cu tine."

Intr-o zi cineva i-a donat o pereche de ochi. Cand bandajele au fost luate jos, ea a putut sa vada totul, inclusiv pe prietenul ei.


El a intrebat-o:
"Acum, ca tu poti vedea lumea, te casatoresti cu mine?"

Fata s-a uitat la el si a vazut ca el este orb. Ne mai vazand ochii lui inchisi, a socat-o. Ea nu se astepta la asta. Gandul ca trebuie sa se uite la ochi lui inchisi toata viata ei, a facut-o sa-l refuze.

Prietenul ei a plecat, si a doua zi i-a scris o nota spunand:
"Sa ai grija de ochii tai, draga mea, pentru ca inainte sa fie ai tai, au fost ai mei!"

Asa este si cu mintea omeneasca care lucreaza aproape intotdeauna cand starea noastra se schimba. Numai cativa dintre noi ne reamintim cum viata noastra a fost inainte, si cine a fost alaturi de noi in cele mai dureroase situatii.
[COLOR=maroon]
Viata este un cadou![/COLOR]
[COLOR=#400080]
Astazi, inainte sa spui cuiva un cuvant rau, gandeste-te la cineva care nu poate sa vorbeasca.[/COLOR]
[COLOR=#C20000]
[/COLOR]Inainte sa spui ca mancarea nu este gustoasa, gandeste-te la cineva care nu are ce sa manance.

Inainte sa judeci sotul sau sotia, gandeste-te la cineva care plange la Dumnezeu pentru o companie.
[COLOR=#333333]
Astazi, inainte sa te plangi despre viata, gandeste-te la cineva care a plecat de tanar de pe acest pamant. [/COLOR]
[COLOR=#008250]
[/COLOR]Inainte sa te plangi de copii, gandeste-te la cineva care ar dori sa aiba copii.

Inainte sa te plangi de cineva ca nu ti-a curatat casa sau nu a maturat-o, gandeste-te la oamenii care traiesc pe strada.

Inainte sa te plangi de distanta parcursa cu masina, gandeste-te la cineva care merge pe jos aceeasi distanta.

Si cand tu esti obosit si te plangi de serviciu, gandeste-te la someri, la cei care ar dori sa aibe un loc de munca.

Inainte sa arati cu degetul si sa condamni pe cineva, adu-ti aminte ca nimeni dintre noi nu este fara pacat si noi toti trebuie sa raspundem in fata Facatorului nostru.

Si cand ganduri depresive te doboara, pune un zambet pe fata si multumeste-i lui Dumnezeue ca esti in viata!
[COLOR=#333333][/COLOR]
"I have held many things in my hands and I have lost them all.
[COLOR=#007F40]But whatever I have placed in God's hands, that I still possess."[/COLOR]
M-a impresionat aceasta povestioara! Nu cred ca voi putea fi suficient de recunoscatoare celor care m-au ajutat la nevoie in viata aceasta! Si nici nu am capacitatea sa ma jertesc pentru altul... am incercat o data, dar lucrurile erau amestecate si a iesit prost...
Reply With Quote
  #682  
Vechi 24.06.2011, 07:42:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Să recunoști că ești nimic și, totodată, să te liniștești la gândul că ești creștin. (Sfântul Teofan Zăvorâtul).
Reply With Quote
  #683  
Vechi 25.06.2011, 00:39:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation De retinut , in minte si mai ales in suflet :

" Nu-i primit la Dumnezeu nici postul nostru , nici metaniile , nici privegherea , nici infranarea , nici nevointa , daca nu va fi in inima noastra intai si intai DRAGOSTEA . Vai si amar de cel care are ura pe fratele sau ! Sa nu creada ca-i primita rugaciunea lui . . . Ura , rautatea , risipeste toata plata ostenelilor faptelor bune . . . " ( Parintele Cleopa )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #684  
Vechi 26.06.2011, 02:01:40
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

“Sora moarte ne dezleagă de cele de aici: de ispite, de căderi, de pământ … de necazuri.

De aceea, cine o primește ca pe o dezlegare de acestea, o dorește ca pe o odihnă și ca pe
o cale de unire cu Hristos, și pentru acela - ea e sora moarte.

Pentru cei legați cu pământul, ea e înspăimântătoarea sentință de moarte.

Sora moarte mai are și darul că aduce călătorului din lumea această toate întâmplările
vieții sale într-o clipită.

Deci este o vreme când toți muritorii, ori vor, ori nu vor, ori cred, ori nu cred, trebuie să
cunoască Adevărul, căruia poate că o viață întreagă I-au stat împotrivă.”

Părintele Arsenie Boca
Reply With Quote
  #685  
Vechi 26.06.2011, 02:29:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Nu putem fi frati cu moartea, pentru ca noi am ales Viata.
Reply With Quote
  #686  
Vechi 26.06.2011, 02:47:30
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

" Cu o moarte toți suntem datori. "
Reply With Quote
  #687  
Vechi 27.06.2011, 08:40:33
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=3o5goyEKuKo
Reply With Quote
  #688  
Vechi 27.06.2011, 14:57:15
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

"Astazi Eu stau la usa inimii tale ca un cersetor,Eu singurul si adevaratul Imparat si Domn.
Eu bat si astept.
Grabeste-te sa-Mi deschizi prin smerenie;nu mai aduce motiv intinaciunea si saracia ta.
Daca ti-ai cunoaste-o pana-n adanc si deplin,ai muri de durere.Dar ceea ce M-ar durea pe Mine ar fi ca tu si acum sa te indoiesti de dragostea ce o am Eu pentru tine.
Crede ca Eu pot totul si tu nu poti nimic fara Mine;doar pacatul esti in stare sa-l faci fara ajutorul meu.
Sa nu te increzi in tine fara Mine,caci altfel voi fi nevoit sa te las in cadere in masura cu care tu te apreciezi.
Nu te framinta ca n-ai virtuti.Am sa-ti dau Eu Sfintenia Mea.Deschide-ti inima prin pocainta si Ma primeste in potirul sufletului tau prin Trupul si Sangele Meu,pe care in dar ti-L dau la Sfanta Liturghie. Atunci o sa te fac sa intelegi totul si sa Ma iubesti mai mult decit iti inchipui. Lasa sa curga Sangele Meu in sangele tau si sa bata inima Mea in inima ta.
Eu ti-am dat-o pe Sfanta si Preacurata Mea Maica.Lasa sa treaca totul prin inima Ei curata ,incat sa poata mijloci pentru tine.
Orice s-ar intimpla,nu astepta sa devii sfant ,ca pe urma sa Ma iubesti...in acest fel tu nu m-ai iubi niciodata.
Si acum ,du-te !....
Eu sunt cu tine!!!..."...........Ierom.Rafail Noica
Reply With Quote
  #689  
Vechi 28.06.2011, 00:27:41
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
"Astazi Eu stau la usa inimii tale ca un cersetor,Eu singurul si adevaratul Imparat si Domn.
Eu bat si astept.
Grabeste-te sa-Mi deschizi prin smerenie;nu mai aduce motiv intinaciunea si saracia ta.
Daca ti-ai cunoaste-o pana-n adanc si deplin,ai muri de durere.Dar ceea ce M-ar durea pe Mine ar fi ca tu si acum sa te indoiesti de dragostea ce o am Eu pentru tine.
Crede ca Eu pot totul si tu nu poti nimic fara Mine;doar pacatul esti in stare sa-l faci fara ajutorul meu.
Sa nu te increzi in tine fara Mine,caci altfel voi fi nevoit sa te las in cadere in masura cu care tu te apreciezi.
Nu te framinta ca n-ai virtuti.Am sa-ti dau Eu Sfintenia Mea.Deschide-ti inima prin pocainta si Ma primeste in potirul sufletului tau prin Trupul si Sangele Meu,pe care in dar ti-L dau la Sfanta Liturghie. Atunci o sa te fac sa intelegi totul si sa Ma iubesti mai mult decit iti inchipui. Lasa sa curga Sangele Meu in sangele tau si sa bata inima Mea in inima ta.
Eu ti-am dat-o pe Sfanta si Preacurata Mea Maica.Lasa sa treaca totul prin inima Ei curata ,incat sa poata mijloci pentru tine.
Orice s-ar intimpla,nu astepta sa devii sfant ,ca pe urma sa Ma iubesti...in acest fel tu nu m-ai iubi niciodata.
Si acum ,du-te !....
Eu sunt cu tine!!!..."...........Ierom.Rafail Noica
Multumim, Iolanda, pentru stradania de a fi cules acest cuvant de mare folos!
Reply With Quote
  #690  
Vechi 28.06.2011, 14:14:24
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Cu multa placere ...de multe ori cind gasesc ceva care imi "atinge "sufletul ma gandesc imediat si la "fratii "si surorile "mele intru credinta si cred ca poate voi reusi sa bucur si eu pe cineva ..Doamne ajuta!!!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03