Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 04.02.2012, 21:32:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Soia este prelucrata cu totul altfel in Asia: este fermentata.
De aceea are alte proprietati.
Citeste acel link. Mai am si altele.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 04.02.2012, 22:08:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Soia este prelucrata cu totul altfel in Asia: este fermentata.
De aceea are alte proprietati.
Citeste acel link. Mai am si altele.
Sa ne facem intelesi. Soia fermentata o fi buna - nu contest - din pocesul de fermentatie rezulta enzimele care sunt benefice digestiei. Dar in articol scrie cam asa:
"Acestea sunt produsele din soia fermentate primare veți găsi:
- Tempeh un tort de soia fermentate, cu o textură fermă și alune, ciuperci, cum ar fi aroma.
- Sos de soia, care este în mod tradițional face prin fermentarea de soia, sare și enzime..."

Pai sa fim seriosi sosul ala de soia e pe departe sanatos - la continutul de sare pe care il are. Dar vad ca e pe lista de recomandate.

E cam ciudata sursa sincer. L-am gasit pe cel cu cornite pe aici. Apoi vorbeste de soia fermantata si de anumitele produse care sunt recomandate (Tempeh, Miso, Natto, Soy sauce) dar nu vorbeste nimic depre efectele fermentatiei. Sincer articolul pare mai mult o reclama la acele produse fermentate si deja porcesate - lucru cu care eu nu sunt de acord. Eu ma feresc de orice mezel din soia sau orice alta planta. Prefer sa le procesez eu acasa. Deci sa-mi fie cu iertare....dar sosul ala este otrava pentru organism - orice argument ati aduce.

Last edited by ovidiu b.; 04.02.2012 at 22:24:17.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 04.02.2012, 23:06:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

nu face nimeni reclama la sosul de soia.
Dimpotriva.


In primul rand, sosul de soia NU este mancare.
Este condiment.
Asa consuma asiaticii soia, drept condiment sau supliment pe langa mancare.

Cauta pe net sa vezi cata soia se consuma in Asia.. Sunt mai multe studii.
Se consuma in medie sub 10 grame pe zi.
(barbatii consuma cam 8 g, iar femeile 6-7 g, in functie de studiu).


Deci nu e nicidecum o sursa esentiala de hrana (proteine) cum cred occidentalii.
Cauta si tu singur, daca nu ma crezi.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sa ne facem intelesi. Soia fermentata o fi buna - nu contest - din pocesul de fermentatie rezulta enzimele care sunt benefice digestiei. Dar in articol scrie cam asa:
"Acestea sunt produsele din soia fermentate primare veți găsi:
- Tempeh un tort de soia fermentate, cu o textură fermă și alune, ciuperci, cum ar fi aroma.
- Sos de soia, care este în mod tradițional face prin fermentarea de soia, sare și enzime..."

Pai sa fim seriosi sosul ala de soia e pe departe sanatos - la continutul de sare pe care il are. Dar vad ca e pe lista de recomandate.

E cam ciudata sursa sincer. L-am gasit pe cel cu cornite pe aici. Apoi vorbeste de soia fermantata si de anumitele produse care sunt recomandate (Tempeh, Miso, Natto, Soy sauce) dar nu vorbeste nimic depre efectele fermentatiei. Sincer articolul pare mai mult o reclama la acele produse fermentate si deja porcesate - lucru cu care eu nu sunt de acord. Eu ma feresc de orice mezel din soia sau orice alta planta. Prefer sa le procesez eu acasa. Deci sa-mi fie cu iertare....dar sosul ala este otrava pentru organism - orice argument ati aduce.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 04.02.2012, 23:11:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
E cam ciudata sursa sincer. L-am gasit pe cel cu cornite pe aici.
Sursa e situl unei companii care vinde produse naturiste.
Nu am dat link catre blogul lui gigel care-si da cu parerea.


