Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.04.2011, 19:02:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cum vor striga?
Asa: andreicozia, Hristos S-a rastignit si pentru tine!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.04.2011, 19:32:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Asa: andreicozia, Hristos S-a rastignit si pentru tine!
Dar de ce trebuie sa recurgem la pietre si bolovani, cind ne putem folosi de experientele noastre directe asa cum de exemplu am invatat DIRECT din revolutia din 89.

Noi nu trebuie sa invatam despre rastignire pentru noi de la bolovani ci DIRECTde la DUMNEZEU care stiind ca fiinta umana este stricata si din cale afara de mincinoasa si fantezista ar trebui sa ne proiecteze pe cer ce s-a intimplat la rastignire.

ALTFEL EU REFUZ SA CRED DE LA OAMENI sau de la BOLOVANI CARE STRIGA :))

Glumesti?
Ar insemna un afront adus inteligentei umane sa cred in povesti ale OAMENILOR :))))

Deci NUMAI DACA VINE DIRECT LA MINE DE LA DUMNEZEU!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.04.2011, 19:57:38
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar de ce trebuie sa recurgem la pietre si bolovani, cind ne putem folosi de experientele noastre directe asa cum de exemplu am invatat DIRECT din revolutia din 89.

Noi nu trebuie sa invatam despre rastignire pentru noi de la bolovani ci DIRECTde la DUMNEZEU care stiind ca fiinta umana este stricata si din cale afara de mincinoasa si fantezista ar trebui sa ne proiecteze pe cer ce s-a intimplat la rastignire.

ALTFEL EU REFUZ SA CRED DE LA OAMENI sau de la BOLOVANI CARE STRIGA :))

Glumesti?
Ar insemna un afront adus inteligentei umane sa cred in povesti ale OAMENILOR :))))

Deci NUMAI DACA VINE DIRECT LA MINE DE LA DUMNEZEU!
Daca Domnul se va indura de tine, sau mai bine spus daca tu iti vei dori sa-l primesti pe El, atunci vei incepe sa-L cunosti...si nu din paginile cartilor, nu din spusele altora, nu din strigatele pietrelor, ci din propriul tau interior. Nu vei mai putea contesta existanta Lui, de vei experia pe pielea ta apropierea Lui de tine. Roaga-te Lui sa te miluiasca. Nu ai nimic de pierdut, doar de castigat...si poate, atunci nu vei mai vorbi asa cum ai facut-o...

Last edited by Gabita_30; 09.04.2011 at 20:10:33.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.04.2011, 20:11:00
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar de ce trebuie sa recurgem la pietre si bolovani, cind ne putem folosi de experientele noastre directe asa cum de exemplu am invatat DIRECT din revolutia din 89.
De acord.

Citat:
Noi nu trebuie sa invatam despre rastignire pentru noi de la bolovani ci DIRECTde la DUMNEZEU care stiind ca fiinta umana este stricata si din cale afara de mincinoasa si fantezista ar trebui sa ne proiecteze pe cer ce s-a intimplat la rastignire.
De acord ca oamenii sunt mincinosi, dar si printr-un mincinos poate vorbi Dumnezeu. Trebuie doar sa simti cand vorbeste mincinosul si cand Dumnezeu.


Citat:
ALTFEL EU REFUZ SA CRED DE LA OAMENI sau de la BOLOVANI CARE STRIGA :))

Glumesti?
Ar insemna un afront adus inteligentei umane sa cred in povesti ale OAMENILOR :))))

Deci NUMAI DACA VINE DIRECT LA MINE DE LA DUMNEZEU!
S-ar putea sa vina si direct. Poate nu astepti pe "frecventa" corecta. Invarte putin cate putin spre dreapta "antena". Am vazut ca odata ai "prins" o definitie aparte a binelui si raului.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.04.2011, 00:11:13
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pe lîngă durerea fizică acceptată din dragoste pentru noi și cauzatoare de moarte, trebuie să ne amintim mai ales:

- de suferința cauzată de despărțirea pentru scurtă vreme a Persoanei Fiului de Persoana Tatălui;
- de conștientizarea reală și directă a ororilor și a păcatelor noastre de către Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu.
Convingerile mele din puțina dogmatică ortodoxă pe care mi-am însușit-o :

e imposibil să se fi despărțit Fiul de Tatăl...ci partea omenească a Fiului a resimțit o retragere a Harului....dar ținând cont de faptul că cele două firi ale lui Hristos sunt nedespărțite felul cum s-a petrecut aceasta e o taină..dar trebuia să se petreacă ca să ne fie răscumpărate păcatele. Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu oricum conștientiza real și direct păcatele noastre căci ele împotriva Lui erau și înainte de a Se răstigni...dar prin răstignire imensa povară nevăzută a acestor păcate a purtat-o un om nevinovat(Hristos omul) iar Dumnezeu(Hristos Fiul Tatălui), care dintotdeauna și-a asumat suferințele oamenilor, și-a asumat și această suferință indescriptibil mai mare decât orice altă suferință a resimțit cândva vreun om. Evident Hristos a fost o singură persoană și mai devreme prin precizările din paranteze nu încerc să spun altceva.

Iertare pentru lipsa de smerenie și un sfârșit de post binecuvântat
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.04.2011, 19:51:31
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar de ce trebuie sa recurgem la pietre si bolovani, cind ne putem folosi de experientele noastre directe asa cum de exemplu am invatat DIRECT din revolutia din 89.

Noi nu trebuie sa invatam despre rastignire pentru noi de la bolovani ci DIRECTde la DUMNEZEU care stiind ca fiinta umana este stricata si din cale afara de mincinoasa si fantezista ar trebui sa ne proiecteze pe cer ce s-a intimplat la rastignire.

ALTFEL EU REFUZ SA CRED DE LA OAMENI sau de la BOLOVANI CARE STRIGA :))

Glumesti?
Ar insemna un afront adus inteligentei umane sa cred in povesti ale OAMENILOR :))))

Deci NUMAI DACA VINE DIRECT LA MINE DE LA DUMNEZEU!
Apocalipsa, cap.2
17. Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Biruitorului îi voi da din mana cea ascunsă și-i voi da lui o pietricică albă și pe pietricică scris un nume nou, pe care nimeni nu-l știe, decât primitorul.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.04.2011, 20:58:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Apocalipsa, cap.2
17. Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Biruitorului îi voi da din mana cea ascunsă și-i voi da lui o pietricică albă și pe pietricică scris un nume nou, pe care nimeni nu-l știe, decât primitorul.
Nu te mai osteni, frate, că oricum Andrei consideră Sfânta Scriptură o fabulație a minții omenești ! Nu-ți risipi timpul și energia inutil . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.04.2011, 21:18:57
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Implicit Mai bine sa punem mana peste mana intr-u unirea iubirii pentru fratii nostrii

Unde-s doi puterea creste si vrasmasul nu sporeste!

Tot suntem in post. Am citit undeva ca, calea cea mai scurta catre Imparatia Cerurilor este iubirea. Mai scurta decat orice alta modalitate si nevointa. Asadar sa spunem o rugaciune...colectiva pentru toti cei ce nu-L cunosc pe El, pentru toti cei ce spun lucruri din lipsa de cunoastre.

Miluieste-ne Bunule pe noi toti si indura-Te de noi Preaputernicule ca sa nu ne batjocoreasca cel rau. Arata-ne bunatatea si milostivirea Ta cea nemarginita si ne da mana Ta ce puternica sa ne ridicam din moartea pacatelor. Caci fara mana Ta, Bunule si fara Tine, nebatjocoreste raul. Ajuta-ne Bunule sa cunoastem iubirea Ta pentru noi si sa ajungem sa nu dorim a te mai supara vreodata. Ajuta-ne sa ne ridicam si sa-ti Slavim Tie, pentru binefacerile Tale. Mangaie sufletul nostru si da-ne pacea Ta. Fa-ne sa Te iubim cu tot sufletul si gandul nostru si fratelui nostru sa nu-i facem rau, ca si asa neputinciosi suntem noi toti si strigam dupa milostivirea Ta cea nemarginita.

Fa-ne vrednici de imparatia Ta, Bunule, sa nu fim o vesnicie fara iubirea si mangaierea Ta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.04.2011, 21:33:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabita_30 Vezi mesajul
Unde-s doi puterea creste si vrasmasul nu sporeste!

Tot suntem in post. Am citit undeva ca, calea cea mai scurta catre Imparatia Cerurilor este iubirea. Mai scurta decat orice alta modalitate si nevointa. Asadar sa spunem o rugaciune...colectiva pentru toti cei ce nu-L cunosc pe El, pentru toti cei ce spun lucruri din lipsa de cunoastre.

Miluieste-ne Bunule pe noi toti si indura-Te de noi Preaputernicule ca sa nu ne batjocoreasca cel rau. Arata-ne bunatatea si milostivirea Ta cea nemarginita si ne da mana Ta ce puternica sa ne ridicam din moartea pacatelor. Caci fara mana Ta, Bunule si fara Tine, nebatjocoreste raul. Ajuta-ne Bunule sa cunoastem iubirea Ta pentru noi si sa ajungem sa nu dorim a te mai supara vreodata. Ajuta-ne sa ne ridicam si sa-ti Slavim Tie, pentru binefacerile Tale. Mangaie sufletul nostru si da-ne pacea Ta. Fa-ne sa Te iubim cu tot sufletul si gandul nostru si fratelui nostru sa nu-i facem rau, ca si asa neputinciosi suntem noi toti si strigam dupa milostivirea Ta cea nemarginita.

Fa-ne vrednici de imparatia Ta, Bunule, sa nu fim o vesnicie fara iubirea si mangaierea Ta.
. . . Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.04.2011, 21:57:24
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabita_30 Vezi mesajul
Daca Domnul se va indura de tine, sau mai bine spus daca tu iti vei dori sa-l primesti pe El, atunci vei incepe sa-L cunosti...si nu din paginile cartilor, nu din spusele altora, nu din strigatele pietrelor, ci din propriul tau interior. Nu vei mai putea contesta existanta Lui, de vei experia pe pielea ta apropierea Lui de tine. Roaga-te Lui sa te miluiasca. Nu ai nimic de pierdut, doar de castigat...si poate, atunci nu vei mai vorbi asa cum ai facut-o...
Asa este....daca Domnul este chemat cu credinta, se apropie de fiecare suflet in parte....si inima primeste liniste....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patimile Domnului Florin-Ionut Sfintele Pasti - Invierea Domnului 8 14.04.2014 12:17:01
Patimile George.m Spiritualitatea ortodoxa 68 26.02.2013 00:56:02
Lupta cu patimile myself00 Generalitati 0 20.08.2012 13:15:48
PATIMILE - PIEDICI IN DESAVARSIRE iosif Pocainta 1 20.05.2008 16:16:24
PATIMILE MINTUITORULUI cozia Stiri, actualitati, anunturi 3 06.04.2007 18:39:59