Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1001  
Vechi 24.02.2017, 12:32:20
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Părintele Necula despre Părintele Arsenie Boca:

"Toate cuvintele părintelui și toată construcția duhovnicească a tuturor cărților care au ajuns până la noi, a mesajelor care au ajuns la noi, poartă cu sine, desăvârșit, acest duh al smereniei pe care foarte puțini, foarte puțini din perioada lui și de după aceea, l-au înțeles.

Nu socotiți pe părintele un archebuzier, un tanchist al ortodoxiei. Părintele era ca un șoim deasupra tuturor înălțimilor și modul lui de a fi și de a trăi în Hristos era, cu desăvârșire, în așezată semerenie.

Părintele a refuzat să facă din ortodoxie o ideologie. Ortodoxia pentru părintele a fost tot timpul o mărturie de credință mai presus de orice program omenesc.

Mesajul pe care l-a transmis părintele totdeauna a fost în Hristos, de dragul lui Hristos, de dragul ca toți cei care veneau către mănăstire și către el să crească în Hristos.

În ținta părintelui n-a fost să facă din noi o turmă care să-l aplaude, o turmă de închinători care habar n-avem de conținutului vieții părintelui și de misiunea lui în mijlocul nostru.

Ținta vieții părintelui a fost să ne convertească pe toți, și veacurile acelea comuniste chiar, să le convertească toate la Hristos. Nu pentru ifose de sfânt sau de sfințișor, cum are zice el însuși, s-a născut Arsenie Boca în mijlocul poporului, ci ca să ne vindece de ifosele de sfințișori, să ne aducă cu picioarele pe pământ și să ne aducă aminte că, în mod cert, Hristos este singura realitate pentru care merită, nu doar să murim, ci și să trăim, nu doar să trăim, ci și să murim.

Părintele nu s-a născut ca să fie vedetă, el n-a creat în mijlocul poporului un curent de vedetism ortdox și nici de vendetism, adică de răzbunare. Nu-i nici vedetă, nici vendetă în părintele.

Toată cultura duhovnicească pe care părintele Arsenie o pune la inima noastră este o cultură a respectului față de Hristos, față de Biserică, față de familie, față de taină, și dacă vreți, față de realitatea întrupării lui Hristos în mijlocul nostru."
Reply With Quote
  #1002  
Vechi 24.02.2017, 12:34:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
P.S. Am postat aceste înregistrări pentru a se vedea că un dialog, în momentul de față, nu prea are sens.
Dialogul are intotdeauna sens. Iata ca au un pic de dreptate cei care spun ca ne-am obisnuit sa credem ca dialogul cu altii e normal in timp ce dialogul cu ai nostri nu prea are sens. :)

Totusi acolo in sala nu au tipat toti in cor. Sunt multi care au nedumeriri sincere fata de cele petrecute in Creta, chiar si eu am intrebarile mele si marturisesc ca nu am gasit un raspuns satisfacator la unele dintre ele ( de exemplu problema casatoriilor interconfesionale sau problema reprezentarii acolo in Creta ). De asemenea cred ca se procedeaza absolut gresit acum cu acele procese care li se fac rasculatilor, pentru ca desi cred ca rasculatii au gresit si trebuiesc sanctionati ( sau iertati dar trebuie sa recunoasca si ei ca au gresit pentru asta ), nu cred ca sunt judecati de catre "instante" competente sa judece cazurile lor. Pentru ca eu daca te acuz pe tine de erezie, nu e normal sa ma judeci tu ci e normal sa ajungem amandoi in fata unei instante impartiale.
Reply With Quote
  #1003  
Vechi 24.02.2017, 12:37:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Avem aici și câteva medicamente pentru vindecarea acelora care văd "schizofrenici":
Cei care ataca schizofrenicii ataca mai ales oamenii de paie construiti de televiziuni si de astia care gasesc cruci in cartofi. E drept ca in cazul Parintelui Arsenie sunt si unii care il ataca direct dar aia sunt foarte putini.
Reply With Quote
  #1004  
Vechi 24.02.2017, 12:41:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
nu cred ca sunt judecati de catre "instante" competente sa judece cazurile lor. Pentru ca eu daca te acuz pe tine de erezie, nu e normal sa ma judeci tu ci e normal sa ajungem amandoi in fata unei instante impartiale.
Cum adica, nu mai exista nici consistorii, nici procese canonice in BOR ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #1005  
Vechi 24.02.2017, 12:41:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu facem același lucru dacă avem încredere în teologii Bisericii și dacă mai facem apel și la rațiunea proprie și nu la frici iraționale. Asta nu exclude diferențele de opinie, care există și între teologi. Dar cu toate aceste diferențe, teologii reușesc să se înțeleagă bine între ei, să aibă dialog real, să vorbească aceeași limbă. Poți fi foarte bine în acord cu cei pe care i-am citat mai sus (împreună cu mulți alții) și să iei de la fiecare ceva valoros.
Pai depinde de ratiunea fiecaruia. Daca ai crede de pilda ca harul umbla liber si prin alte locuri, o sa cauti acele puncte de vedere care sa-ti sustina credinta. Si invers. Problema este ca tabara opusa are totusi de partea ei toata traditia Bisericii. :)
Reply With Quote
  #1006  
Vechi 24.02.2017, 12:45:27
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum adica, nu mai exista nici consistorii, nici procese canonice in BOR ?
Am spus doar ca in momentul in care un episcop este acuzat de erezie normal ar fi ca pricina respectiva sa fie judecata in cazul unui sinod. Nu sa judece tot oamenii episcopului. Ca poate chiar sunt situatii in care episcopul este eretic. Am avut situatii in trecut cand a fost dovedit ca invinuirile aduse unui ierarh au fost dovedite adevarate intr-un sinod. Si chiar daca ierarhul a fost iertat, iata ca aia care il invinuiau au avut dreptate. Nu spun ca aceasta este situatia si acum. Dar nu se procedeaza corect si in felul asta li se da apa la moara rasculatilor si se deschide calea proceselor civile.
Reply With Quote
  #1007  
Vechi 24.02.2017, 12:46:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Și, încă o dată o spun, în cunoașterea lui Hristos am găsi răspunsul la toate întrebările și ne-am uni în opinii. Nu cunoaștem nici Evanghelia și Epistolele, nu trăim în duhul lor, care este duhul Bisericii; duh pe care nu e greu să-l recunoști în ierarhii, preoții, teologii care îl mărturisesc.

