Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #7  
Vechi 29.12.2012, 13:19:35
inamuresan19 inamuresan19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Totusi, n-ai spus pentru ce anume parintii tai sunt impotriva?
Ce argumente au?
Nu le cunosti sau consideri ca e mai bine sa nu le spui?

Daca esti asa sigura de relatia asta, nu crezi ca ai putea avea rabdare sa termini facultatea?

El n-ar putea avea rabdare pana termina facultatea si o termini si tu?

E bine ca te gandesti si sa primesti binecuvantarea parintilor tai pentru casatorie, poate chiar in timpul asta de care ziceam mai sus, isi vor schimba parerea.

Daca vei pleca de acasa pur si simplu, poate se vor inversuna si mai mult impotriva lui, considerand ca el este de vina.

Iar daca dintr-un motiv sau altul casatoria asta va fi un esec vor spune: "vezi, ti-am spus noi, de ce n-ai putut sa asculti?".
Singrul argument pe care l-au adus e ca nu e din oras cu mine. Ei vor ca eu sa raman in orasul acesta si sa nu tind sa merg intr-un oras mai mare unde as putea avea mai mult oportunitati. Prietenul meu acum termina facultatea si mai are master-ul. Eu dupa liceu pot sa lucrez deoarece asa e liceu pe care il fac, pedagogie, specialitatea educator/ invatator. Nu e vorba de asta, vreau sa ma axez pe medicina. Mereu am mers pe ideea ca daca nu ineleg din prima, nu o sa o faca nicioadata. Ii intelegeam daca era un baiat rau, dar asa... nu inteleg. Parintii lui sunt intelegatori si inteleg situatia, nepoata lor a trecut prin asta din cauza mamei ei, adica sora "soacrei" mele. Am cerut doar intelegere, inainte sa iau decizia asta sau sa ma gandesc la plecare, tot asa voiam sa fac... sa imi incep facultatea aici, o termin, dar dupa sa aspir la un oras mai mare, unde sa imi pot indeplini visele si sa ajung unde vreau. Vreau doar sprijinul lor, vreau decat sa vada ce fel de persoana e si sa ii dea o sansa, dar ce pot face cand ei nici nu vor sa ma asculte? Acum cateva luni mergea la preoti sa ma desparta de el... si chiar nu am inteles de ce face asta...
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce pot sa lucrez de acasa mihaisepo Generalitati 12 02.02.2014 18:59:49
Taina Sfantului Maslu acasa LuizaT Maslul 6 16.06.2013 00:15:05
Ne mantuim acasa sau in manastire? manxxique Intrebari utilizatori 0 21.02.2010 18:02:21
cununia religioasa acasa anakatoh Nunta 8 10.01.2010 22:06:25
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07