Iar ala cu cornite ne convinge ca cu paine traieste omul.. (adica sa ne preocupam de ce mancam ca acolo sta sanatatea noastra.. Nu e chiar asa)
Reply With Quote
  #315  
Vechi 04.02.2012, 23:32:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sursa e situl unei companii care vinde produse naturiste.
Multumesc pentru informatii am sa ma documentez in acest sens.

ps: raman la parerea ca sosul de soia e o saramura si otrava pentru corp...iar cei care au postat iformatiile tocmai isi faceau reclama - numai anumite produse erau recomandate - (poate gresesc - dar asta e parerea mea).

Last edited by ovidiu b.; 04.02.2012 at 23:34:16.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 04.02.2012, 23:34:39
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Articol exceptional

Recomand urmatorul articol:
http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...timit-aceasta/

Daca aveti rabdare sa cititi pana la capat o sa vedeti altfel orice mancare ce o aveti in fata.

Extras:

Odată aveam niște mâncare de fasole, care se stricase, iar noi, cei tineri, nu puteam s-o mâncăm. Dar Starețul se mâhnea să o aruncăm. Atunci s-a rugat cu lacrimi și ne-a dat-o a doua zi. Și o, preaslăvită minune! Fasolele înăcrite deveniseră atât de gustoase, încât păreau a fi o delicatesă.

Învățătura Starețului era aceasta: când cineva duce lipsă de ceva și rabdă, atunci vine binecuvântarea lui Dumnezeu. Odată părintele Arsenie a îndrăznit să spună:

- Nu are nici un gust peștele.

- Tot ce ne-a dat Dumnezeu, i-a răspuns Starețul, este bun. Vom plăti pentru cârtirea ta, părinte Arsenie.

Și într-adevăr, mai apoi a venit foametea.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 04.02.2012, 23:45:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Multumesc pentru informatii am sa ma documentez in acest sens.

ps: raman la parerea ca sosul de soia e o saramura si otrava pentru corp...iar cei care au postat iformatiile tocmai isi faceau reclama - numai anumite produse erau recomandate - (poate gresesc - dar asta e parerea mea).
Nu tin neaparat sa te conving de ceva.
Cand tineam post in Romania, nu sufeream de nimic.
Cand am avut acces la tot felul de "produse de post" (hummus, tapenade, soia, cereal bars, avocado, salsa, tofu, pasta de alune, pasta de fig.. etc etc.. ) am fost mai mult bolnava in fiecare post.
Ca daca mancam paine prajita si ceai as fi fost mult mai bine.
:)
Reply With Quote
  #318  
Vechi 05.02.2012, 01:15:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu tin neaparat sa te conving de ceva.
Cand tineam post in Romania, nu sufeream de nimic.
Cand am avut acces la tot felul de "produse de post" (hummus, tapenade, soia, cereal bars, avocado, salsa, tofu, pasta de alune, pasta de fig.. etc etc.. ) am fost mai mult bolnava in fiecare post.
Ca daca mancam paine prajita si ceai as fi fost mult mai bine.
:)
He he...nu ai de ce sa ma convingi. Repet - iti multumesc pentru informatii - le am in calcul si am sa incerc sa ma edific.

Acum cu postul e mai mult decat o simpla alimentatie. Nu degeaba spunea un parinte drag mie: sa nu ne parasim tara. Tara noastra este ocrotita de Maica Domnului. Eu asa cred si nadajduiesc sa ne ocrotesca si sa ne apere de toate. Si nu pentru ca suntem noi mai credinciosi ca altii, ci pentru mucenia parintilor nostri si a sfintilor pe care i-a dat poporul roman. Neamul nostru a fost un neam credincios si sper sa ramana pana la capat un neam crestin ortodox in ciuda influentelor asiatice si apusene.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 05.02.2012, 01:24:08
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Produsele din soia. Imitatie de carne? Imitatie de post?

"Se spune uneori ca e greu sa postesti! Insa crestinul inceputului de mileniu III se pare ca si-a rezolvat aceasta problema, inlocuind carnea si branzeturile cu sortimente din soia asemanatoare ca prezentare si gust. Altfel spus, ai pofta de carne in post? Iti cumperi soia fulgi sau soia cubulete pentru ciorbe sau tocanite sau soia snitel pentru gratar sau snitel, sau de ce nu pateu vegetal, salam, parizer sau cremwursti din soia. Ai pofta de oarece branzeturi? Poti sa-ti cumperi tofu (branza vegetala - din soia - simpla, cu ardei sau cu chimen) si chiar... cascaval. Ai bea un lapte dimineata? Nici o problema... Tehnologia preparatelor a inventat laptele din soia (cu aroma de cicoare, scortisoara sau vanilie). Un singur sortiment lipseste ca, din perspectiva gustativa, sa nu fie nici o diferenta intre produsele de post si cele de dulce. Nu avem inca oul de post. Nu s-a "inventat" nici in bucataria europeana, nici in cea veche orientala (de unde provine tofu).
Consumand in exces produse de post care imita carnea si branzeturile, imitam de fapt hrana perioadei de dulce. Cum sa te bucuri atunci de roadele postului daca nu tai-imprejur "dulceata gatlejului"?
Postul inseamna in primul rand infranare, el fiind prin excelenta un exercitiu de asceza, o nevointa. Daca privim la chipul in care Hristos a postit aflam ca postind... a flamanzit (cf. Matei 4, 2). In aceasta perioada crestinul trebuie sa-si sporeasca eforturile in vederea desavarsirii. Daca diferenta dintre produsele din carne sau branzeturi si echivalentele lor din soia e doar una de eticheta, inseamna ca postind astfel crestinul nostru inlatura nevointa trupeasca si, implicit, pe cea sufleteasca, suprima lupta cu nebunia stomacului, cum numeau Sfintii Parinti lacomia pantecelui. Mai ales cand pietele agro-alimentare sunt pline de legume, se cuvine sa avem discernamant si sa facem un efort binecuvantat intru asteptarea praznicului care incheie postul de durata." http://www.laurentiudumitru.ro/carti.php?id=2&cap=51


De asemenea am mai citit si in alte carti unde spuneau duhovnicii ca ce post este acela in care inlocuiesti carnea,branza cu soia? Pentru dansii a consuma lapte de soia si alti inlocuitor e ca si cum ai consuma de dulce. Postul inseamna mancare putina, si renuntarea la mancarea de dulce, nu la folosirea inlocuitorilor. Personal, nu sunt de acord cu soia si preparatele pe baza de soia in post.
Reply With Quote
  #320  
Vechi 05.02.2012, 01:59:11
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Alerta! Soia are efecte dezastruoase asupra sanatatii, mai ales la copii

"Soia bio: Proteina din soia e catabolica, duce la hipotiroidism (ceea ce e ff rau). Opreste dezvoltarea creierului copiilor!!! Creste de ~ 3 ori riscul de Alzheimer. Distruge sistemul reproducator.
Despre soia “bio” (pentru ca cea modificata genetic e de 10 ori mai nociva decat aceasta):
Dar, daca ati afla ca soia este un deseu industrial care nu se mai da animalelor pentru ca atunci cand li se dadea acestea se imbolnaveau grav, si ca duce la zeci de disfunctii si boli?
In timpul postului, pentru multi, apar intrebari precum ce sa mananc, ca am de muncit, de unde imi iau proteinele etc. Si iata ca vine soia in intampinarea lor: se spune ca e un fel de carne vegetala, poate chiar mai hranitoare, cu multa proteina, fara colesterol, face bine la inima si nu numai, e ieftina ca braga, chiar seamana putin cu carnea (daca e bine preparata). Si mai e si de post. Dar…
Sa incepem cu putina istorie: in Asia, soia este cultivata de mii de ani. Pana acum aproximativ 2000 de ani, a fost utilizata strict ca INGRASAMANT VEGETAL, datorita proprietatii plantei de a fixa azotul in sol precum fasolea. Acum ~2000 de ani a fost descoperit procesul de fermentare a soii, care o face mult mai gustoasa si usor de mancat, si elimina multe din substantele toxice din ea. Preparatele pe baza de soia nefermentata sunt mai recente. In Europa, soia este folosita in primul rand pentru producerea uleiului de soia; acesta este cel mai ieftin si mai folosit ulei in industria alimentara (daca scrie ulei vegetal pe o eticheta, inseamna fie de soia, fie de rapita, fie, in cazul fericit, de palmier). In urma extragerii uleiului, ramane o cantitate foarte mare de proteina din soia. Timp de ani de zile, aceasta proteina a fost folosita ca FURAJ. Numai ca animalele hranite cu foarte multa soia au inceput sa sufere tulburari grave de sanatate, in special ale sistemului reproducator.

PROTEINA DE CALITATE INFERIOARA
De ce este soia nesanatoasa? Sa incepem cu unul din primele motive pentru care oamenii mananca soia: ca inlocuitor de carne/sursa de proteina teoretic de buna calitate.
Proteina din soia nu are proprietatile anti-catabolice, anabolice, anti-oxidante si de intarire a sistemului imunitar pe care le au proteina animala si chiar multe proteine vegetale. Contine substante care inhiba digestia si absorbtia proteinelor (inhibitori ai proteazelor), iar aceste substante nu sunt distruse in timpul gatitului. Astfel, pe termen lung, dietele care contin multa soia pot duce la deficiente de aminoacizi. Aceste substanse de asemenea pot duce la disfunctii pancreatice si crestere incetinita sau chiar oprita . Unele studii au observat chiar ca poate fi catabolica. Deci, soia nu este o sursa buna de proteina in timpul postului. Exista multe alte proteine vegetale de calitate mai buna.*
De asemenea, soia opreste absorbtia mineralelor, si creste necesarul de minerale (din care oricum consumam, de obicei, prea pusin) si de vitamine (in special B12 si D3, iar B12 nu se gaseste in surse vegetale).
Si totusi, aceste efecte sunt incomparabile ca gravitate cu efectele pe care soia le are asupra creierului, sistemului endocrin si a celui reproducator…

CONTRACEPTIVE ORALE
Soia contine fitoestrogeni (faimoasele izoflavone – genisteina si daidzeina). In cazul unor consumuri ridicate (cam cat ar consuma un european care a auzit ca soia este hrana de calitate…*), efectele vor fi asemanatoare cu ale contraceptivelor orale (estrogenului sintetic): modificari hormonale, tulburari de ciclu (la femei), cresterea sanilor (la barbati), iar, la copii si nou-nascuti poate avea efecte dezastruoase. Se estimeaza ca un copil hranit cu lapte de soia/hrana pentru nou-nascuti pe baza de soia primeste zilnic echivalentul a 5 pastile contraceptive. Un studiu publicat in cunoscuta publicatie The Lancet a descoperit ca copiii sunt expusi la o cantitate de izoflavone de 6 pana 11 ori mai mare decat cea care produce modificari hormonale la adulti (nota importanta: sistemul reproducator al copiilor este in formare; la adulti, aceste schimbari sunt reversibile, in cazul copiilor in schimb vor produce modificari ireversibile: sterilitate, efeminare in cazul baietilor, pubertate precoce la fete… la fel ca contraceptivele orale date unor copii mici). In sangele copiilor hraniti cu asemenea mancaruri, au fost detectate concentratii ale izoflavonelor de 13000-22000 (treisprezece pana la douazeci si doua de mii) de ori mai mari decat nivelul natural al estrogenului.

HIPOTIROIDISM… DIABET…
Tot aceste doua izoflavone reduc sinteza hormonilor tiroidieni, si doar 30 g de soia/zi pot duce la hipotiroidism si boli autoimune ale tiroidei. (nota: o cutie de tofu are cam 200 de grame, si nu e greu sa fie mancata la o singura masa). Un studiu a observat ca copiii care au fost hraniai cu soia au o incidenta dubla a diabetului…

CREIERE MICSORATE, DEMENTA, IQ REDUS…
Un studiu la scara mare a observat ca barbatii care consuma tofu de
cel putin de doua ori pe saptamana au un risc de 2.4 ori mai mare sa faca Alzheimer, un grad mai ridicat de atrofiere a creierului si creiere care apar cu aprox. 5 ani mai imbatranite. De asemenea, izoflavonele din soia pot conduce la dementa vasculara.
Copiii femeilor care au deficiente tiroidiene au un risc de 4 ori mai mare sa aiba IQ-ul sub 85 decat cei ai femeilor care nu au astfel de deficiente.
Zincul este un element important pentru transmiterea impulsurilor nervoase intre neuroni (printre multe alte functii). Deficienta in zinc in timpul sarcinii si alaptarii (si in copilarie) duce la anomalii congenitale ale sistemului nervos, si a fost asociata cu “capacitate redusa de invatare, apatie, letargie, si retard mental”. Intr-un studiu pe 372 de copii chinezi deficitari in zinc, cei care au au primit suplimente de zinc si-au imbunatatit mai mult performantele“ in perceptie, memorie, rationare, abilitati psiho-motorii precum coordonarea mana-ochi. Alte trei studii au observat cresterea capacitatilor cognitive in urma suplimentarii cu zinc.
Prin continutul foarte ridicat de acid fitic, soia duce in special la deficiente in zinc. S-a observat ca mancarea pentru nou-nascuti pe baza de soia a dus la scaderea nivelelor de zinc in toti copiii carora li s-a administrat. Chiar cand dietele au fost suplimentate cu zinc, a existat o corelatie puternica intre continutul de acid fitic din mancare si cresterea incetinita (zincul are un rol important si in cresterea si dezvoltarea organismului)
*Asiaticii consuma in medie 12 grame de leguminoase pe zi (Colin Campbell, autorul “studiului China”), cu variatii intre 6 si 30 de grame. Departe de litrul de lapte de soia sau 200 de grame de snitele, chiftele, pateu din soia, sau tofu, pe care le poate consuma un occidental.

REACTII OFICIALE
Cat de serioasa este aceasta problema?
Organismele nationale din mai multe tari au inceput sa ia atitudine. Intai, Ministerul Sanatatii din Israel a avertizat ca copiii mici nu trebuie sa fie hraniti cu mancare pe baza de soia, iar copii pot manca soia maxim o data pe zi, de maxim trei ori pe saptamana, iar adultii trebuie sa fie precauti datorita efectelor adverse asupra fertilitatii si riscului crescut de cancer la san.
Universitate Cornell a avertizat ca femeile cu un risc crescut de cancer la san trebuie sa evite soia. Autoritatile elvetiene recomanda ca utilizarea soii in hrana bebelusilor sa fie “foarte restransa”. In Anglia si Australia autoritatile le spun parintilor sa intrebe un doctor inainte de a le da copiilor hrana pe baza de soia.
Informatiile din acest articol cuprind o parte infima a cercetarilor din domeniu. Fiecare efecte negativ are in spate mai multe studii, si incep sa se cunoasca si mecanismele prin soia duce la aceste efecte. Pentru cei interesati de surse si care doresc sa afle mai multe, pe blog vor fi date trimiterile la articolele originale. De asemenea mai pe larg despre alimentele hranitoare care pot fi consumate in timpul postului (hrisca, ovazul, cerealele integrale, nucile etc.)
Un “studiu de caz”- prizonierilor dintr-o inchisoare din SUA li s-a dat soia in loc de carne (60-70% proteina din soia, restul carne sau lactate), ceea ce i-a facut sa sufere de lesin, palpitatii, insomnii, depresii, simptome ale hipotiroidismului precum senzatie permanenta de frig, oboseala, crestere in greutate, gandire incetosata, infectii frecvente, glanda tiroida marita. Acestia au dat in judecata guvernul american in anul 2007.
"http://codexalimentarius.info/?p=705

Nu am postat acest articol ca fiind litera de lege ptr mine, insa este bine sa luam in calcul toate parerile, si pro si contra, inainte sa consumam ceva, mai ales ceva nou pe piata, alimentele pe baza de soia sunt ceva recent la romani. Bunica nu manca asa ceva . Pe vremuri, in perioada de dinainte de 1989, populatia se scandaliza, in taina, ca salamul continea, pe langa carne, si soia.

Deci putem posta aici retete si tratamente pe baza de plante? (nu dealta dar retele ptr raceli sau altele nu fac parte din alimentatie, si mie sa nu se devieze de la subiect)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42