Nu poți să-L recunoști pe Hristos în altul dacă nu este și în tine. Asta te atrage la un preot sau episcop: faptul că în El vezi chipul lui Hristos actualizat într-o măsură mai mare și simți că te poate ajuta să crești în același sens.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1008  
Vechi 24.02.2017, 12:49:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dialogul are intotdeauna sens. Iata ca au un pic de dreptate cei care spun ca ne-am obisnuit sa credem ca dialogul cu altii e normal in timp ce dialogul cu ai nostri nu prea are sens. :)

Totusi acolo in sala nu au tipat toti in cor. Sunt multi care au nedumeriri sincere fata de cele petrecute in Creta, chiar si eu am intrebarile mele si marturisesc ca nu am gasit un raspuns satisfacator la unele dintre ele ( de exemplu problema casatoriilor interconfesionale sau problema reprezentarii acolo in Creta ). De asemenea cred ca se procedeaza absolut gresit acum cu acele procese care li se fac rasculatilor, pentru ca desi cred ca rasculatii au gresit si trebuiesc sanctionati ( sau iertati dar trebuie sa recunoasca si ei ca au gresit pentru asta ), nu cred ca sunt judecati de catre "instante" competente sa judece cazurile lor. Pentru ca eu daca te acuz pe tine de erezie, nu e normal sa ma judeci tu ci e normal sa ajungem amandoi in fata unei instante impartiale.
Una a e să ai nedumneriri sincere, care și eu le-am avut și poate le mai am (una este cea pe care ai amintit-o), și alta este să te rupi de Biserică și să-ți creezi propiile prejudecăți la care nu ai de gând să renunți, în ciuda unui dialog care încearcă să aducă lămuriri. După cum vezi, nedumerirea "biserici" a fost expusă destul de clar și argumentat, crezi că ei au renunțat la părerea lor? :)

P.S. Am auzit la Pr. Necula o explicație cu căsătoriile. :)
Reply With Quote
  #1009  
Vechi 24.02.2017, 12:54:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
P.S. Am auzit la Pr. Necula o explicație cu căsătoriile. :)
Pai eu nu am spus ca nu ar exista o explicatie, eu inteleg nevoia de a se reformula anumite dogme. Problema e ca nu se recunoaste asta in schimb avem parte de argumente schizofrenice - nu e voie dar e voie. :)

Uite Mihnea, chiar canonul pe care rasculatii il invoca ( gresit dupa parerea mea ) vorbeste despre cercetarea in cadrul unui sinod : "cei ce se despart pe sine de comuniunea cea cu întâiul stătător al lor pentru oarecare eres osândit de sfintele Sinoade, sau de Părinți, firește [de comuniunea] cu acela, care propovăduiește eresul în public, și cu capul descoperit îl învață în biserică, unii ca aceștia nu numai că nu se vor supune certării canonice, desfăcându-se pe sine-și de comuniunea cu cel ce se numește episcop [chiar] înainte de cercetarea sinodală, ci se vor învrednici și de cinstea cuvenită celor ortodocși. Căci ei nu au osândit pe episcopi, ci pe pseudo-episcopi și pe pseudo-învățători, și nu au rupt cu schisma unitatea Bisericii, ci s-au silit să izbăvească Biserica de schisme și de dezbinări. "

Deci ce vedem aici ? Ca totusi nu pot fi dati afara inainte ca un sinod sa judece pricina.
Reply With Quote
  #1010  
Vechi 24.02.2017, 12:56:30
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Avem aici și câteva medicamente pentru vindecarea acelora care văd "schizofrenici":

https://www.youtube.com/watch?v=Z3LxKebZYXs&t=1h31m48s

https://www.youtube.com/watch?v=SGjjAiQUUJQ&t=2h27m14s
e posibil, din ce spune parintele Necula, ca Boca sa nu fi spus chestiile alea, in cazul asta m-am uitat fara ochelari, dar daca Boca a spus porcariile alea...
uite, o sa caut cele trei carti si am sa le citesc.

ps.dar schizofrenia e greu de recunoscut. de multe ori par normali si stii foarte bine ca in fiecare schizofrenic e si un mic geniu. insa sunt gata sa retrag orice vorba urata despre Boca, macar sa fi pacatuit eu si sa fie adevarat ce cred oamenii despre el.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare