Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 05.02.2012, 07:20:02
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Farmacia Domnului: Perele

Perele sunt cunoscute din cele mai vechi timpuri ca fiind linistitoare, recomandate persoanelor iuti la manie. Astazi stiinta explica aceste efecte prin compozitia acestor fructe minunate, al caror parfum ne conecteaza la frumusetea zilelor de toamna insorite.Avand un puternic efect racoritor, perele contin mai multe saruri minerale decat merele: calciu, fosfor, fier, potasiu, seleniu, magneziu, zinc etc., dar o cantitate mai redusa de vitamina A, C si complexul de vitamine B. Coaja de para contine tanin, care are efect dezinfectant si astringent.
Perele sunt diuretice, depurative si sedative. Stresul, astenia si surmenajul psihic isi gasesc alinare in consumul perelor, prin combinatia de calciu, fosfor si potasiu din compozitia lor. Perele sunt folosite si in reumatism, guta, anemie, tuberculoza, prevenirea gripei si intarirea sistemului imunitar. Sunt recomandate si pentru arsurile la stomac, iar zaharul natural din compozitia lor le face o sursa excelenta de energie.
Sucul de pere ajuta la reglarea digestiei, dar si la tratarea tusei sau astmului.
Natalia Corlean

Salata (Lactuca sativa) si beneficiile ei farmaceutice

Actiune farmacologica
Frunzele plantei au utilizari terapeutice, ca adjuvante in tratarea unor boli.
Principiile active pe care Ie contine actioneaza ca anafrodisiac, analgezic, antispastic, depurativ, coleretic, digestiv, diuretic, emenagog, hipoglicemiant, laxativ, emolient, maturativ, sedativ, uricozie, drenor hepatic.
Consumata, planta reduce libidoul sexual exagerat, diminueaza senzatia de durere, previne si chiar elinlina spasmele muschilor intestinali, stimuleaza secretiile salivare si gastrointestinale, retrage din masa umorilor substantele toxice si favorizeaza eliminarea lor, stimuleaza eliminarea bilei din intestin, fiind un bun drenor hepatic, usureaza digestia, actioneaza asupra epiteliului renal, marind cantitatea de urina eliminata si o data cu ea eliminarea din organism a unor substante toxice.
Provoaca sau favorizeaza aparitia menstruatiei intarziate, micsoreaza glucoza din sange faciliteaza defecatia, relaxeaza tesuturile si elimina starea inflamatorie, accelereaza maturarea furunculelor, calmeaza starile de excitatie cerebrala, stimuleaza eliminarea prin urina a acidului uric si uratilor.
Recomandata in palpitatii, spasme viscerale, gastralgii, insomnii, artrita, astm bronsic, bronsita, colecistita, cuperoza, diabet zaharat, dismenoree, constipatie, guta, litiaza renala, nefrita, inflamatii intestinale, menstre dureroase, congestie hepatica, hepatita, panaritiu, furuncule.
Semintele sunt folosite de medicina traditionala la tratarea blefaritei, conjunctivitei, afectiunilor respiratorii.
Indicatii terapeutice si mod de utilizare
Uz intern
Adjuvant dietetic in afectiuni gastrointestinale, nefrita, litiaza mica, artrita, guta, reglarea ciclurilor menstruale, menstre dureroase, insomnii, astm bronsic, colecistita, diabet zaharat, constipatie, congestie hepatica, hepatita:
a) – consumata ca planta alimentara sub forma de salata sau diferite preparate culinare.
b)- decoct, din 60-80 g frunze la 1 litru de apa. Se fierbe 20-25 de minute. Se strecoara si se beau 4 cani pe zi. Are actiune antispastica, calmanta, diuretica.
Pentru calmarea tusei astmatice, tusei spasmodice:
infuzie din 1 lingurita seminte, la o cana cu apa in clocot. Se lasa acoperita 15-20 minute. Se strecoara si se beau 2-3 cani pe zi.
Pentru diabet:
alcoolatura, 60 de picaturi de 3 ori pe zi, inainte de masa.
Uz extern
1. Pentru maturare in panaritiu, furuncule, cu grabirea vindecarii: cataplasme calde locale cu frunze fierte.
2. Pentru igiena oculara in blefarite, conjunctivite:
decoct, din 1 lingurita frunze uscate si 2 Iinguri seminte la 4 Iitri de apa. Se fierb 40-45 minute. Se lasa la racit pana la caldut. Se toarna in lighean si se introduc picioarele in solutia obtinuta.
Cosmetica
Pentru ingrijirea tenurilor uscate si decongestionarea lor:
decoct, din o salata verde la 0,5 litri apa. Se fierbe cca. 2 ore. Se aplica lotionari locale. Are actiune decongestiva si catifelanta.


Farmacia Domnului: ridichea rosie

Din aceeasi familie cu ridichea neagra, surata ei care ne ajuta pe timpul iernii, ridichea rosie se mai numeste si „de luna” sau „de primavara”.

Ridichea contine foarte multa apa (peste 90%), proteine, fibre, minerale (calciu, fier, iod), vitamine (B, C, P). Datorita compozitiei sale, ridichea are multe efecte benefice: ajuta la obtinerea poftei de mancare si la producerea sucurilor gastrice, combate fermentatiile intestinale si demineralizarea, este antiseptic, drenor renal si hepatic, stimuleaza bila si ajuta la eliminarea ei. Actioneaza impotriva infectiilor si ajuta la degajarea cailor respiratorii prin expectoratie. Ajuta in caz de migrena, calmand starile de excitatie cerebrala si ajutand digestia. Atunci cand apar senzatii de greata, recurgitatii amare in gura si stare de inapetenta, se recomanda consumul a 2-3 ridichi pe stomacul gol.


http://codexalimentarius.info/?cat=36

Last edited by Laura19; 05.02.2012 at 07:23:37.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 05.02.2012, 07:21:13
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

100 ALIMENTE FARA CALORII

1. Afine – normalizeaza glicemia si au calorii negative.
2. Agar – este un gel extras dintr-o alga sub forma de pulbere. Ajuns
in organism, absoarbe lichidele si isi mareste volumul, captand
grasimile si zaharurile. Nu e digerat de organism, ci eliminat cu tot
cu grasimi si zaharuri. Cantitatea optima este de 3 g pe zi. Se poate
folosi la supe si sosuri.
3. Alge marine – contin multe fibre.
4. Ananas – contine enzime care dizolva grasimile.
5. Anason – degreseaza organismul.
6. Andive – au calorii negative, stimuleaza secretia biliara.
7. Anghinare – diuretic, scade colesterolul.
8. Ardei iute – intensifica
metabolismul.
9. Avocado- are proteine vegetale usor digerabile.
10. Broccoli – are calorii negative.
11. Busuioc – degreseaza organismul, are calorii negative.
12. Caise – laxative, ajuta digestia.
13. Cardamonul – este un condiment traditional arab numit si “hell”.
Cateva seminte luate inainte de masa cu 10 minute, stimuleaza
digestia, iar puse in cafea neutralizeaza toxicitatea ei.
14. Carne de curcan – are putine calorii si putine grasimi.
15. Cartofi – se consuma fara grasimi si doar cu alte legume.
16. Castane – ard grasimile.
17. Castravete – are calorii negative, elimina toxinele.
18. Capsune -elimina toxine din organism, au calorii negative.
19. Ceapa – degreseaza organismul, are calorii negative.
20. Chimen – regleaza secretia de enzime.
21. Cicoare – stimuleaza digestia.
22. Cimbru -degreseaza organismul.
23. Cirese – sunt depurative.
24. Coacaze negre -
reechilibreaza metabolismul.
25. Coada-calului – mareste procesele de eliminare a toxinelor 26.
Conopida – are calorii negative.
27. Coriandru – reduce balonarea.
28. Cresonul – se poate consuma ca salata, suc, supa sau pentru
condimentarea carnii si a legumelor. Are efect antibiotic fara a
afecta flora stomacala, intareste sistemul imunitar, e un bun diuretic
si detoxifiant si ajuta la eliminarea grasimii. Ceaiul e bun si contra
tusei. Atentie, planta uscata isi pierde puterile curative!
29. Cuisoare – au calorii negative.
30. Dafinul – are marea proprietate de a dizolva si elimina grasimile,
iar pentru asta nu trebuie consumat in cantitati mari, cateva frunze
puse in mancare sunt suficiente, insa trebuie folosite frecvent pentru
ca efectul sa fie vizibil.
31. Dovlecel – are calorii negative.
32. Fasole patata – este purgativa.
33. Fasole verde – are calorii negative.
34. Ghimbir – intensifica metabolismul.
35. Ginseng – elimina toxinele.
36. Graham – are multe fibre.
37. Grapefruit -contine enzime care dizolva grasimile.
38. Gulie – regleaza nivelul glucozei.
39. Hrean – degreseaza organismul.
40. Kiwi – este puternic antioxidant.
41. Lamaie – degreseaza organismul, are calorii negative.
42. Lemn dulce – stimuleaza ficatul si secretia vezicii biliare si
imbunatateste digestia. Se foloseste radacina si se consuma ca ceai,
infuzie: 2 lingurite la o cana. Se bea dupa masa. Atentie, mareste
fertilitatea, iar consumul pe o perioada mai mare de cateva saptamani
poate duce la hipertensiune sau edeme!
43. Izma – are efect racoritor.
44. Mandarine – reduce indigestia.
45. Mango – are calorii negative
46. Macese – alunga oboseala.
47. Macris – este detoxifiant.
48. Marar – degreseaza organismul, are calorii negative.
49. Mei – are multefibre.
50. Menta – are calorii negative, este diuretica.
51. Mere – au calorii negative.
52. Miere – scade pofta de mancare.
53. Migdale – scad colesterolul.
54. Morcovi – au calorii negative.
55. Mure – sunt laxative.
56. Musetel – usureaza digestia.
57. Napi – diuretic, purifica sangele.
58. Nectarine – au putine calorii.
59. Oregano – intensifica functiile hepatice.
60. Orez basmati – intensifica digestia, racoritor.
61. Orez brun – intensifica digestia.
62. Orz – intensifica functiile hepatice.
63. Papaya – regleaza glicemia.
64. Paducel – reduce aciditatea gastrica.
65. Papadia – intensifica arderile.
66. Pastarnac – este diuretic.
67. Patrunjel – are calorii negative, elimina grasimea.
68. Pepene rosu – este diuretic.
69. Peste – reduce colesterolul, are grasimi bune.
70. Piper – degreseaza organismul.
71. Portocale – au calorii negative.
72. Ridichi – au calorii negative.
73. Rodii – scad colesterolul.
74. Rosmarin – este diuretic.
75. Rosii – degreseaza organismul
76. Salata verde – stimuleaza metabolismul.
77. Salvia – are calorii negative.
78. Schinduf – se consuma semintele sau frunzele, pisate si amestecate
cu mancare. Ajuta la digestie si scade nivelul colestrolului. Sub
forma de ceai: 2 lingurite la o cana cu apa; are efect antitusiv si
laxativ, se bea caldut dupa 3 ore de infuzare.
79. Scoici – regleaza functia tiroidiana.
80. Scortisoara – degreseaza organismul.
81. Secara – grabeste digestia intestinala.
82. Seminte de dovleac – au efect de purificator intestinal.
83. Seminte de floarea-soarelui – au grasimi bune, nu ingrasa.
84. Seminte de in – dreneaza intestinul.
85. Seminte de susan – previn osteoporoza.
86. Sfecla – are calorii negative.
87. Sovarf – este tonic gastric.
88. Spanac – are calorii negative si multe fibre.
89. Sparanghel – are calorii negative.
90. Sofran – accelereaza metabolismul.
91. Tapioca – este un fel de faina obtinuta din tuberculii maniocului,
care ajuta la scaderea colestrolului si la reducerea stratului adipos.
92. Tarhon – dizolva grasimile.
93. Tofu – contine fibre.
94.Telina – are calorii negative.
95. Urzica – e detoxifianta si laxativa
96. Usturoi – degreseaza organismul, are calorii negative.
97. Varza – este diuretica si purgativa.
98. Varza chinezeasca – are calorii negative, este foarte satioasa.
99. Varza de Bruxelles – are calorii negative.
100. Vinete – contin multe fibre
Reply With Quote
  #323  
Vechi 05.02.2012, 15:47:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Deci putem posta aici retete si tratamente pe baza de plante? (nu dealta dar retele ptr raceli sau altele nu fac parte din alimentatie, si mie sa nu se devieze de la subiect)
Bineinteles ca se poate....ce tine de sanatate este ok, chiar daca nu face parte din alimentatie.

Pentru raceala am eu niste retete ce tin de alimentatie:
- ceai de cuisoare+tei (indulcit cu miere de albine)
- 1 ligura de miere amestecata cu 1/2 lingura de scotisoara (de 3 ori/zi)
- catina cu miere sau catina macinata cu miere sau suc de catina - a se consuma de preferat pe stomacul gol (catina este o bogata sursa de vitamina C - contine de 10 ori mai multa vit C decat lamaia)
- usturoi crud consumat in combinatie cu mancare.
Reply With Quote
  #324  
Vechi 06.02.2012, 01:43:37
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Urasc usturoiul. Ovidiu.B ai apucat sa citesti ce am postat? Mai ales despre soia? Ar fi interesant sa vad ce parere ai.

Si nu voi inlocui niciodata laptele de vaca cu laptele de soia. Eu am consumat numai lapte de vaca, repectiv oaie, de la bunica, si n-am avut niciodata pb de calciu, alergii si altele. Plus alte preparate din lapte facute de bunici: smantana,branza telemea,cas,branza de burduf etc. De asemenea si ouale tot de la bunici le aduceam. Si carnea si preparatele din ea. Si legumele..Mai rar luam de la magazin. N-as inlocui mancarea traditionala romaneaca cu tot felul de noutati, care mai de care. Si sincer nu mi le imaginez pe bunicicle mele mancand soia si apoi mergan o zi intreaga la fan sau la sapa sau sa taie lemne. Nu cred ca s-ar mai intoarce acasa. Astea cum ca soia ar fi mai buna decat laptepe natural sunt prostii si chestii de marketing sa te faca pe tine sa le cumperi produsele. Eu sunt cu mancarea clasa, romaneasca. Nu prea ma dau in vant dupa soia,tofu si altele.

Numai ca acum e pb mare. Obisnuita cu mancarea naturala de la bunici, nu prea imi place nimic din ce gasesc in magazinele canadiene. Numa sintetica, chimicale, tratate nush cum si asa gasesc in magazine.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 06.02.2012, 05:31:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Urasc usturoiul. Ovidiu.B ai apucat sa citesti ce am postat? Mai ales despre soia? Ar fi interesant sa vad ce parere ai.

Si nu voi inlocui niciodata laptele de vaca cu laptele de soia. Eu am consumat numai lapte de vaca, repectiv oaie, de la bunica, si n-am avut niciodata pb de calciu, alergii si altele. Plus alte preparate din lapte facute de bunici: smantana,branza telemea,cas,branza de burduf etc. De asemenea si ouale tot de la bunici le aduceam. Si carnea si preparatele din ea. Si legumele..Mai rar luam de la magazin. N-as inlocui mancarea traditionala romaneaca cu tot felul de noutati, care mai de care. Si sincer nu mi le imaginez pe bunicicle mele mancand soia si apoi mergan o zi intreaga la fan sau la sapa sau sa taie lemne. Nu cred ca s-ar mai intoarce acasa. Astea cum ca soia ar fi mai buna decat laptepe natural sunt prostii si chestii de marketing sa te faca pe tine sa le cumperi produsele. Eu sunt cu mancarea clasa, romaneasca. Nu prea ma dau in vant dupa soia,tofu si altele.

Numai ca acum e pb mare. Obisnuita cu mancarea naturala de la bunici, nu prea imi place nimic din ce gasesc in magazinele canadiene. Numa sintetica, chimicale, tratate nush cum si asa gasesc in magazine.
De intoleranta la lactoza ai auzit?
Eu ma numar printre"norocosii"care au asa ceva...
Mama, a suferit o depresie post-partum asa ca nu m-a alaptat...nu stiu de unde m-i se trage,dar am aceasta nesuferita afectiune care ma impiedica sa consum lapte dulce natural.
Sunt o mare consumatoare de soia,oricum.

Tu ai o problema cu patriotismul,care se reflecta si in alegerile culinare.Este bine sa nu ajungi la extreme!
De exemplu,multe mancaruri romanesti sunt chiar toxice,consumate pe timp indelungat.
Este bine sa iei ce este mai bun si din alte culturi,nu inseamna ca daca-i romanesc are stea in frunte,trebuie sa ne pastram realismul si echilibrul.
Somonul la gratar cu niste varza de bruxelles si brocollini nu-ti place??
Sau legume asortate chinezesti,creveti cu sos de soia si usturoi nu-ti plac?Nu le consideri sanatoase??
Nu m-as mai intoarce la tocanitele pline de grasime cu multa ceapa prajita,la toate prajelile si rantasurile noastre!
La romani admir muraturile,ciorbele si muncarurile cu legume(ciuperci,varza acra,drob de ciuperci cu marar),dar si painea de casa!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 06.02.2012 at 05:34:05.
Reply With Quote
  #326  
Vechi 06.02.2012, 10:14:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
"Se spune uneori ca e greu sa postesti! Insa crestinul inceputului de mileniu III se pare ca si-a rezolvat aceasta problema, inlocuind carnea si branzeturile cu sortimente din soia asemanatoare ca prezentare si gust. Altfel spus, ai pofta de carne in post? Iti cumperi soia fulgi sau soia cubulete pentru ciorbe sau tocanite sau soia snitel pentru gratar sau snitel, sau de ce nu pateu vegetal, salam, parizer sau cremwursti din soia.
Am mai precizat si precizez - MEZELURILE DE SOIA SAU ORICE ALT MEZEL VEGETAL - trebuie evitat - eu unul recomnadarea asta am primit-o si asta fac. Consmul se soia se rezuma la laptele de soia si uneori rar folosim boabele de soia in mancare (de ex facem drob de soia).

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
De asemenea am mai citit si in alte carti unde spuneau duhovnicii ca ce post este acela in care inlocuiesti carnea,branza cu soia? Pentru dansii a consuma lapte de soia si alti inlocuitor e ca si cum ai consuma de dulce. Postul inseamna mancare putina, si renuntarea la mancarea de dulce, nu la folosirea inlocuitorilor. Personal, nu sunt de acord cu soia si preparatele pe baza de soia in post.
De acord cu tine. Insa nu cred ca este este gresit ca noi consumam vegetale care contin proteine (de exemplu linte, naut, soia etc) - suntem totusi oameni si nu putem trai numai cu apa. Ma ferer la perioada postului.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 06.02.2012, 10:49:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Urasc usturoiul.
Pacat ca urasti usturoiul. Este un antibiotic natural de o mare calitate.

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Ovidiu.B ai apucat sa citesti ce am postat? Mai ales despre soia? Ar fi interesant sa vad ce parere ai.
Da am citit ceea ce ai postat. Sa stii ca este foarte usor sa-ti aduc contraargumente - in istoricul topicului am postat un articol care vorbeste numai de bine despre soia. Nu tot ceea ce gasim mai ales pe internet este corect - sunt tot felul de interese si interese - de cele mai multe ori nu cistite. Eu nu consum niciodata mezeluri de soia - ci doar boabele le cumpar - si le fac pasta (drob de soia) - insa foarte rar. Laptele de soia il consum mai des. In schimb consum foarte multa linte, naut. Din propia mea experienta pot sa-ti spun ca ma simt foarte bine - deci am testat sa spunem soia si as putea sa combat articolul tau prin simplul motiv ca la mine nu a avut loc nici un efect negativ din cele prezenate de tine. Eu l-am intrebat si pe naturistul meu ce parere are despre articolele care combat soia si mi-a raspuns: "Eu consum soia de 30 de ani. In momentul cand m-am apucat de acest regim ma aflam cu un picior in groapa (adica era foarte bolnav). Daca s-ar confirma cele spuse in articolul asta (adica articolul tau) eu nu as mai fi astazi."

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si nu voi inlocui niciodata laptele de vaca cu laptele de soia.
Este alegerea ta - eu nu incerc sa te conving. Tine minte un aspect care te va ajuta pe viitor: Menirea mamelor este sa alapteze (adica sa nasca copiii si sa dea lapte) si nu sa consume lapte". Uite am si un articol care iti explica ma clar cum stam cu consumul de lapte: Căteva lucuri bine de știut despre lapte. Repet nu incerc sa te conving - eu iti prezint doar niste puncte de vedere.

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Eu am consumat numai lapte de vaca, repectiv oaie, de la bunica, si n-am avut niciodata pb de calciu, alergii si altele. Plus alte preparate din lapte facute de bunici: smantana,branza telemea,cas,branza de burduf etc. De asemenea si ouale tot de la bunici le aduceam. Si carnea si preparatele din ea. Si legumele..Mai rar luam de la magazin. ....Eu sunt cu mancarea clasa, romaneasca. Nu prea ma dau in vant dupa soia,tofu si altele.

Numai ca acum e pb mare. Obisnuita cu mancarea naturala de la bunici, nu prea imi place nimic din ce gasesc in magazinele canadiene. Numa sintetica, chimicale, tratate nush cum si asa gasesc in magazine.
Faptul ca esti impotriva mancarurilor procesate (mezeluri), sintetice etc este un lucru foarte bun. Insa sa stii ca bunicii tai, desi mancau manacare sa spunem grasa (carne, branza, lapte) ei au aveau si o frana, un echilibru adica postul saptamanal cat si cele 4 mari posturi de peste an. Organismul nostru este foarte puternic si duce incredibil de mult - adica consumul acesta haotic de carne, branza, lapte, oua - insa pana la un moment dat. Nu degeaba spitatalele sunt tot mai pline si bolile sunt din ce in ce mai complexe, mai frecevente si apar inclusiv la tineri. Eu tanar fiind, cunosc multe persoane tinere care au deja probleme de sanatate si ei singuri ajuns la concluzia ca organismul lor nu mai tolereaza orice. Fiecarea dintre noi putem descoperi ce e bun si ce nu e bun pentru noi si sanatatea noastra.

Orice am face tot la legile lui Dumnezeu ne intoarcem. Asadar regula cea mai simpla si mai sigura este sa ne impacam cu Dumnezeu si toate ni se vor da noua. Nu este suficient sa alegem un regim alimentar sanatos si sa ne ferim de tot felul de chimicale in detrimentul apropierii de Dumnezeu si de Biserica. Trebuie sa cream un echilibru intre trup si suflet, asta am inteles eu de la Sfintii Parinti.

Last edited by ovidiu b.; 06.02.2012 at 10:53:25.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 06.02.2012, 15:39:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ovidiu,ce ai dat acolo e un articol de 2 lei (ca sa fiu direct). Cum adica nicio specie de animal nu consuma lapte dupa ce a intarcat? Esti tu asa sigur? Bagi mana in foc? La ce ne-a lasat Dumnezeu animalele domestice? Doar pentru carne? Oare nu si pentru lapte,si implicit branza,smantana,cas etc? Deja incepem sa ajungem la extreme si nu e bine. Ma uit eu la cei de la tara care au consumat lapte de vaca si de capra o viata intreaga,si carne si oua fierte la greu si traiesc sau au trait mai multi ani decat o sa apuci tu cu toate prostiile alea. Uita-te si tu in stanga,in dreapta,nu privi numai in fata ca nu e bine. Inspira-te din practica si ai sa te convingi! Vecinul meu de la tara (Dumnezeu sa il ierte) a trait aproape 90 de ani in conditiile in care fuma numai Carpati si era un alcoolic! Dar stai asa,a baut o viata intreaga lapte de la vaca lui si manca oua si carne de la animalele din curtea sa! Tu cu regimul tau daca te apuci sa stai numai beat zi si noapte si sa mai fumezi si tigari fara filtru fac pariu ca nu prinzi 60-65 de ani! Si eu sunt oarecum impotriva laptelui pentru consumul sau foarte scazut de proteine,deci nu se merita sa bei mult si des,dar in niciun caz sa nu-mi spuneti ca e mai bun decat varza si alte prostii (vorba cuiva: mancare de oameni bolnavi!). Invatati sa fiti mai open-mind. Eu ca omnivor sunt adeptul si mancarii vegetale (adica soia,usturoi si alte cele),insa voi nu acceptati in ruptul capului sa mancati carne si oua cu gandul ca cine stie ce patiti. Da ce vreti fratilor,sa deveniti nemuritori?? Cand te cauta moartea oare ne intreaba ce am mancat? Totul este bun,ca nu a lasat Dumnezeu ceva rau pe pamant! Pana si in Biblie intalnim porci,vitei,miei etc. Oare pentru ce le tineau acei oameni? Astept raspuns.


@Laura,din ceea ce ai scris singuru lucru care nu-mi place e ca nu mananci usturoi. Eu mananc foarte des,asa crud,e extrem de bun impotriva racelii de exemplu si pentru intreg sistemul imunitar. Mananc si multa ceapa dealtfel. Trebuie sa alegem ce e bun din toate,nu sa fim fixisti. Si am inceput deja sa detest vorba asta "nu-mi place". Pai voi mancati ceva doar pt ca va place?? Eu mananc ce stiu ca e bun,indiferent ca nu-mi place,sau ca nu mi-e pofta sau ca nu mi-e foame. S-a facut ora in care trebuie sa mananc mancarea "cutare",pai o mananc! Ce atatea mofturi,ca nu mi-e foame,ca nu-mi place,ca ar fi mai bine altceva etc. Nu-i bine nici prea rasfatat!

Last edited by Raoul; 06.02.2012 at 15:42:38.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 06.02.2012, 17:21:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietenul meu Raoul, articolul iti explica cat se poate de bine efectul laptelui. Tu, la nivelul tau, il iei drept un articol de doi bani. Iti respect parerea. Nu inseamna ca daca tu nu il acceopti, nu este ok. Eu am postat niste informatii pentru cine este intresat. L-am postat pentru astia mai "extremisti" cum spui tu. Nimeni nu te obliga sa fii de acord cu el. Insa am rugamintea sa vii cu niste argumente clare. Tine-o inainte cu ale tale - rebelul din tine int-o zi imi va da dreptate ori cat ai incerca sa le sucesti cu bunicul, cu porcul, cu vaca si asa mai departe. Discutia cu animalele domestice am mai avut-o si pana la urma mi-ai dat dreptate. Chiar nu e cazul sa incepem o nou runda. Dar pentru ca esti simpatic in stilul asta asa rebel, iti mai dau niste informatii care se vor intipari in memoria ta si care iti vor munci putin cate putin constiinta, iar cand vei avea nevoie de ele te vei folosi de ele.

Cat despre Biblie - citeste geneza 1.29. Sfintii Parinti ne vorbesc foarte clar sa ne ferim de indestulare. Dupa caderea in pacat, omului fiind neputincios i-au fost ingaduite animalele spre consum. Pe pământ, toate sunt îngăduite de Dumnezeu, dar nu toate ne zidesc: „Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de acestea”. (1 Corinteni 6, 12)
- Sf Nicodim Aghiritul ne spune: "Păzește-ți gustul și pântecele să nu cadă rob bucatelor grase, delicioase și variate, nici băuturilor dulci și aromate. „Vai celor ce mănâncă iezi din turme și viței sugători din mijlocul cirezilor”. (Amos 6, 4)
- Parintele Arsenie spune cam asa: Sfinții au făcut nevoințe grozave, înfricoșătoare și au ajuns la starea lui Adam înainte de cădere, când fiarele în prezența lor leapădă starea lor de fiare. Ca exemplu, apropape contemporan, avem pe Sfântul Serafim de Sarov și blândețea fiarelor din pădure. Sfinții iubesc toată făptura lui Dumnezeu.
- Parintele Paisie Aghioritul spune cam asa: In rai animalele simteau mireasma harului si îi slujeau lui Adam. Dupa calcarea poruncii toata firea suspina impreuna cu omul. Iata, sarmanul iepure, de pilda, priveste mereu cu frica. Inima ui bate tac-tac-tac. Nu doarme deloc, sarmanul. Cat de mult sufera aceasta faptura nevinovata din princina noastra! Dar atunci cand omul revine la starea de dinainte de cadere, animalele se apropie din nou de el fara frica.

Acum te intreb: Care a fost starea de dinainte de cadere a omului?
Eu ti-am prezentat mai multe puncte de vedere a unor Sfinti...tu acum ai de ales in ceea ce priveste carnea, animalele si restul. Nu astept un alt comentariu - doar daca ai nelamuriri - dar te astept cu mai multa pace ca sa putem face comuniune si nu razboi.

Last edited by ovidiu b.; 06.02.2012 at 17:30:44.
Reply With Quote
  #330  
Vechi 06.02.2012, 18:14:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu port razboi frate,eu ma inspir din practica si nu din teorie,asta e diferenta dintre noi doi De povesti suntem satui... Am citit ce ai scris si iarasi tinzi spre extremism sau poate nu ai inteles in totalitate. Starea lui Adam si Eva de dinainte de caderea in pacat e ceva total diferit,nu are legatura cu firea lumii de azi. Poate doar daca ajungem sfinti inca din viata asta sa putem sa pregustam putin,dar in rest,nicio sansa. In caz ca ma contrazici,sa o luam atunci altfel: de ce pui accentul doar pe mancare?? De ce nu traiesti in casa cu leul si serpii,ca doar asa faceau parintii nostri,deci hai sa-i imitam? Sau de ce nu umbli dezbracat pe strada,ca ei nu aveau nici haine. Si exemplele pot continua. Deci orice paralela intre noi si Adam si Eva mi se pare absurda. Iar daca zici ca gresesc,atunci tine toate "randuielile" lor,nu doar ce priveste mancarea (si ca o paranteza,imi amintesti de sectari care ei o tin sus si tare cu Vechiul Testament,dar si ei atrag atentia doar asupra anumitor aspecte. Ca ei nu mananca porc si nu beau alcool,tin sambata etc. insa nu se limiteaza la un nr. de pasi,nu aplica ochi pt ochi si dinte pentru dinte etc. etc.,deci nu fac nimic din ce faceau evreii VT. Asa si tu... pai daca ti o randuiala,tine-o in totalitate,nu doar ce vrei tu sau doar o parte din ea. Deci umbla dezbracat,stai cu fiarele salbatice la un loc - ce doar se vor imblanzi,nu? - etc.).

Si legat de indestulare(a) pantecelui: Ia spune,la predica de pe munte,cand Iisus a hranit 5000 de barbati (afara de femei si copii),si apoi pe malul Marii Galileei (lacul Ghenizaret) inca 4000... si spune clar in Scriptura ca toti s-au SATURAT (deci burtile lor erau full,ca a mai si ramas). Pai cu versetele astea ce facem frate?? E pacat indestularea atunci cand pune stapanire pe tine,cand stomacul ajunge sa te conduca asemenea unui drog. La asta se refereau sfintii. Nu ca e pacat sa te ridici de la masa satul - am trait s-o aud si pe asta. E ca si cu bautura: nu e pacat sa bei vin,e pacat sa te imbeti. Deci sa intreci masura,sa devi dependent,sa ajungi sa te controleze acest "drog" pierzandu-ti libertatea ta interioara.

Nu mai fi extremist si nu incerca sa fortezi limita cum se spune. Sa nu faci ca cei din nordul africii de pe timpul romanilor... cand s-au dus singuri la Roma sa fie omorati de imparat ca sa aiba si ei sfinti martiri. Pai aia nu mai e martiriu,ci sinucidere frate! Deci sa faci diferenta. Iarta-ma daca te-am necajit.

Doamne-ajuta!

Last edited by Raoul; 06.02.2012 at 18:17:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42