Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.08.2009, 20:25:58
mititelu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Iar despre citirea si interpretarea Bibliei totul depinde de credinta in invataturile primite caci un adventist invatat sa creada ca sambata e ziua de odihna, chiar daca el zice ca singur a ajuns la aceasta concluzie citind Biblia, nu va ajunge niciodata sa creada ca un penticostal.
[/b]
Nu stiam nimic despre Ellen White cand am inceput sa cercetez care este adevarata zi de odihna. Resursele de care m-am folosit au fost Sfanta Scriptura si interpretari ortodoxe si baptiste referitoare la pazirea primei zile a saptamanii. Am ajuns la concluzia ca ar fi nevoie de o "alta scriptura" pentru ca sa fie justificata pazirea zilei intaia, in loc de ziua a saptea. In schimb, cand am cercetat argumentele pentru pazirera zilei a saptea, toate se legau foarte bine cu Sfanta Scriptura.

Despre Ellen White am inceput sa cercetez abia anul acesta (si frecventez biserica adventista de vreo 5 ani). Biblia este suficienta ca sa intelegi care este singura zi din saptamana sfintita si binecuvantata de Dumnezeu si care a fost poruncita ca zi de odihna (vezi porunca a patra).


Ca tot faceti referire la alte culte: sunt predicatori penticostali care vorbesc despre pazirea zilei a saptea (unul din ei a scris si o carte despre acesta zi sfintita de Dumnezeu). Sunt si ortodocsi pazitori ai zilei a saptea (parintii unui prieten nu-si parasesc credinta ortodoxa dar pazesc ziua a saptea si merg si la biserica in ziua intaia).

Pentru pazitorii zilei a saptea Biblia ofera argumente puternice; nu este nevoie sa-i acuzati ca au alta sursa de inspiratie.
  #12  
Vechi 14.08.2009, 20:35:10
mititelu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Iar advetiștii nu vor putea să combată vreodată cu argumente viabile faptul că secta lor a fost fondată pe o mare minciună .
Biserica adventista a aparut in urma unei mari dezamagiri (probabil cunoasteti miscarea din anul 1844 - biserica adventista s-a incropit si a fost fondata ulterior). Multi pun in carca bisericii adventiste acel "esec" din 1844.

Dvs. nu trebuie sa scormoniti prin istorie (mai mult sau mai putin adevarata) ca sa demonstrati ca o biserica se bazeaza pe minciuna. Va este mai usor sa demonstrati cu Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu). Daca doctrinele adventiste nu respecta Cuvantul lui Dumnezeu, inseamna ca sunt false sau mincinoase.
  #13  
Vechi 14.08.2009, 21:00:12
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mititelu Vezi mesajul
Nu stiam nimic despre Ellen White cand am inceput sa cercetez care este adevarata zi de odihna. Resursele de care m-am folosit au fost Sfanta Scriptura si interpretari ortodoxe si baptiste referitoare la pazirea primei zile a saptamanii. Am ajuns la concluzia ca ar fi nevoie de o "alta scriptura" pentru ca sa fie justificata pazirea zilei intaia, in loc de ziua a saptea. In schimb, cand am cercetat argumentele pentru pazirera zilei a saptea, toate se legau foarte bine cu Sfanta Scriptura.

Despre Ellen White am inceput sa cercetez abia anul acesta (si frecventez biserica adventista de vreo 5 ani). Biblia este suficienta ca sa intelegi care este singura zi din saptamana sfintita si binecuvantata de Dumnezeu si care a fost poruncita ca zi de odihna (vezi porunca a patra).


Ca tot faceti referire la alte culte: sunt predicatori penticostali care vorbesc despre pazirea zilei a saptea (unul din ei a scris si o carte despre acesta zi sfintita de Dumnezeu). Sunt si ortodocsi pazitori ai zilei a saptea (parintii unui prieten nu-si parasesc credinta ortodoxa dar pazesc ziua a saptea si merg si la biserica in ziua intaia).

Pentru pazitorii zilei a saptea Biblia ofera argumente puternice; nu este nevoie sa-i acuzati ca au alta sursa de inspiratie.
Sfantul Ap. Pavel spune clar:,, Litera ucide, iar Duhul face viu.,, E vorba de talcuirea in litera a Legii care ucide sufletul, pe cand cel care mai intai isi curateste sufletul de patimi poate urca la Duhul Scripturii.
Pentru mine e foarte clar ca numai evreilor le-a dat Dumnezeu sabatul, nu si celorlalte popoare:
Despre om ,care abia era creat in ziua a sasea, nu se spune ca s-a odihnit, iar dupa caderea in pacat trebuia sa-si castige painea ,,in toate zilele vietii,,(Facere 3, 17). Despre Noe, Avraam, Isac...care au primit de la Dumnezeu diferite porunci si randuieli religioase nu se spune nicaieri ca au tinut sambata care s-a dat abia lui Moise in Pustiul Sin:
23. Iar Moise le-a zis: "Iata ce a zis Domnul: Maine e odihna, odihna cea sfanta în cinstea Domnului; ce trebuie copt coaceti, ce trebuie fiert, fierbeti astazi, si ce va ramane, pastrati pe a doua zi!"
24. Si au lasat din acestea pana dimineata, dupa cum le poruncise Moise, si nu s-au stricat nici n-au facut viermi. (Ies 16,23)
15. Adu-ti aminte ca ai fost rob in pamantul Egiptului si Domnul Dumnezeul tau te-a scos de acolo cu mina tare si cu brat inalt si de aceea ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tau sa pazesti ziua odihnei si sa o tii cu sfintenie.(Deut 5,15)
16. Sa pazeasca deci fiii lui Israel ziua odihnei, praznuind ziua odihnei din neam în neam, ca un legamant vesnic. (Ies. 31,16)
Daca evreilor li s-a dat sabatul ca semn si aducere aminte ca au fost scosi din robia Egiptului, venind Legea cea Noua era si normal ca Apostolii sa intelega ca prin invierea Mantuitorului Hristos in ziua intai-Ziua Domnului, El ne-a scos din robia cu mult mai mare a blestemului mortii sufletesti cazut asupra protoparintilor Adam si Eva pentru calcarea poruncii care a trecut la toti urmasii lor. Pana la Hristos sufletele tuturor oamenilor se duceau in iad, iar Hristos a coborat acolo si i-a eliberat pe cei drepti. De aceea se cuvine sa tinem Duminica si nu sambata, plus ca tot intr-o Duminica, la Cincizecime prin Pogorarea Duhului Sfant asupra Apostolilor , li s-a dat putere in cuvant si atunci s-a intemeiat Biserica.

__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)

Last edited by Iustin32; 14.08.2009 at 21:03:58.
  #14  
Vechi 14.08.2009, 22:32:37
mititelu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Pentru mine e foarte clar ca numai evreilor le-a dat Dumnezeu sabatul, nu si celorlalte popoare:
"In ziua a saptea Dumnezeu Si-a sfarsit lucrarea pe care o facuse si in ziua a saptea S-a odihnit de toata lucrarea Lui. Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o" (Facerea 2:3)- acest lucru s-a intamplat la creatie cand inca nu existau evrei.

"Aduti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti. Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului, Dumnezeului tau;.... Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea s-a odihnit. De aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o." (Iesirea 20:8-11). Porunca a patra ne arata ca ziua a saptea este o sarbatoare a creatiei (care nu a fost numai pentru evrei).

"Si pe strainii care se vor alipui de Domnul ca sa-I slujeasca, si sa iubeasca Numele Domnului, pentru ca sa fie slujitorii Lui, si pe toti cei ce vor pazi sabatul (ziua a saptea) ca sa nu-l pangareasca si vor starui in legamantul Meu, ii voi duce la muntele Meu cel sfant" (Isaia 55:6-7) "Strainii" erau rasplatiti pentru pazirea sabatului. Sabatul (sambata) nu era numai pentru evrei.

Faptul ca sabatul (sambata) nu era numai pentru evrei o spune limpede chiar Domnul Iisus Hristos (Domnul sabatului):

"Apoi le-a zis:"Sambata a fost facuta pentru om, nu omul pentru sambata" (Marcu 2:27). Sambata a fost facuta pentru om (nu doar pentru evreu).


Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
. Despre Noe, Avraam, Isac...care au primit de la Dumnezeu diferite porunci si randuieli religioase nu se spune nicaieri ca au tinut sambata
Va grabiti sa trageti concluzia ca Noe, Avram, Isac nu au pazit ceea ce Dumnezeu a binecuvantat si sfintit de la facerea lumii. Prima carte a Bibliei (Facerea) si o parte din cartea Exodului nu trateaza problema poruncilor lui Dumnezeu. Doar aminteste de aceste porunci. Ex: "Avram a ascultat porunca Mea si a pazit ce i-am cerut, a pazit poruncile Mele, oranduirile Mele si Legile Mele". Ce porunci, oranduiri si legi a pazit Avram? Puteti exclude faptul ca a pazit ziua binecuvantata si sfintita de Dumnezeu?

Fiecare parte a Bibliei are o tema si nu ne prezinta ceea ce am dori noi. Daca am merge pe teoria dvs. am putea trage concluzia ca nici evreii, oameni ai lui Dumnezeu, ca David, Debora, Ghedeon, Samson, Rut, Boaz, Naomi, Samuel, etc. nu au pazit ziua a saptea. De ce spun asta? Pentru ca in sase carti consecutive ale Bibliei (de la Iosua pana la 1 Regi) nu se vorbeste deloc despre pazirea sabatului (ziua a saptea), desi este prezentata istoria poporului evreu.

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Daca evreilor li s-a dat sabatul ca semn si aducere aminte ca au fost scosi din robia Egiptului,
Nu inseamna ca a fost anulata porunca a patra care vorbeste despre pazirea zilei a saptea ca o zi de odihna hotarata de Domnul de la facerea lumi, ca sarbatoare a creatiei impreuna cu Creatorul. Versetele din Biblie se completeaza intre ele, nu se anuleaza unele pe altele.

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
venind Legea cea Noua era si normal ca Apostolii sa intelega ca prin invierea Mantuitorului Hristos in ziua intai-Ziua Domnului, El ne-a scos din robia cu mult mai mare a blestemului mortii sufletesti cazut asupra protoparintilor Adam si Eva pentru calcarea poruncii care a trecut la toti urmasii lor. Pana la Hristos sufletele tuturor oamenilor se duceau in iad, iar Hristos a coborat acolo si i-a eliberat pe cei drepti. De aceea se cuvine sa tinem Duminica si nu sambata, plus ca tot intr-o Duminica, la Cincizecime prin Pogorarea Duhului Sfant asupra Apostolilor , li s-a dat putere in cuvant si atunci s-a intemeiat Biserica. [/b]
Teoria aceasta ar fi fost valabila daca ne-o tinea insusi Domnul Iisus Hristos. Dupa inviere, Mantuitorul a mai stat 40 de zile printre oameni. Dar nu a spus nimic despre schimbarea singurei zile a saptamanii binecuvantata si sfintita de Dumnezeu (ziua a saptea).
  #15  
Vechi 14.08.2009, 23:11:58
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
"In ziua a saptea Dumnezeu Si-a sfarsit lucrarea pe care o facuse si in ziua a saptea S-a odihnit de toata lucrarea Lui. Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o" (Facerea 2:3)- acest lucru s-a intamplat la creatie cand inca nu existau evrei.
Dumnezeu nu are nevoie sa se odihneasca.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #16  
Vechi 14.08.2009, 23:20:38
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enkidu Vezi mesajul
Draga tricesimusquintus , citind Biblia se poate constata ca Domnul Dumnezeu NU a lasat exact sambata ca zi de odihna.
Draga enkidu, citind Biblia se poate constata ca Domnul Dumnezeu a lasat EXACT sambata ca zi de odihna.


Citat:
În prealabil postat de enkidu Vezi mesajul
Dumnezeu a lasat ca sa se lucreze 6 zile si una din ele sa se faca odihna
Sunt nevoit sa te corectez, conform Scripturii:
Nu una din 7, ci a 7-a.

8. "Adu-ți aminte de ziua odihnei, ca să o sfințești.
9. Lucrează șase zile și-ți fă în acelea toate treburile tale,
10. Iar ziua a șaptea este odihna Domnului Dumnezeului tău: să nu faci în acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tău, nici asinul tău, nici orice dobitoc al tău, nici străinul care rămâne la tine,
11. Că în șase zile a făcut Domnul cerul și pământul, marea și toate cele ce sunt într-însele, iar în ziua a șaptea S-a odihnit. De aceea a binecuvântat Domnul ziua a șaptea și a sfințit-o." (Iesirea 20)

Iar ziua a 7-a este sambata, nu duminica.
  #17  
Vechi 14.08.2009, 23:26:41
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Dumnezeu nu are nevoie sa se odihneasca.
Asta este ideea: Dumnezeu nu are nevoie sa Se odihneasca, El nu oboseste insa a facut-o special pentru om ("Sambata a fost facuta pentru om" Marcu 2,27) ca el sa se odihneasca.

Nici Hristos nu avea nevoie de botezul pocaintei El fiind fara pacat, insa S-a botezat tocmai pentru a deveni un model pentru noi in privinta aceasta.
  #18  
Vechi 15.08.2009, 14:50:38
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

De ce scoti din context caci are cu totul alt sens?
23. Și pe când mergea El într-o sâmbătă prin semănături, ucenicii Lui, în drumul lor, au început să smulgă spice. 24. Și fariseii Îi ziceau: Vezi, de ce fac sâmbăta ce nu se cuvine? 25. Și Iisus le-a răspuns: Au niciodată n-ați citit ce a făcut David, când a avut nevoie și a flămânzit, el și cei ce erau cu el? 26. Cum a intrat în casa lui Dumnezeu, în zilele lui Abiatar arhiereul, și a mâncat pâinile punerii înainte, pe care nu se cuvenea să le mănânce decât numai preoții, și a dat și celor ce erau cu el? 27. Și le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă. 28. Astfel că Fiul Omului este domn și al sâmbetei.

Prin aceste ultime cuvinte Hristos vrea sa spuna ca El este Domn nu numai al sambetei, ci al tuturor zilelor si ca El ca Dumnezeu poate sa schimbe ziua de odihna dupa cum vrea El, chiar daca a sfintit aceasta zi, tot asa si cum a promis evreilor ca va avea legamant vesnic cu ei. Cum ar fi putut sa fie sarbatoarea ce mare a Cincizecimii daca am numara incepand cu sambata, si nu cu Duminica cand El, Hristos a inviat. Daca ar fi inviat sambata, alta ar fi fost situatia.
Au călcat Sabatul nouă ani de zile
Evreii și baptiștii de ziua a șaptea țin Sabatul așa cum invață Biblia, de la apusul pană la apusul soarelui (Lev. 23:32; Marcu 1:32). Liderul Bates i-a făcut pe doamna White și pe soțul ei să accepte Sabatul in 1846. Fusese căpitan pe mare și incepea ziua la 6 P.M. după orarul de navigare. Așa că a inceput Sabatul la fel. Prin el, doamna White a ajuns să-l țină la el pană in 1855 timp de nouă ani.
Intr-un pamflet publicat la New Bedford, Mass., in 1850, intitulat "Controversa Sabatului" paginile 80-82, liderul Bates a scris un articol cu titlul "inceputul Sabatului." El spune: "Nu putem fi prea specifici in acest caz; lui Dumnezeu ii aparțin toate momentele zilei." Aduce apoi argumente in favoarea orei 6P.M. și spune: "Prin urmare, după aceeași regulă, (și nu prin alta) ținem socoteala săptămanilor și trebuie neapărat să incepem ziua scripturistică la 6P.M." in alt pamflet intitulat "Mesajul pecetluirii" publicat in 1849, in același loc, spune: "Sabatul incepe vineri seara, la 6P.M.; toate celelalte cifre sunt o pierdere de vreme" (p. 38).
Așa că doamna White l-a urmat orbește pe Bates și această practică nescripturistică timp de nouă ani. Acest lucru nu ii mulțumea pe toți și s-a iscat o discuție. Unii pledau pentru răsărit iar alții pentru apus. Se temeau de o ruptură. Dar influența lui Bates era la conducere și i-a făcut să accepte ora 6P.M.
In 1868, liderul U. Smith a publicat un pamflet intitulat "Viziunile răspunsuri la obiecțiile aduse," de 144 de pagini. La pagina 90 il citează pe liderul White: "In două viziuni, doamna White a văzut ceva referitor la timpul inceperii sabatului. Prima a avut loc in 1847, la Topsham, Maine. In acea viziune, i s-a arătat că inceperea Sabatului la răsărit era greșită."
Dacă domnul i-ar fi dat aceste viziuni, cat de natural și de ușor ar i fost că timpul corect era apusul. De ce să-i spună că răsăritul era greșit și să lase biserica in eroare mai mult de opt ani, in ceea ce privește timpul corect? Răspunsul e simplu. Bates era incă la conducere și se opunea răsăritului, iar ea „vedea” prin ochelarii lui; atata tot.

__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #19  
Vechi 15.08.2009, 14:52:35
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit urmarea

In Scrieri timpurii de doamna White, ediția din 1882, la paginile 25-28, există un raport al aceleiași viziuni de la Topsham, Maine, in 1847. Ea spune: "Am văzut un inger venind in zbor spre mine. M-a luat repede de la pămant și m-a dus in cetatea sfantă. " Acolo, a fost dusă de Isus in Locul preasfant și i-a arătat chivotul. Isus a deschis chivotul și i-a arătat Cele Zece Porunci. Ea spune: "Cea de-a patra, Porunca Sabatului, strălucea mai mult decat celelalte. . . Am văzut că sfantul sabat este și va fi zidul despărțitor dintre adevăratul Israel al lui dumnezeu și cei necredincioși." Apoi, pagină după pagină, are viziuni una după alta. Merge adesea in rai, vorbește familiar cu Isus și cu ingerii. I se spune mereu despre Sabat, cat de sfant este și că reprezintă pecetea lui Dumnezeu și că oamenii "sunt incercați prin problema Sabatului" (p. 35). De ce nu i s-a spus intr-una din aceste vizite că incepea Sabatul la vremea greșită, ținand părți din două zile? Dar nu i s-a făcut nici măcar o aluzie.
Cum a descoperit pană la urmă? Astfel: această problemă dădea naștere la o separare intre ei. Așa că i s-a cerut liderului J. N. Andrews, cel mai invățat om pe care-l aveau pe atunci, să studieze prolema și să-și prezinte concluzia la conferința ținută in Battle Creek, Mich., pe 16 Noiembrie 1855. A făcut asta și a decis că apusul era timpul din Scriptură pentru a incepe Sabatul. Conferința a votat pentru a accepta părerea lui și intreaga denominație a trecut de la ora 6P.M. la apus, după nouă ani de eroare in această problemă vitală.
Acest lucru e povestit pe larg de către Smith in "Viziunile si răspunsuri la obiecțiile aduse" paginile 88-93. Apoi, la patru zile după ce Andrews și conferința rezolvase problema, doamna White a avut o viziune in care un inger i-a spus că apusul era timpul corect!!! Smith spune: "După conferință, pe 20 noiembrie, i s-a dat o viziune care stabilea apusul pentru cei care nu se hotăraseră " (p. 93). Acest lucru a supărat-o pe doamna White. Așa că in acea viziune i s-a plans ingerului și a cerut o explicație. Ea spune: "Am intrebat de ce s-a intamplat așa că trebuie abia acum să schimbăm ora inceperii Sabatului. Ingerul a spus 'Vei ințelege, dar nu incă, nu incă'" ("Mărturii" Vol. I., p. 116).
Asta s-a intamplat acum vreo șaizeci de ani; doamna White a murit; dar explicația promisă n-a mai fost dată. Așa c-o s-o dau eu acum: in viziunile ei vedea doar ceea ce-o invăța Bates. Cand Andrews a trecut la conducere, și-a schimbat părerile și a văzut exact ceea ce invățau el și cei de la conferință. Asta-i tot și la fel s-a intamplat cu toate revelațiile ei.
Observați importanța acestui eșec. Timp de nouă ani, au inceput cu toții Sabatul la 6P.M. vinerea. In iunie la ora 6P.M. soarele mai era două ore cer cand incepeau Sabatul. Țineau două ore din ziua de vineri, două ore pe care le muncesc acum. La ora 6P.M., cu soarele incă pe cer timp de două ore sambăta, mergeau la muncă la arat, spălat, etc. Lucrau două ore din Sabat, timpul sfant, așa cum il consideră ei acum. In decembrie era invers; lucrau două ore vinerea după ce incepea Sabatul și țineau două ore sambăta seara după ce se termina Sabatul! Așa că de fapt au călcat Sabatul in fiecare săptămană timp de nouă ani de zile. Și toate astea in timpul frecventelor conversații despre sfințenia sacrului Sabat ale doamnei White cu Isus și cu ingerii! Oare nu i-a luat pe Bates și pe Andrews drept ingeri?
Tot in acest fel a fost impus si sabatul in locul Duminicii, nu cu citate biblice (astea au fost gasite mai tarziu pentru sceptici si naivi) Se vede clar ca aceste fapte nu sunt inventii ale lui Canright. Orice om cu discernamant poate vedea clar acest lucru, numai voi aveti ochelari de cal.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #20  
Vechi 15.08.2009, 15:42:49
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
El ca Dumnezeu poate sa schimbe ziua de odihna dupa cum vrea El, chiar daca a sfintit aceasta zi
Da, insa nu a facut-o, asta e ideea...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CASATORIE ALBA nicoleta23 Stiri, actualitati, anunturi 79 05.07.2021 13:02:53
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25