Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2010, 22:38:33
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit ROCK-ul !! = ''Satanism'' =))

Vad peste tot o conceptie gresita fata de rock , cum ca ar fi o muzica diabolica , ca ar fi satanist .Eu ascult rock de 4 ani de la alternativ ,pana la heavy metal .si hardcore si nu as asculta alt fel de ,muzica pt nimic in lume.Este muzica in care ma regasesc.Si despre manele ,este o muzica de rahat ,(Numai dusmani ,bani, femei ,bautura )astea sunt subiectele lor de a compune o ''melodie''

Ascult si trupe mai dark (Slipknot,Disturbed ,Bullet for my valentine) da asta nu inseamna ca sunt satanist ,cred in Iisus Hristos,cred in Dumnezeu si dupa parera mea rock ul si lucrurile Sfinte nu ar trebui amestecate cum fac multi tineri de seama mea care cred ca daca asculti rock tre sa te indepartezi de Dumnezeu .

Sper ca nu o sa ard in iad doar pt ca ascult rock,dupa conceptia altora. Poate sunt pe aici oameni care asculta rock,m as bucura .numai bine Astept pareri ,contra sau pro
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 27.11.2010 at 22:41:58.
  #2  
Vechi 27.11.2010, 22:43:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vad peste tot o conceptie gresita fata de rock , cum ca ar fi o muzica diabolica , ca ar fi satanist .Eu ascult rock de 4 ani de la alternativ ,pana la heavy metal .si hardcore si nu as asculta alt fel de ,muzica pt nimic in lume.Este muzica in care ma regasesc.Si despre manele ,este o muzica de rahat ,(Numai dusmani ,bani, femei ,bautura )astea sunt subiectele lor de a compune o ''melodie''

Ascult si trupe mai dark (Slipknot,Disturbed ,Bullet for my valentine) da asta nu inseamna ca sunt satanist ,cred in Iisus Hristos,cred in Dumnezeu si dupa parera mea rock ul si lucrurile Sfinte nu ar trebui amestecate cum fac multi tineri de seama mea care cred ca daca asculti rock tre sa te indepartezi de Dumnezeu .

Sper ca nu o sa ard in iad doar pt ca ascult rock,dupa conceptia altora. Poate sunt pe aici oameni care asculta rock,m as bucura .numai bine
Nimic nu este necurat decat pentru cel care are ochiul necurat (ap Pavel)
Si tot de la apostol: Nimic nu este interzis,dar nu toate ne sunt de folos .
Fa ce iti dicteaza inima ! Caci Dumnezeu are cu fiecare din noi planul Sau
  #3  
Vechi 27.11.2010, 22:50:58
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vad peste tot o conceptie gresita fata de rock , cum ca ar fi o muzica diabolica , ca ar fi satanist .Eu ascult rock de 4 ani de la alternativ ,pana la heavy metal .si hardcore si nu as asculta alt fel de ,muzica pt nimic in lume.Este muzica in care ma regasesc.Si despre manele ,este o muzica de rahat ,(Numai dusmani ,bani, femei ,bautura )astea sunt subiectele lor de a compune o ''melodie''

Ascult si trupe mai dark (Slipknot,Disturbed ,Bullet for my valentine) da asta nu inseamna ca sunt satanist ,cred in Iisus Hristos,cred in Dumnezeu si dupa parera mea rock ul si lucrurile Sfinte nu ar trebui amestecate cum fac multi tineri de seama mea care cred ca daca asculti rock tre sa te indepartezi de Dumnezeu .

Sper ca nu o sa ard in iad doar pt ca ascult rock,dupa conceptia altora. Poate sunt pe aici oameni care asculta rock,m as bucura .numai bine Astept pareri ,contra sau pro
Nu o sa "arzi in iad" pentru ca asculti rock, in schimb trebuie sa fi atent la felul in care te "regasesti " ascultand rock.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
  #4  
Vechi 27.11.2010, 22:51:10
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Parerea ta ..

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nimic nu este necurat decat pentru cel care are ochiul necurat (ap Pavel)
Si tot de la apostol: Nimic nu este interzis,dar nu toate ne sunt de folos .
Fa ce iti dicteaza inima ! Caci Dumnezeu are cu fiecare din noi planul Sau
oricum Biserica Ortodoxa nu vede prea ingaduitor acest gen de muzica , ce sa i faci oricum ma asteptam la pareri contra :))
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #5  
Vechi 27.11.2010, 22:52:31
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
oricum Biserica Ortodoxa nu vede prea ingaduitor acest gen de muzica , ce sa i faci oricum ma asteptam la pareri contra :))
Stai linistit,o sa apara acusi parerile contra.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
  #6  
Vechi 27.11.2010, 22:53:38
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit salut

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Nu o sa "arzi in iad" pentru ca asculti rock, in schimb trebuie sa fi atent la felul in care te "regasesti " ascultand rock.
Sa stii ca nu ma imbrac in negru,nu am piercinguri ,merg la biserica .si o mai repet cred in Dumnezeu
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #7  
Vechi 27.11.2010, 23:04:06
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Asculți Guns 'n' Roses ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #8  
Vechi 27.11.2010, 23:07:29
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Sa stii ca nu ma imbrac in negru,nu am piercinguri ,merg la biserica .si o mai repet cred in Dumnezeu
Nu ma refeream la tinuta,crezi ca , cei care au "piercinguri" nu pot ajunge in rai?Ma refeream la acea stare de "bine" pe care o simti atunci cand asculti,poate sa fie inselatoare.Oricum,poti sa asculti ce vrei atata timp cat Il iubesti pe Dumnezeu.Asta cred eu,dar tu sa asculti mai bine sfaturile celor intelepti de aici.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
  #9  
Vechi 27.11.2010, 23:14:49
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit MS de opinie

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Nu ma refeream la tinuta,crezi ca , cei care au "piercinguri" nu pot ajunge in rai?Ma refeream la acea stare de "bine" pe care o simti atunci cand asculti,poate sa fie inselatoare.Oricum,poti sa asculti ce vrei atata timp cat Il iubesti pe Dumnezeu.Asta cred eu,dar tu sa asculti mai bine sfaturile celor intelepti de aici.
Sa stii ca am chef de viata :)) Viata e frumoasa la varsta asta ,e cel mai de pret dar pe care ni L-a dat Dumnezeu
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #10  
Vechi 27.11.2010, 23:41:39
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Nu prea ..

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Asculți Guns 'n' Roses ?
Asculti rock ?Eu ascult;Slipknot.evanescence,Nightwish,three days grace . Godsmack Iris,Iron maiden ,mettalica si multi altii
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Demoness of the rock florin.oltean75 Alte Religii 4 08.10.2011 13:40:57
Este pacat sa ascultam Rock? redandrei90 Generalitati 365 09.07.2010 16:08:36