Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.05.2010, 21:29:52
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Indiferent de cum te-ai simti tu, gandeste-te la copii.Ei nu au nici o vina pt. cele intamplate. Ca orice copil de pe lumea asta, si ai vostri au dreptul sa aiba o copilarie fericita atat cat se poate. Fiti uniti si nu va varsati nervii pe ei. Incercati sa ii feriti de gandurile negre pe care le aveti. Sub nici o forma sa nu te gandesti la sinucidere. Tu iti dai seama cum s-ar simti copiii tai? Pune-te in locul lor! Nu mai zic de ce se va intampla cu sufletul tau. Pe lumea asta totul are o rezolvare intr-un fel sau altul. Cu Dumnezeu inainte trecem peste toate.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2010, 21:35:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Cat timp este viata, exista speranta. Moartea e doar pecetluirea unui destin vesnic.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.05.2010, 21:50:57
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
am nevoie de un sfat si apelez la acest forum deorece sunt intr o situatie oarecum mai grea.in urma cu 2 ani sotul meu a vrut sa daschida o afacere cu un prieten si a facut un imprumut la banca unde a girat cu casa lui .afacerile nu au mers, prietenul a uitat ca s a folosit de bani si acum sotul meu trebuie sa plateasca singur o suma mare ,lunar.sincer nu reusesc sa mi dau seama ce pot face. am 2 copii , nu lucrez . Unul din parintii mei s a sinucis si de multe ori ma intreb daca nu e ceva ereditar. simt iadul .nu mai pot sta alaturi de sotul meu care ne a facut atata rau. ce pot face nu stiu
Gandeste-te ca poate nu v-a facut rau intentionat, poate a vrut si el sa va ofere tie si copiilor un viitor mai bun, poate pentru asta a riscat. Si acum gandeste-te cat de mult il doare atitudinea ta fata de el.

Bogdan.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.05.2010, 22:01:28
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
am nevoie de un sfat si apelez la acest forum deorece sunt intr o situatie oarecum mai grea.in urma cu 2 ani sotul meu a vrut sa daschida o afacere cu un prieten si a facut un imprumut la banca unde a girat cu casa lui .afacerile nu au mers, prietenul a uitat ca s a folosit de bani si acum sotul meu trebuie sa plateasca singur o suma mare ,lunar.sincer nu reusesc sa mi dau seama ce pot face. am 2 copii , nu lucrez . Unul din parintii mei s a sinucis si de multe ori ma intreb daca nu e ceva ereditar. simt iadul .nu mai pot sta alaturi de sotul meu care ne a facut atata rau. ce pot face nu stiu
Pai...sa-ti spun povestea unui prieten de-al meu.Baiat sarac,de la tara, s-a casatorit(un pic fortat de viitorii socrii) si a renuntat la apartament(anii80) ca sa stea intr-o casa cu doua camere a sotiei mostenita de la un strabunic, pt.ca socrii vroiau sa fie siguri ca fata lor va trai bine,controland situatia prin vizite aproape zilnice.Baiatul a muncit ca un descreierat,au reusit amandoi,cum spune el,sa construiasca doua case(intr-una are sotia un cabinet),sere,si au mai cumparat si vreo 10.000 m patrati de teren,in oras.Atat de mult i s-a reprost si reamintit ca nu era "de neam" incat satul de situatie,a divortat,lasand sotiei totul.Cand l-am intrebat:-Si acum ce-o sa faci,nu mai esti tanar? mi-a raspuns:-Ce sa fac,merg inainte,viata e o lupta si atata timp cat voi fi sanatos,cu Dumnezeu inainte.Am uitat sa va sun,baiatul asta a avut 6 imprumuturi la banca,a platit si 150/100 dobanda in '96 si de cateva ori era sa piarda casa.Deci...luptati,cu credinta inainte,evitati gandurile negative caci veti genera ceea ce ganditi.Sa va dea Domnul putere sa iesiti intariti din acestea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25