Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2012, 04:23:54
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Spre moarte sau spre viata ?!

Cu ocazia intrarii in Postul Mare, am citit cu interes opiniile fratilor dreptmaritori, mai mult sau mai putin calificate, legate de esenta crestinatatii, Sfanta si Dumnezeiasca Euharistie. Pentru o intelegere mai clara si mai integrala pe probleme puse pe acest topic, va aduc la cunostinta urmatoarele materiale:

DESPRE SFANTA EUHARISTIE IN GENERAL SI LUCRAREA EI IN VIATA CRESTINULUI:
http://www.parintelecalistrat.com/20...rea-ei-in.html

DESPRE VREMEA SI CONDITIILE IMPARTASIRII:
http://www.parintelecalistrat.com/20...-credinta.html

DESPRE SFINTENIA SI CURATIA OBIECTELOR DE CULT LITURGIC
http://www.parintelecalistrat.com/20...slujba-si.html
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2012, 04:27:39
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Evanghelia de la ioan despre sfanta impartasanie:

CAPITOLUL VI

51 Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu.
52 Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?
53 Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55 Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
57 Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
58 Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinții voștri mana și au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.
59 Acestea le-a zis pe când învăța în sinagoga din Capernaum.
60 Deci mulți din ucenicii Lui, auzind, au zis: Greu este cuvântul acesta ! Cine poate să-l asculte ?
61 Iar Iisus, știind în Sine că ucenicii Lui murmură împotriva Lui, le-a zis: Vă smintește aceasta ?
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2012, 04:32:02
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Noul Testament (dialog cu parintele Cleopa) despre Taina Euharistiei:

http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...-impartasanii/
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2012, 11:17:30
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs down Fumatul - impediment la Sfanta Impartasanie !

Ma intemeiez in prezenta argumentare pe:

"Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi ? De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi." (I Cor. 3, 16-17)

Vedeti si: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14648

In Biserica este Iisus Hristos, da ? Este templul Lui Dumnezeu, nu ? Acolo se fumeaza ? Nu ! Iti spune constiinta ca ar fi foarte in neregula sa fumezi in biserica, nu ? Acolo, eventual, se tamaiaza, cu miresme bine mirositoare, simbol al rugaciunii care se inalta la Dumnezeu si al darurilor Duhului Sfant, nu-i asa ?

Pai, ce vrednicie si cu ce demnitate te impartasesti daca tu iti gasesti placere in fumat ? Fumatul, am putea echivala, ca si anti-hristul, este o imitatie draceasca a tamaiei, nu ? Este tamaia dracilor ? Logic.

Deci... in ce ne regasim linistea si pacea interioara ? In fumat, sau in Hristos. Putem sluji la doi domni ? Ce zice Noul Testament ?

Intrebare ? Cei care, fumatori fiind, s-au impartasit, ce parere au de:

"Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului. De aceea, mulți dintre voi sunt neputincioși și bolnavi și mulți au murit. Căci de ne-am fi judecat noi înșine, nu am mai fi judecați." (I Cor. 11, 29-31)

Sa va fie de folos !

P.S.: nu eram nici eu strain de acest pacat...
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2012, 21:18:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Exclamation open and closed communion

St. Justin Martyr (c. 150) : "No one else is permitted to partake of it, except one who believes our teaching to be true...."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.10.2012, 04:55:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Impartasirea cu vrednicie

"Și toți, aceeași băutură duhovnicească au băut, pentru că beau din piatra duhovnicească ce îi urma. Iar piatra era Hristos" (I Corinteni 10, 4)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2013, 00:30:01
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

buna seara, legat de euharistie: daca am baut apa dupa 12 noaptea in ziua in care m-am impartasit este pacat? cand am realizat ca am baut m-am oprit , iar de dimineata m-am impartasit pe nemancate.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2013, 00:42:32
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
buna seara, legat de euharistie: daca am baut apa dupa 12 noaptea in ziua in care m-am impartasit este pacat? cand am realizat ca am baut m-am oprit , iar de dimineata m-am impartasit pe nemancate.
e cam la limita. teoretic e posibil, dar practic e la limita cronologica, si a fost facuta neintentionat(asta e esential), deci nu.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2013, 01:07:40
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

stiu ca era 1 am cand mi-am dat seama ca am baut apa pana atunci, din pura obisnuinta aveam cana pe masa
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
Răspunde

Tags
sfanta euharistie, sfanta impartasanie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un pas spre viata costel Generalitati 4 09.04.2012 22:14:21
Drumul spre rai spre_rasarit Generalitati 7 06.12.2011 19:53:28
Un nou an, un pas inainte spre vesnicie. NECTARIE Generalitati 2 02.01.2011 20:55:44
De ce ne inchinam spre rasarit? costel Generalitati 9 07.07.2010 21:22:45
Te indrepti spre Dumnezeu sau spre idolul tau? monica.miholca Pocainta 15 15.07.2009 17:06:40