Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.06.2014, 10:19:14
IvanTurbinca IvanTurbinca is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.05.2014
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred ca feminismul trebuie privit intr-un context mai larg. De vreo cateva secole traim sub paradigma revoltei ca normalitate si stare continua. A revoltei in general. A "muncitorilor" impotriva "mamei lor de patroni", a elevilor contra profesorilor, a sportivilor contra antrenorilor, a antrenorilor contra presedintilor de club, a presedintilor de club contra sefilor de federatii, a copiilor contra parintilor, a laicilor contra preotilor si a acestora contra episcopilor lor. A fiecarui segment social contra celui de deasupra si a corpului social in ansamblul lui contra capului. Asculti ? Inseamna ca esti bleg. Femeie: asculti de barbatul tau ? Inseamna ca esti toanta. Barbate: te crezi cap de familie ? Inseamna ca esti dictatorial. Va credeti in Evul Mediu. Liberté, Egalité, Fraternité. Partea cu "ou la mort" s-a facut uitata.

Revolta impotriva autoritatii legitime, indiferent ca e vorba de Biserica Domesctica, de parohie, de dieceza sau de Biserica Universala, revolta ca stare de spirit mai ales, este pacatul cu adevarat diabolic. Iar neascultarea este fiica ei. Iadul a inceput cu o revolta, iar lumea a ajuns la Marea Impotmolire in urma neascultarii.
Absolut corect!

Se poate vedea duhul drăcesc cum intră, iată, până și în cei care mărturisesc credința dar neagă puterea ei. E de-ajuns doar să citezi din Scriptură pe un forum ortodox ca să trezești un cor de obiecții împotrivă. Și cum să nu vezi viclenia? Ascultarea este asemănată cu prostia dar, oare nu și diavolul tot așa zice?

Unii bărbați sunt, posibil, mai puțin inteligenți decât consoartele lor - după măsura acestui veac, doar că Dumnezeu nu a subliniat inteligența ci ascultarea care vine din înțelepciune. Căci și Hristos s-a supus mamei sale, Fecioarei Maria, copil fiind, deși era Fiul Lui Dumnezeu. Apoi, Hristos a zis că cine Mă iubește Îmi urmează. Adică ascultarea se face din dragoste și nu din frică. Iar că la sfârșitul veacului ”dragostea multora se va răci” vedem clar din această răzvrătire a femeii față de bărbat. Căci deși mulți se iau, puțini se mai iubesc. De aceea și divorțul a devenit o afacere.

Argumentul că trebuie să aducă bani în casă este fals. Astăzi, femeile lucrează cot la cot cu bărbații lor și iată că banii nu ajung și nici nu vor ajunge de-ar munci 24 de ore pentru că ”toate celelalte” ce le adaugă Dumnezeu nu le mai adaugă din pricina păcatelor, inclusiv a neascultării.

Chiar dacă unele decizii ale bărbatului sunt sau par greșite, femeia judecându-le se pune deasupra lui. Pentru ascultarea femeii Dumnezeu întoarce spre bine ceea ce părea a fi rău. Dar pentru asta trebuie credință și nu din vârful buzelor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.06.2014, 10:23:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e nici o emancipare, este doar un misoginism deghizat.

Lozinca sub care evolueaza este ca femeile nu au valoare decat daca nu fac ce face si barbatul si in bune dar si in rele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.06.2014, 00:55:28
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Conferintă despre familia ortodoxa - Pr. Prof. Constantin Coman

https://www.youtube.com/watch?v=H5CBXIlW_G0


Foarte interesanta conferinta. O recomand tuturor, mai ales celor care uita ce datorie au ei si se asteapta de altii sa faca ce trebuieste.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.06.2014, 08:43:06
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Interesanta, dar in zille de azi nu prea se aplica. Adica, femeia a nu aiba initioativa, sa taca, sa-si ceara voie sa vorbeasca? O fi femeia inferioara, dar nici chiar in halu' asta...

In unele familii, daca lasi dupa barbat, ai dat de belea, ca nu-s in stare de nimic; pana si la ai mei, daca n-avea mama intiative in chestiuni importante, atunci nu faceau nimic in veci.

Da, femeia sa faca sacrificii, dar barbatul, el cand face sacrificii?! El face ce vrea? Ca si in cazul prezentat eparintele, sa stai 17 ani alaturi de un betiv care sa te stalceasca in bataie, ca ii trece patima betiei asa din senin? 17 ani?! Zau ca mi se pare o mentalitate gen "femeia sa faca copii, sa-i creasca si sa faca ce au chef barbatii ei" - incubator ambulant si servitoare - vezi practic cum a inteles si Gheorghe Dinu (ei bine, asa inteleg toti care vor sa se lafaie ca au "putere" asupra cuiva)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.06.2014, 10:23:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ti-am mai spus si pe alt topic, nu poti face din exceptie regula nici argument pentru a rasturna ordinea naturala a lucrurilor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.06.2014, 11:38:13
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Alin, nu-s exceptii; au inceput sa fie regula, iar exceptia sunt ceilalti mai nou;
fi si tu putin atent in jurul tau; daca lucrezi intr-o istitutie unde bataile si alcolismul sunt la ordinea zilei, si zilnic, dar zilnic sunt cazuri noi, uneori chiar si zeci, nu mai bagi mana in fac ca alea-s exceptii...
Mergi intr-o scoala si intreaba elevii din 5 clase de liceu, cati mai au pariniti impreuna, si intreaba-i apoi ce simt ca s-au despartit parintii; un numar mai mare decat crezi o sa-ti zica ca parintii le sunt despartiti si ca macar se bucura ca au scapat de batai sau scandaluri; mergi si vorbeste cu un psiholog scolar despre aceleasi lucruri, uite-te in jur la oameni si observa daca chiar vrei sa vezi cum stau lucrurile; uite-te cum se poarta parintii cu copiii lor, si invers; e haos total...

Doar observa, apoi hai inapoi si zi-mi ca alea-s cazuri de exceptie si ca nu-i o regula sa fie asa. Nu e normal sa fie asa, asta-i alta problema...dar lucrurile stau diferit din pacate
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.06.2014, 13:24:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Au incepand de cand?
De azinoapte la ora 11?

Si de unde stii ca e regula? Ai facut un studiu statistic dupa toate regulile?

Zeci de cazuri noi, zilnic, adica zeci de mii de cazuri NOI in fiecare an?
Raportate la ce populatie?

A, sa ma duc eu sa-ti fac studiul?

Poti discuta putin mai serios sau iti place sa arunci cu vorbe pentru a justifica o cauza pierduta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.06.2014, 19:36:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Mergi intr-o scoala si intreaba elevii din 5 clase de liceu, cati mai au pariniti impreuna,
Une dintre cauzele acestei triste realitati este aceea ca, tot mai putin, barbatii vor si stiu sa fie barbati si tot mai putin femeile vor si stiu sa fie femei.
Pana la urma, e vorba de cateheza insuficienta. Sau inexistenta.

Daca vreau sa ma apuc sa joc bridge, atunci ma duc la un antrenor sa ma invete si sa imi ghideze primii pasi in joc. Pe urma, pot sa inaintez si singur. Dar exista ceva mai serios decat hobby-ul pentru bridge. Daca vreau sa ma apuc sa intemeiez o familie, nici nu-mi trece prin cap sa merg la cateheza pentru pregatirea familiei. MULT mai multa atentie, mai multe ore de pregatire acorda oamenii pentru bridge, sah sau orice alt hobby decat o fac pentru pregatirea propriei lor familii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.06.2014, 16:49:53
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Au incepand de cand?
De azinoapte la ora 11?

Si de unde stii ca e regula? Ai facut un studiu statistic dupa toate regulile?

Zeci de cazuri noi, zilnic, adica zeci de mii de cazuri NOI in fiecare an?
Raportate la ce populatie?

A, sa ma duc eu sa-ti fac studiul?

Poti discuta putin mai serios sau iti place sa arunci cu vorbe pentru a justifica o cauza pierduta?
In Romania nu se mai face statistica serioasa. Nici studii, nimic.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.06.2014, 22:02:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Alin, ai tu o statistica mai buna? Nu este statistica, dar cand lucri intr-un lo0c unde asemenea cazuri sunt cu zecile la ordinea zilei, incepi sa te intrebi daca nu cumva asta e deja regula si nu exceptia;

Si da, statistica serioasa in romania nu se face, la fel cum nu se fac multe lucruri serioase.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde