Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.07.2010, 22:28:37
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

oricum, sfaturile voastre sunt minunate si va mai astept sa mai vorbim. despre orice ne ajuta sa crestem! va multumesc!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.07.2010, 22:29:26
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
nu inteleg de unde am aceste trairi. cred ca nu sunt foarte perseverenta in inima mea si mai cred ca nu sunt destul de atenta la DUMNEZEU. probabil ca trebuie sa devin si mai umila, desi urmaresc constant sa imi cultiv virtutile sf parinti.
am citit cartea cu maestrii indiei si Parintele Paisie...m-a ajutat foarte mult sa descopar adevarul.
viata mea a fost salvata intr-un moment in care am cerut cu toata fiinta mea sa ma intorc la Dumnezeu si am suferit mult o perioada lunga de timp, cand am constatat ca mai aveam foarte putin sa fac greseli enorme si sa renunt la viata mea in favoarea abandonarii mele totale catre un Dumnezeu care nu era de fapt Tatal Ceresc pe care eu il cautam...lucrurile au fost complicate, au trecut...sigur ca, prapastia a fost foarte mare.
m-am trezit intr-o zi ca sufletul meu se indepartase f mult de Tatal, imi indepartasem familia, eram in ashram, faceam lucruri care erau in contradictoriu cu Dumnezeu, ajunsesem sa cred in zeitatile lor, nici macar nu ma intrebam daca ele exista sau nu...dintr-o data apoi, am cazut. asa priveam atunci. am ramas fara prieteni, fara serviciu, fara bucurie, devenisem complet inutila, tocmai eu care aveam un rost atat de important...eram frumoasa, eram daruita, eram harnica, aveam studii...apoi m-am trezit departe de tot ce cunosteam.
mi-am amintit atunci de IISUS HRISTOS. pe parcurs am inceput sa il simt viu in inima mea...mi-am gasit serviciu, familia mea a fost alaturi de mine in toate aceste incercari, am primit o relatie...totul a inceput sa isi revina...
apoi, am ajuns din nou aici. unde nu mai stiu ce e cu mine, unde ma simt singura in relatie, ma simt singura in mijlocul oamenilor si rugaciunea devine mecanica. ma simt ca o stanca. nu mai pot sa plang, nu ma mai abandonez, nu mai aspir atat de frenetic cum aspiram candva. nu inteleg ce sa fac in continuare? situatia aceasta persista de cateva luni.
Pai Dumnezeu ti-a dat o prima mana de ajutor,te-a scos din deruta in care erai.Dar acum simti aproape aceeiasi deruta,pentru ca acum El vrea mai mult de la tine.El stie ca poti,stie ca ai aceasta cautare cartre El,si de aceea vrea mai mult de la tine.Credinta nu inseamna un drum usor,ci e unul greu,caci dusmanul cel mai mare suntem chiar noi insine.Dar El sta intotdeauna aproape,foarte aproape...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.07.2010, 22:29:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
dupa rebotezare nu am mai pracicat yoga...am un partener insa nu ne-am casatorit inca...ma tot gandesc si razgandesc...
Ana, daca prietenul este cit de cit de treaba, arata bine, este sanatos si stii ca o sa faci copii frumosi cu el, ia-l !, nu mai sta pe ginduri!..ca vezi doar cit de greu este sa te mariti in ziua de astazi! Gindeste-te NUMAII la cum vor iesi copiii, iar daca crezi ca vor iesi frumosi!..TOT INAINTE!
Priveste doar la "armatele" de femei singure de care suntem inconjurati!..nu-i de gluma!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.07.2010, 22:30:42
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
am sa o caut sa o citesc...nu am citit-o
multumesc!
Este o carte la fel de buna ca Inteleptii Indiei si aprintele Paisie,cu deosebirea ca autorul,Klaus Kenneth a fost in Romania,am fost si eu la o conferinta de a lui,poti sa ii scrii pe email sau pe facebook,daca cunosti engleza,franceza sau germana.la anul vine din nou in Romania.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.07.2010, 22:32:20
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit cei care traiesc necununati pot fi opriti de la impartasanie chiar si pt.7 sau 15 ani

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
dupa rebotezare nu am mai pracicat yoga...am un partener insa nu ne-am casatorit inca...ma tot gandesc si razgandesc...
aham... pai si aceasta ar putea fi principala cauza... mai mult ca sigur, de fapt. La tine, 'ganditul si razganditul' tot piedici de la cel rau sunt. Cel putin din cate stiam (si tot de la mai multi preoti, inclusiv de la duhovnic), a trai necununat este un pacat f. mare, este considerat curvie/desfranare in fata lui Dumnezeu... Sunt destui preoti duhovnici (mai ales de manastire) care dau canon mai indelungat pt. asta, si opresc de la impartasanie pe mai multi ani (chiar si cate 7 sau 15!), si care nu pomenesc nici la Proscomidia din cadrul Sf. Liturghii pe cei care traiesc necununati. Postez aici si un link relevant: http://www.lavrentie-sovre.eu/Paisie_Index.htm. Si iarasi, tot cineva dintre cunoscuti mi-a spus de un cuplu care au trait vreo 30 de ani necununati, au si copii etc, si mai mereu au avut tot felul de prob. de un fel sau altul, in casnicia lor, iar un preot le-a spus ca din cauza ca traiau necununati, apoi s-au cununat la bis. ortodoxa (si intr-un cerc restrans, doar cu familia, nasii si cativa prieteni, sau numai cu nasii de fatza, ca martori etc, nu am mai retinut exact - oricum, important este ca au reusit de s-au cununat, intr-un final).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.07.2010, 22:34:41
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

cunosc f bine engleza si fr, am terminat facultatea de filologie- limbi moderne. am sa citesc aceasta carte si posibil sa ii scriu, poate cu intrebari despre Dumnezeu, care ma macina de mult timp. si sigur ca mi-ar place f mult sa vad ce are de spus, despre Tatal! va pup!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.07.2010, 22:36:16
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

si cred ca mai este o problema in mine....cred ca intotdeauna mi-am dorit sa pot sa fiu radicala! sa las totul pt Dumnezeu! dar niciodata nu am fost in stare!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.07.2010, 22:38:59
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

nu stiu ce inseamna sa lasi totul pt Dumnezeu. nu stiu nimic despre Dumnezeu. nu ma cunosc nici macar pe mine. e vai de mine! doar stiu ca undeva in mine, imi doresc nespus sa las totul pt El. nu stiu ce inseamna asta ori cum sa fac asta. in cadrul unei familii crestine pe care as putea-o intemeia, as vrea sa fac totul sa fie spiritual, insa in aceasta relatie, nu avem aceeasi directie, desi el este cel prin care Dumnezeu m-a salvat.
daca m-as retrage, departe de lume, nu stiu cum as putea face asta, pt ca eu nu sunt in stare de nimic! in urma mea nimic nu a ramas ok!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.07.2010, 22:43:24
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

desi la vederea celor din afara, a viciilor,putine sau nu, noi amandoi nu suntem spirituali ...nu asa cum cred ca ar trebui sa devenim. daca privesc in sufletele noastre, il gasesc minunat, plin de iubire, de credinta, de frumusete. pe el. ca si relatie, e greu.
doar imi doresc nespus sa imi cultiv virtutile, sa devin umila, simpla, blanda si sa am credinta! imi doresc doar sa il pot iubi pe Dumnezeu mai mult decat orice si constat ca nu fac asta nici in cea mai mica masura!!! cum sa fac asta?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.07.2010, 22:48:52
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
desi la vederea celor din afara, a viciilor,putine sau nu, noi amandoi nu suntem spirituali ...nu asa cum cred ca ar trebui sa devenim. daca privesc in sufletele noastre, il gasesc minunat, plin de iubire, de credinta, de frumusete. pe el. ca si relatie, e greu.
doar imi doresc nespus sa imi cultiv virtutile, sa devin umila, simpla, blanda si sa am credinta! imi doresc doar sa il pot iubi pe Dumnezeu mai mult decat orice si constat ca nu fac asta nici in cea mai mica masura!!! cum sa fac asta?
Daca faci o facultate ,trebuie sa termini mai intai liceul ,sa iei bacalaureatul,apoi pe bancile facultatii sa mai stai inca 4-5 ani invatand temeinic cursurile.
Considera ca in privinta credintei esti inca in clasele primare,deci inarmeaza-te cu rabdare,citeste cat mai mult si mergi totdeauna la Biserica.Mai ai pana sa termini facultatea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00