Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.07.2010, 23:53:42
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

da! ma inarmez cu rabdare! eu va multumesc si va doresc succes in toate cele bune! sa va dea Dumnezeu la toti tot ce aveti nevoie si sper sa mai vorbim si pe alte topicuri! va pup si va doresc noapte buna si o sarbatoare minunata maine!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.07.2010, 00:06:00
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Klaus Kenneth & Christos Yannaras, niste rataciti, dupa parerea unor preoti ortodocsi

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Este o carte la fel de buna ca Inteleptii Indiei si aprintele Paisie,cu deosebirea ca autorul,Klaus Kenneth a fost in Romania,am fost si eu la o conferinta de a lui,poti sa ii scrii pe email sau pe facebook,daca cunosti engleza,franceza sau germana.la anul vine din nou in Romania.
http://vlad-mihai.blogspot.com/2010/...pre-klaus.html ('Părintele Mihail Stanciu despre Klaus Kenneth: După două milioane de kilometri, încă în înșelare…')
http://saccsiv.wordpress.com/2010/05...th-un-ratacit/ ('Articolul zilei (12.05.2010): KLAUS KENNETH, un RATACIT …')
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...ind-ei-insisi/ ('CUVIOSUL PAISIE AGHIORITUL: “Ratacind pe altii si rataciti fiind ei insisi…”')
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...-si-pe-la-noi/ ('CE SPUNEAU CUVIOSUL PAISIE SI ALTI MARI PARINTI despre “teologul” Christos Yannaras, un faimos detractor al Sf. Nicodim Aghioritul, in voga si pe la noi…')
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...hioritul-1993/ ('Un document ignorat de multi dintre teologii nostri “fani” Yannaras: COMUNICATUL SFINTEI CHINOTITE A MUNTELUI ATHOS IN APARAREA SFANTULUI NICODIM AGHIORITUL FATA DE DEFAIMARILE LUI CH. YANNARAS (1993)')

Decat sa-ti pierzi timpul citind din Klaus Kenneth sau Christos Yannaras si altii ca ei, mai bine ai citi din Vietile Sfintilor, Filocalii, Pateric, din scrierile si omiliile Sf. Ioan Gura-de-Aur, sau Par. Paisie Aghioritul, Cleopa Ilie, Ioanichie Balan etc, sau mai bine citeste si din lucrarile par. Seraphim Rose (multe traduse si in romaneste), ori Kallistos Ware, ori din cele ale maicii Ecaterina ('Marturisiri din mlastina disperarii' etc) etc.

Last edited by cherub; 20.07.2010 at 00:18:02.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.07.2010, 00:16:58
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
nu inteleg de unde am aceste trairi. cred ca nu sunt foarte perseverenta in inima mea si mai cred ca nu sunt destul de atenta la DUMNEZEU. probabil ca trebuie sa devin si mai umila, desi urmaresc constant sa imi cultiv virtutile sf parinti.
am citit cartea cu maestrii indiei si Parintele Paisie...m-a ajutat foarte mult sa descopar adevarul.
viata mea a fost salvata intr-un moment in care am cerut cu toata fiinta mea sa ma intorc la Dumnezeu si am suferit mult o perioada lunga de timp, cand am constatat ca mai aveam foarte putin sa fac greseli enorme si sa renunt la viata mea in favoarea abandonarii mele totale catre un Dumnezeu care nu era de fapt Tatal Ceresc pe care eu il cautam...lucrurile au fost complicate, au trecut...sigur ca, prapastia a fost foarte mare.
m-am trezit intr-o zi ca sufletul meu se indepartase f mult de Tatal, imi indepartasem familia, eram in ashram, faceam lucruri care erau in contradictoriu cu Dumnezeu, ajunsesem sa cred in zeitatile lor, nici macar nu ma intrebam daca ele exista sau nu...dintr-o data apoi, am cazut. asa priveam atunci. am ramas fara prieteni, fara serviciu, fara bucurie, devenisem complet inutila, tocmai eu care aveam un rost atat de important...eram frumoasa, eram daruita, eram harnica, aveam studii...apoi m-am trezit departe de tot ce cunosteam.
mi-am amintit atunci de IISUS HRISTOS. pe parcurs am inceput sa il simt viu in inima mea...mi-am gasit serviciu, familia mea a fost alaturi de mine in toate aceste incercari, am primit o relatie...totul a inceput sa isi revina...
apoi, am ajuns din nou aici. unde nu mai stiu ce e cu mine, unde ma simt singura in relatie, ma simt singura in mijlocul oamenilor si rugaciunea devine mecanica. ma simt ca o stanca. nu mai pot sa plang, nu ma mai abandonez, nu mai aspir atat de frenetic cum aspiram candva. nu inteleg ce sa fac in continuare? situatia aceasta persista de cateva luni.
Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
si cred ca mai este o problema in mine....cred ca intotdeauna mi-am dorit sa pot sa fiu radicala! sa las totul pt Dumnezeu! dar niciodata nu am fost in stare!
Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
nu stiu ce inseamna sa lasi totul pt Dumnezeu. nu stiu nimic despre Dumnezeu. nu ma cunosc nici macar pe mine. e vai de mine! doar stiu ca undeva in mine, imi doresc nespus sa las totul pt El. nu stiu ce inseamna asta ori cum sa fac asta. in cadrul unei familii crestine pe care as putea-o intemeia, as vrea sa fac totul sa fie spiritual, insa in aceasta relatie, nu avem aceeasi directie, desi el este cel prin care Dumnezeu m-a salvat.
daca m-as retrage, departe de lume, nu stiu cum as putea face asta, pt ca eu nu sunt in stare de nimic! in urma mea nimic nu a ramas ok!
Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
desi la vederea celor din afara, a viciilor,putine sau nu, noi amandoi nu suntem spirituali ...nu asa cum cred ca ar trebui sa devenim. daca privesc in sufletele noastre, il gasesc minunat, plin de iubire, de credinta, de frumusete. pe el. ca si relatie, e greu.
doar imi doresc nespus sa imi cultiv virtutile, sa devin umila, simpla, blanda si sa am credinta! imi doresc doar sa il pot iubi pe Dumnezeu mai mult decat orice si constat ca nu fac asta nici in cea mai mica masura!!! cum sa fac asta?
Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
da! ma inarmez cu rabdare! eu va multumesc si va doresc succes in toate cele bune! sa va dea Dumnezeu la toti tot ce aveti nevoie si sper sa mai vorbim si pe alte topicuri! va pup si va doresc noapte buna si o sarbatoare minunata maine!

Draga Ana,

poate ca vrei prea mult deodata.
Si poate ca ceea ce cauti tu cu ardoare nu vezi din cauza ardorii. Lasa lucrurile de la sine, e bine ca te-ai intors la credinta ortodoxa, e bine ca ai realizat ca esti pe un drum gresit, inseamna ca cineva acolo sus te iubeste. Citeam undeva ca cea mai simpla dovada de credinta, ceea ce Hristos ne cere, este sa il lasam in inima noastra. El bate, noi trebuie sa ii deschidem....daca vrem. Cred ca atunci se numeste ca il primesti pe Dumnezeu.
Spuneai ca nu reusesti sa lasi totul pentru Dumnezeu. Poate ca nu asta vrea El de la tine. Roaga-te cu inima, asa cum citeam la parintele Cleopa, nu doar cu mintea. Sunt sigura ca Dumnezeu iti va arata sub o forma sau alta calea de urmat.
Despre partener, daca tu in sufletul lui vezi iubire, bunatate, credinta, nu mai irosi timpul. Ai o varsta. Intr-o casnicie, ca sotie si mama, implinesti porunca lui Dumnezeu. Si.....iti spun din experienta, cand iti strangi puiul la piept sau te uiti la el cum doarme, nu mai a i framantari ca cele pe care le ai acum, pur si simplu multumesti lui Dumnezeu in fiecare scunda pentru minunea din fata ta si Il iubesti mai mult decat orice, asa cum iti doresti tu acum.
Eu zic ca raspunsul la intrebarile tale se afla in lucrurile simple care te asteapta sa le implinesti.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.07.2010, 09:57:42
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Decat sa-ti pierzi timpul citind din Klaus Kenneth sau Christos Yannaras si altii ca ei, mai bine ai citi din Vietile Sfintilor, Filocalii, Pateric, din scrierile si omiliile Sf. Ioan Gura-de-Aur, sau Par. Paisie Aghioritul, Cleopa Ilie, Ioanichie Balan etc, sau mai bine citeste si din lucrarile par. Seraphim Rose (multe traduse si in romaneste), ori Kallistos Ware, ori din cele ale maicii Ecaterina ('Marturisiri din mlastina disperarii' etc) etc.
Dragul meu,IN CRESTINISM ai nevoie cel mai mult de discernamant.Daca ocolesti cativa autori nu e mare problema,pentru ca poti sa citesti pe altii.Insa ,desi am citit tot ce ai recomandat tu cu emfaza ,mi-a placut si am apreciat si pe Klaus Kenneth.Si nu am fost singurul care l-a apreciat si poate iubit,ci a fost si parintele Sofronie,care a trecut la Domnul+ ucenicii sai de la manastirea Essex,este acum si parintele Rafail Noica.
In tara a fost la multe manastiri unde a fost primit foarte bine(nu stiu daca ai auzit de Lupsa),s-a intalnit cu mai multi mitropoliti ,printre care si Teofan al Moldovei.
Tu mi-l opui pe staretul de la Antim tuturor acestor personalitati duhovnicesti si pe autorii catorva bloguri ortodoxe.Nu stiu daca ai citit cartea Doua milioane de km,ca sa te pronunti,insa eu am citit-o cu multi ani inaintea acestui scandal mediatic,si mi-a placut inca de atunci.Staretul de la Antim care a declansat acest scandal,este un om poate corect ,rigorist,care aplica dogmele ortodoxe,insa, intr-un mod rigid,fara viata,fara o intelegere vie a credintei.
Si ca sa nu crezi ca te contrazic total,intr-adevar Yannaris este un teolog(ceea ce Kenneth nu e) care a cazut ,prin scrierile lui ,in rataciri dogmatice,lucru aratat de parintele Paisie si de alti monahi de la muntele Athos.

Numai bine si Doamne ajuta sa traim in pace ,intelegere si dragoste unul fata de altul.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.07.2010, 10:01:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

In poza care ma insoteste in comentarii,se vede prezenta lui Klaus Kenneth alaturi de PreaSfintia Sa Teofan!
Mai este prezent Romeo Petrasciuc si traducatoarea cartilor ,care il insoteste in turneele prin Romania.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.07.2010, 14:30:17
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Smile sa nu te superi ....te rog....

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
cunosc f bine engleza si fr, am terminat facultatea de filologie- limbi moderne. am sa citesc aceasta carte si posibil sa ii scriu, poate cu intrebari despre Dumnezeu, care ma macina de mult timp. si sigur ca mi-ar place f mult sa vad ce are de spus, despre Tatal! va pup!
Cand vad oameni carora Bunul Dumnezeu le-a dat multa materie cenusie si tot nu simt acel ceva care sa-I apropie de Dumnezeu …..of ……mie tare mila ….
Ai citit atatea carti despre credinta ortodoxa si tot nu intelegi cum ar trebui sa fie un crestin? …..trist….pai draga Ana mie imi trebuie trei zile (cateodata) sa inteleg un text si ma lupt si uneori reusesc alteori nu …..asta e …..asa ca draga Ana de aceea te-a lasat Dumnezeu pe tine sa ajuti saraci cu duhu ca mine …..
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.07.2010, 14:51:59
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

draga samy, si eu lupt ca si tine..uneori reusesc, alteori nu, dar perseverez! degeaba ma ironizezi..nu cred ca esti in masura sa ironizezi pe oricare dintre cei din jurul tau...sau poate orgoliul tau!? cine stie? sa ai o zi minunata!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.07.2010, 14:52:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
nu stiu ce inseamna sa lasi totul pt Dumnezeu. nu stiu nimic despre Dumnezeu. nu ma cunosc nici macar pe mine. e vai de mine! doar stiu ca undeva in mine, imi doresc nespus sa las totul pt El. nu stiu ce inseamna asta ori cum sa fac asta. in cadrul unei familii crestine pe care as putea-o intemeia, as vrea sa fac totul sa fie spiritual, insa in aceasta relatie, nu avem aceeasi directie, desi el este cel prin care Dumnezeu m-a salvat.
daca m-as retrage, departe de lume, nu stiu cum as putea face asta, pt ca eu nu sunt in stare de nimic! in urma mea nimic nu a ramas ok!
Anaecaterina,raspunsurile le vei gasi tot in tine insati.Cei din jur iti vor da,cel mult indiciii.
Ia o foaie si imparte-o in trei coloane: pe o parte scrie lucrurile care te-ar face sa fii fericita,pe a doua cele care te impiedica sa le obtii,iar in a treia ce anume ai de schimbat pentru le obtine pe primele.
Deasemenea,ar fi bine daca ai medita putin asupra relatiei tale cu acest baiat...poate ca o parte din confuzia in care te afli acum se datoreaza si faptului ca nu esti sigura ca el este cel alaturi de care sa iti intemeiezi o familie asa cum ti-ai dori-o.Poate ca una ai crezut la inceput despre el si alta ai descoperit acum.Tu stii cel mai bine aceste lucruri in sufletelul tau.
Pe Dumnezeu tot in tine insati il vei descoperi prima data,deci trebuie sa inveti sa te cunosti si sa te iubesti pe tine pentru asta.
La El nu poti ajunge atunci cand te afli in dizarmonie cu propria ta persoana...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 20.07.2010 at 14:55:11.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.07.2010, 14:53:40
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

si draga samy, problema nu este ca nu inteleg cartile ori scrierile, ci faptul ca nu imi inteleg inima si nu reusesc sa fiu asa cum trebuie sa fiu. dar datorita ajutorului celor de aici, si al celor din jur si mai ales al lui Dumnezeu, sunt sigura ca am sa inteleg intr-o zi...cu rabdare...sa aveti o zi minunata!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.07.2010, 14:58:25
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

heaven, ai dreptate! urmaresc constant sa devin armonioasa...nu ma blochez la faza cu casatoria, nu stiu daca asta imi doresc! stiu doar ca imi doresc f mult sa imi implinesc menirea si sa fac ceea ce trebuie si pt care am venit in aceasta viata: sa ma apropii de Dumnezeu, intr-un fel sau altul. doar trebuie sa imi descopar calea proprie!
stiu ca am multe de curatat, si sa mai stii ca ceea ce simt adanc in mine nu a aparut ieri, ci asa am fost de cand ma stiu. ma straduiesc de ani de zile sa ma armonizez, sa devin curata, sa fac binele...dar am obosit sa ma plang....poate imi lipseste starea de multumire!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 10:11:12
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 03:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 20:11:06
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 20:20:00